Život v moderní době přináší řadu paradoxů. Díky technologickému pokroku medicíny jsme téměř přestali umírat na akutní stavy, ale platíme za to vysokou daň v podobě chronických nemocí. Mediálně známý lékař Jan Vojáček ve své nové knize Umění být zdráv vysvětluje principy důležité pro uzdravení i prevenci civilizačních nemocí.
Jaký je vliv stresových faktorů na zdraví? V čem spočívají zásadní principy funkční neboli celostní medicíny? A jak se na tělesné i psychické kondici člověka odráží přemíra digitálních technologií? Nejen těmto otázkám se Jan Vojáček věnuje a v souladu s nejnovějšími vědeckými objevy se snaží lidi vést k tomu, aby poznali zákonitosti vzniku nemocí a předcházeli jim. Jeho kniha nemá nahrazovat lékařskou péči, ale má být jejím racionálním doplňkem.
Umění být zdráv rozhodně není seberozvojovou knihou v tradičním slova smyslu. Jan Vojáček na rozdíl od mnoha léčitelů rovněž nenabízí jediný správný způsob, jak žít. Spíše čtenáře nabádá, aby vědomě vnímali signály, kterém jim tělo i mysl dává. A zároveň dodává, že ne kvůli každé bolesti je hned třeba polykat hromady prášků. V kombinaci s představením racionálních principů, které může každý z nás jako prevenci nemocí dodržovat, je kniha populárního lékaře cenným příspěvkem k debatě o lidském zdraví.
Umění být zdráv je k dispozici jako papírová kniha a e-kniha.