DNY LEGO AlzaPlus+

Nejlepší videotechnika pro vlogování od Sony

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

V době sociálních sítí se „vlogování“ stalo jednou z nejpopulárnějších forem sdílení zážitků i každodenností s rodinou, přáteli i fanouškovskou základnou. Vlogovat dnes může každý, kdo má správný nástroj, kouzlo osobnosti a dobré nápady. Pokud věříte, že máte světu co říct, můžete začít ihned, a to výběrem správné techniky, s čímž vám rádi pomůžeme. Naše tipy na fotoaparáty a videokamery pak najdete níže v článku.

Fotoaparáty na vlogování

Nejlepší videotechnika pro vlogování od Sony – OBSAH

  1. Co je to vlogování?
  2. Parametry správného vlogovacího aparátu
  3. Fotoaparáty Sony pro začátečníky a nenáročné
  4. Střední třída od Sony umí už téměř všechno
  5. Sony má i dostupnou videotechniku profesionálních kvalit

Co je to vlogování?

Vlogování je tvorba videoobsahu, jehož tvůrce je hlavním aktérem v záběru a kameramanem zároveň. Samotné slovo „vlog“ je zkratkou výrazů „video blog”. Protože víme, že blog je původně vedení webového zápisníku, můžeme si snadno odvodit, jak funguje vlog.

Vlogování
Jedním z hlavních kriterií při výběru fotoaparátu na vlogování by měla být jeho dobrá přenositelnost.

Původně je to také jakýsi videozápisník pro sdílení pocitů, každodenních zážitků nebo nápadů, mezi tvůrci se však tato forma rozmohla natolik, že se v rámci tohoto žánru vyvinula řada inovací. Dnes tedy můžeme vidět formou vlogu zpracované návody, recenze či populárně naučná videa.

Parametry správného vlogovacího aparátu

Každý tvůrce videí potřebuje pro svoje natáčení kvalitní aparaturu. Základem je dobrá kamera nebo fotoaparát s možností natáčení videa. Jak ale takový fotoaparát či kameru vybrat? Máme pro vás několik hlavních kritérií, podle nichž se snadno rozhodnete, který model je pro vás nejlepší.

i Praktickým doplňkem pro všechny vlogery je Sony VCT-SGR1, dálkově ovládaný grip a mini stativ v jednom.

Kvalita (rozlišení) videa

Dnešním standardem pro natáčení videa je rozlišení 4K, a to hned z několika důvodů. Pokud je váš rozpočet omezený, můžete pořídit kameru či fotoaparát, který nahrává jen Full HD, pro kreativní vyžití a výstup, který uvidí diváci, to však není zcela ideální. 4K rozlišení je 4× detailnější než Full HD, což se samozřejmě projevuje na výsledné kvalitě videa i na možnostech, které máte při jeho úpravách.

YouTube, největší světová videoplatforma, která je také hlavním kanálem pro vlogery, umožňuje videa ve 4K nahrávat, takže pokud chcete fanouškům dopřát nejlepší možný obraz, nákup zařízení, které natáčení takového obrazu umožňuje, rozhodně zvažte.

Další výhodou vysokého 4K rozlišení je možnost obraz kdykoliv oříznout a následně použít. Když vyříznete ze záběru jednu čtvrtinu, stále bude výsledek v rozlišení Full HD, což je zcela použitelné, ba dokonce na kvalitě nerozeznatelné, rozhodnete-li se ve Full HD uploadovat celá videa. Tímto přiblížením je možné například simulovat střih na jinou kameru nebo elektronicky přiblížit, co se vám nepodařilo zvětšit objektivem.

Snímková frekvence videa

Snímková frekvence reprezentuje množství snímků, které je schopno zařízení (kamera/fotoaparát) pořídit za jednu sekundu natáčení videa. Tato snímková frekvence se projevuje zejména na plynulosti, ale také na možnosti videa zpomalit. Když fotoaparát posbírá za jednu sekundu dostatek snímků na to, aby bylo video plynulé, i pokud se tyto snímky přehrají během sekund několika, získáte zpomalené záběry.

Základní snímkové frekvence pro plynulé video jsou 24 fps (frames per second) a 30 fps. Zatímco 24 fps je rozšířenější ve filmovém průmyslu, internetoví tvůrci většinou považují za spodní limit plynulosti 30 fps, proto by ani vaše videa neměla tuto hodnotu podkročit. Když mluvíme o vyšších snímkových frekvencích, většinou hovoříme o násobcích třiceti.

Dalším mezníkem je 60 fps. To je maximální hodnota, kterou je schopna valná většina zobrazovacích zařízení přehrát. V případě, že ji použijete, získáte ještě plynulejší video, které vaši fanoušci dozajista ocení, nebo můžete vytvořit dvakrát zpomalené záběry.

K dispozici jsou i kamery, které natáčí Full HD video ve 120 snímcích za sekundu. To už je solidní čtyřnásobné zpomalení. Můžete se poohlédnout i po zařízení se super slow motion režimem, který po omezenou dobu natáčí 960 fps. Takové záběry lze zpomalit až 32krát. Pokud máte v plánu natáčet sport, jako třeba parkour, cyklistiku nebo lyžování, určitě po kameře se slow motion režimem sáhněte.

Rychlost a systém ostření

Při vlogování, kdy vytváříte dění na scéně a točíte zároveň, potřebujete co nejlepší systém automatického ostření. Klíčová je jeho rychlost, ale také systém a princip funkce. Pro natáčení osob, tedy i vlogerů, je jednoznačně nejlepší systém detekce obličeje, který ho nejen zaostří, ale udržuje ostrý po celou dobu natáčení. Automatické ostření dokáže samozřejmě zaostřit a při pohybu uchovávat ostré i jiné objekty.

Základní systém ostření využívá detekce kontrastu, pokročilé ostření je zpravidla hybridní – kombinuje kontrastní a fázový systém. Fotoaparáty Sony výše zmíněnými systémy zaostřování disponují, níže ve srovnávací tabulce můžete jednotlivé modely porovnat a podívat se, jakým systémem který z nich disponuje.

Barvy a dynamický rozsah

Aby video vypadalo skutečně dobře, musí být nejen plynulé a detailní, ale také hluboké, s dobrými barvami. Zatímco barvy videa můžete upravit v postprodukci, jednu z nejdůležitějších, ale také často opomíjených vlastností – dobrý dynamický rozsah, musí mít kamera již při koupi.

Dynamický rozsah reprezentuje schopnost nahrávacího zařízení uchovat detail jak v nejsvětlejším, tak v nejtmavším místě záběru zároveň. Vysoký dynamický rozsah vám umožní (například při natáčení ostrého světla) uchovat detaily prvků i stínů pod stromem zároveň. Žádná z částí záběru tak nemusí být příliš světlá ani příliš tmavá. Kamery se špatným dynamickým rozsahem takto dobré rozlišení expozičních rozdílů neumožňují, jejich snímky tedy mohou být přesvětlené, či naopak příliš tmavé bez možnosti kompenzace v postprodukci.

Fotoaparáty a kamery Sony vám nabídnou několik barevných profilů, použitelných pro snadné natáčení dobře vypadajících videí bez nutnosti postprodukce. Pro ty, kdo to myslí vážně, obsahují i takzvaný S-LOG režim, Ten ovšem není použitelný tak, jak ho kamera natočí, protože vypadá vybledle. Ve skutečnosti ale uchovává nejvíce informací o dynamickém rozsahu, a pokud vám nevadí videa upravovat, můžete díky němu získat naprosto nejlepší obrazový materiál.

Přenositelnost a výklopný displej

Rozměry a hmotnost jsou vedle technologické zastaralosti tím hlavním, co vyhání mnohé tvůrce od klasických zrcadlovek k modernějším bezzrcadlovkám a kompaktům. Protože tyto fotoaparáty neobsahují soustavu zrcadel pro obsluhu optického hledáčku, mohou nabývat mnohem menších rozměrů i hmotnosti. Díky tomu se často vejdou i do kapsy, kabelky nebo menší brašny a vy je můžete mít stále u sebe.

Důležitá je také samozřejmě dobrá výdrž baterie, pro kterou jsou fotoaparáty Sony, zejména nové modely, dobře známé. Mezi zajímavé příslušenství patří rukojeť Sony VCT-SGR1, která je kompaktní a díky tlačítkům i vhodnému tvaru výrazně usnadňuje ovládání jednou rukou. Taková rukojeť skvěle spolupracuje s výklopným displejem, jenž by měla každá vlogovací kamera mít, abyste se mohli během natáčení dívat, co že vlastně natáčíte.

Konektivita

Fotoaparát musí být možné připojit nejen kabelem k počítači pro přenos fotografií a videí, ale také k dalším zařízením a jinými způsoby. Zajímavou funkcí, kterou najdeme u lepších fotoaparátů, je přenos souborů pomocí WiFi do počítače či telefonu, což vám urychlí celý proces zejména ve chvíli, kdy chcete něco ze svého fotoaparátu okamžitě nahrát třeba na Instagram.

Pokud to myslíte s natáčením vážně, poohlédněte se po fotoaparátech a kamerách, které mají jack pro mikrofon, jenž vám umožní pořizovat kvalitnější zvukový záznam. Hodit se může také konektor HDMI pro připojení externích displejů a videorekordérů. Pokud chcete, aby byl váš fotoaparát kompletním zařízením se vším všudy, nesmí mu chybět ani druhý audio jack pro připojení sluchátek na odposlech nahrávaného zvuku.

Fotoaparáty Sony pro začátečníky a nenáročné

Pokud chcete světu něco říci spíše než ukázat, nemáte moc zkušeností a raději byste do začátku nepodnikali žádné větší investice, má pro vás Sony několik cenově příznivých modelů, které nabídnou víceméně jen základní funkce, přesto v té nejlepší dostupné kvalitě provedení.

Vlogování - fototechnika Sony
V nižší třídě najdete levné, nicméně dobře vybavené fotoaparáty.
Sony HX99

Sony HX99

Sony HX99 je základní kompaktní fotoaparát, který jako jediný z fotoaparátů vybraných pro tuto naši kategorii nabízí natáčení videa ve 4K a Full HD ve 120 fps. Je malý, lehký a jeho objektiv Zeiss má rozsah ohniskových vzdáleností 24–720 mm.

Sony A5100

Sony A5100

Jediná bezzrcadlovka v této části našeho srovnání – Sony A5100. Její výhody oproti kompaktům jsou dvě: velký snímač, díky němuž získáte lepší obraz (hlavně v horších světelných podmínkách), a bajonet typu E, jenž umožňuje vyměnit základní objektiv za kterýkoliv ze široké nabídky Sony.

Sony RX 100 III

Sony RX100 III

Třetí generace oblíbených kompaktů Sony RX100 nepatří k nejnovějším modelům, zato se však jedná o bývalou špičku této kategorie. Více než cokoliv jiného stojí za pozornost tradičně kvalitní objektiv Zeiss s ohniskovou vzdáleností 24–70 mm a skvělou světelností f/1,8–2,8.

Sony RX0 II

Sony RX0 II

Kamera Sony RX0 II je určena pro začátečníky pouze proto, že se snadno ovládá. Ze všech ostatních pohledů je to špičkové zařízení na pomezí akční kamery a kompaktního fotoaparátu. Natáčejte ve 4K/30p nebo i Full HD / 120p. Využít můžete i extrémně zpomalené záběry se snímkovou frekvencí 960 fps a výklopný selfie displej.

Srovnání parametrů nižší třídy Sony

Parametr HX99 RX100 III A5100 RX0 II
Typ kompaktní fotoaparát
kompaktní fotoaparát
kompaktní fotoaparát
akční kamera
Kvalita videa (max. rozlišení) 4K 30 sn./s
Full HD 60 sn./s
Full HD 60 sn./s
4K 30 sn./s
Režim slow motion
Full HD 120 sn./s
Full HD 60 sn./s
Full HD 60 sn./s
Full HD 120 sn./s
Režim super slow motion (960 p)
ne
ne
ne
ano
Velikost snímače
1/2,3"
1" 
APS-C 1"
Ohnisková vzdálenost objektivu (rozsah přiblížení)
24–720 mm
24–70 mm
závisí na objektivu
7,9 mm
Světelnost / max. clona
F2,3–6,4
F1,8–2,8
závisí na objektivu
F4
Stabilizace obrazu
optická
optická
závisí na objektivu
digitální
Automatické ostření
detekce kontrastu
detekce kontrastu
hybridní
hybridní
Typ displeje
výklopný/selfie
výklopný/selfie
výklopný/selfie
výklopný/selfie
Profily obrázků
×
×
×
✓ 
Interní ND filtr
×

×
×
S-LOG
×
×
×
✓ 
Rozměry
102 × 58 × 36 mm
102 × 58 × 41 mm
110 × 63 × 36 mm
59 × 41 × 35 mm
Hmotnost
242 g
290 g
283 g
132 g
Výdrž baterie
390 fotografií
320 fotografií
400 fotografií
240 fotografií
HDMI
Jack pro mikrofon
×
×
×

Střední třída od Sony umí už téměř všechno

Těm, kdo to myslí s natáčením vlogů vážně, můžeme doporučit následující fotoaparáty a kameru. Téměř všechny umožní pořizování záběrů ve 4K rozlišení a stejně tak se zde začíná objevovat režim S-LOG, takže pokud chcete produkovat poloprofesionální videa a stále neutratit mnoho, mohou být pro vás produkty této kategorie tím pravým.

Vlogování - fototechnika Sony
Střední třída fotoaparátů od Sony dobře poslouží třeba na cestách.
RX100 V

Sony RX100 V

Stejně jako třetí, i čtvrtá generace kompaktu Sony RX100 nabízí 1" senzor a příjemně světelný objektiv s ohniskovou vzdáleností 24–70 mm. Změnou však prošly videofunkce – pátá generace umí natáčet 4K video ve 30 sn./s i Full HD ve 120 sn./s, navíc v profilu S-LOG.

RX100 VII

Sony RX100 VII

Sedmá generace RX100 je dnes naprostou špičkou mezi kompaktními fotoaparáty bez výměnných objektivů. Od předchozí generace (RX100 VI) se odlišuje například přítomností jacku pro připojení mikrofonu, což usnadňuje práci i vylepšuje zvuk videí. Rozsah ohniskových vzdáleností objektivu činí 24–200 mm.

Sony A6000

Sony A6000

Další z bezzrcadlovek s výměnným objektivem, co se funkcí týče, téměř stejná jako A5100 s jednou výjimkou – A6000 má elektronický hledáček a je tedy fotoaparátem univerzálnějším a velmi schopným i na ostrém slunci, kde může být komponování fotografií pomocí displeje problém.

Sony A6300

Sony A6300

Tento nástupce A6000 má už téměř všechno. 4K video i slow motion režim (Full HD / 120p), profily S-LOG 2 i 3, tělo odolné proti stříkající vodě, ale třeba i detailnější elektronický hledáček.

Sony AX53

Sony AX53

Jediná čistokrevná videokamera našeho výběru, která dokáže nabídnout to, co dosud zmíněné bezzrcadlovky ani kompakty nedovedou, a to kloubově otočný displej a objektiv s maximální ohniskovou vzdáleností 536 mm v ceně (ekvivalent 20× zoom).

Sony A6400

Sony A6400

Letošní novinka a nástupce Sony A6300 je ve všech směrech lepší a více zaměřená na vlogování. Jednou z důležitých inovací je displej výklopný o 180°, pro natáčení sebe sama tedy skvěle uzpůsobený. A6400 má taktéž nový autofokus, který v současnosti patří k těm nejrychlejším.

Srovnání parametrů střední třídy Sony

Parametr RX100 V
RX100 VII
A6000
A6300
AX53
A6400 
Typ kompaktní fotoaparát
kompaktní fotoaparát
bezzrcadlovka bezzrcadlovka
videokamera bezzrcadlovka
Kvalita videa (max. rozlišení) 4K 30 sn./s
4K 30 sn./s
Full HD 60 sn./s
4K 30 sn./s
4K 30 sn./s
4K 30 sn./s 
Režim slow motion
Full HD 120 sn./s
Full HD 120 sn./s
Full HD 60 sn./s
Full HD 120 sn./s
Full HD 120 sn./s
Full HD 120 sn./s 
Režim super slow motion (960 p)


Velikost snímače
1" 1" APS-C APS-C 1" APS-C
Ohnisková vzdálenost objektivu (rozsah přiblížení)
24–70 mm 24–200 mm závisí na objektivu závisí na objektivu
26,8–536 mm závisí na objektivu 
Světelnost / max. clona
F1,8–2,8 F2,8–4,5 závisí na objektivu
závisí na objektivu
F2,0–3,8 závisí na objektivu 
Stabilizace obrazu
OSS OSS závisí na objektivu
závisí na objektivu
OSS závisí na objektivu 
Automatické ostření
hybridní hybridní
hybridní
hybridní
detekce kontrastu hybridní
Typ displeje
výklopný/selfie  výklopný/selfie 
výklopný
výklopný
plně kloubový výklopný/selfie 
Profily obrázků


×
×
Interní ND filtr

× × ×
×
S-LOG
S-LOG 2 S-LOG 2, 3
× S-LOG 2, 3
× S-LOG 2, 3 
Rozměry
102 × 58 × 41 mm
102 × 58 × 43 mm
120 × 67 × 45 mm
120 × 67 × 49 mm 
73 × 80,5 × 161 mm 
120 × 67 × 60 mm  
Hmotnost
299 g 302 g 344 g 404 g 585 g 403 g
Výdrž baterie
220 snímků (statické snímky)
310 snímků (statické snímky)
360 snímků (statické snímky)
350 snímků (statické snímky)
N/A 410 snímků (statické snímky)
HDMI


Jack pro mikrofon
×
×


Sony má i dostupnou videotechniku profesionálních kvalit

Pokud chcete světu něco říci spíše než ukázat, nemáte moc zkušeností a raději byste do začátku nepodnikali žádné větší investice, má pro vás Sony několik cenově příznivých modelů, které nabídnou víceméně jen základní funkce, nicméně v té nejlepší dostupné kvalitě provedení.

Vlogování - fototechnika Sony
I pokud plánujete profesionálnější produkci, u Sony najdete vše, co potřebujete.
Sony RX10IV

Sony RX10 IV

Pokud hledáte schopné zařízení z kategorie ultrazoom fotoaparátů, které zvládne téměř cokoliv, tedy i 4K video a slow motion režim, S-LOG profily, a navíc má objektiv s maximální ohniskovou vzdáleností 600 mm a světelností f/2,4–4, hledáte Sony RX10 IV.

Sony A6500

Sony A6500

Nejlepší APS-C bezzrcadlovka, jakou Sony nabízí. Ve výbavě má úplně vše, co nižší modely, a navíc optickou stabilizaci přímo v těle. Sony A6500 je splněným snem všech, kdo chtějí hodně funkcí a výkonu v malém balení.

Sony A7 III

Sony A7 III

Full-frame bezzrcadlovka za výhodnou cenu, která definuje moderní fotoaparát pro profesionální využití. Má vše, na co si vzpomenete: 4K video, slow motion, optickou stabilizaci, dotykový displej, dva sloty pro SD karty, relativně kompaktní rozměry, nízkou hmotnost i bezkonkurenční výdrž baterie. Chcete naprostou špičku? Sony A7 III je odpověď.

Sony A7S II

Sony A7S II

Než přišla nejdokonalejší univerzální bezzrcadlovka současnosti (A7 III), vládl, co se videa týče, fotoaparát A7S II, a to z jednoho prostého důvodu. Jeho senzor má rozlišení 12 Mpx. To se může zdát málo, důsledkem jsou ale pixely větší, a tudíž i citlivější na světlo. Ve scénách s horšími světelnými podmínkami, tedy i večer a v noci, nemá A7S II ve své kategorii konkurenci.

Srovnání parametrů vyšší třídy Sony

Parametr RX10 IV A6500 A7 III A7S II
Typ ultrazoom bezzrcadlovka bezzrcadlovka
bezzrcadlovka
Kvalita videa (max. rozlišení) 4K 30 sn./s
4K 30 sn./s
4K 30 sn./s
4K 30 sn./s
Režim slow motion
Full HD 120 sn./s 
Full HD 120 sn./s 
Full HD 120 sn./s 
Full HD 120 sn./s 
Režim super slow motion (960 p)

× × ×
Velikost snímače
1" APS-C Full-frame Full-frame
Ohnisková vzdálenost objektivu (rozsah přiblížení)
24–600 mm závisí na objektivu závisí na objektivu
závisí na objektivu
Světelnost / max. clona
F2,4–4 závisí na objektivu
závisí na objektivu
závisí na objektivu
Stabilizace obrazu
OSS v těle + závisí na objektivu v těle + závisí na objektivu
v těle + závisí na objektivu
Automatické ostření
hybridní hybridní hybridní detekce kontrastu
Typ displeje
výklopný
výklopný
výklopný
výklopný
Profily obrázků
Interní ND filtr
× × × ×
S-LOG
S-LOG 2, 3 S-LOG 2, 3
S-LOG 2, 3
S-LOG 2, 3
Rozměry
133 × 95 × 145 mm 120 × 67 × 53 mm 127 × 96 × 74 mm 127 × 96 × 60 mm
Hmotnost
1 095 g 453 g 650 g 627 g
Výdrž baterie
400 snímků (statické snímky)
350 snímků (statické snímky)
710 snímků (statické snímky)
370 snímků (statické snímky)
HDMI
Jack pro mikrofon
Vlogování vyžaduje objektiv s tichým ostřením, které nebude rušit video. Zároveň je potřeba vyšší světelnost a pokrytí ohniskových vzdálenosti mezi 24-50mm. Nejlepší objektivy Sony pro vlogování jsme pro vás vybrali výše.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Portfolio značky Sony je skutečně široké, stejně jako jeho pokrytí jednotlivých cenových kategorií. Vybere si tedy každý, ať už chce přístroj malý, levný, univerzální, nebo profesionální, případně i ten, kdo chce od všeho něco.

4,7 60×
Sony DSC-RX100 III
Digitální fotoaparát - kompakt, detekuje tváře, se stativovým závitem, elektronický hledáček, optická stabilizace obrazu, 1" snímač, rozlišení snímače 20,1 Mpx, Full HD video, Log, uhlopříčka displeje 3", rozlišení displeje 1,24 Mpx, otočný/výklopný displej, podporovaný formát RAW a JPEG, SD, SDHC, SDXC, micro SD, micro SDHC, micro SDXC, Memory Stick Micro a Memory Stick Duo paměťová karta, maximální velikost SD karty 256 GB, bezdrátové rozhraní Wi-Fi a bezdrátové rozhraní NFC, HDMI součástí, rozměry 5,8 × 10,2 × 4,1 cm (V׊×H), hmotnost 0,29 kg, akumulátor a napájecí kabel/adaptér součástí balení
16 590,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OS061x9
5,0
Sony CyberShot DSC-HX99 černý
Digitální fotoaparát - ultrazoom, s vestavěným bleskem, elektronický hledáček, 1/2,3" snímač, rozlišení snímače 18,2 Mpx, maximální rozlišení videa 4K, uhlopříčka displeje 3", dotykový, otočný/výklopný displej s živým náhledem (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG, micro SD, micro SDHC, micro SDXC a Memory Stick Micro paměťová karta, rozhraní USB 2.0, bezdrátové rozhraní Wi-Fi, bezdrátové rozhraní Bluetooth a bezdrátové rozhraní NFC, micro HDMI součástí, rozměry 5,81 × 10,2 × 3,55 cm (V׊×H), hmotnost 0,242 kg, akumulátor, popruh/poutko, USB kabel a napájecí kabel/adaptér součástí balení
14 490,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: OS161a11
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací