Konference Microsoft Build 2017, to nejzajímavější z budoucnosti

Zobrazit katalog
Konference Microsoft Build 2017, to nejzajímavější z budoucnosti

Dnes se podíváme na několik novinek, které společnost Microsoft představila na své konferenci Build 2017 v Seattlu. Konference Build je akce určená především pro vývojáře z celého světa. Společnost na ní ale každoročně uvede a představí řadu zajímavých spotřebitelských novinek, zejména těch softwarových a zopakuje pár vět k nejnovějším produktům. Microsoft zde prozradil zajímavé informace k aktualizaci Office, Azure, Windows 10, cloudovým službám a zejména pak prezentoval své plány se smíšenou a virtuální realitou.

Microsoft Build 2017; konference

Microsoft Build 2017

Cortana se otevře vývojářům

Hlasový asistent, přesněji řečeno asistentka, kterou Microsoft poprvé představil v rámci mobilního systému Windows Phone, míří do počítačů, chytrých reproduktorů nebo automobilů. Aby měl tento krok význam a Cortana spolupracovala s větším počtem aplikací, vydal Microsoft vývojářskou platformu Cortana Skills Kit, která tvůrcům umožní napojit svoje aplikace a nástroje na hlasové ovládání Microsoftu. Cortana se tak naučí nové hlasové povely a bude mít přesah do více aplikací – aktuálně víme například o chytrém reproduktoru od společnosti Harman Cardon a na svých produktech s Cortanou pracuje také HP a Intel.

Rozvoj umělé inteligence (AI)

Část přednášky byla věnována umělé inteligenci a možnostem, které bude moci v budoucnu nabízet. Microsoft prezentoval videoukázku toho, jak může AI pomáhat a chránit na pracovišti. Pomocí několika senzorů a kamer zvládne umělá inteligence (AI) detekovat objekty a osoby a předejít nebezpečným situacím při práci. Když figurant špatně odstavil sbíječku nebo motorovou pilu, systém okamžitě aktivoval výstrahu o potenciálním nebezpečí. 

Co je však mnohem zajímavější - Microsoft zpřístupnil pomocí Azure systém založený na neuronových sítích, který dokáže nejen rozpoznávat předměty a osoby pomocí běžných průmyslových kamer, ale zároveň vyhodnotit i případné nebezpečí. Software Microsoftu tak např. bude moci hlídat velké průmyslové provozy, kde automaticky pošle výstražnou zprávu na mobilní telefon, pakliže na kamerách zachytí něco podezřelého. Jaký je budoucí potenciál této technologie, si snad nejen kapesní zloději již domyslí sami.

Aktualizace Windows 10 – Fall Creators Update (Podzimní aktualizace pro tvořivé)

Po méně výrazném jarním Creators Update přinese podzimní aktualizace do Windows 10 výrazné změny ve vzhledu i funkcích. Novinkou bude zcela přepracovaný vzhled, propojení všech zařízení, časová osa Timeline, náhrada za Windows Movie Maker nebo integrace iTunes. Těšit se můžeme také na změny vzhledu ve Windows Store aplikaci, Poště a dalších aplikacích. 

Microsoft Fluent Design

Microsoft oficiálně představil nový designový jazyk, jehož prvky mohli uživatelné zapojení do programu Insider vidět již v některých testovacích verzích Windows 10 pod označením Project Neon. Nový jazyk má 5 základních pilířů: světlo, hloubku, pohyb, materiál a měřítko a měl by uživatelům nabídnout intuitivnější zážitek při používání operačního systému.

Microsoft slibuje více plynulých animací, rozhraní v několika dynamických vrstvách a narážet budeme také na průhlednosti s efektem rozostření. Velké grafické proměny dozná také Průzkumník souborů a jiné základní systémové programy. Většina změn přijde na Windows 10 právě s podzimní aktualizací Fall Creators Update. Aby však nebyl přechod na zcela nové prostředí tak radikální, některé novinky mohou být implementovány o něco dříve a mnoho z nich naopak později. 

Propojení všech zařízení a Timeline

Zásadní novinkou má být propojení všech zařízení uživatele nezávisle na operačním systému. Nejlépe to pochopitelně bude fungovat mezi počítači či tablety s Windows, Microsoft jde však ještě dál a chce tyto funkce nabídnout také uživatelům, kteří používají operační systémy Android a iOS. Komunikace bude probíhat skrze Cortanu. Je tedy nutné mít nainstalovanou právě aplikaci Cortana pro Android/iOS a také projít párovacím procesem v ovládacích panelech systému. Od té chvíle bude moci Windows 10 zobrazovat notifikace z telefonu včetně příchozího hovoru.

Windows 10 Pick up where you left off

Cortana bude fungovat jako prostředník k synchronizaci a propojení všech zařízení, přičemž nebude záležet na operačním sytému zařízení. S aplikací Cortana, která je dostupná pro iOS i Android, umožníte Windows 10 zobrazovat veškeré notifikace z vašeho telefonu.

Velkým lákadlem je sdílená systémová schránka, jejíž obsah budete moci použít na kterémkoliv zařízení. Zároveň bude k dispozici historie, takže i když aktuální obsah přepíšete, budete jej moci později použít. 

Windows 10 Timleine

O ještě efektivnější synchronizaci se postará nová funkce s názvem Timeline. Ta bude uchovávat vaši aktivitu napříč všemi propojenými přístroji. Do velké míry tak umožní jednoduchou práci s dokumenty a programy na více zařízeních najednou.

S propojením a synchronizací souvisí také zbrusu nová časová osa Timeline, ve které bude vidět veškerá aktivita v zařízeních a díky níž bude jednodušší vracet se k používaným programům, prohlíženým webům, vytvořeným dokumentům atd. V praxi tedy můžete rozepsat e-mail na telefonu, přejít k počítači a tam jej dokončit. Půjde tedy o obdobu funkce Handoff od Applu. Historií aktivit se budete pohybovat posuvníkem, jako u přehrávačů videa. Funkci chce Microsoft integrovat do nabídky pro přepínání mezi aplikacemi, kterou tradičně vyvoláváme stisknutím Win+Tab.

Pokročilá synchronizace OneDrive

Novým kouskům při synchronizaci se naučí rovněž OneDrive. Soubory budou v systému zobrazovány jako zástupci s nulovou velikostí a staženy budou až ve chvíli, kdy je uživatel bude potřebovat. Poté budou dostupné pro využití bez internetového připojení až do chvíle, dokud na disku nebude docházet místo. Nadále bude samozřejmě dostupná i volba ručního stažení souborů nebo kompletních složek pro offline použití.

Windows 10 Fall Creators Update OneDrive

OneDrive se naučil pokročilejší správě se soubory. Soubory v případě potřeby stáhne a nadále uchová k off-line prohlížení do té doby, než nenastane problém s nedostatečnou kapacitou úložiště.

Windows Story Remix

Vzniká také nová aplikace pod názvem Story Remix. Jedná se o intuitivní editor videa, který umožní snadný střih a přidání hudby, které se celé video následně přizpůsobí. Umožněno bude základní klíčování, kdy se software z obrazu pokusí vyříznout vybranou osobu a přenést ji do jiné scény. Výsledek můžete navíc vylepšit přidáním prostorových objektů z knihovny Remix 3D nebo Paint 3D. Objekty bude možné umístit staticky na jedno místo, kterého se budou držet anebo připnout k pohybujícímu se objektu. 

Office 365

Rovněž balíček Office se má v létě dočkat významné aktualizace, která přinese rozsáhlou podporu 3D, chytřejší co-editaci dokumentů. Součástí například PowerPointu by měly nově být služby Cognitive Services, tedy speciální překladač, který dokáže v reálném čase přeložit text prezentace nebo vytvořit přeložené titulky a zároveň nenabourat formátování celého projektu. 

iTunes ve Store, Visual Studio pro macOS

Na podzim na platformě Windows trochu překvapivě dočkáme nativní podpory aplikace pro správu hudební knihovny od konkurenčního Applu. Ten totiž do integrovaného obchodu ve Windows 10 dodá iTunes – aplikaci pro správu multimédií, hudební přehrávač s podporou Apple Music a v neposlední řadě nástroj pro synchronizaci iOS zařízení.

iTunes ve Windows 10

Nečekanou novinkou bylo představení aplikace iTunes od Apple ve Windows Store. Opačným směrem putuje vývojové prostředí Visual Studio ve verzi pro macOS. V tomto případě se jedná o důležitý krok k rychlejšímu vývoji aplikací pro chystaný systém Windows 10S.

Naopak oficiálního představení se dočkalo Visual Studio ve verzi pro macOS. Tento prozíravý krok by měl udržet Windows pro vývojáře aplikací dostatečně atraktivní, protože od verze Windows 10S systém umožňuje instalaci pouze z integrovaného Windows Store bude značně závislý na tom, zda budou vývojáři považovat systém za dostatečně atraktivní. K tomu má tedy pomoci i nástroj, jenž umožní vytvářet aplikace pro Windows většímu množství developerů.

Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací