AP+ slevy v app AP+ slevy

MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 6G (RECENZE A TESTY)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Pokud jste středně náročným hráčem počítačových her a do svého herního počítače sháníte nějakou kompaktní, leč výkonnou grafickou kartu, jistě by v nabídce společnosti MSI neměla vaší pozornosti uniknout grafická karta MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 6G. Ta by totiž díky svým rozměrům a použitému grafickému čipu NAVI 10 XLE společnosti AMD mohla vaše potřeby splnit naprosto dokonale. Však posuďte sami, protože my jsme ji pro vás na Alza.cz otestovali.

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G recenze a testy

MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 6G (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Představení MSI RX 5600 XT MECH OC 6G
 2. Jak testujeme grafické karty
 3. Testy provozních vlastností
 4. Výkon grafických karet
 5. Přetaktování
 6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G

Grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu NAVI 10 (NAVI 10 XLE) se čtyřmi deaktivovanými jednotkami CU (Compute Unit) společnosti AMD, na který jsou pomocí 192bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6 o kapacitě 6 GB. Svým výkonem je pak MSI RX 5600 XT MECH OC 6G zacílena do segmentu grafických karet střední třídy (mainstream), kde zaujímá střední až vyšší patra výkonnostního žebříčku.

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G popis

Frekvence grafické karty

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G GPUZ; Q-mode

Základní frekvence grafického čipu je 1 235 MHz, herní frekvence 1 460 MHz, boost frekvence 1 620 MHz a TDP grafického čipu 130 W (nástroj GPUZ evidentně neukazuje frekvence korektně). Frekvence grafických pamětí pak je 1 500 MHz, což u pamětí typu GDDR6 představuje efektivní frekvenci 12 000 MHz. Oproti referenčním hodnotám Radeon RX 5600 XT je tedy karta na jádře přetaktovaná v základu o 105 MHz a v boost o 60 MHz. Grafické paměti jsou taktovány v původních referenčních hodnotách Radeonu RX 5600 XT, tedy 1 500 MHz (12 000 MHz efektivně). Při vydání těchto grafických karet však byly jejich specifikace společností AMD změněny a konkrétně frekvence grafických pamětí byla navýšena na 14 000 MHz (efektivně). Znamená to tedy, že frekvence grafických pamětí byla u dnes testované MSI RX 5600 XT MECH OC 6G o 2 000 MHz (efektivně) níže, nežli stanovují aktualizované specifikace AMD.

Systém chlazení GPU

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G

Grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G měří na délku jen 231 mm a na základní desce vašeho počítače zabere 3 rozšiřující sloty. O chlazení se stará pasiv složený z hliníkových žeber, který je pro lepší odvod tepla z grafického čipu vybaven čtyřmi měděnými tepelnými trubicemi (heatpipes) o průměru 6 mm s přímým kontaktem na grafický čip. Moduly grafických pamětí jsou chlazeny společně s grafickým čipem a odpadní teplo z napájecí kaskády grafické karty je odváděno přes menší hliníkový chladič opět do žebrování pasivu.


MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory typu TORX 3.0 s aerodynamicky tvarovanými lopatkami, které jsou pro delší životnost a nižší hlučnost uloženy ve dvojitých kuličkových ložiskách. Grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G nepodporuje funkci ZERO FROZR, a tak se oba ventilátory chladiče otáčejí rychlostí 730 ot/min i v době, kdy grafická karta není nijak vytížena. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; 3DMark Stress Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G na skóre 99,5 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak s velkou rezervou prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; horní strana

O napájení grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G se stará 5 + 1fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí jednoho 8-pin konektoru. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 130 W (max. 150 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 450 W.

Výstupy na monitor

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G řešeny pomocí tří konektorů DP 1.3/1.4 (Display Port) a jednoho konektoru HDMI 2.0.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu.

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností MSI RX 5600 XT MECH OC 6G

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
MSI RX 5600 XT MECH OC 6G Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 67 °C měřeno na konci testu
Teplota Junction (Hotspot) 76 °C měřeno na konci testu
Teplota VRAM 78 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 614 MHz měřeno jako průměr v testu
Napětí GPU 0,889 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 101,5 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 131,3 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 210,5 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 280 ot/min měřeno na konci testu
Hlučnost 34,8 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 4,216 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 38,249 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V 88,818 W
TOTAL 131,283 W


Teploty grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G se na konci zátěžového testu držely na 67 °C (76 °C Hotspot) při poměrně nízkých otáčkách ventilátorů kolem 1 280 ot/min, které při této rychlosti generovaly také nízkou hlučnost 34,8 dBA. Tuto grafickou kartu tak mohu označit za docela tichou. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 614 MHz při spotřebě (příkonu) grafické karty 131,3 W.

Porovnání provozních vlastností Radeon RX 5600 XT

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností MSI RX 5600 XT MECH OC 6G se všemi ostatními grafickými kartami Radeon RX 5600 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet Radeon RX 5600 XT

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Baldur's Gate 3
Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G je dán zejména výkonem samotného grafického čipu NAVI 10 XLE, který se od jiných grafických karet Radeon RX 5600 XT může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami Radeon RX 5600 XT různých výrobců a značek nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru kolem 1 614 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním Radeonům RX 5600 XT, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování MSI RX 5600 XT MECH OC 6G

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

Přetaktování grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G jsem prováděl pomocí nástroje MSI Afterburner tak, abych v žádném případě neohrozil kartu, a nepřišel tak o její záruku. V případě grafických karet Radeon RX 5600 XT se však příliš obávat nemusíte. Ačkoliv jsou to potencionální rekordmani v přetaktování (podobně jako grafické karty Radeon RX 5700), společnost AMD tentokrát velkému overclokingu udělala přítrž a omezila frekvence grafických čipů přímo v ovladačích. Maximální frekvenci pro grafický čip lze tedy nastavit jen na 1 820 MHz a Power limit na +20 % (maximálně však 150 W). I při tomto maximálním nastavení pak byla grafická karta stabilní. Jediné, co jsem při OC nezvedal, byla voltáž grafického čipu.

Přetaktování grafických pamětí

U grafických pamětí je v ovladačích nastaven strop na 1 860 MHz (14 880 MHz efektivně), ovšem grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G na této maximální frekvenci pracovat odmítala, a tak jsem musel ubrat. Frekvenci grafických pamětí jsem postupně snižoval o 5 MHz (80 MHz efektivně) a testoval stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se u grafických pamětí nakonec ukázala frekvence 1 820 MHz (14 560 MHz efektivně).


Přetaktování MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; Afterburner

S nastavenou frekvencí jádra navýšenou na 1 820 MHz a pamětí na efektivních 14 560 MHz jsem pak otestoval některé hry z testovací metodiky s následujícími výsledky:

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G; výsledky přetaktování

i

Pomocí manuálního přetaktování se mi z grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G podařilo získat v průměru ještě o něco více než 12 % dalšího výkonu, což je docela dost. Mějte ale na paměti, že tyto parádní výsledky po přetaktování jsou zapříčiněny hlavně tím, že ve výchozím nastavení jsou frekvence tohoto MECHa nastaveny hodně při zdi. Frekvence grafického čipu by jistě šla navýšit ještě mnohem více, bohužel tomu však brání umělé omezení frekvence přímo v ovladačích RSAE (Radeon Software Adrenalin Edition). Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 jen nějakými 24 W navíc (u spotřeby samotné grafické karty to pak dělalo necelých 17 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 6G

i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Stejně jako ostatní Radeony RX 5600 XT, také grafické karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G je určena především pro všechny středně náročné až náročnější hráče počítačových her, kteří při hraní preferují základní rozlišení 1 920 × 1 080p. Radeony RX 5600 XT nabízejí výkon, který je prakticky srovnatelný s konkurenčními kartami GeForce RTX 2060. Na rozdíl od nich však Radeony nedisponují výpočetními jednotkami na podporu akcelerace real-time ray tracingu. To však tak velká nevýhoda prozatím není, protože herních titulů s podporou ray tracingu dnes není mnoho a navíc, v případě slabších mainstreamových grafických karet s největší pravděpodobností stejně ray tracing raději vypnete a dáte přednost spíše vyšší snímkové frekvenci.

Samotná grafická karta MSI RX 5600 XT MECH OC 6G se může pochlubit celkem kompaktními rozměry, díky nimž se pak vejde do prakticky libovolné počítačové skříně. Navzdory menším rozměrům si systém chlazení této grafické karty s grafickým čipem NAVI 10 XLE poradí celkem hravě a jeho teploty i hlučnost udrží na velmi slušných hodnotách. Přispívá tomu také samotné tovární nastavení grafické karty, ve kterém výrobce nastavil pracovní napětí grafického čipu na velmi nízké hodnoty a koneckonců, ušetřena nebyla ani jeho frekvence. To se pak samozřejmě projevuje také na velmi nízké spotřebě (příkonu) grafické karty, která se pohybuje na úrovni mnohem méně výkonných grafických karet konkurence GeForce GTX 1660 / SUPER / Ti.

Mezi ty horší stránky grafické karty MSI RX 5600 XT MECH OC 6G bych pak zařadil hlavně její poměrně skromnou výbavu. Je prostě vidět, že výrobce se u této grafické karty snažil udržet výrobní cenu co možná nejníže. Na kartě tedy LED osvětlení budete hledat jen marně a stranou tentokrát šla i funkce ZERO FROZR (semi-pasivní chlazení). Ventilátory chlazení se tedy otáčejí i v době, kdy grafická karta není nijak vytížena, ale to je na druhou stranu u kompaktních karet s menšími chladiči celkem běžné. Musím však také říci, že při otáčkách ventilátorů v klidu (730 ot/min) tuto grafickou kartu ve svém PC prakticky neuslyšíte. 

Pak tu máme ještě nižší velikost grafické paměti o kapacitě „jen“ 6 GB, což je ovšem záležitostí naprosto všech grafických karet Radeon RX 5600 XT, a zapomenout nesmíme ani na jejich nižší frekvenci 12 000 MHz (efektivně), kterou si však můžete ručně navýšit sami přímo v ovladačích Radeon Software Adrenalin Edition.


MSI RX 5600 XT MECH OC 6G

MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 6G

Grafické karty

MSI RX 5600 XT MECH OC 6G nabízí výborný herní výkon všem středně náročným hráčům počítačových her. Grafická karta je vybavena sice kompaktním, nicméně dobře vyladěným systémem chlazení, který jí propůjčuje solidní provozní vlastnosti.

Aktuální pořizovací cena:

Klady

 • výborný výkon (mainstream)
 • kompaktní rozměry
 • lehce vyšší takty již od výrobce
 • nižší hlučnost
 • nízká spotřeba
 • PCI Express 4.0 (máte-li podporu v základní desce)

Zápory

 • absence LED osvětlení (komu by vadilo)
 • absence ZERO FROZR (semi-pasivní chlazení)
 • jen 6 GB grafické paměti (všechny Radeony RX 5600 XT)
 • frekvence VRAM nastavena jen na 12 000 MHz (lze však lehce zvýšit v ovladačích)

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě posledních několik let živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací