Podobně jako Bitcoin, i Monero vzniklo z open-source iniciativy krypto-anarchistů. Jedná se tedy o skutečně decentralizovanou kryptoměnu – na rozdíl např. od Ripple nemá žádného vedoucího představitele, zakládající společnost ani jinou formální organizaci. Samotný kód není založen na kódu Bitcoinu, který by byl částečně upravený jako v případě Litecoinu či Vertcoinu, nýbrž je zcela unikátní. Proč stojí Monero za pozornost a jakou čeká měnu budoucnost?
Bitcoin je pseudo-anonymní kryptoměna. Veškeré provedené transakce a stavy na adresách jsou veřejně viditelné, a tak se anonymita rozplyne v okamžiku, kdy se podaří identifikovat vlastníka dané adresy. Pak lze totiž prohlížet historii jeho transakcí a stav účtu. Je to sice transparentní, ale ne vždy výhodné. Hlavním argumentem pro úplnou anonymitu je právo člověka na finanční soukromí.
Monero přichází s řešením – jeho blockchain je zcela anonymní. To znamená, že pouze vlastník adresy vidí stav a historii svého účtu. Této anonymity Monero dosahuje pomocí pokročilých kryptografických technologií.
Známe i jiné anonymní kryptoměny jako například ZCash, ZenCash, PIVX nebo Zcoin. Monero je však prozatím jedinou kryptoměnou, která je zcela anonymní pro všechny. Nemůžeme tedy, na rozdíl od většiny ostatních kryptoměn, vidět ani například tzv. rich list – seznam nejbohatších adres. U většiny kryptoměn si uživatelé mohou vybrat, zda chtějí transakci poslat anonymní cestou, nebo ne. Tato možnost volby je ale mnohem méně bezpečná, protože většina sítě běžně anonymní není, tudíž se ten anonymní zbytek dá teoreticky snáze odhalit.
Úplná anonymita v případě Monero, kromě soukromí uživatelů, plní i další důležitý účel. Tím je zaměnitelnost (fungibility) jedné mince za druhou. U bitcoinu se občas stává, že jeho původ je přes veřejnou síť vystopován až k nějakému nelegálnímu obchodu. Tehdy některé subjekty odmítají takovéto bitcoiny akceptovat, případně burzy jejich vlastníkovi zmrazí účet. Ten přitom s nelegální transakcí, která nastala v minulosti, nemusí mít vůbec nic společného.
Peníze s nuceným oběhem mají zaměnitelnost danou zákonem. To znamená, že státní peníze jsou platné a použitelné, i když byly v minulosti (předcházejícími držiteli) využity při nelegálních obchodech. Pro kryptoměny ale tyto zákony neplatí. Problém zaměnitelnosti tak řeší úplná anonymita blockchainu. Nedohledatelná historie může být paradoxně výhodnější i pro instituce, které takto nebudou muset řešit, zda transakci zablokovat, nebo ne. Samozřejmě, anonymita má i své nevýhody – kriminální činnost se s ní dá hůře postihovat a taktéž se hůře vynucují opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti . Ovšem tato debata není předmětem našeho článku.
Bitcoin (a skoro všechny ostatní kryptoměny) má dva klíče. Soukromý – private key, kterým se podepisují transakce, a veřejný – public key, který slouží podobně jako číslo účtu pro příjem transakcí. Veřejných klíčů si můžeme vygenerovat nekonečně mnoho. Monero má rovněž tyto dva klíče, přidává k nim ale další dva, a to veřejnou a privátní část tzv. klíče k prohlížení. View key může uživatel poskytnout třetí osobě (například auditorovi) jako právo na kontrolu stavu účtu. Ten, kdo má view key, vidí stav a historii transakcí na adrese, ale nemůže nic posílat. Tímto klíčem je zajištěna použitelnost Monera i v případě, že potřebujeme adresu učinit transparentní.
Dalším rozdílem je to, že Monero nemá konečný počet mincí. Podobně jako Ethereum, i v případě Monero budou emitovány stále nové a nové mince. Někomu to možná vadí, může to ale být naopak výhodou. Bitcoinoví těžaři se po vytěžení posledního bitcoinu (cca v roce 2145) budou muset spoléhat pouze na odměnu z transakčních poplatků, nebudou již získávat nové bitcoiny. Pokud by poplatky těžařům nestačily, mnozí z nich odejdou a síť se může stát méně zabezpečenou. Monero se o tuto ztrátu motivace těžařů až tak bát nemusí.
Na rozdíl od státních peněz je v případě Monero emitování nových mincí pevně zakódováno – podobně jako u Bitcoinu je pevně zakódováno, že konečný počet bude přesně 21 milionů. Míra emitace je relativně nízká a v průběhu času se bude zmenšovat. Dnes jsou to jednotky, v budoucnosti to budou desetiny až setiny procenta, takže vzácnost Monera to nijak výrazně neovlivní. Další výhodou stálé emitace je, že tím bude alespoň částečně nahrazován úbytek mincí, které navždy zmizí z oběhu kvůli ztrátám privátních klíčů.
Posledním důležitým rozdílem oproti Bitcoinu je velikost bloku. U Bitcoinu je v zájmu zachování decentralizace velikost bloku nastavená na 1 MB. To ale v současnosti dospělo k problémům se škálováním a v komunitě se vedou bouřlivé spory o to, zda bloky nezvětšit. Monero má takzvanou dynamickou velikost bloku. To znamená, že blok se s určitými limity zvětšuje a zmenšuje podle toho, kolik transakcí je aktuálně v síti. Díky tomu se poplatky za transakce snižují s tím, jak roste počet transakcí.
Neustále rostoucí svět kryptoměn s sebou přináší také nezměrné množství informací, které jedinec musí vstřebat, aby se v něm vyznal. Abyste v tomto digitálním prostředí získali kvalitní orientaci, vytipováváme pro vás ty nejpodstatnější novinky a aktuality týkající se anonymní kryptoměny Monero – nalézt je můžete v roletce pod odstavcem.
Riccardo Spagni (Fluffypony) byl včerejším dnem pozván k rozhovoru pro portál zabývající se světem kryptoměn - CoinDesk. Riccardo v rozhovoru hovořil o těžkosti vzájemné domluvy mezi členy komunity, když dojde na téma updatu algoritmu kódu Monera (XMR). Dle všeho je zde obtížné vyhovět potřebám všech členů komunity obvzlášť v situaci, kdy jsou již vytvořeny ASIC minery zaměřující se na Monero (XMR). Momentálně prý na Moneru (XMR) pracuje okolo 170 vývojářů a Riccardo také přiznává, že z dlouhodobé pespektivy je boj proti ASIC minerům zbytečný a jde o to je spíše správně zakomponovat do systému. Video celého rozhovoru můžete zhlédnout zde.
Nedávno se na oficiálním twitterovém účtu kryptoměny Monero objevila zpráva informující o spolupráci s novými strategickými partnery. Prvním z nich je společnost FastTECH, která se zapojila do systému především kvůli zvýšení soukromí svých klientů – ti si teď budou moci objednávat zboží z různých koutů světa a s pomocí XMR jej zcela anonymně zaplatit. Naopak NordVPN již dlouhodobě poskytuje svým zákazníkům možnost anonymního surfování na internetu a implementace blockchainové technologie a přijímání XMR plateb tak byla jen pouhou otázkou času. Přes tyto pozitivní zprávy však cena XMR poslední dva týdny stále klesá a aktuálně se pohybuje na hranici 228 USD.
Dneškem by mělo dojít k definitivnímu rozdělení současného Monero blockchainu, které vyústí ve vznik nové kryptoměny s názvem MoneroV (XMV). A právě v tuto chvíli by měli zbystřit všichni držitelé Monera (XMR), kteří by si rádi nárokovali forkované coiny – ačkoliv prezentace krytpoměny MonreoV působí na první pohled přesvědčivě, v žádném případě se nejedná o oficiální fork Monreo blockchainu, jak ostatně potvrdil také vedoucí vývojář Monera vystupující pod přezdívkou flufyponny. Navíc vzhledem k tomu, že podobných, neoficiálních, a ve výsledku neúspěšných hard forků jsme měli v poslední době možnost sledovat spoustu (Litecoin Cash, Bitcoin Diamond, Monero Gold), je i nyní skeptický přístup na místě. O to více když tým kolem kryptoměny MoneroV doporučuje případným zájemcům vložit své privátní klíče do peněženky s neveřejným zdrojovým kódem. Zlaté pravidlo proto zní – ponechte své privátní klíče opravdu PRIVÁTNÍ a pokud možno je nikde nesdílejte, mohli byste také totiž velice jednoduše přijít o veškeré své bohatství.
Vývojáři i komunita Monera se brání proti těžbě prostřednictvím ASICů (zařízení specializovaných na těžbu). Náročnost těžby Monera začala v poslední době rychle narůstat a vývojáři pojali podezření, že někdo tajně vyvinul ASICy na Monero (a jiné CryptoNote kryptoměny) a nyní na ASICích těží. To mu dává velkou výhodu oproti zbytku těžařů, kteří těží pouze na GPU.
Vývojáři a komunita se tedy dohodli, že těžební algoritmus změní a kryptoměnu forknou. Tím se ASICům znemožní těžba Monera, jelikož jsou optimalizovány na starý algoritmus. Developeři se navíc zavázali, že budou Monero forkovat každý půlrok, aby do budoucna odradili firmy od vývoje a výroby ASICů. Podobně jako například u Vertcoinu se tak i u Monera ukazuje, že decentralizace těžby je pro tuto kryptoměnu prioritou. Těsně po tomto prohlášení vydal čínský výrobce ASICů své prohlášení, že na trh pouští CryptoNote ASICy. Jeden kus chtěli původně prodávat za 12 tisíc dolarů, ovšem po vlně nevole a trollingu kryptokomunity snížili cenu na 3 tisíce dolarů.
Fork Monera nastal 6. 4. 2018 a Moneru rapidně klesla obtížnost těžby. Tento pokles byl ale rychle vyrovnán přívalem nových GPU těžařů. Síť Monero tedy pokračuje dále, očištěná od ASICů. Tím ale kovbojka nekončí, fork Monera způsobil vznik až čtyř forknutých klonů Monera, které ASICy nadále nepodporují – Monero 0, Monero Original, a aby to bylo ještě zábavnější, tak až dva projekty se stejným názvem Monero Classic (za jedním stojí samotný výrobce ASICů Bitmain).
To pravé Monero ale pokračuje dále, s forknutými klony nemá cenu ztrácet čas, nemají za sebou vývojáře ani komunitu. Pokus o jejich získání navíc může dočasně snížit anonymitu sítě Monero (podobně jako u předcházejícího forku Monero V) a nemají ani tzv. Replay protection. Uživatelům Monera proto doporučuji všechny tyto forky ignorovat. Forky a ASICy jsou pro Monero jen malou překážkou, vývoj infrastruktury pokračuje rychlým tempem. Uživatelé mohou (opatrně) experimentovat s novou androidovou peněženkou Monerujo, práce pokračují i na implementaci do HW peněženky Ledger.
Jelikož Monero využívá pokročilé anonymizační nástroje a nemá veřejný blockchain s adresami, programování peněženek a jiného softwaru je vývojářským oříškem. Webová peněženka MyMonero není v současnosti úplně bezpečná. Hardwarové peněženky se taktéž stále připravují.
Proč peněženky ještě nepodporují Monero? Je nutné stáhnout více než 40 GB dat blockchainu a kompletně ho přeskenovat view klíčem s cílem identifikovat, které transakce jsou nám určeny a které ne a vypočítat balance – stav adres. To je pro malé hardwarové peněženky, jakou je např. Trezor, výpočetně i časově velmi náročné. Monero komunita zafinancovala i vývoj vlastní hardware peněženky, jejíž uvedení na trh se očekává již letos.
Nejbezpečnějším způsobem, jak dnes uložit Monero, je vytvořit si papírovou peněženku podle návodu. Pro pokročilejší uživatele je tu možnost rozběhnout svůj vlastní Monero full node s peněženkou.
Monero má velmi oddanou komunitu (sdružuje se hlavně na redditu), která funguje voluntaristicky a neváhá vybírat na nejrůznější aktivity sloužící k vylepšení či propagaci Monera. Přestože je skutečně decentralizovaná, komunita má několik výrazných vůdčích osobností. Nejznámějším propagátorem a vývojářem Monera je Riccardo Spagni (AKA fluffypony), který se proslavil nejen pragmatickým přístupem k vývoji kryptoměny, ale i trollováním na twitteru a nekompromisní kritikou vůči projektům, které vznikly jen za účelem zbohatnutí jejich zakladatelů. Komunitu Monero více zajímá technologická inovace a finanční soukromí uživatelů než pohyby ceny XMR na burzách.
Monero používá Proof of Work consensus, to znamená, že se těží jako většina kryptoměn. Oproti Bitcoinu ale ještě neexistuje specializovaný hardware (ASIC). Na těžbu se využívají GPU a CPU. Komunita je zatím nakloněná tomu, aby se podobně jako u Vertcoinu Monero pomocí ASIC těžit nedalo. Těžba Monera se v současnosti stává zajímavým, ale často zneužívaným nástrojem na monetizaci webu. Na webu můžete uložit script, který pro vás těží Monero na počítačích návštevníků webu. Botnety a malwares, které na daném principu fungují, prostě kradou od lidí výpočetní výkon. Jsou ale i webstránky, které uživatele férově upozorní, že namísto otravných reklam využijí malou část jejich výkonu, aby mohly monetizovat svůj obsah.
Za EUR nebo USD nakoupíte Monero na burze Kraken. Nejznámejší kryptoměnové burzy, na kterých nakoupíte Monero za Bitcoin:
Cena Monera za poslední rok výrazně vzrostla, i vůči Bitcoinu. Monero se dlouhodobě drží v top 20 nejhodnotnějších projektů podle tržní kapitalizace.
Osobně Monero vnímám jako zajímavou alternativu Bitcoinu a jiných kryptoměn. Nesnaží se být nejlevnější a nejrychlejší kryptoměnou. Jeho doménou je ochrana soukromí a anonymita. Jako silné pozitivum vnímám i jeho původ v decentralizované internetové komunitě. Technologicky jde Monero dost rychle dopředu, komunita je zatím jednotná a v roce 2018 nás čeká výrazné zlepšení infrastruktury. Zvýší se jednoduchost a bezpečnost jeho použití, a tím pádem osloví i širší publikum.
V případě, že by si regulátoři začali na kryptoměny více brousit zuby, budou to právě anonymní kryptoměny v čele s Monerem, do nichž se mnozí příznivci decentralizace a finanční svobody přesunou.
Zda je Monero dobrá investice nechám na čtenáři, ale jsem si jistý, že pro ty, kteří od kryptoměn požadují finanční svobodu a soukromí, je Monero v současnosti nejlepší volbou.
Matej Galvánek
Matej Galvánek je investiční ředitel kryptoměnového fondu Sigil, zakladatel vývojové společnosti Devmons a fanoušek moderních technologií a decentralizace. Ke kryptoměnám jej dostal online poker, kterým se v minulosti živil. Krom investic a podnikatelských projektů v této oblasti je jeho cílem šířit osvětu a pomoci lidem lépe pochopit kryptoměny a jejich možnosti. K tomuto účelu založil weby coinexplorer.sk a getmonero.cz a píše články pro alza.cz či btctip.cz.