Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 451 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Rychlé dárky do obálky Šikmý kostel 2

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti (RECENZE)

Zobrazit katalog
ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti (RECENZE)

Recenze

Aktualizováno

Těžko byste dnes hledali inovátora, o kterém se mluví více než o Elonu Muskovi. Tento nesmírně podnikavý chlapík (pro jeho skalní příznivce přímo polobůh) navrhl a sestrojil dosud nejluxusnější plně elektrický automobil, čímž potupil celý automobilový průmysl. Aby toho nebylo málo, začal vedle elektromobilů úspěšně sestavovat i rakety. Jak z šikanovaného chlapce z Jižní Afriky vyrostl jeden z největších hybatelů technického odvětví dneška? Na tuto otázku odpovídá zatím nejobsáhlejší biografie Elona Muska. Přečtěte si naši recenzi, která je částečně i sondou do Muskova napínavého životního příběhu.

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

Recenze knihy ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

 1. Začátky budoucí hvězdy: šikana a osamělost
 2. Afrika byla Muskovi malá
 3. Jak se Musk stal internetovým milionářem
 4. Musk vytlačen z vlastních firem
 5. Rakety a kolonizace Marsu
 6. Tesla – auta budoucnosti?
 7. Stojí biografie Elona Muska za to?

Začátky budoucí hvězdy: šikana a osamělost

Musk byl odmalička zvídavé dítě. Od útlého věku miloval knihy a zvládl přečíst třeba i dvě za den. Měl také bohatý vnitřní svět, ve kterém se mnohdy ztrácel do té míry, že vůbec nevnímal své okolí. Tyto vlastnosti mu ale mnoho kamarádů nezajistily. Měl pověst nemotorného knihomola a všeználka, a tak se brzy stal terčem šikany.

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Autor se v prvních kapitolách zaměřuje mimo jiné na to, jak se z nemotorného chlapce bez kamarádů stal jeden z nejúspěšnějších inovátorů a podnikatelů světa.

Neodpočinul si ani doma, kde s ním jeho otec „hrál brutální emocionální hry". Dospělý Musk o tomto období mluví jen nerad: „Ve škole vás nahání banda magorů, co se z vás snaží vymlátit duši, pak přijdu domů a tam je to skoro stejně tak děsné. Byl to vlastně nepřetržitý teror." Vance tvrdí, že je to možná právě složité dětství, které Muska vedlo k nelidské pracovní době a někdy až diktátorskému vedení svých společností. Je jednoduše nemilosrdný jak k sobě, tak ke druhým.

Afrika byla Muskovi malá

Elon Musk miloval sci-fi a počítače. Bylo mu jen dvanáct let, když jihoafrický odborný časopis otiskl jeho zdrojový kód hry s vesmírnými loděmi a dal mu odměnu 500 dolarů. Jižní Afrika ale brzy na ambiciózního teenagera (který neměl v plánu nic skromnějšího než změnit svět) působila stísněnou atmosférou vězení. Jeho zrak se stále více upínal k Americe a Silicon Valley, místu, kde se „dají dělat velké věci".

iAshlee Vance je americký sloupkař a novinář s technologickým zaměřením, který se nejvíce proslavil biografií Elona Muska s názvem Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti. Biografie podává ucelený, podrobný a velmi čtivý výčet Muskova života. Řadou médií byla označena za jednu z nejlepších knih roku 2015. Vance na jejím vytvoření spolupracoval s více než dvěma sty lidí z Muskova okolí a nakonec i s Muskem samotným, což se dosud nikomu jinému nepodařilo.

Afriku Musk opustil ve svých sedmnácti. Několik let pobyl v Kanadě, kde si mimo jiné přivydělával tak, že čistil topeniště v kotelně na pile ve Vancouveru. Práce to byla náročná a nebezpečná, ale zato slušně placená. A o to šlo. Už tehdy se projevil Muskův pragmatismus a odhodlanost zdolávat překážky, které ostatním přijdou příliš vysoké (v práci začalo třicet mužů, nakonec zbyli tři včetně Muska). Sám Musk se později před jedním z investorů nechal slyšet: „Mám mentalitu samuraje. Raději bych spáchal seppuku (pozn. rituální sebevraždu), než abych neuspěl."

Jak se Musk stal internetovým milionářem

V roce 1995, to mu bylo dvacet čtyři let, se Musk přestěhoval do Kalifornie, aby zde nastoupil na doktorské studium. Ve škole však vydržel pouhé dva dny. Schylovalo se totiž k bouřlivému období, které dnes známe jako internetovou horečku, a Musk byl jedním z těch, kteří dokázali odhadnout, jak významnou roli bude internet v budoucnu hrát, a vydělat na tom pořádný balík.

Muskův první start-up, Zip2, jednoduše propojil databázi firem (v té době veřejnosti dostupné v podstatě jen ve Zlatých stránkách) s online mapou. Mohli jste si tak rychle najít např. nejbližší pizzerii a trasu k ní. Vance podotýká, že pro nás jsou takové funkce v době Google map a podobných služeb běžnou praxí, tehdy si ale „takovou službu nedokázal představit ani největší cvok“.

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
První velké úspěchy slavil Elon Musk se start-upem Zip2 a také s internetovým platebním systémem X.com, ze kterého se později stal PayPal.

Kniha vám v této části umožní nahlédnout do pracovní morálky start-upů v Silicon Valley a rozum často zůstává stát: „Všichni jsme pracovali dvacet hodin denně a on pracoval dvacet tři hodin," řekla o Muskovi kolegyně. Za prodej Zip2 Musk obdržel 22 milionů dolarů. Musk stál i za zrodem společnosti X.com, která umožňovala provádět transakce jen za pomoci vaší e-mailové adresy. Možná vám je tato funkce povědomá… Ano, z této společnosti se posléze stal PayPal, který po odkoupení eBayem vynesl Muskovi pohádkových 250 milionů dolarů (180 po zdanění).

Musk vytlačen z vlastních firem

Celá kniha je protkána rozhovory s lidmi kolem Muska, a to jak s jeho přáteli a věrnými zaměstnanci, tak s lidmi, kterým přišel arogantní a zahleděný do sebe. Všichni se ale shodují na tom, že Musk se s nikým nemazlil. Jakmile mu někdo z podřízených řekl, že je něco neproveditelné, stal se dotyčný v lepším případě terčem jeho vzteku, v tom horším si rovnou balil věci (tímto nevybíravým chováním nápadně připomíná jiného velkého inovátora, Steva Jobse).

i Mezi nejtypičtější ukázky Muskova nevybíravého chování vůči jeho věrným zaměstnancům patří propuštění Mary Beth Brownové. Brownová – formálně výkonná asistentka – fungovala jako „prodloužená ruka", která spojovala všechny Muskovy světy. Muskovi obětovala více než deset let svého života, každý týden létala tam a zpátky mezi Los Angeles a Silicon Valley, pracovala pozdě do noci a o víkendech. Jednoho dne pak přišla za Muskem a zažádala o přidání platu, který by odpovídal nárokům její manažerské práce. Musk jí dal dovolenou s tím, že si nejdříve vyzkouší, jak náročné jsou její povinnosti. Když se Brownová vrátila, sdělil jí Musk, že už ji nadále nepotřebuje. Brownová se pro knihu odmítla k tomuto tématu vyjádřit.
ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Ne každému se vizionářský přístup Elona Muska zamlouval – dvakrát byl dokonce vytlačen z pozice výkonného ředitele.

Nebylo ojedinělé, že Musk tak přistupoval i k sobě rovným, např. k dalším členům ve správní radě. Jeho vize a vedení společnosti se investorům a zkušenějším kolegům mnohdy nezamlouvaly. Musk byl tak z obou svých internetových start-upů nakonec vytlačen z pozice CEO, a nemohl tak společnosti vést směrem, kterým si představoval. Jedno bylo pro něj po této zkušenosti jasné: už nikdy nesmí takto ztratit kontrolu nad svou společností.

Rakety a kolonizace Marsu

Musk se Vanceovi svěřil, že po dokončení vysoké školy chvíli zvažoval, že se bude věnovat hernímu průmyslu: „Mám počítačové hry opravdu rád, ale i kdybych vyráběl skvělé hry, jaký by to mělo účinek na skutečný svět?" Zdá se, že otázku, zda svým počínáním bude světu skutečně přínosný, si Musk kladl ve všech svých podnicích. Jako nadšený fanoušek sci-fi vždy o lidstvu přemýšlel jako o multiplanetárním druhu; jeho závěr byl takový, že pokud máme jako lidstvo přežít, musíme vymyslet způsob, jak kolonizovat další planety.

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Dostat člověka na Mars je jedním z hlavních cílů Elona Muska a společnosti SpaceX.

Vanceovi se v knize krásně podařilo nastínit jednu zásadní vlastnost Elona Muska, totiž čich na ty nejtalentovanější lidi v oboru a schopnost naprosto je nakazit svými vizemi o budoucnosti, takže mu pak jsou ochotni obětovat téměř vše. Kniha v této části pojednává o tom, jak se Musk od úvah vyslat na Mars myši a rostliny za účelem pozorování posunul k založení společnosti SpaceX, která se přes celou řadu nezdarů a pošklebků gigantů jako Boeing nakonec stala významným hráčem aerokosmického průmyslu.

i Hledáte tipy na to nejlepší čtení v roce 2018? Pak mrkněte na letošní knižní novinky chystané na Velký knižní čtvrtek 2018 nebo na náš článek Co číst? Tipy na nejlepší knihy startu roku 2018.

Není tomu dlouho, co SpaceX předvedlo neuvěřitelnou podívanou, když se od obří rakety Falcon Heavy odpojily postranní boostery, dolétly zpět na zem a hladce přistály na předem připravených plošinách. Mohou tak být použity znovu, čímž se ušetří miliony dolarů, a my jsme zase o krok blíž k Muskově vizi.

Tesla: auta budoucnosti?

Tesla Inc. si zase kladla za cíl pomoci lidstvu v boji proti globálnímu oteplování, a to tak, že sestaví první elektrické auto, které bude skutečný zážitek řídit. I zde se Musk opakovaně potýkal s nepřízní osudu i okolí – automobilový průmysl v čele s Detroitem se na Muska dlouho díval s despektem. Vance si dal záležet, aby ukázal, jak málo stačilo, aby Musk v této době přišel o vše. Jak už víme, sedan Tesly s názvem Model S sklidil obrovský úspěch, rekordní hodnocení a magazínem Motor Trend byl dokonce označen za auto roku 2013, což se dosud žádnému elektrickému vozu nepodařilo.

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Společnost Tesla Inc. je dnes s trochou nadsázky možné vnímat jako budoucnost automobilového průmyslu.

Ačkoliv je obdivuhodné, že Musk dokázal pod obrovským tlakem ekonomické krize – která ho málem stála obě společnosti – vybudovat z Tesly a SpaceX konkurenceschopné hráče na trhu, je Tesla zatím stále jen hračkou pro boháče a nedostupnou alternativou pro řadového občana. Záchrana zeměkoule před výfukovými plyny se tedy ještě nekoná. Nezbývá než doufat, že i tohle Musk jednoho dne vyřeší. Kniha ve vás rozhodně vyvolá dojem, že jestli toho je vůbec někdo schopný, pak je to právě Elon Musk.

i Poznámka autora

Při čtení Elona Muska jsem si opakovaně kladl otázku, co vše musí člověk obětovat, pokud chce mířit „až ke hvězdám". Musk odmalička říkal, že nikdy nechce být sám. Za svůj život vystřídal několik partnerek, třikrát se oženil (z toho dvakrát s jednou ženou) a třikrát rozvedl. Má pět synů z prvního manželství, které miluje nade vše, a sám o sobě tvrdí, že je dobrý otec. Na uspokojivý partnerský život mu, zdá se, nezbývá dostatek času. Po svém druhém rozvodu Musk řekl: „Potřebuji si najít přítelkyni… kolik času vyžaduje žena za týden, co myslíte? Snad deset hodin? Je to určité minimum? Nevím."

Tato úvaha může být pro mnohé nepochopitelná, pro romantiky až ohavná. Na druhou stranu člověku, který má 80–100 hodinové pracovní týdny a pět dětí, příliš času nezbývá. Je toto uvažování vzhledem k okolnostem praktické, nebo je právě tím důvodem, proč žádný z jeho vztahů nevydržel? Musk přitom není žádný vlk samotář: „Sám nikdy šťastný nebudu. Ničí mě, když usínám sám. Vím, jaké to je, být v obřím liduprázdném domě, kde se kroky v chodbě nesou ozvěnou. Nikdo tam. A nikdo na polštáři vedle vás. Zatraceně. Jak můžete být v takové situaci šťastní?"

Muska zbožňují miliony lidí a mnoho z nich touží být jako on. Jeho život ale nejsou jen drahá auta, obří dům, tryskáč, sláva a obdiv. V předchozím citátu jsme viděli, jak je někdy jeho život skličující. A tak se znovu ptám: stojí ty oběti za to? To si musí zodpovědět každý sám, a pak se naučit se svým rozhodnutím žít.

Stojí biografie Elona Muska za to?

Tato recenze je jen malá ochutnávka toho, co najdete v knížce. Pokud se chcete dozvědět více o jeho dětství, osobním životě, cílech do budoucna nebo pocítit, jaké to je řídit velkou společnost, kde tíha rozhodnutí leží jen na vás, nechte se provést od Vance, který se Muskovi věnoval intenzivněji a déle než kdokoliv jiný. Kniha je rozsáhlá, místy možná příliš novinářská svým vrstvením faktů, ale to jen podtrhuje pečlivost jejího autora.

i Nejen lety do vesmíru či elektrická auta. Elonu Muskovi se hlavou honí i další projekty. Třeba Neuralink, který chce propojit mysl s počítačem.

Kniha Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti je plná úsměvných anekdot z prostředí start-upů, ale i nervy drásajících momentů, kdy jde o všechno. Může se vám snadno stát, že budete při čtení v jednu chvíli Muska obdivovat, ale hned na další straně ho jako bezcitného egoistu kritizovat. V každém případě nám Vance nabídl unikátní pohled do života jednoho z nejpozoruhodnějších lidí současnosti, muže, který už nejednou ukázal, že je ochotný obětovat své jmění, aby se lidstvo mohlo pohnout z místa.

ELON MUSK

ELON MUSK: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

Knihy

Elon Musk je pravděpodobně největší inovátor své doby, alespoň co do dopadu jeho počinů na potenciál celého lidstva: „Zatímco Mark Zuckerberg vám chce pomáhat sdílet s přáteli fotky vašich dětí, Musk chce... hmm... zachránit lidskou rasu před sebezničením nebo vyhynutím.“ Ne každý je ochoten tolerovat Muskovo někdy až nemilosrdné chování vůči druhým, i tak se ale zdá, že fandit tomuto muži, aby uspěl ve všem, co si vezme do hlavy, je v nejlepším zájmu nás všech.

Klady

 • Každá biografie úspěšné osobnosti může čtenáři poskytnout pořádný motivační „kopanec"
 • Autor zevnitř odhaluje prostředí jedněch z nejbohatších a nejvlivnějších lidí na zemi (např. zakladatelů Amazonu a Googlu)
 • Autentická, vtipná a někdy až neuvěřitelná kniha

Ne každému sedne

 • Musk často nejde pro sprosté slovo daleko a autor tyto výrazy necenzuruje
 • Místy je kniha plná technického žargonu
 • Ač dává autor v knize prostor Muskovým obdivovatelům i kritikům, je evidentní, že inovátora obdivuje
Martin Polívka

Tomáš Novotný

Tomáš Novotný studuje anglický jazyk na Filozofické fakultě. Stěží si dokáže představit lépe strávený čas než s přáteli nad dobrou deskovkou. Nepohrdne ani kolektivními sporty a vyžívá se v televizních seriálech, zvlášť když má čas koukat na jeden díl za druhým. 

Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti - Kniha
-11%
Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti
Kniha – Životopis nejdůležitějšího inovátora a podnikatele současnosti. - autor Ashlee Vance, 400 stran, česky, pevná s přebalem lesklá

+ ZDARMA Elektronický časopis Epocha - Půlroční předplatné v hodnotě 312 Kč

-11% 399,-
357,- bez DPH 325,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: FKP197451
Elon Musk
Audiokniha MP3 - Životopis nejdůležitějšího inovátora a podnikatele současnosti. - Ashlee Vance, čte Filip Švarc, 12 hod. 50min.

299,-
Koupit
Ihned ke stažení a poslechu
Objednací kód: AK1A179
Elon Musk
Elektronická kniha - Světová knižní událost. Nejdůležitější inovátor a podnikatel současnosti - autor Ashlee Vance, 368 stran

299,-
Koupit
Ihned ke čtení
Objednací kód: EK17119
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi