Vítejte s souhrnném průvodci našeho seriálu Těhotenství týden po týdnu. Připravili jsme pro vás soupis toho nejdůležitějšího o průběhu celého těhotenství, které jsme rozdělili do 9. měsíců. Čeká vás tedy 40 kapitol, ve kterých se dozvíte vše podstatné o vývoji miminka i o tom, jak se během těhotenství mění a připravuje na porod tělo budoucí maminky. Kromě toho je náš průvodce zároveň rádcem, který vám podá mnoho zajímavých informací, osvědčených rad i odborných doporučení. Pokud vás podrobněji zajímá, jaké jsou první příznaky těhotenství, jak probíhá vývoj miminka i co může od jednotlivých týdnů těhotenství očekávat budoucí maminka, můžete se s chutí pustit do čtení.
Možná se právě s partnerem snažíte o miminko a netrpělivě čekáte, až nastane ten správný čas a ve vašem těle začne růst malý zázrak vašeho společného života. Až k tomu dojde, první příznaky těhotenství na sobě můžete pocítit velice brzy. Vaši domněnku si nejprve ověřte těhotenským testem, teprve poté si domluvte návštěvu u svého lékaře, který vás podrobně vyšetří a vaše těhotenství potvrdí. Vše o tom, jak poznat těhotenství a jaké jsou první příznaky těhotenství se dočtete v článku Jak poznat těhotenství.
1. měsíc těhotenství zahrnuje 1. – 4. týden těhotenství, avšak o těhotenství jako takovém lze mluvit v podstatě až 2. či 3. týden těhotenství. Podle lékařských výpočtů je totiž za 1. týden těhotenství považován týden počínající prvním dnem poslední menstruace, což je období, ve kterém se teprve vaše tělo na oplodnění vajíčka teprve chystá. Projděte si úplné počátky těhotenství týden po týdnu, abyste zjistila, jaké převratné změny se odehrají ve vašem těle ihned po oplodnění, kdy pocítíte první příznaky těhotenství i jak se první měsíc těhotenství oplodněné vajíčko vyvíjí.
Pokud právě vaše tělo prochází prvním dnem menstruačního cyklu, po kterém následně dojde k oplodnění zralého vajíčka, bude právě toto období při potvrzení těhotenství lékařem určeno jako 1. týden těhotenství. Ač ve skutečnosti ještě těhotná nejste a na zázračný okamžik si ještě týden až dva počkáte, datum vaší poslední menstruace určí výpočet těhotenství v lékařské ordinaci. Vše podstatné o tomto týdnu se dozvíte v článku: Těhotenství týden po týdnu: 1. týden.
Stále ještě nemůžeme mluvit o těhotenství jako takovém, avšak doba pro zdárné oplodnění vajíčka se blíží a vaše tělo se na něj začíná připravovat. 2. týden těhotenství je období, ve kterém jeden z folikulů s vajíčkem začne oproti ostatním výrazně růst, až dojde k jeho vyklenutí na povrch vaječníku. Jakmile folikul praskne, dochází k ovulaci, v průběhu které nastává ideální doba k početí vytouženého miminka. Jak probíhá samotné oplodnění a co se vajíčkem děje bezprostředně po jeho oplodnění? Dočtete se v článku: Těhotenství týden po týdnu: 2. týden.
Konečně nastává doba, kdy jste právoplatně těhotná. 3. týden těhotenství se již ve vašem těle skutečně zabydluje oplodněné vajíčko, a jakmile dojde třetí týden těhotenství ke svému konci, mělo by již být pevně uhnízděno v děloze. Sama na sobě ještě pravděpodobně žádné změny nezaznamenáte, každopádně se už můžete vypravit do lékárny či drogerie pro těhotenský test, který vám již brzy prozradí tu radostnou novinu. Na jaké první těhotenské příznaky se můžete brzy těšit vám prozradí článek: Těhotenství týden po týdnu: 3. týden.
Těhotenský test značí dvě čárky a vy se můžete společně s partnerem radovat z této zprávy. Nastává doba, kdy je třeba informovat vašeho gynekologa a domluvit si s ním první vyšetření, během kterého potvrdí vaše těhotenství z moči, případně z rozboru krve. Ve vašem těle se pomalu rozjíždí těhotenský hormonální kolotoč a věřte, že to bude divoká jízda, na jejímž konci vás však čeká vytoužená odměna. Jak probíhá počáteční vývoj plodu a co se děje v těle maminky? Dočtete se v článku: Těhotenství týden po týdnu: 4 týden.
5. – 8. týden těhotenství je obdobím pro 2. měsíc těhotenství, v průběhu kterého dochází k přelomovým změnám jak ve vývoji miminka, tak u budoucí maminky. Ta si již 2. měsíc těhotenství začne naplno uvědomovat svůj tzv. jiný stav a objevují se u ní první příznaky těhotenství, které však bývají velice individuální záležitostí. Některé ženy zaznamenají první příznaky těhotenství jen jako lehké podráždění či mírnější únavu, u jiných se naopak mohou již 2. měsíc těhotenství naplno rozvinou silné těhotenské nevolnosti.
Většina žen se právě 5. týden těhotenství dozvídá radostnou událost o početí miminka, jelikož se u nich v případě těhotenství nedostaví pravidelná menstruace. Hladina těhotenského hormonu hCG stoupá, takže vám již těhotenský test přinese spolehlivou odpověď. Ač první příznaky těhotenství většina maminek ještě 5. týden těhotenství nezaznamená, přesto se u některých může objevit mírné špinění v souvislosti s uhnízďováním vajíčka. Jak přesně probíhá 5. týden těhotenství? Přečtěte si v článku: Těhotenství týden po týdnu: 5. týden.
6. týden těhotenství je již možné zaznamenat tlukot srdíčka vašeho miminka, kterému ze postupně začínají zakládat a formovat všechny důležité vnitřní orgány. Právě z toho důvodu je vhodné myslet na zdravé stravování a zvýšený příjem kyseliny listové v počátečních týdnech těhotenství. První příznaky těhotenství v podobě nevolností, bolestí břicha či citlivých prsou nejsou 6. týden těhotenství ničím neobvyklým, a pokud vás zajímají podrobnější informace či rady k tomuto období, rozhodně navštivte článek: Těhotenství týden po týdnu: 6. týden.
První potvrzení těhotenství u svého gynekologa absolvuje většina budoucích maminek právě 7. týden těhotenství. Kromě ultrazvukového obrázku si od lékaře odnesou informaci o pravděpodobném termínu porodu a také si při vyšetření mohou poslechnout, jak miminku tluče srdíčko. 7. týden těhotenství se miminku kromě vnitřních orgánů začíná vyvíjet také hlavička a rysy obličejové části. Abyste byla dostatečně informovaná o všem důležitém, co přináší 7. týden těhotenství, doporučujeme přečíst si náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 7. týden.
Těhotenské nevolnosti i mírné změny postavy, to jsou zkrátka příznaky těhotenství, se kterými se 8. týden těhotenství setká téměř každá budoucí maminka. Není se čemu divit, když 2. měsíc těhotenství je již téměř u konce. Miminko, doposud považováno za embryo, se 8. týden těhotenství stává oficiálně plodem, který zdárně pokračuje ve svém vývoji a stále více se formuje do podoby malého človíčka. Jak jeho vývoj probíhá a jaká doporučení přinášíme pro 8. týden těhotenství? Vše podstatné se dozvíte v článku: Těhotenství týden po týdnu: 8. týden.
Jak se projevuje 3. měsíc těhotenství? 9. – 13. týden těhotenství už na svém těle můžete pozorovat první příznaky těhotenství. Bříško začíná mírně vystupovat, případně se kulatíte v oblasti pasu a možná, že si budete muset pořídit větší podprsenku. Pozitivní je, že jak se blíží 3. měsíc těhotenství ke konci, ustupují také těhotenské nevolnosti i jiné nepříjemnosti charakteristické pro první trimestr. Vaše miminko prochází rychlým vývojem, a proto můžete na ultrazvuku jeho spatřit čilé pohyby i první mimické projevy. Také 3. měsíc těhotenství nezapomínejte na zdravou stravu a dostatečný odpočinek.
Pro 9. týden těhotenství je charakteristické, že se plod z původně stočené polohy začíná více napřimovat, což souvisí s vývojem jeho vnitřních orgánů. Dále se formuje jeho obličejová část a zajímavé je, že již 9. týden těhotenství může reagovat na podněty zvenčí. Budoucí maminku stále trápí počáteční příznaky těhotenství, brzy však začnou pomalu ustupovat. 9. týden těhotenství je vhodné začít pečovat o své tělo krémem proti striím, které se mohou začít tvořit. Další rady a postřehy se dozvíte v článku: Těhotenství týden po týdnu: 9. týden.
Vaše váha by již 10. týden těhotenství měla zaznamenat přírůstek o 1-2 kg, což souvisí nejen s růstem vašeho miminka, ale také s fyzickými změnami vašeho těla. Možná, že tuto změnu již brzy zaregistruje vaše okolí, proto zkuste 10. týden těhotenství popřemýšlet, jak svým blízkým tuto radostnou novinu oznámíte. Miminko začíná 10. týden těhotenství rozlišovat fázi spánku a bdění, v průběhu které můžeme pozorovat první pohyby jeho končetin. Pro další informace o vývoji miminka si projděte náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 10. týden.
Miminko začíná 11. týden těhotenství připomínat malinkého človíčka ve všech detailech, dokonce má již vyvinuty drobné prstíky na rukou a nohou. Budoucí maminky si budou moci zanedlouho oddechnout, kromě ústupu těhotenských nevolností se také brzy sníží riziko vzniku vývojových vad i možnost případného potratu na pouhá 2 %. 11. týden těhotenství se u vás mohou začít objevovat různé těhotenské chutě a je možné, že budete častěji navštěvovat toaletu. Co stojí za všemi změnami se dočtete v článku: Těhotenství týden po týdnu: 11. týden.
12. týden těhotenství vás čeká specializované vyšetření, tzv. prvotrimestrární screening, který se provádí k odhalení případných vývojových vad a v průběhu kterého můžete spatřit malého človíčka v celé jeho kráse. Pokud budete mít štěstí, může lékař odhadnout i jeho pohlaví. U budoucí maminky odeznívají první příznaky těhotenství jako těhotenské nevolnosti, nastoupit však mohou další příznaky těhotenství, jako zácpa, nespavost či bolesti hlavy. Jaké pro vás máme rady a doporučení? Odpovědi přináší článek: Těhotenství týden po týdnu: 12. týden.
Řada maminek se shoduje na tom, že právě 13. týden těhotenství je tím zlomovým obdobím, které jim přináší příval nové energie, až se cítí jako znovuzrozené. Najednou mají chuť se naplno pustit do různých aktivit, včetně těch intimních s partnerem. U miminka lze 13. týden těhotenství pozorovat na ultrazvuku, jak si pobyt v bříšku užívá. Zkoumá své tělíčko i prostor kolem sebe a až komicky působí jeho mimické grimasy. Jaké další novinky přináší 13. týden těhotenství? Vše důležité vám poodhalí článek: Těhotenství týden po týdnu: 13. týden.
Většina budoucích maminek hodnotí 4. měsíc těhotenství jako krásné období, během kterého si svůj stav začínají naplno užívat. Nepříjemné počáteční příznaky již odezněly, avšak bříško ještě není svojí velikostí nikterak omezující, a proto je 14. – 17. týden těhotenství ideální dobou například na cestování nebo na společné aktivity s partnerem. U miminka dochází 4. měsíc těhotenství k ukončení vývoje všech důležitých orgánů a v dalších týdnech už bude jen růst a sílit. Pro nastávající rodiče je 4. měsíc těhotenství zásadní také tím, že se již k jeho konci mohou dozvědět informaci o tom, zda čekají chlapečka, nebo holčičku.
14. týden těhotenství vaše bříško hostí plod o velikosti citronu, u kterého začíná probíhat nácvik dýchacích pohybů. Kromě toho je miminko v bdělé fázi velmi aktivní, a ač je maminka ještě sama necítí, v bříšku předvádí různé akrobatické kousky. Maminky mohou 14. týden těhotenství zaskočit pajizévky, zácpa i ucpaný nos, tyto obtíže se však dají zvládnout mnohem lépe, než těhotenské nevolnosti v počátcích těhotenství. Jak se s nimi vypořádat a jak celkově probíhá 14. týden těhotenství se dozvíte v článku: Těhotenství týden po týdnu: 14. týden.
V případě, že 15. týden těhotenství navštívíte svého gynekologa a miminko bude správně natočeno, může vám lékař již oznámit, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka. Budoucí maminka se postupně více a více zakulacuje v pase, a proto je 15. týden těhotenství ideálním obdobím, kdy vyrazit na nákupy těhotenské módy. Také se nezapomeňte přihlásit do vybraného předporodního kurzu, který přinese mnoho důležitých poznatků k celkovému průběhu těhotenství i k samotnému porodu, stejně jako náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 15. týden.
Maminky prožívající 16. týden těhotenství mohou zaznamenat váhový přírůstek okolo 5 kg a možná je občas překvapí pověstné těhotenské chutě spočívající ve zvláštní kombinaci potravin. Důležité je dbát na dostatečný přísun vlákniny proti zácpě a železa jako prevenci proti chudokrevnosti. 16. týden těhotenství se podstupuje triple test pro odhalení nejčastějších vývojových vad, v jistých případech také amniocentéza či speciální genetické krevní vyšetření. Bližší informace k těmto tématům se dočtete v článku: Těhotenství týden po týdnu: 16. týden.
Pěkně se kulatíte a vaše bříško dává 17. týden těhotenství jasně najevo, že v něm roste nový život. Miminku dozrává 17. týden těhotenství trávicí soustava a maminky mohou zaregistrovat zvýšenou pigmentaci neboli tmavnutí na různých částech těla. Pokud vám lékař doporučil vyšetření plodové vody, podstoupíte jej pravděpodobně 17. týden těhotenství. Mezi další příznaky těhotenství typické pro 17. týden těhotenství patří tvorba hemoroidů. Jak se jim vyvarovat i další důležité rady přináší článek: Těhotenství týden po týdnu: 17. týden těhotenství.
Jakou velkou událost přináší maminkám 5. měsíc těhotenství? Jakmile nastane 18. – 21. týden těhotenství, můžete se těšit na velikou událost, sama totiž ucítíte první pohyby miminka. Nejprve budou mít podobu jemného šimrání, jak však půjde 5. měsíc těhotenství ke svému konci, budou jasně rozeznatelné a v pozdějších měsících možná i trochu nepříjemné. Miminku postupně dozrávají již vyvinuté orgánové soustavy a průběžně roste a sílí, proto byste ani 5. měsíc neměla opomenout zdravé stravování a také přiměřenou pohybovou aktivitu, kterou však vždy přizpůsobte vašemu aktuálnímu stavu.
18. týden těhotenství se vývoj vašeho miminka soustředí na tvorbu mozkové kůry a zdokonalování smyslových i pohlavních orgánů. Trávicí soustava je již natolik vyvinutá, že miminko začíná 18. týden těhotenství s polykáním plodové vody a jejím zpětným vylučováním. Většina maminek zaznamená 18. týden těhotenství zlepšení kvality svých vlasů a pleti a možná už i zaregistrují první pohyby miminka. Kdy nastane ideální čas pro řešení a výběr dětské výbavičky? Nejen na tuto otázku vám odpoví náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 18. týden.
Budoucí maminka by měla 19. týden těhotenství počítat s příbytkem na váze přibližně 6 kg a rostoucí děloha už může představovat určitou zátěž. Miminku se začíná 19. týden těhotenství tvořit slabá vrstva podkožního tuku, která však bude v dalších týdnech zesilovat. 19. týden těhotenství už by měly být první pohyby miminka jasně rozeznatelné od původního nejistého šimrání, můžete se proto s partnerem radovat a zkoušet, kdo obdrží větší kopanec. Také k tomuto týdnu máme mnoho zajímavostí v článku: Těhotenství týden po týdnu: 19. týden.
20. týden těhotenství pravděpodobně absolvujete druhý ultrazvukový screening, v průběhu kterého už uvidíte na obrazovce malého človíčka se vším všudy. Překvapí vás svojí hbitostí, legrační mimikou i vším, co již zvládne. Budoucí maminka by se 20. týden těhotenství měla kromě zdravé stravy zaměřit také na psychickou pohodu, dostatek spánku a vhodné pohybové aktivity, jako je například plavání či jóga, které jí pomohou s následujícími týdny těhotenství. Nejen o tom máme pěkné povídání v článku: Těhotenství týden po týdnu: 20. týden.
Miminku se 21. týden těhotenství zdokonalují smysly a zároveň si je jeho mozek schopný zaznamenat první smyslové vjemy. Již z této doby si proto může zapamatovat chuť jídel, které v průběhu těhotenství často konzumujete, stejně jako vaši osobitou vůni. Budoucí maminky mohou 21. týden těhotenství začít trápit bolesti zad, které souvisí s přesunem těžiště těla v souvislosti ze zvětšujícím se bříškem. Jak se zaměřit na prevenci proti zádovým bolestem i mnoho jiných rad i doporučení vám prozradí článek: Těhotenství týden po týdnu: 21. týden.
Jak nejlépe popsat 6. měsíc těhotenství? Dalo by se říci, že 22. – 26. týden těhotenství si budete ještě tento požehnaný stav užívat a i nepříjemné příznaky těhotenství lehce zvládnete. Svém miminko i jeho pohyby již aktivně vnímáte, ještě to však pro vás není obtěžující ani omezující. Klidně tak můžete vyrazit ještě za cestovatelskými zážitky a užít si poslední sólo dovolenou s partnerem nebo pobíhat po obchodech a shánět vše potřebné do výbavičky pro miminko. 6. měsíc těhotenství zahrnuje 24. týden těhotenství, což je zlomové období, ve kterém je již plod v případě předčasného porodu považován za životaschopný.
Víte, že 22. týden těhotenství získává vaše miminko reálnou novorozeneckou podobu? Dochází totiž k dokončení vývoje jeho obličeje včetně obočí i očních víček, pod kterými se zbarvuje duhovka. Maminek se 22. týden těhotenství může týkat počáteční tvorba křečových žil. Zaznamenat mohou i tvrdnutí břicha, které není radno podceňovat, stejně jako noční křeče signalizující nedostatek hořčíku. Jak předejít těmto obtížím i podrobné informace o tom, jak probíhá 22. týden těhotenství, se dočtete v článku: Těhotenství týden po týdnu: 22. týden.
23. týden těhotenství rozlišuje miminko zvuky zvenčí a bezpečně pozná matčin hlas, který na něho působí uklidňujícím dojmem. Také má rozdělené fáze spánku a bdění, během kterých bývá velmi aktivní. Budoucí maminky mohou 23. týden těhotenství překvapit první poslíčci projevující se tuhnutím břicha nebo zvýšená únava či dýchavičnost. O tom, proč je dobré si při jízdě autem pořídit speciální bezpečností pás pro těhotné i jak cvičit těhotenskou jógu, pojednává článek zaměřený na 23. týden těhotenství: Těhotenství týden po týdnu: 23. týden.
Tělíčko miminka již 24. týden těhotenství nepůsobí jako průhledný papír, ale začíná se díky hromadění tuku a pigmentu zbarvovat a sílit. Důležité je, že pokud by miminko přišlo na svět 24. týden těhotenství, lékařský tým by udělal vše pro jeho záchranu, neboť právě od tohoto období je plod vzhledem ke svému vývoji považován za životaschopný. Maminky čeká 24. týden těhotenství povinný glukózový test na těhotenskou cukrovku, což je téma, kterému se naplno věnujeme v další kapitole našeho seriálu: Těhotenství týden po týdnu: 24. týden.
Miminko se 25. týden těhotenství stává stále dokonalejším človíčkem, jehož orgány postupně začínají plnit své funkce. Jeho mozek už 25. týden těhotenství dokáže naplno přijímat různé podněty, plíce postupně zrají ke schopnosti samostatného nádechu, povrch tělíčka získává narůžovělý nádech. Podle vědců už 25. týden těhotenství mohou mít miminka nějaké sny a také vás může v noci přepadnout zvláštní druh snění. Proč se tak děje a na co byste se konkrétně měla 25. týden zaměřit, vám přiblíží náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 25. týden.
Víte, že právě 26. týden těhotenství rozhodne, zda bude vaše děťátko pravák, nebo levák? Právě nyní se totiž dotváří v jeho mozku dominantní hemisféra. Kromě toho prochází miminko 26. týden těhotenství aktivním výcvikem. Trénuje dýchací pohyby, sací reflex, úchop i svůj sluch, kterým již kromě vašeho hlasu rozezná také hlasy ostatních lidí. Jak se cítí a co prožívá 26. týden těhotenství budoucí maminka a proč je právě nyní ideální čas začít posilovat svaly pánevního dna? Vše podstatné se dočtete v článku: Těhotenství týden po týdnu: 26. týden.
Co poradit budoucím maminkám pro 7. měsíc těhotenství? Hlavně, aby si 27. – 30. týden těhotenství zařídily vše potřebné, neboť jak se 7. měsíc těhotenství blíží ke konci, dochází k přechodu druhého trimestru do trimestru třetího, a to už pro leckterou maminku začíná náročnější etapa těhotenství spojená s celou řadou těhotenských obtíží. Nepředbíhejme však ještě, 7. měsíc těhotenství můžete klidně ještě prožít poměrně aktivně, a proto si oběhejte a zařiďte vše potřebné. Pokud jste ještě nebyla a prohlídce porodnice, kde byste chtěla rodit, 7. měsíc těhotenství je ten správný čas tak učinit.
27. týden těhotenství miminko poprvé otevře svá očka a bude udiveně sledovat hru světel a stínů uvnitř matčiny dělohy. Budoucí maminku už často trápí všelijaké těhotenské obtíže, jako hemoroidy, pálení žáhy, otoky, zácpa či divoké sny. K nim se 27. týden těhotenství mohou přidat křeče do nohou, které zaznamenáte hlavně v noci. Rádi bychom zmínili i problém anémie v těhotenství a možnost sportovních aktivit pro pokročilejší stupeň těhotenství, což jsou konkrétní témata, kterým se blíže věnuje náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 27. týden.
Miminko už zase trochu povyrostlo a 28. týden těhotenství většinou překoná pomyslnou hranici 1 000 g. V bříšku už mu může být poněkud těsno, což vám dává jasně najevo. Právě 28. týden těhotenství zahajujete třetí trimestr, tedy poslední etapu celého těhotenství. Nyní už budete navštěvovat svého lékaře každé dva týdny, proto se neobávejte a svěřte se mu se vším, co vás trápí. My jsme se 28. týden těhotenství zaměřili na výběr porodnice, a pokud vás toto téma zajímá, neměl by vám uniknout náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 28. týden.
Co je typické pro 29. týden těhotenství? Budoucí maminku může překvapit častější únava, ale také zvýšená potřeba příjmu energie, jež vaše miminko vyžaduje ke svému růstu. Pro malého človíčka je 29. týden těhotenství charakteristický tím, že je již schopný samostatně regulovat svoji teplotu, což mu nabídne lepší poporodní adaptaci na prostředí mimo matčino bříško. 29. týden těhotenství jsme se mimo jiné zaměřili na odběr pupečníkové krve, takže pokud se toto téma zajímáte, přečtěte si náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 29. týden.
30. týden těhotenství vás čeká 3. velké screeningové vyšetření, během kterého lékař zjišťuje míry a váhu vašeho miminka i v jaké poloze se miminko nachází. Je totiž dost možné, že se již malý nedočkavec začne 30. týden těhotenství přetáčet hlavou dolů a chystat se do výchozí porodní polohy. Pro vás může 30. týden těhotenství znamenat časté zadýchávání, i různé změny nálad, za které mohou opět hormony. Pokud vás zajímá, jaké možnosti nabízí různé formy předporodní přípravy, začtěte se do našeho článku: Těhotenství týden po týdnu: 30. týden.
8. měsíc těhotenství už pomalu ukončujete svoji docházku do zaměstnání a chystáte se k nástupu na mateřskou dovolenou. Tu máte možnost zahájit 8 týdnů před termínem porodu, přesně tedy 32. týden těhotenství. Vývoj a růst vašeho miminka se také postupně blíží do finále a není divu, že máte občas pocit opravdu plného bříška. Jelikož už 8. měsíc těhotenství vaše myšlenky směřují k samotnému porodu, zaměřili jsme 31. – 34. týden těhotenství na přípravu na porod, výběr porodnice, možné polohy při porodu i na porodní plán, do kterého máte možnost uvést své požadavky a představy o to, jak by měl váš porod probíhat.
Možná už vás 31. týden těhotenství překvapí první Braxtonovy stahy neboli poslíčci projevující se náhlým ztvrdnutím či stažením břicha. Pokud nejsou bolestivé a přichází nepravidelně, není důvod k obavám. Vaše tělo se jen začíná pomalu připravovat na samotný porod. Pokud se vám však na vašem zdravotním stavu cokoliv nezdá, rozhodně se nezdráhejte kontaktovat lékaře. My jsme se 31. týden zaměřili na to, jak má vypadat výbavička pro čerstvě narozené miminko, jejíž kompletní soupis naleznete v článku: Těhotenství týden po týdnu: 31. týden.
Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla o nástupu na mateřskou dovolenou 8 týdnů před termínem porodu, 32. týden těhotenství tak učiníte. Máte sice možnost ještě 2 týdny chodit do práce, většina maminek však již uvítá pohodlí svého domova. A není se čemu divit, 32. týden už se málokterá maminka v noci plnohodnotně vyspí a také přes den se ozývají klasické potíže pokročilého těhotenství. 32. týden těhotenství je také vhodná doba k sestavení porodního plánu, se kterým vám rád pomůže náš článek: Těhotenství týden po týdnu: 32. týden.
Již 2kilový se skrývá 33. týden těhotenství ve vašem bříšku a je mu tam už poněkud těsno. Stále však ještě potřebuje nabrat nezbytnou svalovou hmotu a také obalit své tělíčko tukem, takže ani 33. týden těhotenství nezapomínejte na vhodnou a vyváženou stravu bohatou na bílkoviny i tuky. Tématem porod se samozřejmě zabýváme i nadále, 33. týden těhotenství se konkrétně dozvíte, jaké jsou možnosti analgezie u porodu a proč byste neměla zanedbat masáž hráze. To vše a ještě mnohem více opět v článku: Těhotenství týden po týdnu: 33. týden.
34. týden těhotenství je v životě miminka podstatný hlavně proto, že dochází k dozrání jeho plicní a celkově už si začíná osvojovat novorozenecké návyky. Zkrátka už se nemůže dočkat příchodu na svět, čemuž také odpovídá jeho poloha hlavičkou dolů. Pokud tomu tak ještě 34. týden těhotenství není, může se o to speciálními hmaty pokusit lékař nebo sama maminka doporučenými cviky. Jak konkrétně se řeší situace, když se miminko nepřetáčí, i jaký význam má přítomnost duly u porodu, vám objasní článek: Těhotenství týden po týdnu: 34. týden.
Poslední, tedy 9. měsíc těhotenství se zaměříme na porod ještě podrobněji. Prozradíme vám, jak si porod co nejvíce zpříjemnit a ulehčit, a také poradíme maminkám, co je čeká v případě, že jejich porod nebude moci proběhnout přirozenou cestou. 35. – 40. týden těhotenství je vůbec nejnáročnějším obdobím celého těhotenství, a pokud se miminku nechce na svět v termínu, čeká budoucí maminku ještě několik krušných dnů navíc. Jestliže si naopak děťátko pospíší a rozhodne se svůj příchod uspíšit, 9. měsíc těhotenství už nemusí být důvod k obavám. 37. týden těhotenství je totiž považováno za zcela donošené.
Miminko už 35. týden těhotenství nepříjemně tlačí na břišní stěnu, takže vás nutí k časté změně polohy, a to samozřejmě i v noci. Jestliže u vás při porodu hrozí nějaké zdravotní komplikace nebo se vaše miminko ustálilo v poloze jiné než v poloze podélné hlavičkou, budete nejspíš se svým lékařem právě 35. týden těhotenství probírat možnost císařského řezu. A právě císařský řez a jeho průběh tvoří společně s dokumentací nezbytnou pro pobyt v porodnici hlavní témata, která se objeví v našem dalším článku: Těhotenství týden po týdnu: 35. týden.
Možná, že vám právě 36. týden těhotenství přinese značnou úlevu. V tomto období dochází totiž k poklesu bříška, takže už vám miminko nebude tolik tlačit na bránici a zlepší se i nepříjemné pálení žáhy. Jakmile nastane 36. týden těhotenství, budete navštěvovat svého lékaře každý týden. Vždy vám provede všechna důležitá vyšetření, aby zjistil, jak se vaše tělo připravuje na porod a zda nedochází k nějakým komplikacím. Bližší informace včetně pozitivních účinků aromaterapie u porodu vám přináší článek: Těhotenství týden po týdnu: 36. týden.
Pokud by se vaše miminko narodilo 37. týden těhotenství, nebude již nejspíše potřebovat žádnou speciální péči. Jeho plíce jsou 37. týden těhotenství plně vyvinuté, takže je schopné samostatného dýchání, a také jeho míry a váhy se mnoho neliší od plně donošeného miminka. Maminku čeká 37. týden těhotenství kardiotokografické vyšetření, které monitoruje srdeční aktivita miminka a činnost dělohy. O průběhu tohoto vyšetření, ale také o významu muzikoterapie či hydroterapie při porodu informuje článek: Těhotenství týden po týdnu: 37. týden.
Jestliže právě zažíváte 38. týden těhotenství, může se vaše miminko přihlásit na svět každým dnem. Málokteré děťátko si totiž svůj příchod neplánuje na přesně stanovené datum a 38. týden těhotenství je již plně dozrálé a vyvinuté. Mnoho maminek má obavy, zda včas rozpozná počátek porodu. Příroda však obdařila ženské tělo jasnými signály, podle kterých každá maminka bezpečně pozná, že právě nastala ta správná chvíle. O projevech, které napovídají, že se váš porod brzy rozběhne, se více dozvíte v článku: Těhotenství týden po týdnu: 38. týden.
39. týden těhotenství už možná ukončí dlouhé období vašeho očekávání. Těžké bříško a veškeré nepohodlí vede k přání, aby se porod rozběhl každým okamžikem, na druhou stranu však máte strach a obavy, jak celou situaci zvládnete. Je to zcela přirozené a vězte, že obdobné pocity zažívají 39. týden těhotenství všechny maminky, zvláště pak prvorodičky. Aby vás nic nepřekvapilo a porod pro vás nepředstavoval velkou neznámou, připravili jsme pro vás podrobný přehled jednotlivých porodních fází v článku: Těhotenství týden po týdnu: 39. týden.
Již vám na dveře zaklepal 40. týden těhotenství a miminku se stále ještě nechce na svět? Některým drobečkům se zkrátka natolik líbí v bezpečí mámina bříška, že si se svým příchodem dávají na čas a nepřemluvíte je ani argumentem, že 40. týden těhotenství je opravdu ten nejvyšší čas a že už se jej nemůžete dočkat. Co v takovém případě dělat i jakými způsoby lze porod vyvolat přirozeně nebo za asistence lékaře v porodnici pojednává poslední kapitola našeho seriálu, kterou se s vámi zároveň rozloučíme: Těhotenství týden po týdnu: 40 týden.
Každé budoucí mamince přeje celý tým našeho průvodce Těhotenství týden po týdnu příjemný průběh celého těhotenství a porod přesně podle vlastních představ. Ať jsou vaše první chvíle s miminkem nezapomenutelným okamžikem naplněným vzájemnou radostí, láskou a porozuměním.