AlzaBoxy Q1 Loreal

NEM (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Blockchainová řešení pro každého.

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Pokud se věnujete kryptoměnám, nemůže vaší pozornosti uniknout NEM. Díky svým rychlým transakcím, vysoké spolehlivosti a nízkým poplatkům je to přímo ideální měna. NEM však míří daleko za hranice kryptoměny a nabízí blockchain jako službu se širokou škálou možností pro všechny: od jednotlivců až po mezinárodní firmy.

NEM (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

  1. Stručný pohled do historie aneb jak vznikl NEM?
  2. Proof of Importance (PoI) vs. Proof of Stake (PoS)
  3. Harvesting – jak se těží kryptoměna XEM?
  4. Smart Assets – bezpečné smart kontrakty přímo v blockchainu
  5. Alvin Marquez pro Alza.cz
  6. NEM Nanowallet – peněženka a zároveň blockchain platforma
  7. XEM a CZK – jaký je aktuální kurz a cena kryptoměny XEM?
  8. Kde koupím XEM?
  9. Soukromý a veřejný NEM blockchain
  10. Catapult nabízí funkce, které nemá žádný jiný blockchain

Stručný pohled do historie aneb jak vznikl NEM?

Historie NEMu je spojena s kryptoměnou NXT, svého času asi nejvyvinutější blockchainovou technologií na trhu. NXT vznikla v listopadu 2013. Anonymní vývojář BCNext ohlásil na fóru Bitcointalk, že přijímá dotace pro vznik nové kryptoměny. Přihlásilo se 73 zájemců, jimž byly rozděleny NXT tokeny podle toho, jakou měrou přispěli. Po tom, co hodnota NXT raketově stoupla, přišly obavy, zda bylo počáteční přidělení tokenů spravedlivé. Uživatelům se nelíbilo, že více než polovinu všech tokenů bylo v držení pár desítek investorů.

? NEM (čti „NEM“) je blockchain platforma, která poskytuje širokou škálu blockchain řešení. XEM (čti „ZEM“) je kryptoměna, která pohání NEM blockchain. Všechny poplatky za transakce nebo jiné služby, které poskytuje NEM, jsou placeny v kryptoměně XEM. Hodnota kryptoměny XEM je proto přímým vyjádřením hodnoty celé NEM platformy.

Odpovědí měl být NEM: fork NXT, který by rozdělil tokeny transparentně a spravedlivě. Vývojáři se nakonec rozhodli nedělat fork, ale vytvořit úplně nový blockchain. Počáteční distribuce NEM byla unikátní, tzv. egalitářská: každý, kdo se přihlásil a splnil podmínky, dostal 1 „NEM stake“. NEM stake se pak dal vyměnit za 2,25 miliónu NEM kryptoměny: XEM. Protože každý dostal stejně, nevznikla pro finanční velryby možnost ovládnout velkou část kryptoměny hned na začátku.

Proof of Importance (PoI) vs. Proof of Stake (PoS)

NEM je mimořádný také díky algoritmu Proof of Importance, který se v síti používá k potvrzování transakcí. Ten je sice odvozen od známějšího algoritmu Proof of Stake, ale do výpočtů důležitosti jednotlivých uzlů v síti zahrnuje více proměnných než jen pouhý počet držených tokenů.

NEM, blockchain, alza
Unikátní konsensus Proof of Importance přináší oproti známějšímu Proof of Stake zejména vyšší úroveň spravedlivosti – pouhé hromadění kryptoměny zkrátka stačit nemusí.

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake vznikl jako alternativa k Proof of Work, jako energeticky výhodnější proces potvrzování transakcí na blockchainu. Nejvyšší odměnu nedostává ten, kdo má na síti nejvyšší výkon, jako je tomu u Bitcoinu, ale ten, kdo vlastní nejvíce tokenů. Tento způsob dosažení konsenzu je řádově levnější a efektivnější.

Proof of Importance (PoI)

Proof of Importance upravil původní Proof of Stake tak, aby uživatelé nebyli motivovaní kryptoměnu jen držet. Důležitost uživatele na síti roste tím, kolik vlastní tokenů a zároveň i tím, jak přispívá do ekonomiky. Uživatel, který aktivně nakupuje a prodává, je pro systém důležitější než ten, který tokeny pouze drží. Vesting, způsob, kterým roste důležitost na síti, řeší i jiné problémy, jež mohou nastat při algoritmu Proof of Stake.

i Mohlo by vás zajímat
1. Krypto bleskovky. Co se událo ve světě krypotměn?
2. Monero (XMR). Kryptoměna, která nabízí úplnou anonymitu.
3. Litecoin (LTC). Slavný potomek bitcoinu
4. STORJ. Sázka na decentralizaci.
5. NEO (NEO). Platforma zaměřená na chytré kontrakty.
6. Jak zdanit příjmy z kryptoměn? Poradíme vám!
7. Kryptoměny (KURZY). TOP 15 nejznámějších kryptoměn!

Důležitost na síti narůstá na základě toho, kolik tokenů je zařazených, tzv. „vested“, a nezařazených – „unvested“. Každých 24 hodin se 10 % z aktuálních unvested tokenů promění na vested. Pokud uživatel posílal nějaké transakce, počet vested tokenů se zvýší. Důležitost na síti se proto nedá obejít např. při hlasování, pokud by chtěl uživatel podvádět tím, že by zahlasoval, přesunul tokeny na jiný účet a hlasoval znova. Ošetřena je i situace, kdy by uživatel posílal transakce mezi vlastními účty, a tím si zvyšoval důležitost. Pokud transakce kolují, snižuje to jejich důležitost.

Harvesting – jak se těží kryptoměna XEM?

Těžit, nebo přesněji sbírat XEM, může každý, kdo splní určité podmínky. Node, server ke schvalování transakcí, si může založit každý, jehož importance – důležitost na síti je vyšší než 10 000 vested XEM. Server má minimální požadavky na výkon a je možné ho rozběhnout i na Raspberry Pi.

NEM, blockchain, alza
Harvesting má ke klasické těžbě, tak jak ji známe například u Bitcoinu, opravdu hodně daleko – k plnohodnotnému zapojení do sítě nebudete potřebovat žádné přehnaně výkonné zařízení.

Supernode má přísnejší požadavky a zajišťuje 100% spolehlivost sítě. Důležitost uživatele na síti musí být minimálně 3 000 000 vested XEM. Supernody jsou testovány 3× za den v náhodných časech, zda jsou funkční a splňují normy pro latenci. Pokud Supernode projde testem, dostane extra odměnu, která je vyplacena ze Supernode fondu.

i NEM je jediná blockchain platforma, která poskytuje reálnou návratnost investice jen na základě toho, kolik tokenů vlastníte a jak je používáte.

Supernody poskytují také delegated harvesting. Obyčejné Nody mohou delegovat svou důležitost na Supernodu, který potom schvaluje transakce za ně. Tato funkce umožňuje vydělávat na poplatcích sítě, aniž byste měli puštěný počítač.

Smart Assets – bezpečné smart kontrakty přímo v blockchainu

Chyby smart kontraktů, jejichž vznik je na Ethereu téměř na denním pořádku, už stačily připravit investory o stovky miliónů eur. Naprogramovat kontrakt a být si jistý, že je úplně bezchybný a vhodný k uložení do neměnitelné databáze jako blockchain, je těžký oříšek pro mnohé vývojáře.

i Alvin Marquez pro Alza.cz„Jako poradce pro myCoinvest zjišťuji, že nástroje NEM pro vývojáře, vestavěné funkce a aktivní komunita umožnují celému podniku zaměřit se na své poslání a cíle pro spotřebitele. API knihovny NEMu a SDK zjednodušují vývojářům interakci s blockchain technologií pomocí známých aplikací a systémů využitím standardních programovacích jazyků. Vývoj je proto rychlejší a integrace s existující infrastrukturou je jednodušší. Vestavěné funkce jako multi-signature a tvorba tokenu (NEM mosaic) jsou hlavní komponenty, které použijeme v našem podnikání. Aktivní NEM komunita poskytuje rychlou zpětnou vazbu, díky níž zlepšujeme své produkty a služby. NEM je jedna z nejlepších DLT (distribuovaná účetní kniha) pro jakýkoli průmysl, akademii nebo vládu.“

Alvin Marquez

Alvin Marquez

Alvin Marquez je poradce pro myCoinvest – investiční společnost, která vytváří finanční platformu na spoření poháněnou NEM blockchainem. Vystudoval Univerzitu ve Phoenixu, obor Informační systémy. Je to Senior System Engineer se zkušenostmi v IT a službách. Alvin má dále pokročilé zkušenosti s VMware vSphere Solutions, bezpečností při ukládání dat a síťovou a IT bezpečností.

NEM si zvolil jinou strategii. Smart Assets jsou smart kontrakty, které jsou vestavěné přímo v blockchainu. Smart Asset je možné vyvolat pomocí jednoduchého API nebo přímo v peněžence Nanowallet. Nemožnost programovat vlastní kontrakt znamená sice méně možností využití, ale odbourává operační riziko.

Vestavěné kontrakty na NEM blockchain:

Multisignature

Obyčejný NEM účet se dá přeměnit na multisig účet. Znamená to, že tento účet budou mít ve správě jiné účty. Multisig slouží jako vícefaktorové zabezpečení účtu – transakci musí podepsat předem určené účty podle předem stanovených pravidel. Takovým pravidlem může například být, že transakci musí schválit alespoň 4 z 5 uživatelů. Pokud nebude pravidlo splněno, transakce bude po 24 hodinách zrušena. Podle účtů, které spravují jeden multisig, se může účet dle potřeby dynamicky měnit.

Namespace 

Namespace je doménový systém podobný tomu internetovému. K účtu je možné přiřadit doménu a pod-doménu. Pokud chceme najít účet nějaké firmy, nepotřebujeme znát jeho NEM adresu. Umíme jej vyhledat v adresáři měn.

Mosaic

K Namespace je možné vytvořit vlastní token. Dají se nastavit vlastnosti tokenu jako dělitelnost, omezenost počtu nebo zdanění. Tento token může reprezentovat jakékoli aktivum firmy. Může to být token na ICO kampaň. Dále může reprezentovat akce firmy, certifikát pravosti produktu, může sloužit ke sledování polohy zboží, vlastnická práva, přístupové údaje a mnohé jiné.

Apostille

Apostille je notarizační modul, který poskytuje nezfalšovatelný elektronický podpis. Apostille zašifruje dokument a jeho šifru, tzv. hash, uloží na blockchain. Pokud by někdo změnil obsah dokumentu (například smlouvy o vlastnictví), Apostille by sloužil jako jednoznačný důkaz, že změněný dokument není pravý. Pomocí Multisig je možné podepsat smlouvu mezi několika stranami. Pokud se všechny strany dohodnou, mohou dokument v budoucnu i upravovat.

Hlasování

NEM obsahuje hlasovací modul, v němž je možné vytvořit veřejné nebo soukromé hlasování. Ve veřejném hlasování je váha hlasu určena důležitostí na síti, v soukromém hlasování má každý hlas stejnou důležitost. Představme si parlamentní volby, v nichž by se nedalo podvádět a jejich provedení by bylo jednoduché a levné.

NEM NanoWallet – peněženka a zároveň blockchain platforma

Všechny funkce, které jsme zmínili v odstavci výše, jsou zabudované přímo v oficiální NEM peněžence – Nanowallet. Ať už jedná o notarizaci dokumentu, nebo tvorbu nového tokenu, Smart Assets zvládne v Nanowallet naklikat jednoduše každý, a to v průběhu pouhých několika minut.

NEM, blockchain, NanoWallet, alza
Kromě klasické desktopové peněženky Nano Wallet (Windows, MacOS, Linux) můžete využívat také oficiální mobilní peněženku NEM Wallet pro operační systémy Android a iOS.

Nanowallet slouží také jako plnohodnotná peněženka. Samozřejmostí je posílání kryptoměny XEM a jiných NEM tokenů. K transakci je možné připojit šifrovanou nebo nešifrovanou zprávu. Pokud posíláte transakce opakovaně, velmi vám pomůže adresář, v němž můžete adresám účtů přiřadit vlastní přezdívky.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Svět kryptoměn jako na dlani s jednoduchou aplikací, která je zdarma dostupná pro zařízení Android a iOS.
2. NEM (blockchain technologie). Článek na Wikipedia o platformě NEM.
3. NEM.io – oficiální web blockchainové platformy NEM.

Modul „Invoice“ slouží k vytváření faktury. Po zadání přesné sumy, kterou chcete dostat, bude vytvořen QR kód na vyžádání platby od odesílatele. Prostřednictvím Nanowallet je možné se přímo napojit na směnárny Changelly a ShapeShift, na nichž je možné pohodlně nakoupit XEM. Dejte si ale pozor, protože kurz v těchto směnárnách není moc příznivý.

Další NEM peněženky

NEM Nanowallet je integrovaná i do českého Trezoru. Trezor je hardwarová peněženka a představuje jednu z nejbezpečnějších možností pro uložení kryptoměn. Zatímco v novém modelu Trezor Model T je NEM peněženka podporovaná automaticky, ve starším Trezor ONE je pro podporu NEM potřeba stáhnout verzi 1.6.0. Jako rozšíření pro Chrome se dá stáhnout peněženka NEM Microwallet. Momentálně nabízí pouze základní funkce jako posílání plateb a zpráv a je vhodnou alternativou pro ty, kterým stačí platební aplikace na PC.

? Rádi byste se o hardwarových peněženkách dozvěděli více? Pak mrkněte na náš rozsáhlý článek Hardware peněženky – aneb, lidé, updatujte! Pokud ale už nyní tušíte, že Trezor T je pro vás ta pravá peněženka, v našem článku Trezor T – hardwarová peněženka pro kryptoměny odhalíme všechny konkrétní inovace tohoto nového modelu.

Velmi oblíbenou a praktickou mobilní aplikací je NEM Wallet+. Má základní funkce jako skenování QR kódu pro poslání transakce, přidávání a odebírání podpisů (multi-signature), historii transakcí a historii vytěžených bloků. Nevýhodou je, že NEM Wallet+ zobrazuje pouze XEM bilanci. Ostatní NEM tokeny (Mosaics) můžete na peněženku přijmout, ale manipulovat s nimi lze, pouze pokud privátní klíč importujete do desktopové Nanowallet.

Další jednoduchou mobilní aplikací je NEMPay. Má podobné funkce jako NEM Wallet+ s tím, že je schopná zobrazovat a posílat všechny NEM tokeny. Je však stále ve vývoji a na Google Play ještě nemá hodnocení. Na Google Play můžete najít i jiné peněženky. Jejich používání ale nedoporučujeme. Oficiální NEM telegram kanál se konkrétně distancoval od „NEM Wallet by Freewallet“ jako možného podvodu. Vlastní NEM peněženky mají i některé ICO projekty, které používají NEM tokeny. Ve skutečnosti jsou to mírně upravené peněženky Nanowallet. Dimcoin ICO má Depotwallet a venezuelská národní kryptoměna Petro představila Petro Wallet.

XEM a CZK – jaký je aktuální kurz a cena kryptoměny XEM?

Aktuální kurz naleznete spolu s dalšími užitečnými informacemi v přehledné tabulce pod odstavcem.  

i Obchodujete s bitcoiny? Pak mrkněte na web BTCtip.cz, kde mimo jiné najdete také pravidelné analýzy bitcoinového trhu.

Kde koupím XEM?

Většina směnáren, které obchodují s XEM, je vypsaná na coinmarketcap. Mezi ty nejvýznamnější patří:

i Nákup kryptoměn na Alza.cz! Na našich platebních terminálech nyní bezpečně nakoupíte kryptoměny bitcoin (BTC) a litecoin (LTC).

Soukromý a veřejný NEM blockchain

NEM má dvě varianty: soukromý a veřejný blockchain. Soukromý blockchain – mijin – vyvíjí firma Tech Bureau jako komerční produkt pro firmy, které potřebují bezpečné a spolehlivé databázové řešení, jež dokáže zoptimalizovat náklady. Mijin je veřejně dostupný na Azure Marketplace od Microsoftu. Může sloužit například k interním transakcím finanční společnosti. Banka nechce mít všechny svoje údaje na veřejné síti ani platit poplatky za transakce decentralizovaným způsobem. Pro vnitrobankovní transakce si proto vybere soukromý NEM blockchain. Na mezibankovní platby bude ale potřebovat globálně decentralizované řešení, které zajistí veřejný NEM blockchain.

NEM, blockchain, alza, mijin
NEM myslí také na požadavky větších firem, a proto nabízí komerční produkt ve formě privátní blockchainové databáze s označením mijin.

COMSA, ICO firmy Tech Bureau, které minulý rok vysbíralo okolo 100 miliónů dolarů, je platforma, která propojuje soukromé blockchainy jednotlivých firem s veřejným NEM blockchainem.

Catapult nabízí funkce, které nemá žádný jiný blockchain

Catapult je update NEM platformy, který je ve vývoji už 2,5 roku a zatím je funkční jen na mijin privátní NEM síti. Představuje obrovské změny. Celý blockchain je přepsaný z Javy do C++ a poskytuje vyšší výkon sítě. Catapult obsahuje i nové smart assets, které představují vyšší logiku. Jsou jimi agregátní transakce a multilevel multisignature.

Agregátní transakce

Agregátní transakce je soubor transakcí, které se spojí do jedné společné transakce. Ta bude schválená, pokud transakci podepíší všechny zúčastněné strany. Jedná se o jednorázový smart kontrakt, který se buď vykoná, nebo nevykoná a následně se uzavře. Agregátní transakce zvládnou i složité typy escrow služeb.

i Příklad agregátní transakce Alice si chce koupit lístky na koncert. K lístku je přiložen také voucher na tričko hudební skupiny. Všechny tři transakce, tedy platba za lístek a zaslání lístku s voucherem na účet Alice se spojí do jedné agregátní transakce, která proběhne najednou. Není pro to potřeba žádný zprostředkovatel jako například Ticketportal.
NEM, blockchain, alza

Pomocí agregátních transakcí bude možné využít služby směnárny bez toho, aby si uživatel předem posílal do směnárny peníze. K využití služeb směnárny ji bude možné jednoduše přizvat do své agregátní transakce. Eliminuje se tím riziko, že uživatel ztratí všechny svoje peníze, pokud směnárnu hacknou.

Multi-level MultiSignature

NEM Catapult je první blockchain, který je schopen při posílání transakce použít „a/nebo“ logiku. Tyto „vnořené“ podpisy přináší možnost použití vyšší logiky a mají širokou škálu využití v podnikání.

i Příklad Multi-level MultiSignature Bob má přístup ke svým penězům ze své bezpečné Hardware peněženky i ze svého mobilu, který však není až tak bezpečný a potřebuje další zabezpečení. Transakce je schválená, pokud ji Bob posílá z Hardware peněženky „NEBO“ z mobilu „A“ s AI pro detekci podvodů. Catapult však zvládne mnohem více než posílání složitých transakcí. Může reprezentovat jakékoli digitální aktivum a komunikovat s IoT přístroji.
NEM, blockchain, alza

NEM bývá i dnes mnohými označován jako nedoceňovaný projekt ve světě blockchainových technologií – obrovský potenciál této platformy staví především na bezkonkurenční organizaci a správě smart kontraktů (Smart Assets), které zpřístupňují hned několik klíčových funkcionalit i uživatelům bez znalosti programování. Přičtěme k tomu ještě na míru vytvořený, spravedlivý konsensus v podobně Proof of Importance a máme tady konkurenta i pro ty největší blockchainové giganty!

Matúš Rajský

Matúš Rajský

Matúš Rajský vystudoval pojišťovnictví na ekonomické univerzitě. Momentálně pracuje jako vývojář pojistných modelů pro životní pojištění. Kryptoměnám se věnuje od roku 2015. Na stránce kryptotrejder.sk uveřejňuje ICO recenze a novinky o NEM blockchain.

4,5
Seasonic Prime GX-1300 Gold
Počítačový zdroj 1300W, ATX, 80 PLUS Gold, 8 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 14 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, plně modulární, hloubka 170 mm
Super cena
5 699,- Ušetříte 358,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UE313o6
4,8 59×
EVGA 750 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 750W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 92%, 6 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulární, hloubka 165 mm
2 569,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EV300bb
5,0 52×
EVGA 650 GQ Power Supply
Počítačový zdroj 650W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnost 92%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 9 × SATA, odpojitelné kabely, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 135 mm ventilátor, Semi modulární, hloubka 165 mm
2 379,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EV300ba
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací