Alza.cz
Zobrazit katalog

Těhotenský kalendář: Kdy jít na jaké vyšetření?

Aktualizováno

V průběhu těhotenství vás čekají různá rutinní vyšetření. Krevní testy, ultrazvukové prohlídky, genetické testy a další kontroly, které mají za úkol zjistit, jestli jste vy i miminko v pořádku a zároveň vám pomůžou vyhnout se zbytečným rizikům. Kdy jít na první vyšetření? Jaká vyšetření jsou v těhotenství povinná a jaké testy a kontroly probíhají v jednotlivých týdnech těhotenství? Následující článek vám odpoví na všechny otázky, které se vám honí hlavou.

Vyšetření v těhotenství

Těhotenský kalendář

Sestavili jsme pro vás těhotenský kalendář, který vám napoví, kdy na které vyšetření jít a co od kontroly můžete očekávat.

1. trimestr: Vyšetření v 1. až 13. týdnu těhotenství

2. trimestr: Vyšetření v 14. až 27. týdnu těhotenství

3. trimestr: Vyšetření v 28. až 40. týdnu těhotenství

Další informace o vyšetřeních a kontrolách v těhotenství

Těhotenské prohlídky a kontroly
Vyšetření v těhotenství pomáhají předcházet možným rizikům. Proto dejte vždy na doporučení lékaře, jaké kontroly je dobré podstoupit.

1. trimestr: Vyšetření v 1. až 13. týdnu těhotenství

První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství (13. tt). Je považován za nejrizikovější, protože plod je v těchto 13. týdnech nejcitlivější a zranitelný. V průběhu prvního trimestru se dítěti vyvíjí všechny důležité orgány, tvoří a uzavírá se nervová trubice, vyvíjí se obličej, mozek a končetiny. Jaká vyšetření vás v prvním trimestru čekají?

Potvrzení otěhotnění a první vyšetření v těhotenství – od 6. tt

Nedostala jste menstruaci a máte podezření, že jste těhotná? Není nutné hned běžet ke gynekologovi. Jako první si udělejte těhotenský test. Pokud bude jeho výsledek pozitivní, propočítejte, kdy zhruba mohlo k otěhotnění dojít. Jestli jste teoreticky v 6. či pozdějším týdnu těhotenství, můžete navštívit lékaře. Gynekolog na ultrazvuku po 6. týdnu těhotenství jistí, zda jste skutečně těhotná, vidí bijící srdce miminka a ověří, že se miminko nachází v děloze a nejedná se o mimoděložní těhotenství.

i V případě potvrzeného těhotenství vás čekají různé změny a úpravy životního stylu. Co v těhotenství raději vynechat a čeho se vzdávat nemusíte?

Jestli se těhotenství na prvním vyšetření potvrdí, začne vám maratón pravidelných vyšetření v poradně pro těhotné (zpravidla u vašeho gynekologa).

V případě normálního průběhu těhotenství budete poradnu navštěvovat:

  • do 36. týdne těhotenství každé 4-6 týdnů,
  • od 37. týdne těhotenství do porodu každý cca týden (podle vašeho stavu a doporučení lékaře).

Pokud bude vaše těhotenství rizikové, doporučí vám termíny návštěv lékař.

Při každé prohlídce vám bude lékař kontrolovat:

  • přírůstek hmotnosti,
  • otoky končetin a křečové žíly na nohách,
  • krevní tlak,
  • moč na přítomnost cukru a bílkovin,
  • vitalitu plodu pomocí ultrazvuku,
  • celkový stav vč. vaginálního vyšetření.
i Jestliže míváte problémy s krevním tlakem, bylo by dobré hlídat si jeho hodnoty průběžně a pořídit si domů kvalitní tlakoměr. Vše o měření tlaku se dozvíte v článku: Jak měřit tlak (TIPY A TRIKY).

Vstupní vyšetření v těhotenství – 8. až 10. tt

Na vstupním vyšetření dostanete těhotenský průkaz, kam si váš lékař při každé návštěvě zaznamená, jak těhotenství probíhá. Součástí vstupního vyšetření je:

  • Celková anamnéza – lékař vám položí otázky ohledně vašeho zdravotního stavu. Jaké jste měla úrazy, jaké jste prodělala operace, zda máte nějaké alergie, kouříte, užíváte léky, kdy byla poslední menstruace, zda jste před otěhotněním používala hormonální či jinou antikoncepci, jaký byl průběh předchozích těhotenství apod. Počítejte i s dotazem na zdravotní stav v rodině kvůli možným dědičným onemocněním.
  • Gynekologické a ultrazvukové vyšetření
  • Vyšetření prsů
  • Odběr moči a krve – laboratorní krevní test určí krevní skupinu a Rh faktor, poskytne krevní obraz (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů a hladiny hemoglobinu) a hodnotu cukru v krvi nalačno. Laboratoř dále prověří případné onemocnění HIV, hepatitidou typu B a syfilidou. Z vyšetření moči prokáže laboratoř nepřítomnost bílkovin, cukru, žlučového barviva nebo krve.
  • Měření krevního tlaku – pravidelná kontrola rizikové preeklampsie (více informací o vysokém krevním tlaku v těhotenství najdete v našem článku Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?)
  • Zevní měření pánevních rozměrů
iChystáte se na kontrolu? Nezapomeňte vzorek ranní moči. Ten budete potřebovat při každé těhotenské prohlídce. 

Krevní testy v těhotenství a Rh faktor

Rh faktor je antigen, který se vyskytuje na povrchu červených krvinek. Vědcům zatím není úplně jasné, k čemu slouží. Co se ale s určitostí ví, že ohrožuje těhotenství. Naše populace se dělí na dvě skupiny:

  • Osoby Rh pozitivní – tvoří 85 % populace, na povrchu červených krvinek se nachází antigen D.
  • Osoby Rh negativní – představují 15 % populace, na povrchu červených krvinek se naopak antigen D nenachází.

Problém nastává tehdy, kdy Rh negativní žena počne dítě s Rh pozitivním mužem. V takovém případě je velká pravděpodobnost, že miminko bude Rh pozitivní. Při porodu se setká Rh negativní krev matky s Rh pozitivní krví miminka a tělo matky začne proti neznámému antigenu vytvářet protilátky. Následky se projeví až při dalším těhotenství. Pokud by totiž další dítě bylo opět Rh pozitivní, organismus budoucí maminky začne jeho červené krvinky likvidovat a může způsobit hemolytické onemocnění miminka. To může mít za následek:

  • chudokrevnost,
  • těžkou novorozeneckou žloutenku,
  • poškození mozku,
  • v krajních případech i potrat nebo úmrtí plodu v děloze.

Jak zamezit tvorbě protilátek u Rh negativních žen?

Pokud je budoucí maminka Rh negativní a miminko Rh pozitivní (prokáže se po porodu odběrem krve z pupečníku), podá se ženě do 72 hodin po porodu injekce imunoglobulinu. Ta zabrání tvorbě protilátek v dalším těhotenství. V současnosti se podává imunoglobulin Rh negativním budoucím maminkám preventivně už v 28. týdnu těhotenství. Díky této jedné injekci se zamezí případným potížím při dalším těhotenství.

Pravidelné vyšetření a genetické testy v těhotenství – 12. až 13. tt

I na této prohlídce počítejte s rutinním vyšetřením (kontrola krevního tlaku, moči, hmotnosti atd). Dále vám bude doporučeno také vyšetření na vyloučení genetických vad a vyšetření některých hormonů, tzv. screening.

Co je cílem screeningu a vyplatí se do něj investovat?

Prvotrimestrální (kombinovaný či NT) screening není to nic bolestivého. Kontrola probíhá z odebrané krve a ultrazvukového vyšetření se zaměřením na projasnění v oblasti šíje u plodu.

Cílem prvotrimestrálního screeningu je:

  • Vyloučit odchylky ve stavbě těla plodu (anatomické odchylky).
  • Stanovit individualizované (osobní) riziko výskytu nenormálního počtu chromozomů (tzv. početních odchylek chromozomů).

Prvotrimestrální screening neboli genetika je mnohem účinnější a přesnější vyšetření než to, které hradí pojišťovna (Triple test na začátku druhého trimestru). S 80–90% přesností ukáže riziko Downova syndromu a dalších postižení. Proto je toto vyšetření lékaři často doporučováno. Prvotrimestrální screening nehradí veřejné zdravotní pojištění. A tak za něj zaplatíte okolo 600–1 500 Kč.

Jak se postupuje na základě výsledku prvotrimestrálního screeningu?

  • Pokud je screening negativní, můžete se poradit s lékařem, zda je nutné podstoupit následující vyšetření, tzv. Triple test v 16. týdnu těhotenství.
  • Při pozitivním výsledku screeningu doporučí lékař odběr choriových klků plodu a konzultaci s genetikem. Z genetického vyšetření chromozómů je pak možné určit s 99,5% pravděpodobností genetickou vadu plodu. Screening a odběr chorinových klků se provádí v době, kdy je ještě možné provést případné přerušení těhotenství, tj. do 24. týdne těhotenství.
Ultrazvuk z vyšetření v těhotenství
Během těhotenství na vás čekají asi 3 ultrazvuky. Domluvte se s lékařem, kdy si budete moci odnést fotografii miminka.

2. trimestr: Vyšetření ve 14. až 27. týdnu těhotenství

Druhý trimestr je ze všech tří měsíců tím nejpříjemnějším a nejkrásnějším. Poleví těhotenské nevolnosti i únava a bříško ještě není tak veliké, aby budoucí maminku omezovalo. Miminku se vyvíjí orgány jako plíce, játra, ledviny a pohlavní orgány, dochází k vývoji očí, očních víček, nosu, uší a rtů. Na začátku druhého trimestru váží plod zhruba 30–55 gramů a na konci necelý 1 kilogram. Mezi 18.–20. týdnem těhotenství začíná maminka cítit první pohyby, které se od té doby budou už jen zintenzivňovat. Jaká vyšetření vás ve druhém trimestru čekají?

Triple test (genetické vyšetření v těhotenství) – 16. tt

Na tomto vyšetření vám lékař odebere krev, která je podrobena biochemickému screeningu neboli genetickému krevnímu testu. Sledují se čtyři specifické látky:

  • AFP – hladina alfafetoproteinu, který tvoří vyvíjející plod,
  • hCG – hladina těhotenského hormony, humánní choriogonadotropin,
  • Estriol – hladina estrogenu, který je důležitý pro správný průběh těhotenství,
  • SP1 – hladina specifického těhotenského proteinu.

Triple test následně určí riziko vzniku vrozených vad plodu (Downova syndromu atd.). Zvýšené riziko vrozených vad plodu, tedy pozitivní výsledek, nemusí nutně znamenat závažné postižení plodu. V takovém případě vám lékař doporučí ověřit výsledek tzv. aminocentézou, tedy odběrem plodové vody. Vyšetření plodové vody dokáže odhalit chromozomální odchylky, např. Downův syndrom.

iŽenám nad 35 let se odběr plodové vody doporučuje automaticky. Riziko vrozených vad se totiž s přibývajícím věkem zvyšuje. 

Jak probíhá amniocentéza?

Odběr plodové vody není bolestivý a provádí se ambulantně pod ultrazvukovou kontrolou.

  1. Tenkou jehlou se přes břišní stěnu odebere asi 20 ml plodové vody.
  2. Po odběru zůstanete ještě cca 2 hodiny pod dohledem lékaře.
  3. Po příjezdu domů se doporučuje klidový režim asi 2 týdny.
  4. Na výsledky amniocentézy se čeká zhruba 2–3 týdny.

Odběr plodové vody s sebou nese minimální rizika, pokud se řídíte radami a doporučeními gynekologa. 

Velký ultrazvuk – 20. tt

Druhý, tzv. velký genetický ultrazvuk slouží k odhalení vývojových vad miminka.

  • Zjišťuje se aktivita srdce a vývoj vnitřních orgánů.
  • Kontroluje se množství plodové vody a uložení placenty.
  • Dá se určit pohlaví miminka (pokud si miminko právě nezakrývá intimní partie) a přesnější termín porodu.

Čeká vás také klasické vyšetření moči, měření krevního tlaku, vážení a vyšetření gynekologem. Počítejte i s odběrem krve a kontrolou krevního obrazu. Na velký ultrazvuk jsou zváni i tatínci, a tak je toto vyšetření často velmi dojemným momentem.

Test na těhotenskou cukrovku – 24. až 28. tt

V těhotenství se vyskytují dva typy cukrovky:

  • Cukrovka před otěhotněním – pokud jste trpěla cukrovkou už před otěhotněním, je důležité sledovat průběh těhotenství. V těhotenství se totiž mění nároky organismu na dávky inzulinu a ženám se často zvyšuje krevní tlak. A tak se těhotenství více sleduje, aby nedošlo k předčasnému porodu.
  • Těhotenská cukrovka – také se jí říká gestační diabetes. Je to cukrovka, která vznikla až během těhotenství. Tělo totiž ztratilo schopnost vstřebávat glukózu v krvi. Výhodou těhotenské cukrovky je, že po porodu sama zmizí.

Cukrovku bezpečně odhalí vyšetření krve, moči a tzv. test oGTT (orální glukózový toleranční test), který se provádí právě ve 24.–28. týdnu těhotenství.

Jak probíhá test oGTT?

  1. Ráno vám nalačno v ambulanci odeberou krev.
  2. Poté vypijete třetinku přeslazené vody.
  3. Hodinu až dvě po vypití sladkého roztoku vám opět odeberou vzorek krve.
  4. Výsledek ukáže, jak rychle se vstřebává cukr ve vašem těle.

Pokud je vám prokázána těhotenská cukrovka, nastupuje dieta. V dietologické poradně vám pomohou sestavit jídelníček, doporučí vynechat sladké, jíst pravidelně a hlídat množství sacharidů v jídle. Aplikace inzulinu většinou není nutná. Předepisuje se až při velmi vysokých hodnotách cukru v krvi.

Těhotenská poradna
Gynekolog vám vždy poradí, kdy se máte dostavit na další prohlídku v těhotenství a co bude její součástí.

3. trimestr: Vyšetření ve 28. až 40. týdnu těhotenství

Miminku se rychle vyvíjí mozek, a díky tomu dokáže reagovat na zvuky kolem sebe. Dochází k zásadnímu vývoji plic a v kostní dřeni se začínají tvořit červené krvinky. V tomto trimestru se u miminka vyvinou všechny smysly – sluch, čich, zrak a hmat. Jaká vyšetření vás ve třetím, a tedy posledním trimestru čekají?

Ultrazvukový screening – 30. až 32. tt

Kromě klasického vyšetření s odběrem krve a kontrolou krevního obrazu vás čeká také ultrazvuková kontrola polohy miminka a vyšetření děložního hrdla.

Stěr z pochvy – 35. až 38. tt

Aby se předešlo komplikacím při porodu, bude vám v tomto období proveden stěr z pochvy. Ten odhalí případnou nákazu streptokokem skupiny B (GBS), který může nakazit při vaginálním porodu miminko. Těhotným ženám s GBS se tak v průběhu porodu preventivně podávají nitrožilně antibiotika.

Kontrola před porodem – od 37. tt každý týden

Jedná se už jen o rutinní kontrolu, na kterou jste dávno zvyklá. A proto není potřeba se stresovat. Odpočívejte a připravujte se psychicky i fyzicky na porod, který vás co nevidět čeká.

i Máte už vše nachystané na příchod miminka? Raději si projděte náš článek: Jak se připravit na příchod miminka.

Kardiotokografie – od 37. tt

Při kardiotokografickém vyšetření poprvé uslyšíte srdíčko miminka. Jedná se o bezbolestné vyšetření pomocí dvou sond, které se přikládají na bříško těhotné ženy. Zjišťuje se srdeční frekvence miminka a napětí děložní stěny.

Kardiotokografie se provádí od 37. týdne těhotenství jednou týdně a od 40. týdne těhotenství častěji podle doporučení lékaře (zpravidla jednou za 3 dny včetně vyšetření děložního čípku). Vyšetření trvá cca 30 minut v leže nebo na židli. Díky vyšetření je možné rozeznat ohrožení plodu nedostatkem kyslíku, přítomnost děložních kontrakcí atd.

Vyšetření před porodem
Žádné vyšetření v těhotenství není nijak zvlášť bolestivé. A proto nemusíte mít z návštěvy lékaře obavy.

Povinná vyšetření v těhotenství neexistují

Všechna vyšetření v těhotenství, na které vás lékař pozve, vychází z postupů v perinatologii vydaných Českou gynekologicko-porodnickou společností. Veškerá vyšetření jsou dobrovolná a rozhodně nejsou povinná, takže je možné je odmítnout. Doporučujeme vám ale projít všemi, které vám lékař vzhledem k vašemu stavu doporučí.

Ultrazvuková vyšetření v těhotenství

Ultrazvuk vám gynekolog během těhotenství udělá minimálně 3 ×:

  • v 11. až 14. týdnu těhotenství,
  • v 18. až 23. týdnu těhotenství,
  • v 30. až 32. týdnu těhotenství.

Některé poradny pro těhotné i někteří gynekologové nabízí maminkám 3D či 4D ultrazvuk. Ten nehradí pojišťovna, ale rodiče. 3D fotografii miminka pořídíte okolo 150–700 Kč, video pak okolo 700–2 000 Kč. Záleží na pracovišti a jejich ceníku.

Jestli toužíte po klasické 2D fotografii miminka, poraďte se se svým gynekologem, kdy ji bude možné z ultrazvuku pořídit. U 2D fotky se cena pohybuje okolo 50–150 Kč.

iPřed ultrazvukem se hodně napijte. Plný močový měchýř zlepšuje kvalitu výsledného obrazu. 

Zhruba ve 20 % případů se ultrazvuk nepovede natočit. Záleží totiž v prvé řadě na miminku, zda se bude chtít ukázat, nebo se stydí.

Vyšetření v těhotenství u zubaře

Nezapomeňte také na preventivní návštěvu stomatologa. Těhotné ženy mají nárok na preventivní prohlídku u zubaře hrazenou zdravotní pojišťovnou dvakrát do roka. Určitě toho využijte. Po porodu nebudete mít na zubaře ani čas, ani chuť.

Preventivní prohlídka a EKG v těhotenství

V těhotenské průkazce najdete také kolonku na kontrolu u praktického lékaře. Ideální termín preventivní prohlídky není dán. A tak si nechte doporučit termín návštěvy vzhledem k vašemu stavu od svého gynekologa. Praktický lékař vás preventivně prohlédne a do průkazky zapíše všechny důležité informace, které by váš gynekolog měl vědět, např. prodělaná závažná onemocnění atd. Někteří praktičtí lékaři při té příležitosti natočí budoucí mamince i EKG a výsledek zapíšou do průkazu.

Mnozí gynekologové na návštěvě praktika ani na natočení EKG nebazírují, ale je vhodné se se svým „jiným stavem“ pochlubit i u něho. Návštěvu si naplánujte mimo období chřipek, ať si s novými informacemi v těhotenské průkazce neodnesete i rýmu, kašel a teplotu.

Nezapomeňte, že se váš psychický stav odráží i na kondici miminka. Proto pokud je to trochu možné, zůstaňte při vyšetřeních v klidu a nestresujte se. Na konci tohoto maratónu kontrol vás totiž čeká nový život. Krásné miminko, na které se jistě tak moc těšíte. Přejeme vám co nejhladší průběh těhotenství i porod a těšíme se na vás u dalších článků v našem magazínu.

4,4 26×
Zopa Mummy belt
Těhotenský pás do auta - tříbodový, uchycení pomocí bezpečnostního pásu, materiál polyester, černá barva
569,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY7326
4,6 37×
SCAMP Multifunkční polštář Mouse
Kojicí polštář - na spaní, tvar písmene C, hypoalergenní, polohovací, pratelný potah, materiál povlaku bavlna, materiál výplně duté vlákno, rozměry 140 × 230 cm (Š×D), průměr 45 cm, vzor hvězdy, bílá a šedá barva, hmotnost 1300 g
+Dárek 15% Slevový voucher na stavebnice LEGO®, platnost do 30.3.2025 v hodnotě 1,-
639,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: BABY11513
5,0
SALOOS Těhotenský sprchový olej 125 ml
Sprchový olej - dámský, hydratační, ochranný, regenerační a relaxační, pro normální pokožku, objem 125 ml - 1 272 Kč/1 l
159,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BABY8652
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon