Vánoční rychlost doručení: Prodejny AlzaBoxy Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
Zobrazit katalog

Jak na focení a natáčení dronem (NÁVOD)

Článek

Aktualizováno

Stále šikovnější a chytrými funkcemi nabité drony otevírají nové obzory fotografům i nadšeným autorům videí. Snímky a záběry z poutavých perspektiv jsou patřičně atraktivní a samo létání nad krajinou je přímo pohlcujícím zážitkem. Jak při focení a natáčení dronem postupovat, na co se zaměřit a na co si dát pozor?

Jak na focení a natáčení dronem (NÁVOD) – OBSAH

  1. Jak se připravit na focení a natáčení dronem
  2. Výbava pro video a fotky z dronu
  3. Fotky z dronu pořizujte ve formátu RAW a s bracketingem
  4. Video z dronu natáčejte ve formátu LOG
  5. Jak nastavit snímač při focení a natáčení dronem
  6. Záběry z dronu a jejich kompozice
  7. Postprodukce fotografií a videí z dronu

Jak se připravit na focení a natáčení dronem

Ještě než vezmete efektní scenérie útokem, je důležité dokonale ovládnout řízení dronu. Až se zažitým ovládáním se můžete plně soustředit na záběr a zaměřit scénu přesně podle svých představ.

i Je praktické znát i legislativu, nastudovat pravidla pro létání a vyhnout se tak postihům či úprku před rozlíceným davem. Pomůže vám s tím náš článek Pravidla pro létání s drony (LEGISLATIVA).

V případě natáčení nebo focení dronem je dobré předem dobře naplánovat záběr. Ve vzduchu není nikdy dost času na dlouhé rozmýšlení. Fotografové s drony proto často využívají mapy i letecké snímky a létají spíše za promyšleným záběrem, než aby jej hledali teprve při samotném focení. Důkladný průzkum terénu tak nikdy není k zahození.

Focení a natáčení dronem
Nejlepší záběry a fotky z dronu je třeba dobře naplánovat. Času ve vzduchu nebývá nazbyt.

Předem počítejte s téměř nutnou postprodukcí. Fotky a videa z dronů se nemohou rovnat zrcadlovkám a pokročilým kamerám – a ani z těch často nevychází dokonalý výsledek přímo. Už v terénu je tak nutné vyjít kvalitě záběrů maximálně vstříc a vyvarovat se byť jen maličko nevhodných podmínek. Šedivé a příliš zamračené dny sice mohou být poetické, ale nechejte je klasickým fotografům a pro záběry z dronu vyhledávejte počasí s dobrou viditelností a svěžími barvami. Světlo je důležité, ale příliš ostré slunce spíše uškodí a oblačnost nemusí být nutně na překážku. Vůbec nejvhodnější je pak pověstná zlatá hodina, čas po svítání či před stmíváním, kdy je světlo měkčí a má příjemnou barvu.

Výbava pro video a fotky z dronu

Téměř nutností je pořídit náhradní baterii. Při focení a natáčení dron vydrží ve vzduchu maximálně několik desítek minut a jen navádění na správné místo z vyhrazeného času hodně ukrojí. Chcete-li tedy experimentovat, nebo dokonce čekat na správný okamžik, je natáčení a focení s jedinou baterií nesmírně obtížné.

Focení a nátáčení s dronem - výbava dronu
Alespoň jedna náhradní baterie bývá často už v základní výbavě, příslušenství ale můžete většinou dokoupit.

Důležitým kouskem výbavy je i kvalitní paměťová karta. Svou roli hraje kapacita – i pouhé snímky mohou zabrat desítky MB místa na jeden stisk tlačítka a 4K video zaznamená podobný objem dat každou vteřinu. Podstatná je však i rychlost karty. Natáčení ve vysokém rozlišení, nebo dokonce s vyšším počtem snímků za sekundu vyžaduje rychlé ukládání. Volte proto karty s rychlostí zápisu alespoň 60 MB/s. Úplně se vyvarujte jiných modelů než těch s certifikací UHS-I U3. Některé drony varují před příliš pomalou kartou, jiné vás nechají natočit video a splakat nad výdělkem.

i Tablet místo smartphonu? Pro sledování obrazu z dronu často slouží chytrý telefon, který pro většinu uživatelů nepředstavuje investici navíc. Ještě lepší službu však může udělat kvalitní tablet s výrazně větší plochou displeje, který poskytne lepší přehled a pohodlnější plánování kompozice.   

Méně povinnou, ale zajímavou výbavou jsou fotografické filtry na kamery dronů. Ty upravují expozici scény, krotí jas a právě pro snímky plné jasné oblohy je jejich použití mimořádně vhodné. K dostání jsou v celých sadách o různých faktorech a druzích. Nejpoužívanější typy je pak možné pořídit i samostatně a nepředstavují pro začátek tak velkou investici. Použití určitého filtru může zvýraznit i barvy scény, které mohou být samy o sobě mdlé a nevýrazné.

Filtry pro snímač dronu Fotofiltry pro dron
Na fotofiltry přísahají někteří z fotografů, i pokud jde o snímky z oblohy.

Fotky z dronu pořizujte ve formátu RAW a s bracketingem

Pakliže to dron dovoluje, je nejvhodnější fotit ve formátu RAW. Ten zaznamená oproti méně kvalitnímu JPEG formátu více dat. Lépe přenese dynamický rozsah scény, tedy kontrasty světel a stínů, které jsou u fotografií z dronů velkým tématem. Jde o formát určený k následné postprodukci, s takto pořízeným snímkem pak lze pracovat velice dobře a bez ztrát na kvalitě.

Jak fotit a natáčet s dronem - focení do raw
Kvalitu formátu RAW oceníte vždy, nejvíce však ve scénách, které vyžadují vysoký dynamický rozsah, aby byly všechny části fotografie viditelné tak, jak potřebujete.

Obrázky v JPEG na druhou stranu zaberou až třikrát méně místa na kartě. Není vyloženě nutné prohánět je postprodukcí a můžete je snadno sdílet. Některé modely dronů řeší výběr mezi formáty funkcí, která uloží snímek v obou najednou.

Kvůli často ošidným světelným podmínkám stojí za to využívat při focení dronem funkci Auto Bracketing, zkráceně AEB. Díky ní snímač pořídí hned několik verzí snímku s rozdílnou expozicí, od tmavších po světlejší. Následně z nich můžete vybrat nejlepší nebo dosáhnout zajímavého výsledku jejich spojením do jediné tzv. HDR fotografie. Právě spojení této metody s objemným RAW formátem stojí za rychlým úbytkem místa na kartě i při obyčejném focení. Přesto stojí za používání.

Video z dronu natáčejte ve formátu LOG

Také při natáčení videa dronem je možné vyjít vstříc postprodukci. V nabídkách pokročilejších dronů najdete obrazový formát či profil pojmenovaný jako LOG (u různých modelů může mít zkratka přídomky). Po jeho zvolení se obraz ukládá ve formě vhodné k pozdějším úpravám. Sám o sobě je však mdlý a vybledlý, není tedy vhodný pro záznam, který plánujete jen sestříhat.

Natáčení dronem
Při komponování fotografií i videa s dronem využijte linie v záběru.
i Proč natáčet ve 4K? Často není nutné mít výsledné video z dronu přímo ve 4K rozlišení. Ne vždy dokáže obrazovka nebo divák jeho potenciál plně ocenit. Mnoho autorů však vysoké rozlišení používá kvůli výhodnější pozici pro závěrečnou editaci, při které mohou například použít výřez a dosáhnout lepší kompozice. Výsledek lze převést do nižšího rozlišení, které se lépe sdílí i skladuje.  

Jak nastavit snímač při focení a natáčení dronem

Dosažení správné expozice samozřejmě záleží na povaze scény i vlastnostech snímače. Přesto existuje několik obecnějších rad a postupů, kterých je dobré se držet. Kvůli hrozícímu šumu je u snímačů dronů lepší volit co nejnižší hodnotu ISO, pokud možno 100 či 200. Pokaždé toto pravidlo samozřejmě zachovat nelze a tmavší scény si vyžádají ISO vyšší.

Záběry z dronu - ISO a šum
S větší hodnotou ISO narůstá i šum. Snímače dronů jsou v tomto ohledu poměrně náchylné.

Barevnost scény je možné vyzdvihnout polarizačním neboli CPL filtrem. Díky němu budou barvy sytější, plnější a lépe vykreslené. Zamezí i odleskům a výrazně pomůže například s vykreslením oblohy. Při jeho použití je však důležité nestavět záběr rovnoběžně se slunečním svitem a kvůli chybějícím odleskům může utrpět i plastičnost záběru.

Další pomůckou mohu být takzvané ND filtry. Omezují přísun světla do kamery dronu a brání přeexponování snímku – jeho přepálení. ND filtry bývají označeny čísly. Vyšší číslo propouští méně světla a hodí se na světlejší, u nejvyšších čísel až přesvícené scény. Přitom mají vliv na expoziční dobu – prodlužují ji a dovolují s ní experimentovat. Není ovšem radno experimentovat příliš, nestabilita dronu ve větru dlouhým expozicím příliš nepřeje.

Záběry z dronu a jejich kompozice

Než natáčení dronem je podle mnoha autorů paradoxně obtížnější dronem fotit. Zaujmout statickým snímkem totiž není tak snadné jako atraktivnějším pohybem kamery. Jak se tedy vyvarovat všedních a nepříliš poutavých záběrů?

Jak fotit a natáčet dronem - kompozice
I při focení a natáčení dronem je důležité záběry pečlivě komponovat.

Samotný nadhled u fotografií z dronu často nestačí. Minimálně časem omrzí a není tím nejzajímavějším, co focení dronem dovoluje. Základem je proto kvalitní kompozice. Pakliže to rozhraní umožňuje, využijte vodicí mřížku, která záběr rozdělí na části a pomůže objekty či výrazné linie správně umístit do esteticky nejvhodnějších oblastí náhledu.  

Abyste mohli správně komponovat, musíte dron umět ovládat. S tím vám pomůže článek, který brzy přineseme na titulní stránce Alza.cz a AlzaMagazínu.

I relativně všední místo lze dronem zachytit poutavě a proměnit je v estetický, efektní záběr. Na zajímavosti dodá symetrie, oblíbené jsou nejrůznější kontrasty a přechody, viditelné jen z výšky a s patřičným odstupem. V přírodě i výstavbou poznamenaném prostředí je možné hledat vzory nebo využívat cest, řek, pásů krajiny a dalších zdánlivě nijak zvlášť poutavých prvků jako linií, které povedou zrak po snímku.

Ukázka záběrů z dronů DJI.

Při natáčení dronem pomůže jistá zdrženlivost. Z pomalého, klidného letu je plynulejší a příjemnější záběr, akční zrychlení zvládne v případě potřeby postprodukce. Z výšky v řádu metrů můžete zachytit efektnější perspektivu než při pokoušení limitů dronu vysoko v oblacích. Nečekaně oblíbené je natáčení v prosté výšce lidských očí. I tak fádní záležitost může v kombinaci s letovými vlastnostmi dronu zaujmout.

Postprodukce fotografií a videí z dronu

Nutná, nebo minimálně velmi žádoucí je postprodukce – poslední krok k působivým fotografiím a videím z dronu. K obojímu můžete využít celou řadu programů, od jednodušších a zdarma dostupných po profesionální s velmi pokročilými funkcemi. Ani placený software přitom nemusí být přílišnou investicí, velmi často existuje v levnějších verzích pro méně náročné uživatele.

Mezi programy na úpravu fotek jsou stálicí produkty společnosti Adobe, které mohou těžit i z bohaté zásoby návodů a videonávodů. Potřebnou úpravu i následnou správu všech fotek z dronu zvládne například program Adobe Photoshop Lightroom 6.0.

Postprodukce videa z dronu
Editace videa vypadá složitě, ale podle řady návodů ji zvládne každý uživatel. Prostředí programu Pinnacle Studio 22 je přehledné a intuitivní.

Programy na úpravu videí zastupuje pro změnu Pinnacle Studio 22, dostupný v několika verzích, a oblíbený Adobe Premiere Elements 2019. Pohodlně se pracuje i s přehledným softwarem VideoStudio 2018. Úprava videa z dronu, ale i obecně, je poměrně náročná na výpočetní výkon i kapacitu disku. Pro svižnou a pohodlnou práci je tedy důležité mít dostatečně vybavené PC či notebook pro střih videa.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Natáčení a focení s dronem je extrémně návykovou zábavou od začátku až do konce procesu. K opravdu ukázkovým fotkám a videím sice vede dlouhá cesta plná experimentů, ale s dostatkem trpělivosti budou vaše záběry z dronu bezchybné.

Vytisknout
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon