NHL 19 (RECENZE) – Už chybí jen Frostbite

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Po vydání amerického fotbalu Madden NFL, klasické kopané PES 2019 a dvojice basketbalových her (NBA Live19 a NBA 2K19) se o slovo v průběhu sportovního podzimu hlásí konečně také lední hokej. Prohánění po zmrzlé vodě na nabroušených nožích je specifickou zábavou, která má své skalní fanoušky jen v Severní Americe a v Evropě, nemůžeme se tedy divit, že EA věnuje větší péči jiným značkám. Posunuje NHL 19 sérii po krůčcích vpřed, nebo budeme spílat na stagnující hratelnost a ždímání peněz z důvěřivých hráčů? Dozvíte se v naší recenzi.


• Žánr: Sportovní • Multiplayer: Ano (online, co-op) • Vývojář: EA Sports • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PS4Xbox One (14. září 2018) • Homepage: www.easports.com/cz/nhl • Čeština: Cz Titulky (oficiální)


Části článku:

Obsah recenze NHL 19 (PS4)

 1. NHL 19 přetéká obsahem
 2. Podstata úspěchu v NHL 19 tkví v poctivé přípravě
 3. Správa týmu v kostce
 4. Novinky v NHL 19 přitáhnou arkádové hráče
 5. Těšíme se na omrzliny aneb už je čas na Frostbite!
 6. Dvě trestné minuty pro NHL 19 za podrážení vlastních nohou
 7. K dokonalosti NHL 19 chybí ještě kus cesty
 8. Recenze NHL 19: závěrečné hodnocení

NHL 19 přetéká obsahem

• Recenze: 19. 9. 2018 • Autor: Jakub Němec

Dlouho jsem přemýšlel, jak si pro sebe nazvat nový ročník NHL 19, abych vystihl jeho podstatu. A nakonec jsem se přistihl, že na něj myslím jako na žrouta času, u čehož bych asi zůstal. Označení ovšem nemyslím nijak urážlivě, právě naopak. Nejnovější hokej od pobočky amerického vývojáře EA Sports totiž nabízí tolik kvalitního obsahu, že nebudete vědět, kam dřív skočit. V rámci recenzování verze pro PS4 jsem věnoval různým režimům ledních radovánek s hokejkou v ruce téměř čtyřicet hodin a bez mučení se přiznám, že nebylo v mých silách dotáhnout kteroukoliv z rozjetých sezón do konce. V opačném případě by tento text vyšel někdy v říjnu... možná.

NHL 19; screenshot: cover

Nový ročník virtuálního zpracování nejpopulárnější soutěže ledního hokeje je tady. Stojí ovšem NHL 19 vůbec za to?

Vše je navíc tak kvalitně koncipované, že byste se chtěli vrhnout do všech módů najednou. Musíte tak najít svého favorita a slíbit si, že ostatní určitě vyzkoušíte, až dohrajete jeden zápas rozjeté sezóny, pak ještě další a tak dále. V následujících řádcích se budu věnovat pouze těm nejvýraznějším prvkům jednotlivých režimů. Proto asi nikoho nepřekvapím, když vynechám klasické rychlé zápasy, uživatelské turnaje a další tradiční součásti série NHL (single proti AI nebo online). Podobně přeskočím editaci vlastního hráče či týmu, které byly přítomné i v minulých ročnících. 

Podstata úspěchu v NHL 19 tkví v poctivé přípravě

Už z podstaty samotné koncepce hraní sportovních her je největším lákadlem rozjetí vlastní soutěže. Než naskočíte do bojů v základní části a následného play-off, doporučuji absolvovat tréninkový kemp kanadské reprezentace. Pod dohledem trenérů javorového listu se totiž nenásilně seznámíte s ovládáním, které si přizpůsobíte dle svých preferencí. Staromilci zůstanou u tlačítkového ovládání, zatímco někteří se po hlavě vrhnou do střelby a bodyčekování pomocí pravého triggeru, jež po několika minutách trápení návykově přejde do krve. Tvoření kliček, střelbu v protipohybu a tvrdé hity máte pod svou kontrolou a v kombinaci se správným načasováním je vše neuvěřitelně efektní.

NHL 19; gameplay: námluvy NHL 19; gameplay: magie NHL 19; gameplay: střela

Obrázek 1: Na kluzišti je spousta činností vedoucích v NHL 19 ke vstřelení gólu, třeba clonění brankáři. Obrázek 2: Muži v masce umí na brankové čáře kouzlit... Obrázek 3: … ale proti střele z bezprostřední blízkosti jsou bez šance.

Osobně se mi nejvíce osvědčilo nejdříve spustit režim Be a Pro, v němž ovládáte pouze jednoho hráče, jenž se snaží z nižších soutěží probít až do NHL. Díky jeho zapojení do týmové hry pochopíte podstatu letošní NHL 19, naučíte se účinně zakládat útoky a pracovat v obraně. Postupně se budete prokousávat do prestižnějších řad sestavy a pozorovat zlepšování svých vlastností, které je mnohem lépe vyváženo než v NBA 2K19 útočící na vaši peněženku. V digitálním hokeji stačí poslouchat pokyny trenéra, pracovat pro tým a zkušenostní bodíky investované do nových dovedností budou stabilně přibývat.

Pro někoho bude možná solitérní režim málo přitažlivý, protože cesta vaší hvězdy není svázaná pevným scénářem příběhu (jako jsme si navykli ve FIFA s Alexem Hunterem), ale to neznamená, že byste se s vlastním avatarem málo sžili. Po prvním výprasku od bitkaře soupeřova týmu budete se slzou v oku zírat na podlitiny ve tváři svého oblíbence (a co teprve, když mu v pěstní výměně názorů zlomí nos a nemůžete dva týdny na kluziště). Možná se v režimu Be a Pro trošku více tlačí na pilu ve prospěch hráče (nebo je na tom Buffalo Sabres opravdu špatně, když mě po týdnu prásklo do první řady), ale jako vstup do světa NHL 19 je tento mód ideální. 

NHL 19; gameplay: námluvy NHL 19; gameplay: bitka NHL 19; gameplay: obličej

Obrázek 1: V režimu Be a Pro se nevyhnete ani bitkám. Nejdříve si musíte vysvětlit, že narážet do hvězd se nesmí. Obrázek 2: Poté už jdou rukavice k zemi. Obrázek 3: Závěr celé potyčky znamená otevření vrátek trestné lavice, kde se zchladí rozbouřené emoce. Čerstvé šrámy po bitce dodávají NHL 19 atmosféru.

Správa týmu v kostce

Ústředním motivem každé sportovní hry je ovšem myšlenka vedení kompletního týmu. V rámci obyčejné sezóny, během níž se staráte pouze o předvedený výkon svého týmu a úpravy sestav, můžete vycestovat také mimo severoamerický kontinent. Vedle švédské, finské či švýcarské ligy si můžete také zabruslit na našich stadionech. Modelům hráčů se sice nevěnovala taková pozornost jako hvězdám NHL, přesto přítomnost české extraligy potěší (i když téměř všechny týmy mají téměř stejné hodnocení). V NHL 19 najdete dokonce hokejovou Ligu mistrů včetně nalosovaných skupin.

Propracovanější management týmu ovšem zažijete pouze se zámořskými týmy v rámci režimu Organizace. Naslouchání přání majitele klubu, opravy a vylepšování stadionu, pořádání charitativních akcí, sledování psychického rozpoložení v kabině a mnoho dalších detailů se stanou vaším denním chlebem. Není nutné se věnovat všemu, některé věci prostě svěříte umělé inteligenci. Správa týmu polkne desítky hodin, ale budete se u ní dobře bavit a dokážu si představit, že se nezastavíte pouze u dohrání jedné sezóny, vždyť pak přijde draft, kde sklidíte ovoce svých skautů. Potom příprava a vše začíná nanovo. 

NHL 19 – hokejové legendy (trailer)

Trailer ukazující deset nejlépe hodnocených legend v NHL 19.

Odlišný zážitek nabízí multiplayerová hokejová liga s ultimátním týmem známá pod zkratkou HUT. Jde o kartičkovou variaci známou z ostatních sportů a jedná se o jediné místo v NHL 19, kde se výrazněji projevují mikrotransakce. Za reálné peníze tak můžete nakupovat balíčky hráčů, kteří na několik zápasů rozšíří kádr vašeho mužstva (pokud jim neprodloužíte smlouvu jinou kartičkou). Mimo současných hokejistů se můžete těšit na historické ikony, jimž vládne věčný Wayne Gretzky. Tlak na vlastní investici není nijak enormní a v případě, že se smíříte s pomalejším budováním týmu, nakonec dostanete do kabiny svého mužstva i ty největší hvězdy. Na přítomnost podobných módů už si hráči zvykli a s ohledem na objemnou náplň herních režimů NHL 19 nebudu HUT ani kritizovat.

Novinky v NHL 19 přitáhnou arkádové hráče

Tvůrci z EA se letos ovšem zaměřili na arkádové režimy s potenciálem přitáhnout nové příznivce hokejové série. Slušně rozběhlý režim arénových soubojů trojic bruslařů Threes byl dotažen téměř k dokonalosti. Báječně jsem se bavil jak v singleplayerovém módu, tak při porovnávání sil s ostatními v multiplayeru. Nic se zkrátka nevyrovná tomu, když sestřelíte Zdena Cháru velkým plyšovým maskotem Arizony Coyotes, načež uzmete puk a vstřelíte gól s trojnásobnou hodnotou. Na realitu se zde moc nehraje, spíše na zážitek, který můžete kooperativně prožívat se svými přáteli.

NHL 19; gameplay: legendy NHL 19; gameplay: rybí oko NHL 19; gameplay: kluziště

Obrázek 1: Nakupování kartiček největších hvězd bude v HUT lákat spoustu potenciálních kupců. Obrázek 2: Pohyb po zamrzlých rybnících kanadských jezer je jedním z největších lákadel módu World of CHEL. Obrázek 3: Pohoda při rozbruslení před střetem v NHL Ones neodpovídá průběhu samotného zápasu.

Na úplné solitéry se zaměřuje nový komplex činností ve World of CHEL, v němž si pipláte svého hokejistu, přiřazujete mu unikátní vlastnosti a schopnosti, abyste je následně srovnali v tvrdých střetech proti dalším fandům kanadského národního sportu. Pokud jste četli mé dojmy z hraní bety, tak víte, že režim Ones (neboli jeden na jednoho na jednoho (1v1v1) mi k srdci moc nepřirostl. Nic se nezměnilo ani v plné verzi. Zkrátka mi nesedí mydlení se s ostatními o jeden puk, jenž se snažím dostat za záda umělou inteligencí řízeného brankáře. 

Zcela jistě si mód Ones najde své příznivce, ale troufnu si tvrdit, že řada hráčů na něj brzy zapomene. Danou oblast totiž ovládne spousta zkušenějších pařanů a ti nováčkům nedají ani čuchnout, takže se vydají jiným směrem. Naštěstí ve World of CHEL můžete strávit chvíle v týmovém duchu díky přítomnosti zápasů trojic nebo klasických mačů. Sehraný tým dokáže absolutně rozmáznout mužstvo plné nafoukaných individualit, což jednoznačně kvituji. Mám raději týmově pojatou hru, kde se dá soupeř přechytračit přihrávkami. Bohužel se vám může stát, že narazíte na sólistu, který vám celý zážitek pokazí, ale to je již riziko onlinového hraní.

NHL 19; gameplay: threes NHL 19; gameplay: obležení NHL 19; gameplay: hlediště

Obrázek 1: V NHL Trees lze cestovat po USA a absolvovat zápasy. Hrát za vás mohou i maskoti poražených týmů. Obrázek 2: Konce zápasů arkádových módů NHL 19 vypadají mnohdy bizarně. Obrázek 3: Atmosféra během zápasů je elektrizující.

Těšíme se na omrzliny aneb už je čas na Frostbite!

Pravděpodobně každý fanoušek hokejové simulace od EA přistupuje k novému ročníku NHL 19 s mírným pesimismem a despektem. Proč? Sérii NHL totiž chybí přímý konkurent na poli počítačových her a hokej je až čtvrtým nejoblíbenějším sportem v zámoří, což v součtu znamená, že jednotlivým dílům věnuje vydavatel velmi malou pozornost (vedle takové FIFA 19 se může hokej krčit v koutě). Takže jsme již zažili několik let, v nichž se vlastně nevyplatilo investovat vlastní peníze do aktuálního dílu, protože se v podstatě platilo pouze za aktualizace sestav a občas menší inovaci.

To ovšem neznamená, že by v hokejové sekci EA Sports seděli levorucí troubové, kteří neví, co by roupama dělali. Podle všeho se své dítko snaží posouvat k vysněným metám, z nichž se jako nejdůležitější jeví využití kvalitního enginu Frostbite. Přestože ani letos nový engine nedostal zelenou, tvůrci nehodili flintu do žita a snažili se jeho absenci nahradit jinými způsoby. Díky tomu jsme dostali v NHL 19 nový a propracovanější systém kontaktní hry a bruslení. Mám ovšem pocit, že představené mechanismy jsou dvousečnou zbraní.

NHL 19; gameplay: zákrok NHL 19; gameplay: gól NHL 19; gameplay: přenos

Obrázek 1: Brankáři se umí v zápasech NHL 19 vytáhnout. Ale také dokáží neuvěřitelně chybovat. Obrázek 2: Dobrý výkon gólmana je základem vítězství. Obrázek 3: Atmosféra televizního přenosu je v NHL 19 dotažena téměř k dokonalosti.

Dvě trestné minuty pro NHL 19 za podrážení vlastních nohou

Pohyb hráčů po ledě a jejich fyzická hra jsou díky technologii Real Player Motion (RPM) úžasné, ovšem pouze do chvíle, než se zhroutí sami do sebe nějakým nepěkným bugem. Během svého pobytu na kluzišti budete mít pocit kontroly každého bruslaře do posledního detailu. Osobně jsem se místo kliček vyžíval více v hledání nepozorných cílů a budování pozice pro zničující bodyčeky. Sestřelení protivníka směrem k ledu se neomrzí a během každého zápasu se mi dva tři kvalitní hity povedly. Škoda, že pocit z kvalitního herního prožitku maří technické nedokonalosti.

Hokejky projíždějící mantinelem bych ještě pochopil, protože během zápasů budete mít tendenci svou holí zběsile mávat do všech stran, ale zasekávání hráčů o překážky je zkrátka zatraceníhodné. Když se totiž dostane některý z bruslařů za záda brankáře, trvá mu mnohdy i půl minuty, než se vrátí do hry. To už se vyplatí přerušit hru a nechat vyřešit nelogický okamžik na přestávkovém skriptu, který vytáhne pomatence na střídačku. A první oslava gólu s obličejem zanořeným po uši do ledového povrchu mě donutila nevěřícně promnout oči.

NHL 19; gameplay: strategie NHL 19; gameplay: Zetterberg NHL 19; gameplay: dovednosti

Obrázek 1: Stratégové vyžívající se v hledání skulin v obraně soupeře se v NHL 19 zabaví i při simulování zápasu. Obrázek 2: Psychika v kabině je důležitá pro pohodu celého týmu. Mimochodem, Henrik Zetterberg ukončil kariéru, takže si s hrou za něj pospěšte, než jej aktualizace vyřadí ze soupisek. Obrázek 3: Dovednostní strom v rámci módu Be a Pro je docela robustní.

S důrazem na kontaktní hru se nese další problém – v podstatě skálopevní brankáři. Během zákroků dokáží muži za maskou velké věci a vy obdivujete jejich obratnost. Odvrácená strana jejich povahy se ukáže v průběhu bruslení hokejistů v prostoru brankoviště. Jakýkoliv kontakt soupeře nebo spoluhráče totiž končí kotrmelci a rozplácnutím na ledě, zatímco gólmani jsou pevní jako skála. Chápu, že muže s lapačkou a vyrážečkou je třeba chránit před ataky, ale tohle je na můj vkus už trochu moc a vypadá to směšně, což je pro simulaci hokeje dýkou v zádech. Právě uvedené problémy by mohl vyřešit Frostbite. Tak snad příští rok.

K dokonalosti NHL 19 chybí ještě kus cesty

Nový engine by také pomohl NHL 19 graficky. Nechci tvrdit, že se na aktuální verzi musíme dívat skrz prsty, protože některé prvky jsou úchvatné (první minuty na vyčištěném ledě plnícím se rýhami od bruslí, světelné efekty). Přesto jde pozorovat pomalu přibývající vrásky, jež se grafici snaží zamaskovat make-upem líbivých berliček odvádějících pozornost. Časem si ale všimnete, že diváci v hledišti jsou schopni rozříznout svou cedulí člověka sedícího před nimi nebo že se hráč zasekl o dveře střídačky, takže nemůže být nahrazen kolegou. Nakonec uvidíte jednotlivých chyb víc než dost, což ovšem nijak nesnižuje kvalitu herní simulace.

NHL 19; screenshot: hit

Kolizní model NHL 19 dokáže zprostředkovat zážitek z tvrdých nárazů hokejistů jako během skutečných zápasů.

NHL 19 je zkrátka povedený digitální hokej, který by pro své zlepšení potřeboval přímého konkurenta v boji o srdce hráčů, aby zabral a dotáhl svůj potenciál k dokonalosti. Obrovské kvantum různorodých režimů včetně zábavy pro arkádověji založené jedince, velmi dobře zpracované reálie, předvedená show a prezentace samotného zápasu, nové mechaniky bruslení i fyzické hry plus další vychytávky dokazují, že EA má na to vytvořit klenot. Jen se jim zkrátka zatím nechce, což se projevuje řadou nedodělků a chyb, jež celkovou úroveň zbytečně sráží. Pokud jste vynechali loňský rok, NHL 19 si bez obav pořiďte, budete se bavit. Ale také fanoušci loňského ročníku najdou řadu prvků, kvůli kterým se vyplatí otevřít peněženku.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 verzi.

Recenze NHL 19: závěrečné hodnocení

Hodnocení 82 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
Audiovizuální zpracování
80 %
Znovuhratelnost
95 %
NHL 19; recenze

Klady

 • Nejlepší digitální hokej na trhu
 • Nové mechaniky bruslení a kontaktních soubojů Real Player Motion
 • Obrovská nálož herních módů
 • Pro někoho možnosti World of CHEL
 • Tréninkový kemp kanadské reprezentace jako vstupní tutoriál
 • Možnost vybrat si vhodný způsob ovládání
 • Tvorba kliček a kontrola střelby
 • Podání atmosféry zápasů
 • Česká lokalizace (+ česká liga)

Zápory

 • Vizuál bez výrazné změny
 • Brankáři umí stále pouštět podivné góly a ve střetech s hráči jsou nepřirozeně stabilní
 • Agresivní pojetí režimu NHL Ones určitě nesedne každému
 • Bugy v grafice a pohybu hráčů
 • Chybí Frostbite
 • Nevychází na PC
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

NHL 19 – Novinky

 1. (27. 8. 2018) V NHL 19 budete tvořit hokejovou špionážní síť
 2. (23. 7. 2018) Hokej v NHL 19 bude bolet
 3. (13. 7. 2018) V NHL 19 bude aplikována technologie Real Player Motion
 4. (22. 6. 2018) Mimo klasické sezóny najdeme v NHL 19 další arkádový mód

V NHL 19 budete tvořit hokejovou špionážní síť

• Novinka: 27. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Vedení klubu rozhodně nepatří do rukou jednoho muže. Za hlavním manažerem stojí celá řada pracantů, kteří dělají málo viditelnou práci, jež je pro klub nepostradatelná. Od technického zázemí a masérů máme prozatím v NHL 19 pokoj, ale mnohem větší péči budeme muset věnovat svým až třiceti skautům rozesetým po celé planetě. Nakonec budete průzkumnou sítí pokrývat každou významnou ligu světa, díky čemuž získáte detaily o budoucích talentech. Pak už bude jen otázkou vašich vyjednávacích dovedností, abyste je ve svém klubu přivítali po úspěšném draftu či výhodném obchodu.

NHL 19 – Scouting Engine

Ve videomateriálu rozebírá producent NHL 19 Gurn Sumai do posledního detailu novinky v módu Organizace.

Každý skaut NHL 19 disponuje osobními statistikami, podle nichž je budete nasazovat. Někteří se specializují na posuzování držení kotouče, jiní třeba na bruslení. V případě, že si zvolíte těžší variantu módu Organizace, tak pouze skauti budou moci poodhalit tajemství sledovaných hráčů, protože ne všechny jejich statistiky budou na první pohled viditelné. Například před samotným draftem bude velmi důležité sledovat vyjádření každého odborníka, abyste se vyhnuli budoucím přešlapům. Jednotliví skauti budou mít také svou oblíbenou sféru vlivu, takže pokud pošlete skandinávského odborníka do nižší americké soutěže AHL, tak bude prokazovat mnohem menší efektivitu. Zájemci o podrobnější analýzu nakouknou do přiloženého videa.

Napínavé odpočítávání v NHL 19

Už jsme si zvykli na pravidelné odhalování nejlepších hráčů severoamerické ligy v rámci NHL 19. Všichni fanoušci jsou napnutí, kteří hokejisté se dostanou do top 50, kolik jich je z jejich státu a jak tvůrci zpracovali jejich statistiky. Prozatím je nám skryta nejlepší desítka, ale ostatních 40 bruslařů již známe. Z českého pohledu je relativně neúspěšná, protože až na 44. místě se umístil útočník Philadelphia Flyers Jakub Voráček pověstný tvrdou střelou zápěstím, což je jediný našinec v žebříčku. Ale můžeme doufat, že se některý z Čechů objeví mezi nejlepšími. Kvality všech hráčů na kluzišti můžeme odhalit již 14. září, kdy NHL 19 vyjde pouze na PS4 a Xbox One.

NHL 19; screenshot: Voráček

Přehledová tabulka jediného Čecha v hodnocení top 50 v rámci NHL 19.Hokej v NHL 19 bude bolet

• Novinka: 23. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

Hokej není sport pro slečinky, protože tvrdým kontaktům se nevyhnete. Zaměření na realistické srážky podtrhlo marketingové oddělení Electronic Arts získáním tváře P. K. Subbana z Nashville Predators na přebal NHL 19. Tento Kanaďan totiž snoubí fyzicky náročnou hru spolu s technikou, díky které získal v minulé sezóně 59 bodů za 16 gólů a 43 přihrávek. Právě rodák z Toronta inspiroval tvůrce k vytvoření většího počtu kolizních zón u hokejistů, což vede k mnohem realističtějším srážkám, které budou odvozeny od aktuálního postavení hráčů na ledě.

Každý kontakt bude díky technologii Real Player Motion propočítávat srážky jako unikátní události, během nichž bude záležet na fyzických předpokladech hráčů, jejich stabilitě a úhlu nájezdu do protivníků. Díky tomu nebudou žádné dva hity stejné. Dokonalé odstranění protivníka od puku bude vyžadovat perfektní načasování, protože jinak kolem vás může soupeř prosvištět a pokračovat směr branka. Důležitým atributem bude výdrž hráče, takže unavenějšího soupeře pošlete k ledu snadněji než odpočatého bruslaře, který dokáže váš atak zčásti absorbovat. Sami musíte promyslet, kdy je lepší použít tělo a kdy se snažit vypíchnout puk hokejkou.

Jsme zvědaví, co si pro nás ještě tvůrci NHL 19 připraví během letních měsíců, abychom nemohli dospat 14. září, kdy má nejnovější simulace hokeje vyjít pouze pro konzole PS4 a Xbox One. PC hráči musí nastavit stříhací metr o dalších 365 dní delší a doufat, že se v EA v roce 2019 umoudří.V NHL 19 bude aplikována technologie Real Player Motion

• Novinka: 13. 7. 2018 • Autor: Jakub Němec

Uvěřitelnost jakékoliv sportovní simulace se odvíjí od skutečnosti, jestli vypadá jako v televizním přenosu. Hráči musí nabýt dojmu, že mají plnou kontrolu nad atlety patřícími k nejlepším na světě. K tomu je zapotřebí detailní způsob ovládání, jenž se ihned projeví na pohybu hokejistů. EA Sports se zaměřila na snímání všech gest sportovců a přenesla je pomocí motion capture systému do svých her. Letos se technologie Real Player Motion dočká konečně také NHL 19. Tvůrci spolupracovali s větším počtem hokejistů severoamerické ligy, ale jako tvář kampaně zvolili jednu z největších hvězd Connora McDavida.

S jeho pomocí se dosáhlo nové úrovně v přenesení silného zážitku z bruslení na televizní obrazovky. Díky práci na fyzickém převedení bruslařských technik budete schopni plně kontrolovat pohyb hráčů na kluzišti. Zrychlení, náhlé kličky, couvání a další vychytávky se povedlo dovést téměř k dokonalosti. Budete přímo cítit, jak se brusle zařezávají do ledu a ve sněhové spršce zasypávající soupeře. Spolu s fyzickou hrou tělem a nyní již vychytaným ovládáním hokejky by se v letošním NHL 19 mohlo jednat o malou revoluci. Uvidíme, zda absenci enginu Frostbite nové snímání pohybů zastoupí, ale spíše jsme skeptičtí.Mimo klasické sezóny najdeme v NHL 19 další arkádový mód

• Novinka: 22. 6. 2018 • Autor: Jakub Němec

Electronic Arts nemají na poli hokejových simulátorů žádnou konkurenci, takže je nic nenutí k zásadnějšímu progresu. Na rozdíl od amerického fotbalu (Madden NFL série) se totiž na severoamerickém kontinentu ani netěší tak velkému zájmu, a proto se fanoušci černého kotouče na ledě musí spokojit jen s postupnými úpravami jejich oblíbené série. Nejinak tomu je i v případě NHL 19. Nejžhavější novinkou zřejmě budou souboje 1 vs 1 vs 1, tedy tři proti sobě na jednu branku. Možná se z nového módu nazvaného NHL ONES vyklube podobně odpočinková záležitost jako z NHL THREES v loňském ročníku (nebude chybět ani v NHL 19).

V rámci arkádového hokeje založeného na parádičkách a zručnosti se budete prohánět po kluzištích bez většího omezování pravidly. Pro své přetahování se soupeři si budete moci vytvořit vlastní charakter, kterému budete moci upravovat vzhled na základě vybavení licencovaných značek. Tvůrci tvrdí, že se můžete připravit na 900 kusů oblečení, jež bude do NHL 19 doplňováno v průběhu sezóny o další zajímavé kreace. Z módu NHL ONES by se mohl vyklubat žánrově velmi neotřelý multiplayerový hit s potenciálem zaujmout soutěživou komunitu. Uvidíme.

NHL 19; screenshot: outdoor NHL 19; screenshot: charakter

Obrázek 1: V NHL 19 si zahrajeme na čerstvém vzduchu obklopeni majestátnými horami. Obrázek 2: Možnosti úpravy vlastního hráče dají v NHL 19 příležitost odlišit svého avatara od ostatních.

Ještě byl představen blíže neurčený režim Pro-Am, který by se měly odehrávat na venkovních hřištích, takže se budete střetávat na vyplužených rybnících Kanady, stejně jako na otevřených stadionech, kde se budou konat větší turnaje. Trochu pochybujeme, že by zvolené prostředí mohlo konkurovat zápasům Winter Classics z NHL, ale jako osvěžení zkostnatělé série NHL jej bereme všemi deseti.

Legendy se vrací do NHL 19

Druhým lákadlem nejnovějšího hokejového ročníku by měla být přítomnost dvou set legend oblíbeného zimního sportu, jimž bude vládnout Wayne „The Great One“ Gretzky. Tvůrci chtějí zdůraznit snoubení současného hokeje s jejími ikonami, a proto bude na obálkách různých verzí NHL 19 zvěčněn P. K. Subban z Nashvillu Predators nebo právě kanadská modla Gretzky. Pravděpodobně v rámci HUT ligy byste se tak měli chopit příležitosti vytvořit neporazitelný tým snů, v němž se současné hvězdy budou doplňovat s hráči síně slávy NHL.

Nakonec samozřejmě nesmíme zapomenout zmínit, že pohyby hráčů budou realističtější díky lepší kontrole nad pohybem hráčů, kterou má na svědomí technologie RPM. V rámci nových animací tak budete svižněji reagovat na prudké změny směru pohybu a zvládnete náročné obrátky i ve větších rychlostech bruslení. Pohyb hráčů na hřišti se opět příjemně sleduje, ale odpověď na otázku fanoušků: „Kdy přijde Frostbite?“ se odkládá zase o rok. Snad bude jubilejní ročník NHL 20 přelomový a my se dočkáme přerodu značky jako v případě FIFA nebo Madden NFL.

NHL 19; screenshot: Gretzyk NHL 19; screenshot: Subban

Obrázek 1: Wayne Gretzky je živoucí legendou, proto nesmí ve výčtu 200 ikonických hráčů přítomných v NHL 19 chybět. Obrázek 2: Ze současníků by měl jako tvář NHL 19 Gretzkymu sekundovat P. K. Subban.

Dvojnásobně zklamaní budou opět PC hráči, protože EA Sports vydává NHL 19 pouze na konzole PS4 a Xbox One. Můžeme pouze polemizovat, co stojí za tvrdošíjným ignorováním početné počítačové komunity, ale víc opravdu nezmůžeme.

NHL 19 – Dojmy z hraní

 1. Hráčův vzestup v NHL 19
 2. První kolo World of CHEL pro všechny aneb beta NHL 19
 3. V NHL 19 definujete svůj unikátní styl
 4. Prozatím docela toxická beta NHL 19
 5. Za zkoušku NHL 19 rozhodně stojí

Hráčův vzestup v NHL 19

• Dojmy z hraní: 3. 8. 2018 • Autor: Jakub Němec

Nespokojení fanoušci jsou problém, i když máte dominantní pozici na trhu. EA Sports nemá na poli digitálního hokeje žádnou konkurenci a možná proto usínají na vavřínech. Stále se nedaří implementovat engine Frostbite (podobně jako v sérii FIFA nebo Madden NFL), který by posunul NHL 19 o řádný kus dopředu. Místo něj pracují na reálnějších pohybech hráčů, což je chvályhodné, a na nových režimech, což je pro někoho vlastně zbytečné. Po loňském ročníku, v němž jsme se setkali s dynamickým módem NHL Threes, se letošní sezóna chlubí totální arkádou jeden na jednoho na jednoho, neboli 1v1v1. Souboje na ledových pláních kanadských rybníků by měly být vstupní branou do světel reflektorů NHL.

Dle nového traileru představujícího kariéru vaší hvězdy v režimu World of CHEL začnete získávat zkušenosti právě ve střetech proti dalším dvěma hráčům na třetině hřiště. Jak bude postupně růst váš věhlas, dostanete se k renomovanějším soutěžím, v nichž budete předvádět své dovednosti. Nakonec se skrz nižší soutěže probojujete do zápasů pod širým nebem proti hvězdám NHL (ve skutečnosti by tohle šlo dost těžko, byla by to noční můra pro pojišťovny). Také se vám otevřou vrátka na kryté stadiony, kde se začnete potýkat s trojčlennými týmy soupeřů v NHL Threes. Posledním stupínkem je samozřejmě získané místo v týmech EASHL následované NHL. 

Ukázka hvězdného vzestupu vašeho avatara překvapila i dalšími prvky. Budete si totiž vybírat: chcete být spíše smrticím střelcem, nebo raději předvádět fyzicky náročnou hru plnou hitů? Podle zvoleného povolání, úspěšnosti v plnění výzev a získaných turnajových primátů se budou vyvíjet vlastnosti vašeho hokejisty. Překonáváním zkušenostních milníků se vám budou otevírat nové dovednosti a výbava. Tady jsme mírně vyděšení, protože NHL 19 začíná zavánět loot boxy a mikrotransakcemi více než obvykle. Sice půjde jen o vizuální odlišení a snad neovlivní hratelnost, ale po průšvihu s Battlefront 2 v režii stejného vydavatele jsme mírně skeptičtí.

NHL 19; gameplay: taška

Snad nebude mít podmanivá záře ze sportovní tašky podobně smrtící účinek jako v případě Star Wars: Battlefront 2.

První kolo World of CHEL pro všechny aneb beta NHL 19

Jestli toužíte vyzkoušet novinky NHL 19 na vlastní ovladače, nebylo nic lehčího, než se zúčastnit nedávné otevřené bety, která trvala do 2. srpna. Samozřejmě šlo pouze o hráče na PS4 a Xbox One, protože na jiná herní zařízení se letos digitální hokej nepodívá. Na druhou stranu jsme dostali kompletní českou textovou lokalizaci. My jsme se také nechali zlákat vábením EA Sports a přinášíme vám čerstvé dojmy z našeho více než desetihodinového zápolení v onlinových režimech. Vyřádit se můžete v loňském NHL Threes, v EASHL a v letošní novince NHL Ones v rámci bojů všech proti všem. Vše je skryto pod společným názvem World of CHEL, kde vytváříte novou hvězdu světových kluzišť.

Od prvních minut vás NHL 19 nenechá na pochybách, že se budete muset o svého unikátního hokejistu postarat se vším všudy. Během tvorby vašeho zástupce na ledové ploše se nezabýváte pouze klasickým formováním obličeje, ale vrhnete se také do volby doplňků v rámci oblečení a vybavení. Zpočátku je hráč limitován docela malou nabídkou, ale s postupným získáváním zkušeností se dostane k novým kouskům v šatníku. Vykouknou na vás ze sportovních tašek, které více než hodně připomínají „oblíbené“ loot boxy plné kosmetických doplňků (EA se asi nepoučí). Zatím jsem neviděl žádný náznak vnitřní měny, ale obávám se, že v plné hře na nás rovněž vybafne.

NHL 19; gameplay: postava NHL 19; gameplay: rybník NHL 19; gameplay: prales

Obrázek 1: Zevrubné vytváření postavy vás s vaším hokejistou jistě sblíží. Obrázek 2: První turnaje si musíte odmakat mezi zasněženými smrky kanadských plání. Obrázek 3: V betě NHL 19 je přístupný pouze první, pralesní turnaj režimu Ones.

V NHL 19 definujete svůj unikátní styl

Mimo designové kousky oděvů a výstroje se můžete těšit také na unikátní oslavy gólů a řízné hlášky, kterými budete častovat soupeře po vstřelení gólu nebo tvrdém hitu, který jej pošle k ledu. Honba za zkušenostmi v módu World of CHEL však bude poháněna zajímavější odměnou, než jsou tyhle blbůstky pro hračičky. Váš borec bude v NHL 19 otevírat nové dovednosti, které s přiřazením k vybranému hernímu pojetí (útočný obránce, bitkař, útočník před bránu a řada dalších) jasně definují váš styl. 

Já jsem se soustředil na všestranného útočníka, jemuž jsem časem jako primární vlastnost dal do vínku milimetrové přihrávky a na druhou pozici střelbu bez přípravy, kterou jsem doplnil odpovídající pasivní vlastností. A musím se přiznat, že to na kluzišti bylo znát. Od specializace vašeho hráče se totiž odráží rozpětí jeho výšky a váhy, protože nikdo by asi neuvěřil útočníkovi se dvěma metry a váhou přes metrák jeho ladné pohyby, ne? Na hřišti se tedy neřeší jen, co kdo umí, ale také jeho fyzické proporce. Když se potká vetchý útočník s obráncem čističem, proletí se forward hodně daleko a ze střetu se dlouho vzpamatovává.

NHL 19; gameplay: vývoj NHL 19; gameplay: odměna NHL 19; gameplay: lavice

Obrázek 1: Přesná specifika svého hráče doladíte v docela rozsáhlém menu postavy. Obrázek 2: Loot tašky NHL 19 budou obsahovat kosmetické předměty. Obrázek 3: Během zápasů EASHL můžete skončit také na trestné lavici, z níž budete držet palce svým spoluhráčům.

Prozatím docela toxická beta NHL 19

Vývojem postavy se budeme více zabývat v recenzi, všechny totiž určitě zajímá samotná hratelnost. Nejdříve jsem se pustil na kanadské ledové plochy, abych zjistil, jak se v praxi projeví mód NHL Ones. Je bez debat, že jde opravdu o záležitost pro samotáře se sklonem sólovat. Na třetině hřiště se bez jakýchkoliv pravidel morduje trojice hráčů, kteří se snaží vstřelit branku. Po několika desítkách zápasů jsem došel k závěru, že šikovnost nestačí (nemyslím si, že jsem úplný nešika) – buď proti vám stojí hrouda svalů, jež vás pošlou k zemi, z níž se dobrých deset vteřin sbíráte, nebo uniknete hromotlukovi, aby vás sestřelil další soupeř pěkně za bukem. 

Možná je to dáno povahou živých hráčů a umělá inteligence se bude chovat taktičtěji, ale Ones je prostě řež, v níž uspějí vyčůranější hokejisté, kteří se naučí pár triků, jak oklamat soupeře a překonat gólmana. V betě NHL 19 se prozatím nejedná o nic těžkého, protože muž za maskou je vskutku tupec. Občas se postaví mimo branku, jindy se rozhodne lehnout si a už nevstat. Zásadně ve chvílích, když drží kotouč soupeř, pochopitelně. Doufejme, že se jedná o nedostatky předběžné verze a v plné hře budeme mít strážce svatyně, kteří pravidelně papají vitamíny I a Q, jinak se na tento hodně arkádový mód brzy zapomene.

NHL 19; gameplay: atmosféra NHL 19; gameplay: týmový duch NHL 19; gameplay: bitka

Obrázek 1: K EA Sports můžete mít své výhrady, ale umění vytvořit atmosféru televizního přenosu umí v NHL 19 dokonale. Obrázek 2: V zápasech severoamerické ligy půjde především o sehranost vašeho celku. Obrázek 3: Křivdy, frustraci a ostré střety můžete řešit i bitkou přímo na ledě.

Se svým hokejistou se můžete zapojit také do bojů NHL Trees (tři na tři) známé z loňského ročníku. Zběsilé souboje na menším kluzišti mají díky svým upraveným pravidlům pořád šťávu. Bohužel i tento mód trápí dysfunkční brankáři. Větší problém se ovšem rýsuje v online komunitě. Sami totiž nic nezmůžete, takže pokud natrefíte na egoisty nebo trolly, moc si nezahrajete (lépe hrát v trojici s přáteli, pochopitelně). Taky jsem během testování narazil na nehorázný počet vzteklých ukončení zápasu (tzv. ragequitů) psychicky slabších prohrávajících jedinců, kteří tímto způsobem kazí rozjeté střetnutí dalším pěti hráčům.

Za zkoušku NHL 19 rozhodně stojí

Spousta lidí se rozhoduje, jestli si letošní ročník NHL 19 pořídí. Obávají se minimálních změn oproti loňskému dílu (možná oprávněně) a implementování pouze kosmetických vylepšení. Pro ně rozhodně stála dostupná beta za zkoušku. Sice nic neprozdradila o singleplayeru a velkých zápasech severoamerické ligy, ale představila technologii RPM v plné kráse a ukázala kariérní začátky vašeho vlastního hráče včetně nového módu Ones. K dispozici byla také možnost zahrát si s týmy NHL v lokálním nebo online zápasu či si zabojovat se svým svěřencem v EASHL.

Gameplay ukázka z youtube kanálu Sports Gaming Universe.

Pokud jste se obrnili trpělivostí (občas hra spadla) a přežili jste některé výstřelky hráčské komunity, mohli jste se docela slušně pobavit u zdarma nabízeného obsahu. Ovšem pozor, brány veřejného testování NHL 19 byly uzavřeny 2. srpna – nyní nám už nezbývá než si počkat na plnou verzi.

i Mohlo by vás zajímat

Související články

Hodnocení metacritic

NHL 19 vyšlo 14. září 2018 na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací