AlzaPlus+ drogerie Výměna nevhodného dárku

Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?

Zobrazit katalog
Jaké zdravotní potíže vás mohou v těhotenství zaskočit?
Aktualizováno

Těhotenství sice není nemoc, ale také to není běžný stav organismu. Budoucí maminka se může cítit často unavená, mohou jí zaskočit nevolnosti, bolesti zad, nespavost, bolesti žaludku i další nepříjemné zdravotní obtíže. A protože na internetu často najdete fámy, jak které potíže řešit, připravili jsme pro vás velký zdravotní rádce pro těhotnou ženu. Poradíme vám, jak se léčí chřipka v těhotenství, čím je způsobený průjem, nevolnosti, bolesti žaludku, nadýmání a tvrdnutí břicha. Víme, jak zatočit s hemoroidy, křečovými žílami a striemi, jak vyzrát na únavu v těhotenství, nespavost a stres. Připomeneme, proč je důležité dát si pozor na opary a mykózu, jaké léky si vzít v případě bolesti hlavy a zad, kdy navštívit lékaře při krvácení, výtoku a špinění v těhotenství a co s vysokým krevním tlakem.

Zdraví a péče v těhotenství

Co se v článku o zdraví v těhotenství dozvíte?

Bolest v krku, kašel, rýma a chřipka v těhotenství

Běžná virová onemocnění, jako jsou rýma, kašel a škrábání v krku, se nevyhnou ani těhotným ženám. Naopak, budoucí maminky jsou k takovým infekcím dokonce náchylnější než ženy, které nejsou v očekávání. A tak pokud víte, že u vás řádí chřipková epidemie, raději se vyhněte rizikovým místům, kde byste se mohla nakazit. Nákaza vám hrozí zejména v místech s velkou koncentrací lidí, jako jsou školky, školy, úřady, obchody, čekárny u lékařů, hromadná doprava apod. K nákaze můžete lehce přijít i doma. Proto, pokud žijete v domácnosti s rodiči, manželem, přítelem či dětmi, dbejte obzvlášť v zimních měsících na prevenci a jezte hodně vitamínů. I u vitamínů ale buďte opatrná. Jestli se rozhodnete konzumaci ovoce a zeleniny obohatit také o potravinové doplňky, vybírejte vždy takové, které jsou určené nebo vhodné i pro těhotné ženy.

Zpět na obsah článku

Léky na chřipku a kašel v těhotenství

Pokud si přeci jen odněkud odnesete nepříjemnou chřipku, dejte pozor při její samoléčbě. Léky běžně určené k léčbě respiračních onemocnění nemusí být vhodné pro těhotné ženy. Dokonce mohou i ohrozit plod. Proto si u každého volně prodejného léku pečlivě přečtěte příbalový leták. Poradí vám, jak užívat daný lék v těhotenství a při kojení. Po celou dobu těhotenství jsou nevhodné léky s účinnou látkou ibuprofen, ve třetím trimestru léky s kyselinou acetylsalicylovou. I nevinně vypadající sprej do nosu či sirup na kašel mohou být problém. Nevíte-li, jaké léky můžete bezpečně užívat, doporučujeme se poradit s ošetřujícím gynekologem. 

i Byla jste odpůrcem léků ještě před otěhotněním a ani v těhotenství je nechcete brát? Přecházení a ignorování nemoci není ani pro vás ani pro dítě bezpečné. Například delší dobu trvající teploty mohou být rizikové pro plod i jeho správný vývoj a neustávající kašel ve třetím trimestru zase může vést k předčasným kontrakcím. Proto je při větších obtížích dobré navštívit lékaře, naordinovat si klid na lůžku, pít dostatek tekutin a pravidelně konzumovat vitamíny.

Zpět na obsah článku

Bylinky v těhotenství

Na internetu najdete mnoho babských rad, jak léčit nemoci v těhotenství. Bohužel ne všechny jsou pravdivé a obejdou se bez následků. Liší se názory ohledně užívání léčiv i ohledně přírodní medicíny. A protože nás také zajímalo, jak je to s paralenem a bylinkami, ověřili jsme u lékařů, co se může a co by vám naopak nemuselo prospět.

  • Může se užívat paralen v těhotenství?

Paralen v těhotenství užívat můžete. A to bez ohledu na to, jestli jste v prvním, druhém, nebo ve třetím trimestru. Paralen totiž obsahuje účinnou látku paracetamol, která těhotné ženy při správné indikaci neohrožuje. V žádném případě byste ho ale neměla užívat bez porady s lékařem. Ten vám upřesní dávkování i dobu, po kterou budete moci lék bezpečně užívat.

  • Na jaké bylinky si v těhotenství dát pozor a jaké jsou naopak zdraví prospěšné?

O bylinkách a jejich účincích v těhotenství se často diskutuje. A protože jich je poměrně hodně a používáme je téměř denně, ať už jako koření při vaření nebo k přípravě čajů, vytvořili jsme pro vás seznam bylinek, které vám v těhotenství prospějí a kterým byste se naopak měla obloukem vyhnout. Náš článek „Bylinky v těhotenství, je potřeba se jim vyhýbat?“ si nezapomeňte vytisknout na ledničku, ať máte dobré rady vždy po ruce.

Zpět na obsah článku

Bylinky v těhotenství
Odpočinek je jedním z nejsilnějších léků na mnoho nemocí v těhotenství. Lehněte si, pokud se cítíte oslabená.

Nevolnost v těhotenství a bolesti žaludku

Většinu těhotných žen trápí v prvním trimestru nevolnost. Je to jeden z nepříjemných příznaků těhotenství, který časem odezní. Jste-li zrovna ve fázi, že máte strach se vzdálit od záchodu, mohly by vám pomoci piškoty. Srovnají hladinu cukru v krvi a zmenší závratě. Stejně jako u respiračních onemocnění, i u nevolnosti vám doporučíme navštívit lékaře, pokud máte opravdu velmi silné závratě, nebo trvají neobvykle dlouho. Může totiž jít o jinú zdravotní komplikaci než „jen“ příznak těhotenství. Ve většině případů ale nevolnost za pár měsíců odejde sama.

Bolesti žaludku a žaludeční křeče jsou dalším nepříjemným problémem, který trápí některé ženy v průběhu těhotenství. Dobrou zprávou je, že i když jsou tyto stavy opravdu velmi nepříjemné, nemohou ohrozit těhotenství ani miminko.

Jak křečím a bolesti žaludku předcházet?

  • Pijte dostatek tekutin. Dehydratace je jednou z hlavních příčin žaludečních křečí. Vyhněte se kofeinovým nápojům a sodovkám. Místo toho si dejte obyčejnou vodu nebo čaj.
  • Zbavte se, pokud možno, veškerého stresu. Starosti, negativní myšlenky a úzkosti způsobí, že se bolest žaludku ještě zhorší.
  • Provádějte pravidelná dechová cvičení.
  • Lehněte si kdykoliv, když se cítíte být unavená.
  • Dopřejte si teplou sprchu.
  • Jezte několik malých porcí denně. Udělejte si čas na svačinku mezi hlavními jídly a nezapomeňte pravidelně a vydatně snídat.
  • Jděte na procházku. Zbavíte se plynatosti a usnadníte tělu proces trávení.

Zpět na obsah článku

Zácpa a průjem v těhotenství

Mnoho budoucích maminek se potýká se zácpou. Kvůli hormonálním změnám se totiž zpomaluje činnost střev. A tak je často překvapí, když je prožene průjem. Průjem totiž není klasický těhotenský příznak, ale fyziologická reakce organizmu na náhlou tělesnou změnu. Často je způsobený virovou infekcí nebo tělu jen něco nesedlo. V období gravidity je totiž tělo i mnohem citlivější na různé druhy potravin. Proto vás může potrápit průjem i po jídle, které jste dříve bez obtíží jedla. Na to pamatujte i při sestavování jídelníčku. Průjem mohou způsobovat i bakteriální infekce, např. salmonela. A tak pokud vás průjem trápí už více než 2 dny, poraďte se raději s lékařem.

Samotný průjem nemá na průběh těhotenství žádný vliv. Miminko ani nijak neohrožuje, protože viry a bakterie zůstávají v trávicím traktu. Myslete na to, že z vás ale při průjmu odchází i hodně vody, a tak je potřeba více než kdy jindy dodržovat pitný režim.

Zpět na obsah článku

Nadýmání v těhotenství
Pravidelné a krátké procházky vám pomohou od bolestí břicha v těhotenství.

Nadýmání v těhotenství

Nadýmání v těhotenství zlobí téměř každou těhulku. Příčinou často bývá nadměrná tvorba plynů ve střevech kvůli nesprávné skladbě jídelníčku a stravovacím návykům. V těhotenství také dochází ke zpomalení trávení a k ochabnutí hladké svaloviny ve střevě. To brání odchodu plynů a vede k následnému nadýmání. V pozdější fázi těhotenství tlačí děloha na střeva a tím dochází k mechanickému zpomalení postupu natrávené potravy a plynů.

Jak si pomoci od nadýmání?

  • Upravte stravovací návyky. Jezte pravidelně a po menších dávkách.
  • Jezte pomalu. Snížíte množství spolykaného vzduchu, který bývá jednou z hlavních příčin nadýmání.
  • Omezte cukry, vyhněte se nadýmavým potravinám (luštěninám, košťálové zelenině, cibuli atd.)
  • Choďte na procházky. Pohyb pomůže vašim střevům s trávením potravy a uvolněním plynů.
  • Poraďte se s lékárníkem, jaké volně prodejné léky na nadýmání můžete v těhotenství užívat.

Pokud se budete snažit dodržovat výše uvedené opatření, věřte, že se vám uleví. Pokud by nezabralo ani to, obraťte se na svého lékaře. Nadměrné nadýmání může být příčinou i některých onemocnění.

Zpět na obsah článku

Hemoroidy v těhotenství a jejich léčba

Vznik hemoroidů má v těhotenství hned několik příčin:

  • Zvětšující se děloha tlačí na konečník a velké žíly v oblasti pánve. Následkem toho se rozšiřují drobné žíly v okolí konečníku.
  • Z důvodu častého a nadměrného tlačení při zácpě. To podporuje rozvolnění žilní stěny, což má za následek právě vznik hemoroidů.
  • Z důvodu aktivního tlačení při porodu, zvýšeného nitrobřišního tlaku a tlaku na oblast konečníku během porodu.

Pokud tedy pociťujete svědění, pálení, bolestivost v oblasti konečníku nebo jste zaznamenala krvácení po stolici, může se jednat právě o hemoroidy.

Jak léčit hemoroidy

Masti a léky na hemoroidy jsou jednou z možností, jak se těchto obtíží zbavit. Co dalšího můžete pro urychlení léčby sama udělat?

  • Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny.
  • Hodně pijte.
  • Choďte na procházky, cvičte, plavte a vyhněte se dlouhému sezení.
  • Dopřejte si koupel z dubové kůry.
  • Cvičte cviky na posílení pánevního dna.
  • Nepoužívejte projímadla.
  • Na problémové místo namažte měsíčkovou mast.

Zpět na obsah článku

Tvrdnutí břicha v těhotenství je nepříjemné

Od 34. týdne těhotenství se v častějších intervalech začne objevovat tvrdnutí břicha, a to zpravidla po namáhavé činnosti, třeba po uklízení. Může za to zvětšující se děloha, která si zkouší stahy a připravuje se tak na porod. Tvrdnutí břicha není bolestivé, ale spíše nepříjemné a zejména prvorodičku může zaskočit.

O tvrdnutí břicha informujte svého gynekologa a sledujte, kolikrát za den se vaše děloha stáhne. Do 34. týdne těhotenství by to nemělo být více jak 15×, po 34. týdnu těhotenství 20 až 30×. Jestliže je tvrdnutí břicha častější, může se jednat o předčasný porod. Proto se poraďte se svým gynekologem, jak postupovat dál. Pokud se o předčasný porod nejedná, lékař vám s největší pravděpodobností předepíše tablety magnesia, doporučí vám klid a odpočinek, popř. krátké procházky. Vyhnout byste se naopak měla hlazení tvrdého bříška, sprchování horkou vodou a masážím bříška. Kontrakce by se mohly ještě zhoršit.

Zpět na obsah článku

Tvrdnutí břicha v těhotenství
Tvrdnutí břicha je v pokročilém těhotenství normální. Hlídejte, kolikrát za den vám břicho tvrdne a nahlaste to svému gynekologovi.

Výtok v těhotenství

Mnoho žen v těhotenství trápí silnější vaginální výtok než před otěhotněním. Většinou je způsobený hormonálními změnami a není třeba se ničeho obávat. Naopak má ochrannou funkci a slouží jako ochrana před infekcí pochvy a dělohy. Běžný výtok je řídký, bílý nebo bezbarvý a bez zápachu. Nedá se mu zabránit, a tak je praktické nosit během těhotenství slipové vložky.

Pokud by výtok měl jinou barvu, konzistenci a zápach, než je běžné, pak se může jednat o příznak bakteriální nebo vaginální infekce. Výtok způsobený infekcí bývá nazelenalý nebo nažloutlý, zapáchá a je doprovázený svěděním, pálením nebo zarudnutím pokožky.

V takovém případě navštivte co nejdřív svého ošetřujícího lékaře. Doporučí vám vhodnou léčbu.

Jak předejít vaginální infekci?

  • Sprchujte se. Koupání v těhotenství není vhodné.
  • Nepoužívejte parfémovaná mýdla ani prostředky pro intimní hygienu. Oblast pochvy omývejte jen teplou vodou.
  • Nenavštěvujte veřejné bazény ani vířivky či lázně.
  • Noste bavlněné spodní prádlo.
  • Noste volné spodní prádlo a kalhoty. Rifle a tanga na vás počkají po porodu.

Zpět na obsah článku

Špinění a krvácení v těhotenství

Špinění a krvácení v počátcích těhotenství vás může nepěkně vystrašit. Nemusí ale znamenat žádné závažné potíže. Špinění je v rané fázi těhotenství poměrně časté a většinou nebývá příčinou žádných obtíží. Krvácení jasně červenou krví už až tak normální není, ale stále neznamená, že se děje něco špatného. Důležité je zachovat klid a v každém případě se poradit se svým gynekologem, jak dále postupovat. Důvodů ke krvácení je totiž celá řada a jen sám lékař může posoudit, o co se konkrétně jedná. Proto pokud začnete krvácet, nesvěřujte se do péče internetu, ale opravdového odborníka.

Zpět na obsah článku

Bolest zad a hlavy v těhotenství

Bolesti zad jdou s těhotenstvím ruku v ruce. Těhotenské hormony uvolňují vazy a tkáně, které spojují klouby, naroste hmotnost, tím se změní držení těla a bolesti jsou na světě. Sezení nebo stání v jedné poloze pak tyto bolesti ještě zhoršuje.

Jak bolestem zad předcházet?

  • Soustřeďte se na správné držení těla, nehrbte se a snažte se nestát a nesedět dlouho v jedné poloze.
  • Nezvedejte těžké věci a nenoste těžké tašky s nákupem. Pokud musíte, zvedejte břemena z podřepu, ne z předklonu.
  • I velikost podprsenky tu hraje roli. Správná opora prsou pomůže i zádům.
  • Nechoďte v podpatkách a pořiďte si kvalitní obuv s ortopedickou vložkou.
  • Při odpočinku nebo spánku si podložte polštářem kolena. Odlehčí se vám bederní oblast.

Pokud se cítíte dobře, pouze vás bolí záda a vaše těhotenství probíhá tak, jak správně má, můžete zkusit jednoduché a nenamáhavé cvičení pro těhotné nebo těhotenskou jógu. Naslouchejte ale svému tělu a necvičte přes bolest.

Špatné držení těla může být i jednou z příčin bolestí hlavy v těhotenství. Dalšími příčinami mohou být hormony, stres, únava, nedostatek spánku i náhlé vynechání kávy.

Bolesti v těhtenství
Bolesti zad jsou v těhotenství běžné. Masáže od partnera vám pomohou uvolnit unavené svaly.

Jak bolestem hlavy předcházet?

  • Pijte hodně vody.
  • Odpočívejte během dne a dopřejte si dostatek spánku v noci.
  • Choďte na krátké procházky.
  • Doma větrejte a vyhněte se zakouřeným a vydýchaným prostorám.
  • Vyzkoušejte profesionální masáže krku a ramen nebo požádejte partnera, aby vás namasíroval.
  • Jezte pravidelně menší porce.

Než začnete bolest hlavy léčit prášky, vzpomeňte si, že ne všechny léky jsou v těhotenství bezpečné. Paralen si díky účinné látce paracetamol vzít můžete, ale rozhodně nepřekračujte doporučenou dávku. Jiné léky konzultujte se svým ošetřujícím lékařem, případně s lékárníkem.

Zpět na obsah článku

Vysoký krevní tlak v těhotenství

Vysoký krevní tlak neboli preeklampsie v těhotenství je závažné onemocnění. Postihuje zhruba 7 % budoucích maminek, a to nejčastěji v druhé polovině těhotenství se zhoršujícím se průběhem ke konci těhotenství.

Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku v těhotenství?

  • Při opakovaném měření v klidu je krevní tlak vyšší než 140/90.
  • V moči je zvýšené množství bílkovin.
  • Zejména na obličeji a rukou se objevuje otok.
  • Tělo zadržuje velké množství vody, a tak přibírá velmi rychle na váze (cca 1 kg týdně).
  • Během dne pociťujete silnou bolest hlavy.
  • Máte rozostřené vidění, chvilkovou ztráta zraku či zvýšenou citlivost na světlo.
  • Nevolnost a zvracení je téměř na denním pořádku.
i Jedinou léčbou vysokého krevního tlaku v těhotenství je porod. Po porodu se obvykle vrací tlak do normálu.

Jakmile zaznamenáte sebemenší příznaky vysokého krevního tlaku, nechte se co nejdříve vyšetřit lékařem. Ženy s diagnostikovaným vysokým krevním tlakem jsou obvykle hospitalizovány v porodnici, kde se jim nepřetržitě monitoruje jejich stav a stav jejich miminka (ultrazvuk a monitoring srdečních ozev). Porod je obvykle dříve než v předpokládaném termínu a pokud se stav maminky nebo miminka zhorší, je proveden císařským řezem. Více informací o tomto onemocnění se dočtete v článku Světový den Preeklampsie: nemoc ohrožující matku i plod

Zpět na obsah článku

Vysoký tlak v těhotenství
Vysoký krevní tlak v těhotenství ohrožuje nejen vás, ale i vaše miminko. Poraďte se s lékařem, jak v takovém případě postupovat.

Únava, stres a nespavost v těhotenství

Těhotenská únava je naprosto normální. Na začátku těhotenství je způsobená zejména změnou hladiny hormonů a metabolickými změnami. Ve druhém a třetím trimestru pak zvýšenou váhou a sníženou pohyblivostí budoucí maminky. Poslouchejte své tělo. Jakmile si řekne o odpočinek, nepřepínejte se a dejte si dvacet. Pravidelně jezte, nezahánějte hlad a únavu sladkostmi a hodně pijte. Pokud chodíte do zaměstnání, domluvte si se šéfem častější pauzy, protáhněte se a na chvíli si odpočiňte.

Problémy se spánkem má podle průzkumů asi tři čtvrtiny těhotných žen. Mohou za to hormony, zvětšující se bříško i častější potřeba močení. Jakmile se k tomu všemu přidají ještě nevolnosti či bolesti žaludku, se spánkem to je pak složitější.

Jak se liší spánek podle jednotlivých fází těhotenství?

  • První trimestr je často doprovázen zvýšenou únavou. A proto má jen málokterá žena problém se spánkem. Nicméně, i když je to vzácnější, i v prvních třech měsících můžete zažít pár neklidných nocí.
  • Začátek druhého trimestru si užijete. Nevolnosti jsou na ústupu, mizí úzkosti i stres a budoucím maminkám se většinou lépe spí.
  • Od 5. až 6. měsíce ale období sladkého a kvalitního spánku obvykle končí. Bříško už je větší a hůř se hledá příjemná poloha na usínání. Hodně žen navíc trpí křečemi, bolestmi zad, pálením žáhy a dalšími nepříjemnými obtížemi. To všechno pak přispívá k probdělým nocím. A tak odpočívejte více i během dne, pokud je to možné.

Zpět na obsah článku

Opar a mykóza v těhotenství

Opar je infekční onemocnění, které je způsobeno virem herpes simplex. Vytvořit se vám může nejen na rtu, ale i na genitáliích. A zatímco opar na rtu není zas až tak závažným problémem, u oparu na genitáliích jsou obavy o další vývoj těhotenství opodstatněné. Ať už vás potká opar kdekoliv na těle, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, jak máte postupovat a čím máte opar léčit.

Prevence oparu v těhotenství je jednoduchá. Vyhýbejte se kontaktu s lidmi trpícími opary a podporujte svůj imunitní systém.

Dalším nepříjemným onemocněním je mykóza v těhotenství. V případě onemocnění nepříjemnou mykózou se sice o zdraví svého dítěte obávat nemusíte, avšak její léčbu nepodceňujte. Čím dříve se svěříte svému gynekologovi s obtížemi jako jsou svědění a pálení intimních partií, tím dříve může přistoupit k léčbě. I zdánlivá maličkost, jako je mykóza, vám totiž může znepříjemnit i několik měsíců těhotenství.

Zpět na obsah článku

Strie a křečové žíly v těhotenství

Až 90 % žen se během těhotenství nevyhne striím. Začnou se objevovat na břiše, prsou, bocích, stehnech, a dokonce i pažích. Zkrátka všude tam, kde se pokožka najednou více napne. Za strie ale nemůže jen rychlý přírůstek na váze, ale i hormony. Pokožka kvůli nim ztrácí elasticitu a kůže popraská. V našem článku „Jak pečovat o pokožku v těhotenství“ vám poradíme, jak zabránit tvorbě jizviček a udržet si krásnou pleť i v těhotenství.

Křečové žíly v těhotenství trápí celou řadu budoucích maminek. Důvodů, proč vůbec vznikají, je hned několik:

  • V krevním řečišti proudí v těhotenství mnohem více krve než obvykle.
  • Krev se z nohou pomaleji vrací zpět do pánve.
  • Stěny cév se z důvodu působení hormonů rozšiřují.

Křečovým žílám můžete předcházet

Nebezpečí vzniku křečových žil lze minimalizovat. Jak na to? 

  • Zvedejte nohy kdykoliv to jen půjde. Podkládejte si nohy polštářem nebo si přistavte židli. Pomůžete průtoku krve a snížíte tlak na cévní stěny.
  • Vyhýbejte se dlouhému stání a sezení.
  • Pomoci vám mohou i kompresní punčochy.
  • Hodně pijte a jezte dostatek vlákniny. Pokud vás trápí těhotenské otoky, poraďte se s lékařem, kolik vody je pro vás vhodné denně vypít.

Zpět na obsah článku

Přejeme vám, aby se vaše těhotenství obešlo bez vážnějších zdravotních komplikací a po porodu se na vás budeme těšit u článků o miminkách v našem magazínu.

3,6
JUMPER MEDICAL AngelSounds JPD-100S9 - prenatální odposlech
Monitor dechu - senzor pro monitoring dítěte během těhotenství, UV frekvence 2,5 MHz, baterie v balení, možnost prenatálního odposlechu od 16. týdne, měření v reálním čase, klinicky testováno, připojení přes drátová sluchátka, hlasitý reproduktor, ovládání hlasitosti, součástí balení gel pro snadnější aplikaci
Super cena
1 490,- Ušetříte 100,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BABY6090
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací