Alza.cz
CZ
Zobrazit katalog

Mobil na práci, vzdělávání i zábavu: tipy, jak efektivně zvládat karanténu

Článek

• Autor: Redakce

Jestliže dříve platilo přísloví „Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“, v dnešní době by se dalo slovo oheň nahradit slovem mobilní telefon. Pravdou je, že jsme si zvykli dívat se na svět skrze displej telefonu, nicméně jsou chvíle, kdy nás okolnosti, ať už je to nemoc, rodinné důvody, či cokoliv jiného, zavřou na neurčitou dobu doma. V tu chvíli se mobilní telefon velmi hodí. Nejen pro zábavu a komunikaci, ale i na práci. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak tohle náročné období pomocí telefonu překonat.

telefon-v-karantene

Mobil v době karantény: na práci i zábavu

Tipy jsme pro vás rozdělili do dvou kategorií činností. Nejprve se zaměříme na to, jak si díky mobilnímu telefonu co nejlépe pomoci při pracovních úkolech. Zde je pozitivní fakt, že spousta kancelářských aplikací už dnes existuje i v mobilní formě a zároveň se firmy učí pracovat se sdíleným prostředím, k němuž je možné přistupovat odkudkoliv. Přidáme i pár rad ke vzdělávání, a to vás i vašich dětí. 

i

Pokud sháníte ochranu pro svůj telefon, mrkněte na ochranná skla a kryty od AlzaGuard.

Mobil ale není jen k práci a vzdělávání, pomocí těch správných aplikací umí i zabavit. A právě zábavě se věnuje druhá část článku. Nemusí přitom jít jen o zábavu, kvůli níž budete mít výčitky svědomí. Oddechové aktivity mohou i něco naučit nebo se díky nim udržíte v dobré fyzické formě. Pokud vás nějaká aplikace zaujme, odkaz na její stažení z Google Play a App Store najdete vždy na konci kapitoly.

Komunikaci dobře obslouží starý dobrý e-mail nebo kecálky

E-mail pořád neumřel a jen tak hned neumře, v pracovní komunikaci má pořád své nezastupitelné místo. Klasikou je Gmail, který je možné jednoduše využít i k přeposílání mailů z firemních domén. Oblíbené jsou ale např. i Outlook či Spark.

Průběžná komunikace je však rychlejší, a tedy pro mnoho týmů i vhodnější na instant messengerech. Facebook nemusíte mít rádi, jeho Messenger má ale takřka každý a po nedávné odtučňovací kúře již není tak přehlcený zbytečnými funkcemi. Další užívanou aplikací stejného výrobce je WhatsApp, který nedávno například dostal tmavý režim. Používají-li všichni z týmu iPhony, nabízí se předinstalovaná aplikace iMessage.

kancelar-doma
S dnešní technologií není problém většinu kancelářské práce zvládnout z domu. Ať už je to práce s dokumenty, tabulkami, či komunikace s kolegy.

Komunikace při práci však neprobíhá jen v písemné formě. Běžné aplikace, které už má dnes prakticky každý uživatel, umožňují klasické hovory i hromadné konferenční hovory. Například v již zmíněném WhatsAppu stačí při probíhajícím hovoru zmáčknout tlačítko „přidat účastníka“. Možné jsou i videohovory, a to až do čtyř účastníků. 

Videokonference umožňuje i komunikační klasika Skype, jejíž výhodou je, že se mohou propojit účastníci jak na počítači, tak na telefonu. Uživatelé jablečných zařízení mohou sáhnout po aplikaci FaceTime, která zvládne konferenční hovory až o 32 lidech.

Komunikaci v rámci pracovního týmu dobře zajistí i nástroj Microsoft Teams. Je součástí kancelářského balíku Office365 a sdružuje chat i možnost sdílení dokumentů. Vše je na jednom místě, ať už chcete jednat s jedním konkrétním uživatelem, nebo oslovit celý tým. K dispozici je pro obě platformy a vše se automaticky synchronizuje i do desktopové aplikace. 

Aplikace v této kapitole ke stažení zde:

Pracujte v kanceláři, a přitom z gauče

Pokud je náplní vaší práce tvorba dokumentů nebo práce s tabulkami, svou činnost rozhodně nemusíte po odchodu z kanceláře ukončit. Například s kancelářskými aplikacemi od Googlu (Dokumenty Google, Tabulky Google a Prezentace Google jsou ty nejzákladnější) se pracuje dobře a mimo jiné umožňují i snadné sdílení a možnost práce ve více lidech najednou.

kancelar-doma
Doma máte kromě technologií také možnost užít si příjemného – svého prostředí.

Svůj kancelářský balík samozřejmě nabízí i Microsoft se svým Office, který nově sdružuje Word, Excel a PowerPoint v jedné aplikaci. Pokud chcete alternativu, jednoduché zobrazení a úpravy nabídne i WPS Office nebo Polaris Office

Ke sdílení pracovních úkolů slouží virtuální úložiště. Dobrou volbou je Google Drive, který funguje v kooperaci s výše uvedenými aplikacemi. Opomenout nelze ani Dropbox a uživatelé systému Windows dostávají automaticky přístup k prostoru v aplikaci OneDrive. Uživatelé jablečné platformy mohou rovněž využít výše uvedená sdílená úložiště, k dispozici mají ale i iCloud.

Aplikace v této kapitole ke stažení zde:

Gmail
Gmail
Outlook
Outlook
Dokumenty Google
Google Drive
Google Drive
Dokumenty Google
i

Samsung DeX: práce v telefonu, ale s pohodlím kanceláře

Zajímavou alternativou k práci na desktopu s využitím chytrého telefonu je platforma Samsung DeX. Ta totiž funguje de facto jako vlastní operační systém a umožňuje přímé propojení telefonu s monitorem. Jak celý systém, který jen s připojeným telefonem umožní práci částečně jako na klasickém desktopu, funguje, ukazuje následující video.

Škola hrou aneb jak v karanténě nezakrnět

Některé školy sice poskytují online výuku či žákům a studentům posílají úkoly na doma, získávat nové dovednosti a zaměstnat mozek ale lze i jinak, pomocí speciálních aplikací pro různé věkové kategorie. Školu nenahradí, na druhou stranu zábavnou formou dokáží dětem předat řadu užitečných informací.

mobilni-vyuka
Výuka dnes běžně může probíhat přes telefon. Hodí se ale i jiné aktivity, třeba ty umělecké, jako je kreslení a malování.
  • Pro předškoláky je určena třeba aplikace Výukové kartičky, v níž si děti formou hry osvojují nová slova, učí se poznávat zvířátka a podobně.
  • Na prvním stupni je potřeba zvládnout základy matematiky – k tomu dobře poslouží třeba sCool matematika, kde se děti prostřednictvím her naučí základní operace, jako je sčítání, odčítání, násobení a dělení. V češtině se bude určitě hodit aplikace Český jazyk – pravopis pro Android. Její zaměření je patrno z názvu, děti si s ní procvičí základy pravopisu, např. psaní měkkého a tvrdého i/y. Pro iOS podobně poslouží aplikace Nauč se pravopis.
  • Druhý stupeň potřebuje pilovat složitější znalosti a tady už moc hravých aplikací nepomůže. Spíše než o výuku se jedná o pomoc nebo procvičování. V matematice, chemii a fyzice se tak hodí aplikace Vzorce, která obsahuje všechny možné vzorce z výše uvedených oborů. Procvičování chemického názvosloví pak nabídne aplikace s názvem Chemické názvosloví.
  • Ostatní členové rodiny se ale také mohou zapojit. Na internetu je k dispozici celá řada nejrůznějších kvízových aplikací. Třeba pro Android taková Mozkovna nabídne testíky z rozličných oborů lidské činnosti a při zadání vyhledávacího slova Kvíz (nebo Quiz, pokud vládnete angličtinou) najdete desítky, ne-li stovky aplikací, které vás vyzkouší ze všeho možného – od zvířat přes známé osobnosti až po značky automobilů.
  • Vyloženě zábavné kvízy pro celou rodinu, které můžete hrát jak na telefonu, tak telefon použít jako ovladač pro PlayStation, nabízí vtipně řešená aplikace Knowledge Is Power, která je rovněž k dispozici pro Android i iOS. I tady vás čeká spousta aktivit i otázek z různých oblastí lidského vědění.

Aplikace z této kapitoly najdete ke stažení zde:

  • Pro předškoláky: Výukové kartičky (Android, iOS
  • Pro 1. stupeň: sCool matematika (Android, iOS), Český jazyk – pravopis (Android), Nauč se pravopis (iOS)
  • Pro 2. stupeň: Vzorce (Android), Chemické názvosloví (Android)
  • Kvízy pro celou rodinu: Déčko Mozkovna (Android), Knowledge Is Power (AndroidiOS)
Výukové kartičky
Výukové kartičky
Chemické názvosloví
Chemické názvosloví
Vzorce
Vzorce
Mozkovna
Mozkovna
i Zajímavým způsobem výuky, který díky iVysílání (Android, iOS) využijete i v telefonu, je projekt UčíTelka. Nabízí jej Česká televize a je určen pro žáky prvního stupně základních škol. 

Netflix a spol. zajistí koukatelný obsah i na mnoho dní

Pracovat a učit se nejde pořád, ani v karanténě. Pokud nebydlíte sami, je nutné po těchto činnostech trávit čas i s rodinou. A když děti večer zalehnou do postele, nastává ideální čas na seriál nebo film. Každý má v telefonu YouTube, kvalitní tvorbu ovšem nabízí i služby na předplatné Netflix, HBO GO, Disney+ nebo, pokud jste uživatelé jablečné platformy, Apple TV+.

i

Abyste rychle dobili ztracenou energii v telefonu, vyzkoušejte nabíječku nebo powerbanku značky AlzaPower.

Na těchto internetových televizích naleznete stovky a tisíce hodin filmů a seriálů všech možných žánrů. Část tvorby lze sledovat i s českým dabingem či titulky, přičemž jejich množství se v průběhu času rozšiřuje. Pokud je něco k dispozici jen v angličtině, to také nevadí. Alespoň si tento jazyk procvičíte. Dobrou zprávou je, že předplatné streamovacích služeb nestojí moc a lze je kdykoli bez sankcí nebo výpovědních lhůt zrušit.

Aplikace v této kapitole ke stažení zde:

Netflix (Android, iOS), HBO GO (Android, iOS), Disney+ (Android, iOS)

Netflix
Netflix
HBO GO
HBO GO
Audible
Disney+
Spotify
Apple TV+

Neomezené množství hudby i knihy do ucha

Pokud máte dojem, že vám z běžného hektického života zůstaly nějaké ty hudební resty, ať už žhavé novinky, nebo nějaká letitá klasika, řešením je Spotify. Všechno je pohodlně na jednom místě, a ve verzi s reklamami dokonce zdarma. Druhou nejpoužívanější variantou je Apple Music, který lze kromě iOS používat i na Androidu. Dáváte-li přednost hudbě ve vysokém rozlišení, vyzkoušejte Tidal, jenž je rovněž za měsíční poplatek.

Milovníci audioknih, kteří se nebrání angličtině, by měli vyzkoušet appku Audible od Amazonu. K dispozici je jak pro Android, tak pro iOS a nabízí nepřebernou kolekci knih do ucha pro malé i velké. Hledáte-li audioknihy či rozhlasové pořady a dramatizace v češtině, v tomto směru je neocenitelná aplikace mujRozhlas od Českého rozhlasu. I tu seženete ve verzích pro obě platformy.

Aplikace v této kapitole ke stažení zde:

Spotify (Android, iOS), Apple Music (Android, iOS), Tidal (Android, iOS), Audible (Android, iOS), mujRozhlas (Android, iOS)

Spotify
Spotify
Audible
Audible
Tidal
Tidal
mujRozhlasO
mujRozhlas

Bez sociálních sítí to v době karantény nejde

Sociální sítě a aplikace s nimi spojené jsou stálicí našich mobilních telefonů již několik let. V době karantény na ně ale lidé mají více času a stávají se jedním z hlavních prostředků, jak se socializovat. Kromě kontaktu s přáteli skýtají spoustu zábavy i řadu podnětů k činnostem. Všichni známe Facebook, Messenger, Instagram nebo Twitter, mezi nejstahovanější aplikace v poslední době ale patří i TikTok. Pro komunikaci je vhodný i již výše zmíněný WhatsApp a někdo pak dává přednost aplikaci Viber.

Aplikace v této kapitole ke stažení zde:

Messenger (AndroidiOS), Instagram (Android, iOS), Twitter (Android, iOS), TikTok (Android, iOS), WhatsApp (Android, iOS), Viber (Android, iOS)

komunikace
I v karanténě je důležité udržovat kontakt s přáteli

Hry, to je nestárnoucí Minecraft i Apple Arcade bez reklam

Ten, kdo si chce na mobilu zahrát hru, má k dispozici doslova tisíce titulů. Od jednoduchých variací na karetní či společenské hry (třeba Solitaire nebo trochu náročnější strategická hra Go) až po hry se skvělou grafikou.

  • Moderním trendem jsou Mobile Legends. Ve chvílích v karanténě se určitě bude hodit to, že hra má i sociální aspekt, jedná se totiž o multiplayerovou akční hru, v níž proti sobě stojí vždy pět a pět hráčů. Urputné boje o udržení vlastní základny a dobytí té soupeřovy vás k obrazovce přikovají na dlouhé hodiny.
  • Náročnější, ale rovněž multiplayerový zážitek přináší klasika Teamfight Tactics. Úkolem hráče je postavit co nejlepší tým hrdinů, samotné bitvy už probíhají pouze automaticky. Samozřejmě, že hrdinové se díky získaným zkušenostem vylepšují. Tohle je klasika, která neztrácí na oblibě.
  • Dlouhé hodiny nenáročné zábavy, která ale přesto protočí mozkové závity, nabízí Picross Tale. I zde máte zajištěno, že vám hra vydrží velmi dlouho. Už kvůli příjemné grafice či příběhu, který hru doprovází.
  • Děti i tatínky zabaví Minecraft, celosvětový fenomén posledních 10 let, který je za mírný poplatek k dispozici pro obě platformy.
  • Zajímavou možností je Apple Arcade. Tato služba umožní za měsíční poplatek 139 Kč přístup k přibližně stovce zábavných her, a to bez reklam a mikrotransakcí. To může být velmi silným argumentem, protože reklamy ve hrách nejsou nic příjemného.
  • Pokud se chcete přenést do jiného světa, poslouží virtuální realita (VR). K ní budete potřebovat brýle, do kterých zasunete mobilní telefon s příslušnou aplikací. Ty nejlevnější vás ani nijak nezruinují – jsou papírové a pořídíte je už za dvě stovky. 
  • Hráčský zážitek umocní i herní gamepady k telefonu, s nimiž je ovládání her pohodlnější a přesnější.
hry-na-mobilu
Her pro mobilní telefony jsou tisíce, od jednoduchých až po náročné strategické „pařby“.

Aplikace z této kapitoly najdete ke stažení zde:

Solitaire (Android, iOS), GO (Android, iOSMobile Legends (AndroidiOS), Teamfight Tactics (AndroidiOS), Picross Tale (Android, iOS), Minecraft (Android, i OS)

Ponorku z karantény pomůže zahnat meditace a celkové uvolnění

V této sekci vám telefon bude spíše jen prostředníkem, než abyste se na něj přímo dívali. Dokonce je záhodno, abyste jej na chvíli odložili. Stane se totiž pouze průvodcem při vaší klidné relaxaci.

Aplikací, které vás dovedou zklidnit, navodit příjemnou atmosféru a pomohou vám se uvolnit, je dnes na internetu celá řada. K těm nejoceňovanějším patří třeba Calm. Ta obsahuje řízené meditace i pouze meditační zvuky či vyprávění krátkých příběhů. A nebo si jen do uší pustíte uklidňující zvuky džungle, vodopádů či mořských vln.

yoga-cviceni
Mobilní telefon se může stát vaším průvodcem po světě jógových ásan.

Karanténa je, kromě toho, že je to pěkná otrava, také příležitostí naučit se něco nového. Třeba právě meditovat. V tom vám dobře pomůže Stop, Breathe and Think. Kromě meditace se s ní můžete naučit i jógu a každý den vám appka navíc nabídne jeden tip na to, jak zlepšit svůj život.

S telefonem můžete být i trochu aktivnější. 7 Minutes Workout nabídne cvičení v jednoduché formě sedmiminutových sestav, na které nepotřebujete žádné nářadí. Velkou sbírku cviků nabízí také aplikace Sworkit, v níž na jednom místě najdete vše od silových cviků až po jógu. 

Aplikace z této kapitoly najdete ke stažení zde:

Picross
Picross Tale
Calm
Calm
7 Minutes Workout
7 Minutes Workout
Sworkit
Sworkit
i Kam dále?

Možností toho, co dělat s mobilem v karanténě, je celá řada. Lze s ním pracovat, hrát hry, sledovat seriály nebo i meditovat. Nakonec ale nezapomeňte, že nic se nemá přehánět. Nucený pobyt doma je příležitostí trávit čas se svými nejbližšími i sám se sebou. Je dobré si nastavit rozumné limity a mobil vždy po nějaké době odložit.

Vytisknout
P-DC1-WEB22
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon