Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny

Upozorňujeme na podvodné SMS, které lákají na nevyzvednuté výhry ze slosování. Více zde. 

Vánoční přípravy Galaxy Watch4

Mobil a auto: velký displej nemusí mít jen Tesla

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Digitalizace automobilů je ožehavé téma. Někdo nedá dopustit na velké displeje, jiný preferuje mechanická tlačítka a kolečka. I infotainment v autech umí čím dál více funkcí. Možná byste řekli, že díky tomu už není navigace v mobilu potřeba. Jenže odpověď není tak jednoznačná. Proč si to myslíme? Když dva dělají totéž, není to totéž. A zatímco systém v autě skoro nezměníte, možnosti chytrého telefonu jsou obrovské. Ukážeme si proto několik příkladů, kdy může být pořádný chytrý telefon užitečný i v moderním voze.

Mobil a auto

Mobil a auto – OBSAH

  1. Navigace je dobrá jen tak, jak dobré jsou její mapy
  2. Příplatek za základní výbavu mobily neznají
  3. Kam s očima? Hlavně na cestu!
  4. Lepší mapy v mobilu nežli data na střeše
  5. „Vraťte se o sto metrů a odbočte vlevo”
  6. Dítě byste zavřené v autě nenechali. Mobil byste ale měli vzít také s sebou
  7. Velké ovladače na velkém displeji jsou bezpečnější

Navigace je dobrá jen tak, jak dobré jsou její mapy

Snad každý turista tu situaci zná: naplánuje si trasu, podle čar na mapě ví, kudy vede silnice, kudy polní cesta a kde je turistické značení. Naživo pak vidí, že polní cesta je spíše kozí stezka a lišejníky na stromech určí plánovaný směr pravděpodobně přesněji než očekávané značení.

V autech se děje to samé. Přibývají dopravní značky, silnice se opravují, přibývají obchvaty a jednosměrky, budují se cyklopruhy, a je proto jednoduché dostat se s autem na místa, kam by se místní autem nevydal ani pod výhrůžkou.

Význam kartografa se tak mění spolu s prioritami jeho hlavního zaměstnavatele. Pro automobilku je navigace jen hezkou, i když důležitou součástkou. Pokud ale auto nebude mít kola, motor se bude zadrhávat a sedačky budou nepohodlné, kvalitní mapy starosti s cestováním neulehčí.

Zato kartograf? Mapy jsou hlavní náplní jeho práce, finálním produktem jeho snažení. Proto se aktualizace do navigace v mobilu mohou dostat rychleji a ve vyšší kvalitě, než pokud byste je nahrávali do auta. A zvlášť pokud máte starší vůz, obejdete se i bez aktualizací prostřednictvím flash disku.

Můžete oponovat, že i automobily berou mapy od geodetů a kartografů, a měli byste pravdu – nicméně vliv dalšího prostředníka mezi řidičem a kvalitní mapou je nezpochybnitelný. Do telefonu aktuální mapy zkrátka putují rychleji a v telefonu si navíc můžete vybrat, kterou navigaci budete používat. Klidně jich můžete kombinovat i několik, ale v autě budete mít jen jednu se všemi jejími chybami i výhodami.

Aktualizace softwaru
Jak vás baví aktualizovat software v telefonu? A jak vás to baví v autě?

Příplatek za základní výbavu mobily neznají

Každý si rád v konfigurátoru nakliká výbavu snů. Chtěli byste panoramatické střešní okno, všemožné asistenty řízení, luxusní materiály… O některých položkách se ale v katalogu nepíše nebo si je řidič musí domyslet. Co máme na mysli?

Třeba datové úložiště v autě. Navigovat vůz umí, ale mapy není kam nahrát. Musíte je tedy nahrát na flashku, jenže ta musí mít speciální formátování, takže k mapovým podkladům už nenahrajete oblíbené písničky. Řešení je jednoduché: do jednoho USB vložit mapy, do druhého média. Ale třetí konektor nemáte, takže telefon si už nenabijete.

i

Druhým příkladem budiž podpora Bluetooth, i když se v tomto ohledu hodně změnilo k lepšímu. Zvláště starší auta uměla používat bezdrátovou komunikaci jen pro telefonování, ale ne k pouštění hudby.

Chytrý telefon sice nedokáže vyřešit všechny neduhy aut, přesto ale může znamenat zásadní rozdíl. Chování mobilu je totiž standardní, alespoň v rámci jednoho operačního systému. Pokud máte Android nebo iPhone, vždycky se dokážete podívat, kolik místa v paměti máte, kdy jste naposled aktualizovali mapy, nainstalujete si oblíbenou aplikaci pro navigaci – volba zkrátka bude na vás.

Xiaomi Mi 9, recenze, design
Auta jsou v některých ohledech neuvěřitelně chytrá se všemi možnými asistenty. Zároveň ale věci, které počítače umějí dlouho, se teprve učí.

Kam s očima? Hlavně na cestu!

Ideální situace není ani s umístěním obrazovek v autě. Je super mít mapu na digitálním přístrojovém štítu nebo head-up displeji. Ale kolik aut takové vychytávky má? Pořád nejrozšířenější koncepcí je kombinace analogových budíků a displeje nad středovou konzolí. Toto uspořádání nutí řidiče těkat očima mezi silnicí a interiérem.

Umístění mobilu v držáku je mnohem variabilnější. Pokud byste chtěli mobil využívat i jako záznamovou kameru, můžete ho připevnit přísavkou ke zpětnému zrcátku. V létě se může hodit topící telefon do výdechu klimatizace. V některém autě se dá smartphone umístit k A-sloupku, aniž byste zvětšili slepý úhel.

Telefon v držáku tak může vždy plnit svou funkci a ještě vám s jeho ovládáním může pomoci spolujezdec. Uznejte, že je mnohem jednodušší poprosit cestujícího, aby nastavil nový cíl v navigaci, než tlačítky na volantu hledat cílovou adresu po písmenkách.

Lepší mapy v mobilu nežli data na střeše

Každé malé dítě přece ví, že telefon s GPS dokáže navigovat. Nebo ne? Pokud hledáte jednoduchou odpověď ano, nebo ne, tak ano. Velké rozdíly se objeví, pokud se začnete ptát „Jak?“.

i

Prvním faktorem ovlivňujícím kvalitu navigace je velikost paměti. Větší paměť znamená sice vyšší investici, ale také dlouhodobou úsporu za mobilní internet. Mapa pro Českou republiku zabírá cca 500 MB až 1 GB, podle typu mapy. Můžete samozřejmě nechat stahovat jen oblasti, kterými budete projíždět, ale mnohem jednodušší je si v telefonu uložit větší mapu, protože nikdy nevíte, kdy vyjedete mimo plánovanou trasu, a už vůbec nemůžete mít jistotu, že v okolí najdete rychlý internet.

Spousta řidičů navíc používá několik aplikací pro navigaci. Jednu pro běžné ježdění, druhou pro navigaci v ucpaných městech, třetí pro trasy do neznámých končin a čtvrtou třeba pro turistickou navigaci na kole. Mapy tak rychle zaberou několik gigabytů v paměti zařízení a jejich stahování přes mobilní internet by se protáhlo i prodražilo.

Navigace Mapy.cz Navigace Sygic Navigace Map.Me

Mapové podklady zabírají spoustu místa. Telefon s pamětí menší než 128 GB je tak rizikovým navigátorem.

Kvalitu navigace v telefonu ovlivňuje i přesnost určení pozice. Každý chytrý telefon to umí, ale přesnost se může lišit, pokud se pohybujete v zastavěném prostoru, na venkově nebo pokud telefon pořádně nevidí na nebe.

Laik by si možná řekl, že GPS se chová všude stejně. Satelity na oběžné dráze sice stejné jsou, ale kvalita antény v telefonu určuje, s kolika z nich se mobil domluví. Dražší mobily často navíc využívají i konkurenční systémy satelitní navigace – nejznámější je evropské Galileo, ruský Glonass nebo čínské Beidou. Při kombinaci všech jmenovaných systémů je tak určení aktuální polohy mnohem přesnější a preciznost neklesá, ani když výhled na nebe zastíní mrakodrapy. Nestane se tak, že by vás navigace upozornila až za křižovatkou.

i Co je Android Auto
Které vozy podporují Android Auto
Apple CarPlay

Špičkou v oboru jsou pak telefony s technologií UWB. Ta by měla umožňovat navigaci i ve vnitřních prostorech. Že je to zbytečné? Pro někoho možná ano, ale pokud jste se někdy pohybovali po podzemních garážích nebo bloudili v zahraničí v metru, určitě uznáte, že to může podstatně usnadnit život.

Xiaomi Mi 9, recenze, design
Čím více satelitů vás vidí, tím přesnější je určení polohy. To je základní předpoklad fungování GPS a velká překážka pro navigaci ve městech. Zdroj obrázku: Pixabay.com

Dítě byste zavřené v autě nenechali. Mobil byste ale měli vzít také s sebou

Málo zmiňovaným benefitem dražších telefonů (za které považujeme zařízení se startovní cenou převyšující cca 8 tisíc Kč) je i kvalita konstrukce a zpracování. O vrzání nebo slícování se můžete dočíst i v našich testech, ale mnoho recenzentů opomíjí chování telefonu při zátěži.

Zkuste ale na telefonu chvíli hrát nějakou náročnou hru. Určitě ucítíte, že se mobil zahřívá, protože jeho procesor intenzivně pracuje. V praxi to můžete řešit tím, že hru odložíte a necháte telefon vychladnout.

Kvalitnější telefony s odvodem odpadního tepla počítají. To je výhodou i při navigaci v autě. Tam sice nedržíte telefon v ruce, ale na palubní desce může být horko jako ve skleníku. Každý ušetřený teplotní stupeň tak telefonu prospěje a nedočkáte se chybové hlášky přítomné na některých levných telefonech – „Telefon je přehřátý, vypněte ho prosím.“

Xiaomi Mi 9, recenze, design
Zvláště herní telefony jsou na nadprůměrné teplo připravené. Zde vede od procesoru tzv. heatpipe neboli „potrubí na teplo“. Zdroj: TechSpot

Velké ovladače na velkém displeji jsou bezpečnější

Ovládání auta přes dotykový displej je praktické i efektní. Nemusíte každé funkci přiřadit speciální tlačítko, ovládání je intuitivní a přehledné. Jenže trefovat se za jízdy do obrazovky jde hodně špatně.

Situaci zlepší velké displeje, ale ty se zase odrazí v ceně auta. Druhou možností je napojit telefon na ovládání tlačítky na volantu, jako umí Android Auto nebo Apple CarPlay. Ale i jeho integrace do infotainmentu něco stojí.

Obloukem se tedy opět vracíme k tomu, že telefon s velkým displejem obsloužíte pohodlněji než pětipalcového trpaslíka. Pokud tedy často používáte telefon v autě, myslete i na tento aspekt ceny telefonu. Na velikosti se řidičům šetřit nevyplatí.

i Mohlo by vás zajímat

Ačkoli i naši zákazníci často zmiňují, že fotoaparát je nejzásadnější motivací pro koupi nového chytrého telefonu, řidiči by si měli všímat i mnoha jiných benefitů dražšího zařízení. Větší výkon, větší paměť, větší displej, větší baterie – to všechno jsou parametry, které vypadají, že mohou přesvědčit jen laiky, kteří nevidí pod povrch. Pokud ale porovnáte přínos lepšího telefonu pro život řidiče za volantem, zjistíte, že malá investice se může několikrát vrátit.

iPhone 13 Pro Max 256GB grafitově šedá
Mobilní telefon - 6,7" OLED 2778 × 1284, 120Hz, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 4352 mAh, iOS 15

34 990,- bez DPH 28 917,-
Koupit
NEO pronájem
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: RI039c3
iPhone 13 128GB růžová
Mobilní telefon - 6,1" Super Retina XDR 2532 × 1170, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, iOS 15

22 990,- bez DPH 19 000,-
Koupit
NEO pronájem
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: RI036b5
iPhone 13 Pro 128GB modrá
Mobilní telefon - 6,1" OLED 2532 × 1170, 120Hz, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,5) + 12 Mpx (f/2,8) + 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, baterie 3095 mAh, iOS 15

28 990,- bez DPH 23 959,-
Koupit
NEO pronájem
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: RI038b1
iPhone 13 mini 128GB bílá
Mobilní telefon - 5,4" OLED 2340 × 1080, procesor Apple A15 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,6) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 20W, bezdrátové nabíjení 15W, iOS 15

19 990,- bez DPH 16 521,-
Koupit
NEO pronájem
Očekáváme leden 2022
Objednací kód: RI037b1
Samsung Galaxy Z Fold3 5G 512GB černá
Mobilní telefon - 7,6" AMOLED 2208 × 1768, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 512 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, UWB, USB-C, čtečka otisků, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 11W, baterie 4400 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

43 999 Kč
43 999 Kč S využitím šrotovného
48 999,- bez DPH 40 495,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0221c1
Samsung Galaxy Z Flip3 5G 128GB černá
Mobilní telefon - 6,7" AMOLED 2640 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 10 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení 10W, baterie 3300 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

23 499 Kč
23 499 Kč S využitím šrotovného
26 999,- bez DPH 22 313,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem poslední 2 ks
Objednací kód: SAMO0222b1
Samsung Galaxy A52s 5G černá
Mobilní telefon - 6,5" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 778G 8jádrový, RAM 6 GB, interní paměť 128 GB, Micro SD až 1000 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,2) + 5 Mpx (f/2,4) + 5 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 32 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP67, hybridní slot, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, baterie 4500 mAh, Android 11

+ ZDARMA Bezdrátová sluchátka Samsung
+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

10 499 Kč se slevovým kódem  SAMT1000PROSINEC
11 499,- bez DPH 9 503,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 9 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0223b2
Samsung Galaxy S21 Ultra 5G 256GB stříbrná
Mobilní telefon - 6,8" AMOLED 3200 × 1440, 120Hz, procesor Samsung Exynos 2100 8jádrový, RAM 12 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 108 Mpx (f/1,8) + 10 Mpx (f/2,4) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 40 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 25W, bezdrátové nabíjení 15W, reverzní nabíjení 4,5W, stylus, baterie 5000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

34 990,- bez DPH 28 917,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít zítra od 8:00
Skladem > 5 ks
Objednací kód: SAMO0209c2
Asus Zenfone 8 8GB/128GB černá
Mobilní telefon - 5,92" AMOLED 2400 × 1080, 120Hz, procesor Qualcomm Snapdragon 888 8jádrový, RAM 8 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát 64 Mpx (f/1,7) + 12 Mpx (f/2,2), přední fotoaparát 12 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, čtečka otisků v displeji, voděodolný dle IP68, dual SIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 30W, baterie 4000 mAh, Android 11

+ ZDARMA Poukaz Kurz focení mobilem ON-LINE - Základy focení a kompozice

18 490,- bez DPH 15 281,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: AST045b1
iPhone Xr 64GB červená
Mobilní telefon - 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A12 Bionic 6jádrový, RAM 3 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 7 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP67, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, baterie 2942 mAh, iOS 12

13 990,- bez DPH 11 562,-
Koupit
NEO pronájem
Můžete mít ihned na 28 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: RI027b3
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi