AD schízovačka AD kola

MSI GeForce RTX 2060 SUPER Gaming X (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Prakticky to nejlepší, čím se může společnost MSI ve své nabídce grafických karet pochlubit, naleznete především v její herní edici GAMING. Grafické karty z této řady jsou totiž vybavovány těmi technicky nejvyspělejšími chladiči, a tak máte téměř vždy jistotu, že pořízením nějaké grafické karty právě z této herní edice chybu rozhodně neuděláte. Jestli to však platí také pro grafickou kartu MSI GeForce RTX 2060 SUPER Gaming X, o tom se můžete přesvědčit sami, protože my jsme ji pro vás na Alza.cz důkladně otestovali.

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X recenze a testy

MSI GeForce RTX 2060 SUPER Gaming X (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení MSI RTX 2060 SUPER Gaming X
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X

Grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu TU106 (TU106-410-A1) s jedním deaktivovaným blokem TPC (Texture/Processor Cluster) společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 256bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 8 GB. Jedná se o grafickou kartu s podporou ray tracingu a DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak MSI RTX 2060 SUPER Gaming X zacílena do segmentu grafických karet vyšší střední třídy (mainstream), kde zaujímá ta absolutně nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X popis

Frekvence grafické karty

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 470/1 695 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 750 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 14 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám je tedy karta na jádře přetaktovaná o 45 MHz v Boost. Grafické paměti jsou pak taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 2060 SUPER.

Systém chlazení GPU

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X

Grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X měří na délku 248 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará dvojice pasivů složených z hliníkových žeber, které jsou pro lepší odvod tepla z grafického čipu propojeny čtyřmi tepelnými trubicemi (heatpipes). Moduly grafických pamětí jsou chlazeny pomocí většího chladicího plátu (heat-sink plate) a přes menší chladicí plát je pak chlazena také napájecí kaskáda. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory typu TORX 3.0 s aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou pro delší životnost a nižší hlučnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Venilátory jsou rozděleny do dvou chladicích zón a jejich otáčky jsou řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X podporuje funkci ZERO FROZR, která v případě nízkých teplot grafického čipu pod 60 °C oba ventilátory úplně zastaví, a zamezí tak její zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení). Velmi pěkný je pak decentně podsvícený panel MSI GAMING na hřbetu grafické karty a horní lemy kolem ventilátorů. Barvy i efekty tohoto podsvětlení si můžete nastavit v nástroji MSI Dragon Center (Mystic Light). Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X na skóre 99,2 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; horní strana

O napájení grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X se stará 6 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 175 W (max. 185 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 550 W.

Výstupy na monitor

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X řešeny pomocí tří konektorů DP 1.3/1.4 (Display Port) a jednoho konektoru HDMI 2.0.

MSI Dragon Center

Nástroj MSI Dragon Center slouží ke snadnému přetaktování grafických karet společnosti MSI. Díky tomuto nástroji pak můžete ze své grafické karty získat ještě nějaký ten výkon navíc, ale nejen to. Pomocí MSI Dragon center si můžete také upravit některá důležitá nastavení počítače a monitoru tak, aby se vám hrálo mnohem lépe. Přes Dragon Center můžete například spravovat přístupy k síti LAN, upravovat kontrast a barvy monitoru, nastavovat chování RGB LED osvětlení grafické karty a podobně.

MSI Dragon Center: hlavní panel
Při zapnutí Gaming Mode se MSI Dragon Center pokusí automaticky optimalizovat vše nutné k plynulému hraní her.
MSI Dragon Center: Performance
K nastavení výkonu grafické karty můžete využít dva přednastavené profily (Extreme Performance a Balanced) nebo Creator Mode, který se vám pokusí nastavit vše automaticky. Samozřejmě si můžete vytvořit také profil vlastní. 
MSI Dragon Center: Hardware Monitor
S Hardware Monitorem máte na očích ty nejdůležitější parametry grafické karty v reálném čase.
MSI Dragon Center: Eye Rest
Panel True Color slouží k nastavení barev vašeho herního monitoru.
MSI Dragon Center: Lan Manager
Pomocí LAN Manageru máte možnost spravovat preference přístupu jednotlivých aplikací k síti.
MSI Dragon Center:
Přes panel Mystic Light si můžete nastavit barvy a efekty RGB LED osvětlení na grafické kartě

Ačkoliv je MSI Dragon Center pro hraní počítačových her nástrojem téměř všeobjímajícím, co se týká přetaktování grafické karty, náročnější uživatele asi příliš neuspokojí. Ti však mají vždy možnost ke svým OC hrátkám využít služeb mocnějšího nástroje, jakým je například MSI Afterburner.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností MSI RTX 2060 SUPER Gaming X

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
MSI RTX 2060 SUPER Gaming X Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 62 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 860 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 0,969 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 173,3 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 177,1 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 264,7 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 230 ot/min (FAN1)
1 650 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 35,6 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,056 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 48,674 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 128,355 W
TOTAL 177,085 W


Teploty grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X se na konci zátěžového testu držely na 62 °C při otáčkách ventilátorů 1 230/1 650 ot/min (FAN1/FAN2), které při této rychlosti generovaly nízkou hlučnost 35,6 dBA. Tuto grafickou kartu tak mohu označit za příjemně tichou. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 860 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 177,1 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 2060 SUPER

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností MSI RTX 2060 SUPER Gaming X se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 2060 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 2060 SUPER

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X je dán zejména výkonem samotného grafického čipu TU106 (TU106-410-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 2060 SUPER může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 2060 SUPER různých výrobců a značek, nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 860 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 2060 SUPER, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování MSI RTX 2060 SUPER Gaming X

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX/GTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Přetaktování grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X jsem prováděl za pomoci automatického přetaktování OC Scanner nástroje MSI Afterburner. Dříve ale, nežli jsem OC Scanner mohl spustit, bylo zapotřebí ručně na maximum nastavit položky Power Limit (105 %), Temp Limit (88 °C) a Core Voltage (100 %). Také jsem musel nejdříve zjistit maximální frekvenci grafických pamětí, nástroj OC Scanner totiž umí přetaktovat pouze grafický čip, frekvenci grafických pamětí zcela ignoruje.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +1 100 MHz, což představuje efektivní frekvenci VRAM 16 200 MHz. Nyní jsem tedy konečně mohl spustit automatické přetaktování pomocí OC Scanner.


Přetaktování MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; Afterburner

S posunutou frekvencí pamětí o 1 100 MHz a s položkami Power Limit, Temp Limit a Core Voltage na maximum mi OC Scanner nastavil frekvenci grafického čipu oproti výchozímu stavu v průměru o 116 MHz výše. S takto nastavenými parametry grafické karty jsem pak otestoval některé hry s následujícími výsledky:

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X; výsledky přetaktování

i

Pomocí nástroje automatického přetaktování OC Scanner se mi z grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X podařilo získat v průměru necelých 5 % dalšího výkonu navíc, což sice opravdu není nic moc, ale v některých hrách by se to hodit mohlo. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 nějakými 13 W navíc (u samotné grafické karty pak 9 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty MSI RTX 2060 SUPER Gaming X v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení MSI GeForce RTX 2060 SUPER Gaming X

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Obdobně jako všechny grafické karty GeForce RTX 2060 SUPER, také MSI RTX 2060 SUPER Gaming X nabízí všem středně náročným hráčům počítačových her ultimátní herní výkon, který mohou využít nejen v základním rozlišení 1 920 × 1 080 px (Full HD), ale v některých hrách bez větších potíží také v rozlišení ještě vyšším, jako například 2 560 × 1 440 px (WQHD). Jak patrno z názvu, těmto grafickým kartám pak nechybí ani podpora real-time ray tracingu, i když nějaký extra vysoký výkon se zapnutým ray tracingem od nich raději nečekejte. Pokud se však bez ray tracingu v těch nemnoha hrách, které ho dnes využívají, přeci jen neobejdete, raději byste měli zvážit pořízení ještě výkonnější RTX karty, jako jsou GeForce RTX 2070 SUPER, GeForce RTX 2080 SUPER či úplně ta nejvýkonnější, GeForce RTX 2080 Ti.

Grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X se může pochlubit poměrně kompaktním, avšak také velmi dobře technicky zpracovaným systémem chlazení TWIN FROZR 7. Právě ten totiž zajišťuje této grafické kartě při hraní počítačových her výborné provozní vlastnosti, především pak nízké teploty a hlučnost. Na grafické kartě nechybí ani decentní RGB LED osvětlení, které si můžete nastavit dle vlastních preferencí pomocí nástroje Dragon Center (Mystic Light), a zapomenout nesmíme ani na podporu funkce ZERO FROZR, která zase odstaví oba ventilátory chlazení v době, kdy grafická karta není nijak vytížena, a zamezí tak zbytečné hlučnosti (semi-pasivní chlazení).

Pokud bych měl mluvit o nějakých nevýhodách, grafická karta MSI RTX 2060 SUPER Gaming X jich příliš mnoho nemá. Krom vyšší pořizovací ceny, která je však u takto dobře vybavených grafických karet celkem obvyklá, zamrzí snad možnost jen 5 % navýšení limitu spotřeby, a tedy i horší možnosti přetaktování. Pak tu máme ještě absenci výstupu typu USB-C (VirtualLink), ale protože ten dnes využije opravdu málokdo, je to nevýhoda spíše jen papírová. 


MSI RTX 2060 SUPER Gaming X

MSI GeForce RTX 2060 SUPER Gaming X

Grafické karty

MSI RTX 2060 SUPER Gaming X nabízí ultimátní herní výkon všem středně náročným hráčům počítačových her. Tato grafická karta nabízí poměrně kompaktní, avšak také velmi dobře technicky zpracovaný systém chlazení, který jí propůjčuje výborné provozní vlastnosti.

Klady

 • ultimátní výkon (mainstream)
 • lehce vyšší takty již od výrobce
 • nízká hlučnost
 • Mystic Light (RGB LED osvětlení)
 • Zero Frozr (semi-pasivní chlazení)
 • podpora ray tracingu

Zápory

 • cena (může se změnit)
 • absence výstupu USB-C (VirtualLink)

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě poslední dva roky živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.


Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací