Mini mobil je u řady uživatelů velmi oblíbeným artiklem. Ne každý chce v kapse nosit obří placku, která se jednou rukou hůře ovládá. Malé mobily obvykle nemusíte držet obouruč, v kapse vám nezaberou moc místa a jsou lehké. A dnes mají oproti minulosti už i velké displeje. V následujícím článku jsme pro vás připravili přehled nejlepších malých mobilů, které momentálně můžete mít, a to v jednotlivých cenových relacích a velikostech displeje.
Miniaturní mobilní telefony skýtají řadu výhod, které vyplývají z jejich skromných rozměrů. Asi nejpodstatnější je snadné ovládání jednou rukou, díky čemuž se s telefonem dobře pracuje i dětem a ženám s drobnějšíma rukama. Někdo je zkrátka zvyklý vnímat mobil jako jednoruční zařízení, které vytáhne z kapsy, rychle na něm udělá, co potřebuje, a zase ho do kapsy vrátí. Jakýkoliv mini smartphone přesně tohle plní bezezbytku.
Když už jsme u kapes, ne každý s sebou nosí kabelku, aby v ní mohl přenášet velké pádlo, a ne každý je ochoten zruinovat svoje vzezření ranvejemi na stehnech. Někdo chce zkrátka malý a v kapse neviditelný mini mobilní telefon. To může být praktické třeba při sportu, při němž o mini mobilu ani nevíte. Kompaktní telefony jsou tak v poslední době víc oblíbené, než se na první pohled může zdát.
A jak velký je vlastně takový mini mobilní telefon? Za malý mobil (také mikro mobil) dnes obecně považujeme telefony s displejem menším než 5,9". Pokud si říkáte, jak mohou být telefony do šesti palců považovány za mini mobilní telefony, je to díky tenkým rámečkům kolem obrazovky. Dříve byly tlusté, a pokud chtěl telefon nabídnout velkou plochu zobrazovače, musel být i samotný mobil velký. Dnes už to do značné míry neplatí. Rozdíl znázorňuje následující obrázek.
Jako malý chytrý telefon do 6 palců se v dnešní době identifikuje několik modelů smartphonů různých značek. Spousta nových uživatelů sahá po variantách, jako je právě kompaktní mobil, bohužel se čím dál méně výrobců soustředí také na menší telefony. 6 palců velký displej je stále považován za malý a dá se tak jednoduše ovládat jednou rukou a nijak nepřekáží v kapse.
V této kategorii najdeme v naprosté většině případů outdoorové smartphony. Příkladem může být Ulefone Power Armor 16S. Jedná se o malý odolný telefon s 5,93" velkým displejem. Díky své bytelné a voděodolné konstrukci vydrží také tvrdé nárazy a pády do vody. Vyhledávají jej především nadšenci adrenalinových sportů nebo lidé pracující v těžkém terénu.
Mezi mobily do 6 palců patří také Asus Zenfone 10. Displej o uhlopříčce 5,9" vybavený AMOLED technologií spolu s dalším vybavením tvoří stále špičkový telefon, který spousta uživatelů vyhledává.
Další mobilní telefony do 6 palců:
Kategorie mobilů do 5 palců již nemá velký počet zástupců. Většina nových mobilních telefonů má dnes úhlopříčku displeje od pěti palců výše. Stále se však některé najdou. Telefon do 5 palců je například oblíbený iPhone SE 2022 třetí generace. Díky svému 4,7" displeji je považován za malý dotykový telefon a kdo chce plnohodnotný smartphone bez masivní konstrukce nárazuvzdorného mobilu, může zvolit právě tento kousek. Navzdory své malé velikosti uvnitř skrývá stále velmi pěknou výbavu, a výkon tak vůbec nepostrádá.
Mezi telefony do 5 palců v minulosti spadaly také smartphony společností jako například Xiaomi. 5 palců velké displeje se však již téměř neobjevují a s novými telefony si tak budeme muset pomalu zvyknout na větší obrazovky.
Co se týče těch nejmenších, stále dostupných micro mobilů, nejčastěji se jedná o tlačítkové mobilní telefony. 4 palce velké displeje jsme měli možnost vidět na prvních dotykových telefonech. Od té doby ale uplynula již dlouhá doba a smartphony se posunuly o velký kus dál, a to zejména úhlopříčkou displeje, kterou disponuje telefon. 5 palců a menší úhlopříčky tak pomalu mizí a my se s nimi musíme pomalu začít loučit.
Tlačítkové telefony však stále zůstávají a největší zájem o ně najdeme zejména mezi nenáročnými a staršími uživateli. Úhlopříčky displejů tlačítkových telefonů se většinou pohybují mezi 2,2 až 2,8 palci. Mezi oblíbené patří například myPhone Maestro 2 vybavený 2,8" displejem, nebo také Aligator A675 s 2,2" displejem.
Další tlačítkové telefony:
Pokud si chcete dopřát to nejlepší v kompaktním těle, zde si vyberete. Náš výběr zahajujeme tím nejlepším, co současné menší mobilní telefony mohou nabídnout. Najdete tu především vlajkové lodě předních společností, jako je např. iPhone 16, Asus Zenfone 10, Samsung Galaxy S24 nebo Google Pixel 9.
Nová řada iPhone 16 se rozvrstvila dle úhlopříček. Nejmenším novým iPhonem je tedy pouze iPhone 16 bez přídomku Pro, jelikož právě dražší bratříček poskočil na 6,3". Základní model iPhone 16 určitě nepostrádá nic podstatného. Sice zde nenajdeme vysokofrekvenční displej, jeho kvality jsou ale jinak nadprůměrné. Pohonem jest Apple A18 Bionic s podporou umělé inteligence. Fotoaparát dostal rozlišení 48 Mpx, sekunduje mu 12Mpx širokáč. Využít na focení i natáčení můžete nové boční tlačítko. Nové je i akční tlačítko na levém boku. Více v původním článku pod recenzí iPhone 16 Plus (RECENZE): Až na ten displej docela povedená mašinka.
Telefony Asus Zenfone již pomalu tradičně ctí potřebu nemálo zákazníků po výkonných, ale dobře vybavených mobilech. Vlajková loď s 5,9" není příliš častá, ale nový Zenfone 10 je již několikátou generací s tímto rozměrem. A evidentně zákazníci to dokáží ocenit. Není přitom těžké pochopit, proč. Asus Zenfone 10 používá AMOLED zobrazovač se 120 Hz a při hraní her až se 144 Hz, Snapdragon 8 Gen 2 v kombinaci s až 16 GB paměti RAM pak zajišťují špičkový výkon. Pro focení slouží opět dvojitý fotoaparát. Ten hlavní s 50 megapixely, ten sekundární ultraširokoúhlý tentokrát s 13 Mpx. Ani letos se pak nezapomnělo na 3,5mm jack, voděodolnost dle IP68 a nově ani bezdrátové nabíjení. Loňský model ho neměl. Volba padla na malou 4 300mAh baterii, která ale v souhře s úspornými komponenty a proklamovanou dobrou optimalizací slibuje slušnou výdrž. Více o telefonu si přečtěte v recenzi Asus Zenfone 10 (RECENZE): Pořád je králem kompaktních telefonů, ne ve všem je ale lepší než předchůdce.
Nejmenší zástupce nejnovější generace vrcholné řady Samsung Galaxy S24 doznal několika změn. Oproti předchůdci se úhlopříčka displeje navýšila, přičemž stále zůstává na kompaktních 6,2". Samotný rozměr mobilu navíc ohrožen nebyl, rámečky kolem displeje jsou nyní ještě tenčí. Procesorem je nejnovější Exynos 2400 a krom vysokého výkonu se nadále pyšní skvělým trojitým foťákem s nočním režimem. Kapacita baterky povyskočila na 4 000 mAh a v systému potěší integrace umělé inteligence Galaxy AI. Více v článku Samsung Galaxy S24 a S24+ (RECENZE): Umělá inteligence je tady. Kterého z bratrů si vybrat?.
Základní nový Pixel 9 má co nabídnout i těm nejnáročnějším uživatelům. Především se ale řadí k nejmenším vlajkovým lodím. Displej nicméně poskakuje zase o desetinu na 6,3". Pixel se může rovnat s dražšími stájovými kolegy, se kterými sdílí stejný procesor Google Tensor G4. K němu se navíc hodí i 12 GB operační paměti. V systému Android 15 se Pixel 9 dočkal i pokročilé AI Google Gemini s možností např. editace snímků. Ty pořizuje hlavní 50Mpx fotoaparát a také 48Mpx širokoúhlý se skvělou světelností. Více v původním článku pod recenzí Google Pixel 9 Pro XL (RECENZE): Král AI, co dobře fotí, ale ne každému bude hrát do noty.
Když se budeme limitovat cenou do 15 000 Kč, přijde řeč na dvojici známých značek, které se pyšní jak výkonem, tak kvalitou zpracování. Z této kategorie jsme pro vás vybrali skvělý malý telefon Apple iPhone 13, Google Pixel 8a a iPhone SE 2022.
Starší iPhone 13 je stále výbornou volbou pro zájemce o systém iOS při zachování rozumných rozměrů a ve velmi dobrém poměru cena / výkon. Pokud se objeví volný kus, jeho koupí získáte perfektní OLED displej s úhlopříčkou 6,1". Ten narušuje jen užší výstupek s pokročilým 3D skenerem obličeje Face ID. iPhone 13 má dvojici 12Mpx fotoaparátů, které fotí v dané cenové relaci stále lépe než mnoho konkurentů s vyšším rozlišením. Záseky v systému iOS nečekejte, čipem je A15 Bionic s dobrou mírou optimalizace.Více v recenzi iPhone 13 (RECENZE): revoluční není, přináší ale povedená vylepšení.
Kompaktním mobilem disponuje i Google. Jeho Pixel 8a nemá takové ambice, kterých dosahují modely bez písmenka „a“ v názvu, ale v dané ceně patří k tomu nejlepšímu. Displej s jemným FullHD+ rozlišením se drží přijatelných 6,1". Rámečky kolem jsou ovšem trošku širší. O plynulý běh vlastního systému Android se Pixel postaral dokonale. Výkon obstarává Google Tensor G3 s 8 GB operační paměti. Podpora zabezpečení je zaručena po dobu 7 let od vydání telefonu. Uvnitř čekejte i integraci umělé inteligence Google Gemini, jež pomůže např. s úpravami snímků pořízených dvojicí fotoaparátů. Více v recenzi Google Pixel 8a (RECENZE): Střední třída s vlajkovou výbavou i 7letou podporou.
iPhony jsou nesmírně oblíbené a některé patří i mezi malé mobilní telefony za přijatelnou cenu. Jedním z nich je iPhone SE 2022, což je již 3. generace tohoto kompaktního iPhonu. Design s tlačítkem home button se nezměnil. Pod kapotou to ovšem slušně vře. Procesor Apple A15 Bionic totiž sdílí třeba s nejvyšší řadou iPhone 13. Lepší čip dovolil přidat pár vylepšení také do, na první pohled zcela totožného, 12Mpx fotoaparátu. Fanoušky může zlákat třeba vyšší výdrž na baterii či podpora nejrychlejší mobilní sítě 5G. Pokud vám tedy nevadí léty prověřený, avšak stále stejný, design, může být iPhone SE 2022 tou správnou volbou.
Možná se s výběrem chcete vejít do částky 10 000 Kč. V následující kategorii vidíme telefony slušné střední třídy a její zástupci to na sobě nechávají znát. Vytipovali jsme pro vás malé telefony Sony Xperia 10 VI 5G, myPhone Hammer Construction a Ulefone Power Armor 16S. Níže se dozvíte o výběru několika z těch nejmenších telefonů do 10 000 Kč.
Nejnovější generace Sony Xperia 10 VI se na první pohled moc nemění. Odlišíte ji zejména jinou podobou uskupení zadních fotoaparátů. Jeden, konkrétně teleobjektiv, navíc ze sestavy vypadl. Jeho funkci ale dokáže plnit hlavní 48Mpx fotoaparát. V malém těle najdeme nový výkonnější čip Snapdragon 6 Gen 1 a 8 GB RAM. Příznivci audia ocení vylepšené stereo reproduktory a na svém místě zůstává i stále cennější 3,5mm jack na sluchátka. Více v článku Sony Xperia 10 VI (PREVIEW): Vylepšuje zvuk i výdrž, přichází ale o jeden výrazný prvek výbavy.
Smartphone myPhone Hammer Construction si do své výbavy také připisuje jemný displej s rozlišením Full HD+. Jeho rozměry a především hmotnost dosahují vyšších hodnot, protože máme co dočinění s odolným telefonem. S čipem Mediatek G85 a 6 GB operační paměti má OS Android 12 prostor na svižný běh. V trojitém fotoaparátu se skrývá 16 Mpx pro focení většiny situaci, k ruce má 8Mpx širokoúhlý foťák a 1Mpx hloubkovou kameru. Odolnost IP69 není překvapením a mobil bude v provozu dlouho díky 6 000mAh baterii.
Odolné smarphony jsou často nositeli drobnějších displejů. Do 6" se těsně vešel i Ulefone Power Armor 16S. Na této úhlopříčce má běžné HD rozlišení. Mobil má svou přednost v obrovském zadním reproduktoru, který hravě ozvučí i větší prostory. Pohon zajišťuje odpovídající čip Unisoc T6126, který spolupracuje s 8 GB RAM. Špatně nevypadá ani 50Mpx fotoaparát, kterému sekunduje makro snímač. Dlouhou výdrž zajišťuje 9 600mAh baterie.
V cenové hladině do pěti tisíc korun pro vás máme rovnou tři zástupce malých telefonů – Blackview BV5300 Plus, Aligator RX850 eXtremo a UleFone Armor X12 Pro. Tyto telefony již disponují slušnými komponenty, a tak postačí většině běžných uživatelů, zvyklých používat i o něco náročnější aplikace. V kategorii nejmenších telefonů do 5 tisíc najdete ideální telefony, pokud sháníte dobrý poměr ceny a výkonu.
Blackview zvládá ukočírovat rozumným způsobem masivní a odolnou konstrukci s kompaktním tělem. Blackview BV5300 Plus prosazuje 6,1" displej s HD rozlišením. Odolnost je povýšena až na úroveň IP69K. Podávaný výkon patří ke standardu, operační paměť ve výši 8 GB není vůbec špatná. Vzadu jsou viditelně 3 foťáky, výrobce ale zmiňuje jen 13Mpx hlavní. Na velké výdrži se podílí akumulátor s nadstandardní kapacitou 6 580 mAh.
Další z řady vysoce odolných mobilů je Aligator RX850. Ten má přesně 6" displej o nižším rozlišení. Odolnost celé konstrukce se vyšplhala až k IP69, rohy jsou vyztužené a hmotnost se zastavila na 310 gramech. Pokud si chceme říci něco více k technické výbavě, v telefonu máme procesor ARM Cortex a pomocných 4 GB RAM. Vzadu se nachází dvojice foťáků, za zmínku stojí spíše jen hlavní 13Mpx, kterému dopomáhá pomocný o slabém rozlišení. Přední selfie zvládne fotit v 5 Mpx. K telefonu zapojíte i drátová sluchátka a delší výdrž podchycuje 6 050mAh baterie.
Povedený kompaktní odolňák UleFone Armor X12 Pro byl vyroben přesně pro ty dobrodruhy, kteří ocení menší konstrukci. Především za to děkuje displeji, jež má úhlopříčku jen 5,45". Outdoorový mobil má třídy ochrany IP69 i MIL-STD-810H. Průměrného výkonu dosáhnete s čipem Mediatek Helio G36, nicméně potěší možnost navýšit 64GB úložiště paměťovými kartami. S mobilem zaplatíte kartou přes NFC. Baterie o kapacitě 4 860 mAh vystačí na několik dní použití díky úspornějšímu režimu.
Vzhledem ke stále menším rámečkům se u telefonů neustále zvětšují displeje, avšak velikost zůstává nadále stejně kompaktní. Zatímco v minulosti jsme si o 5" mini mobilech mohli nechat zdát, dnes existují i 6" mini telefony. Malé mobily značně nabraly na výkonu a ustojí i náročnější použití.