Co je to metronom, k čemu slouží?
Odpověď na otázku „Co je to metronom?” je jednoduchá. Jedná se o velmi praktického pomocníka každého muzikanta. Metronom vám pomůže hrát přesněji, a zdokonalovat tak vaše rytmické cítění. Během hry na hudební nástroj vás ohlídá, abyste nezpomalovali, nebo naopak příliš nezrychlovali. Metronom vydává pravidelné zvuky (tikání, klapání) nebo světelné signály určující rychlost hudby v úderech za minutu (BPM). Používat jej lze s mnoha hudebními nástroji.
i
Co je udávání rytmu?
Ptáte se, co je udávání rytmu? Rytmus určuje, jak rychle nebo pomalu se akordy a tóny skladby hrají. Udávání rytmu tedy znamená udržování stálého tempa hudby a přesné sledování rytmické struktury hudebního díla. Tato dovednost je velmi důležitá i pro skupinové a synchronizované hraní. Pro umění udržovat rytmus se používají rozmanité techniky a právě metronom je velmi dobrým nástrojem k nácviku přesného tempa.
Jak vybrat metronom, aby vám vyhovoval? Zaměřte se na typ
Nevíte, jak vybrat metronom tak, aby perfektně doprovázel vaše hraní na hudební nástroj? Nejprve zvažte, zda chcete mechanický či digitální přístroj. Mechanický metronom nepotřebuje napájení, je spolehlivý, ale jeho výbava přídavných funkcí je oproti tomu digitálnímu značně omezená. Digitální či elektronické modely mají tedy větší množství možnosti nastavení rytmických vzorů a různých dalších funkcí, ale potřebují baterie nebo napájení z elektřiny.
- Mechanický metronom představuje tradiční natahovací zařízení s typickým designem, které svým kyvadélkem spolehlivě vydává stálý zvuk.
- Digitální metronom je všestranný typ napájený bateriemi či elektřinou a nabízí řadu dalších užitečných funkcí než je pouhé hlídání dob a nastavení tempa.
Mechanický metronom
Elektronický metronom
Ladička s metronomem
Další faktor k zvážení představuje třeba možný rozsah tempa, ale podstatná je také funkční výbava, tedy funkce usnadňující cvičení (vizuální indikace, např. blikání). Pokud často cestujete, zamyslete se nad velikostí a kompaktností přístroje.
Klasikou je mechanický metronom. Jak funguje?
Klasickým typem je mechanický metronom, což je nástroj ve tvaru pyramidy s reverzním kyvadlem a pružinou. Požadované tempo si na kyvadlu nastavíte pomocí posunovacího závaží. Skvěle se hodí pro muzikanty hrající na klavír či kytaru. Mechanický metronom má jednoduchý elegantní design, je většinou vyrobený ze dřeva nebo z kovu, ale kvůli svým větším rozměrům a hmotnosti je spíše vhodný k domácímu používání.
i
Metronom se v hudbě využívá již od roku 1816, kdy jej ve Vídni zkonstruoval Jan Nepomuk Mälzel pro potřeby samotného Ludwiga van Beethovena.
Digitální neboli elektronický metronom nabízí moderní funkce
Digitální neboli elektronický metronom má oproti mechanickému širší využití a množství rozmanitých funkcí. Mimo jiné se také mnohem snadněji přenáší. Elektronický metronom se hodí i pro bicí nástroje. Některé modely můžete využít dokonce jako ladičku. Každý digitální metronom je vybaven displejem a většinou také regulací hlasitosti. Podívejte se, jaké funkce může nabídnout.
- LED podsvícení displeje usnadní ovládání metronomu za zhoršených světelných podmínek.
- Funkce takt vám umožní nastavit si i požadovaný takt.
- Regulace hlasitosti je skvělá při hraní na velmi hlasité rytmické nástroje, např. bubny.
- Přizpůsobením zvuku si vybíráte z různých zvuků metronomu.
- Výstup pro sluchátka oceníte, pokud nechcete zvukem metronomu rušit ostatní.
- Funkce ladička vám usnadní ladění a budete potřebovat o jeden přístroj méně.
Kategorie Ladičky s metronomem je tu pro všechny hudebníky, kteří by nevyužili naplno všechny funkce metronomu a spíše hledají ladičku, která by zvládla navíc i odpočítávat tempa.
Nastavení taktu aneb jak vám pomůže zvládnout digitální metronom ¾ takt
U digitálního metronomu ¾ takt najdete pod nastavením funkce taktu. Pokud tuto funkci přístroj má, máte vyhráno, protože vám to o hodně zjednoduší nácvik valčíkových skladeb a jiných klasických skladeb. Metronom ¾ takt zjednodušuje tím, že tiká třikrát za každý takt, přičemž výrazně zdůrazní první dobu taktu.
i
Aplikace metronom
Aplikace metronom umožňuje používat odpočítávač dob přímo v mobilním telefonu či tabletu. Tyto aplikace často nabízejí pokročilé funkce, jako jsou volby složitých rytmických vzorů, nastavení neobvyklých taktů či integraci s dalšími hudebními aplikacemi.
Metronom a nastavení tempa
Nastavení tempa se liší podle typu metronomu. Mechanický nastavíte pomocí závaží, na elektronickém jednoduše pomocí tlačítek. Tempo se měří v úderech za minutu (BPM – Beats Per Minute). Rozsah temp, které metronomy zvládnou, se pohybuje od velmi pomalých, při kterých můžete nacvičovat náročné pasáže skladeb, až po velmi rychlá, jež využijete při nácviku techniky nebo při rychlých dílech. Obvykle lze nastavit tempo od minimálně 30 BPM do maximálně 252 BPM.
Při výběru zohledněte také materiály, z nichž jsou metronomy vyráběné
Moderní metronomy, a to jak mechanické, tak i elektronické, jsou nejčastěji vyrobeny z plastu. Ten je lehký, takže usnadňuje přenášení přístroje. Myslete ovšem na to, že pokud metronom pravidelně nosíte na zkoušky či vystoupení, použitý plast by měl být kvalitní a odolný.
Některé designové mechanické metronomy mohou být vyrobeny ze dřeva a potěší vás tak stylovým vzhledem.
Jak hrát s metronomem a zlepšovat se?
Ptáte se, jak hrát s metronomem, aby jeho použití vedlo ke zlepšení vašich muzikantských dovedností? Pamatujte, že pravidelný trénink s metronomem pomáhá zlepšit jak rytmiku, tak i samotnou techniku. Chce to jen trochu píle a trpělivosti. Máme pro vás několik základních rad.
- Nejprve nastavte metronom na pomalejší tempo, abyste mohli přesně sledovat jeho tikání.
- Soustřeďte se na přesnou synchronizaci svých pohybů s hraním tónů s každým tiknutím metronomu.
- Jakmile se v tempu cítíte jistě, zkuste ho postupně zvyšovat, čímž trénujete svou přesnost a rychlost.
- Pokud hrajete ve skupině nebo souboru, metronom může představovat referenční bod, který vám pomáhá při synchronizaci s ostatními muzikanty.
i
Sháníte kvalitní, ale levný metronom? Bazar na našem e-shopu skrývá cenově dostupné zboží v top kondici.
Skrýt popis