Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky Děčín, Kladno, Brno-Lískovec a Frýdek-Místek. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.
Výměna nevhodného dárku Philips - Pro bezpečnější jízdu

NHL 20 (RECENZE) – Brnkání na nostalgickou strunu

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Sportovní tornádo, jež vtrhne mezi hráče počítačových her pravidelně každý podzim, už za sebou zanechalo americký fotbal Madden NFL 20, zdařilý basketbal zatížený mikrotransakcemi NBA 2K20 a realistickou fotbalovou simulaci eFootball PES 2020. Přesto na obzoru ještě čekají další týmová klání v čele s velmi očekávanou kopanou FIFA 20 a hokejovým NHL 20, na které se podíváme v dnešní recenzi, analyzující posun od loňského roku.

Recenze (PS4 Pro)NovinkyDojmy z hraní (PS4 Pro)


• Žánr: Sportovní • Multiplayer: Ano (Local, co-op, online) • Vývojář: EA Vancouver • Vydavatel: Electronic Arts • Platformy a Datum vydání: PS4Xbox One (13. září 2019) Homepage • Čeština: Ano


Části článku


Obsah recenze NHL 20 (PS4 Pro)

 1. Hokejová schizofrenie
 2. Alumni týmy jsou největším trumfem NHL 20
 3. Herní režimy pro každého
 4. Máchání hokejkou bych v NHL 20 zakázal
 5. Audiovizuální stránku trápí staré známé problémy
 6. NHL 20 o chloupek lepší než minulý rok
 7. Recenze NHL 20: závěrečné hodnocení

Hokejová schizofrenie

• Recenze: 20. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Rok se s rokem sešel a pomalu se rozjíždí nové sezóny všech hokejových soutěží ve Starém i Novém světě, z nichž nejsledovanější je ta severoamerická známá pod zkratkou NHL. Tato tři písmena se pravidelně objevují také v názvu simulace nejoblíbenějšího zimního sportu, o kterou se léta letoucí stará společnost EA, jež v tomto směru nemá přímého konkurenta. Ani letošní ročník NHL 20 není žádnou výjimkou, a proto patří digitální hokej k těm nejvíce konzervativním (zkostnatělým, chcete-li) sportům, které se mohou na našich konzolích objevit. Ano, pouze konzolích, protože manažeři v EA Sports stále tvrdí, že o nahánění puku po ledě není na PC zájem, i když veřejné průzkumy tvrdí opak.

NHL 20; screenshot: cover
Titulní hvězdou NHL 20 se stal útočník Toronta Maple Leafs Auston Matthews.

Úvodním odstavcem jsem si odbyl klasické spílání na největší dva dlouholeté problémy série NHL, takže nyní mi už nic nebrání, abych se věnoval aktuálnímu ročníku z pohledu hráče, jenž by na finanční hospodaření sportovní sekce EA nejraději zapomněl. Všichni víme, že poslední ročníky hokejové simulace přešlapují na místě, protože tvůrcům chybí potřebný impuls pro zavedení nového enginu, což nakoplo série Madden NFL a FIFA k razantním změnám v hratelnosti. Jenže vancouverská pobočka EA Sports nehází flintu do žita a snaží s rozdanými vývojářskými kartami připravit tu nejlepší hokejovou arkádu, která uspokojí fanoušky klouzání po ledě.

NHL 20 – Stars vs Bruins 1st Period (Gameplay)

S natrénováním střelby pomocí pravé páčky dokážete v NHL 20 při troše štěstí roznést na kopytech každého soupeře, což ovšem znamená, že vám protivníci mohou oplatit stejnou mincí.

Nechápejte mě špatně, taky jsem naštvaný, že na první pohled dostáváme do rukou po roce to samé, ale zároveň musím přiznat, že jsem se u NHL 20 bavil o dost víc než loňský rok. Jak se na následujících řádcích dočtete, tvůrci si vzali k srdci připomínky komunity a zapracovali je do nového ročníku. Také kolizní systém RPM 2.0 (Real Player Motion) zaznamenal mnohá vylepšení, i když k dokonalosti ještě notný kus chybí. Navíc jsme se letos dočkali několika novinek, které potěší srdce každého pamětníka památných naganských dní.

Alumni týmy jsou největším trumfem NHL 20

Nedávno jsem se v novince rozepsal o historických týmech zařazených do nabídky sestav, které můžete poslat na led. Původně jsem si myslel, že půjde pouze o kosmetickou změnu, jež nenabídne nic nového kromě pár jmen v sestavě. Ale bez mučení se přiznám, že při každém spuštění NHL 20 během recenzování jsem nejdříve zabrousil do rychlého zápasu, vybral jeden z alumni týmů zahrnující největší hvězdy daného celku v historii a vypustil je na led, aby prokázali své kvality i po letech v zaslouženém sportovním důchodu. Okamžitě se ve mně probudilo mé mladší já, které sbíralo hokejové kartičky, listovalo v nich a tvořilo dokonalé sestavy tehdy milovaných Detroit Red Wings.

NHL 20; gameplay: Gordie NHL 20; gameplay: maskot NHL 20; gameplay: legendy
plácnout si s Gordiem Howem po vstřelení jeho branky je povinnost, stejně jako oslavit gól s maskotem nebo pochválit Patricka Roye za skvělý výkon.

Je neskutečná paráda, když na ledě znovu vidíte Maria Lemiuxe s Jardou Jágrem, jak se snaží porazit sestavu kolem Wayna Gretzkyho nebo Gordieho Howa. Z mého pohledu k dokonalosti chybí už jen historická fantasy liga, v níž bych asi utopil desítky hodin. Ale to bylo proti finanční politice EA, která volně obchodovatelné hvězdy minulosti zařazuje pouze do HUT ligy, kde na ně náhodně můžete narazit v balíčcích. Alumni týmy tak paradoxně mohou být jediným důvodem koupě pro nostalgiky otrávené stále jen malými změnami v hratelnosti série NHL, čemuž bych se vůbec nedivil.

Herní režimy pro každého

Ovšem ne každý se jako já rád babrá v historických vodách, takže se raději poohlédne po jiné zábavě. V tomto ohledu NHL 20 exceluje, protože nabízí tolik herních módů, že si z nich každý hokejový nadšenec musí vybrat. Z mého pohledu je velmi zajímavý režim Become a Pro, v němž se snažíte nově vytvořeného hráče protlačit do NHL a pasovat jej na nováčka sezóny, potažmo jednu ze superstar celé ligy. Na rozdíl od NBA 2K20 se opět nedočkáte žádného příběhu (přitom FIFA měla po tři léta Alexe Huntera, takže se EA divím, že to nezkusí také s hokejem), ale také se nemusíte bát grindování, popř. placení za posun vlastností reálnými penězi. Stačí jen poslouchat kouče a přispět svým talentem k úspěchu týmu.

NHL 20 – ProAM (Gameplay)

ProAM vám umožní natrénovat útoky trojic do prodloužení v rámci zápasů NHL 20 nebo při návštěvě módu Threes Eliminator.

Pokud vám vyhovuje solitérský přístup a chcete předvést své dovednosti celému světu, tak pro vás bude umělá inteligence malou výzvou. Tvůrci totiž již loni vytvořili arkádový svět World of CHEL, v němž se střetnete s podobně naladěnými hráči a dáte si do těla na venkovních ledových plochách, kde se hraje téměř bez pravidel. Režimy Ones a Threes můžete potrénovat také v řadě výzev proti AI, ale letos bude hitem „battle royale“ vyřazování ostatních v rámci odnože Eliminator. Jestliže budete vítězit, postupně vyřadíte své soupeře a získáte vavříny slávy, pohár a naducanou sportovní tašku s kosmetickými předměty. Letošní rok již není takový tlak na jejich monetizaci, takže se ke kouskům oblečení a animacím v pohodě propracujete samotným hraním.

V případě, že vám je bližší týmová hra a rádi se houpete v manažerské židli, tak se vrhnete raději do režimu Franchise (česky Organizace), kde mimo samotných zápasů řešíte kompletní zázemí v týmu. Staráte se tak o psychickou pohodu hráčů, trenérskou sestavu, najímáte vhodné skauty hledající nové hvězdy a obecně dohlížíte na pohodový chod mužstva. Novinkou jsou skryté talenty hráčů, o nichž nevíte při jejich nakupování a jež se rozvinou až v průběhu sezóny (nebo je odhalíte výborným scoutingem).

NHL 20; gameplay: Ones NHL 20; gameplay: výbava NHL 20; gameplay: zoufalství
S kvalitní výbavou můžete vyrazit na místní rybník nebo přivádět soupeřovy brankáře k zoufalství ve vyprodaných arénách.

Na závěr samozřejmě nemůžu zapomenout na fantasy ligu HUT (Hockey Ultimate Team), která je pevnou součástí NHL 20 podobně jako FUT pro sérii FIFA. Zde vše probíhá podle zavedeného a pro EA léty ověřeného mustru, kdy rozbalujete balíčky s hráči, smlouvami a dalšími proprietami, pomocí nichž si postupně budujete svůj vysněný tým. Nákup nových balíčků je docela drahá záležitost, ale postupným plněním výzev a online soupeřením s ostatními hráči si nakonec vyděláte dost aspoň na průměrný tým. EA by samozřejmě bylo šťastnější, kdybyste byli pohodlnější a sáhli pro kreditní kartu. To už je však na vás.

Máchání hokejkou bych v NHL 20 zakázal

Prostoru pro hraní je, jak sami vidíte, více než dost, otázkou tedy zůstává, jestli se trávení času v NHL 20 rovná zábavě a zda si zaslouží vaše peníze. Podle mého tvůrci udělali vše pro to, aby byl letošní ročník zábavnější než poslední díl. Loňský rok velkolepě představený systém RPM se dočkal významných úprav, díky kterým hokejisté nepůsobí při střelbě a přihrávkách jako úplně nemotorní panáci. Jednotlivé animace hráčů se nyní propojují do ladného celku a až na několik výjimek působí kontextuální provázání pohybu velmi přirozeným dojmem, především při opakovaných záběrech.

NHL 20 – Ones Now (Gameplay)

Osobně nejsem příznivcem ryze sólo režimů v týmových sportech, takže v NHL 20 dávám přednost módu Become a Pro, kde jste součástí celého mužstva. Přesto mohou být variace na mód Ones zajímavou možností pro hráče hledající výzvu, především v rámci online bojů Eliminator.

Přesto se ještě najde prostor k vylepšení stávající mechaniky. Díky rozebrání každého hráče na jednotlivé komponenty, jež fungují jako fyzikální stroj, se občas chovají vaši svěřenci dost divně v případě, že třeba zahučí do branky nebo se dostanou do klinče radujících se soupeřů (třesou se, jako kdyby podstupovali kúru v poláriu). Ještě křečovitěji vše vypadá ve chvíli, kdy chcete přeskočit danou naskriptovanou scénu během střídání, protože se někdy až na vteřinu zaseknou jako v mannequin challenge a pak se zase rozpohybují v kvapíku, aby vše dohnali. To se jim pak divně začnou pohupovat dresy, aniž by se kolem nich něco dělo.

Tyto menší nedostatky klidně hodíte za hlavu, protože jinak se NHL 20 ovládá a chová docela komfortně. Ovládání hokejkou na pravé páčce by sice potřebovalo ještě trošku poštelovat především při bránění (sice jsem nebyl za podrážení vylučován tak často jako loni, ale i tak jsem určitě nepatřil v režimu Become a Pro k trenérovým oblíbencům), ale střelba a kličkování přejde velmi rychle do krve. O to více naštvou občas úplně (s prominutím) dementní spoluhráči, kteří během závaru před svatyní zavezou puk za brankovou čáru (a pak se vztekají), blokují vám cestu na modré čáře (a pak se diví) a občas nejsou ochotni najet do solidní pozice na přihrávku.

NHL 20; gameplay: brankář NHL 20; gameplay: klička NHL 20; gameplay: bodyček
V NHL 20 se dočkáte velmi podařených akcí v útoku, zázračných zákroků a minel brankářů a také kontaktních soubojů, které propočítává technologie RPM 2.0. Někdy ovšem zazlobí, především při bodyčecích.

Audiovizuální stránku trápí staré známé problémy

NHL 20 bohužel doplácí na pomalu zastarávající engine. Tvůrci mají sice o něco lehčí pozici, protože modelují pouze obličeje a ostatní zabalí do dresů a chráničů, ale i tváře hráčů občas vypadají dost uměle a archaicky, což se projevuje především u méně známých sportovců z lig mimo Severní Ameriku. V NHL 20 letos opět najdeme českou extraligu, ale mimo oficiální insignie v podobě znaku, trikotu a výzdoby ledu můžete nechat pracovat svou představivost, protože naše sportovce poznáte jen velmi těžko. Na druhou stranu to tvůrcům nelze zcela vyčítat, protože český trh je docela malý rybníček, který si nezaslouží zase tolik pozornosti jako třeba švédská liga.

Více mě štvou občasné záseky hokejky v mantinelu (i když jich o dost ubylo), prolínání textur hráčů a jejich dresů či mrtvolně křepčící diváci (občas narazíte na opravdové nihilisty, kteří vypadají, jako by byli v hledišti posazení proti své vůli nebo je tam přenesl teleport z místní knihovny), kteří sérii NHL trápí již delší čas. Těžko jsem si zvykal také na nový interface (časomíra dole?), protože skončila spolupráce s televizní stanicí NBC, od níž si EA půjčovala oficiální grafiku. Tím pádem se setkáme také s novými komentátory, kteří sice nejsou úplně špatní, občas z jejich vět občas zavane příjemný vánek neotřelosti, ale po delším hraní se začnou chorobně opakovat.

NHL 20; gameplay: Chel
Zahrát si v západu slunce na rybníku za domem proti největším hvězdám NHL? Ve World of CHEL to není žádný problém.

NHL 20 o chloupek lepší než minulý rok

Když to vezmu všechno dohromady, tak musím být s letošní simulací hokeje spokojen. Vím, že se rozhodně nejedná o revoluční díl a vlastníci loňského dílu by si měli investici hodně promyslet, ale já jsem schopen přivřít jedno, možná obě oči díky historickým alumni týmům. Také velké množství módů dokáže zabavit na velmi dlouho a na své si přijdou také fanoušci adrenalinových vyřazovacích bojů v rámci módu Eliminator. Hratelnost NHL 20 se také o kousíček posunula k hranici mé spokojenosti. 

Vše zakončím svou mantrou o tom, že pokud jste nehráli poslední dva, tři díly, bude vás letošní hokej bavit i přes jeho zjevné nedostatky. Veteráni by měli před koupí zvážit své priority, zase tak velký rozdíl oproti loňsku to není. NHL 20 vyšlo 13. září pouze pro PS4 a Xbox One, vlastníci počítačů bohužel opět utřeli nos.

Tato recenze byla napsaná pro PS4 Pro verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze NHL 20: závěrečné hodnocení

        Hodnocení 83 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
90 %
 Audiovizuální zpracování
78 %
 Znovuhratelnost
95 %
NHL 20; recenze

Klady

 • Historické týmy
 • Pro soutěživé Ones a Threes Eliminator
 • RPM 2.0, především při střelbě
 • Velké množství režimů
 • Slušný počet lig, včetně té české
 • Dobrý pocit ze samotného zápasu
 • Kontrola střelby a přihrávek
 • Mód Become a Pro z hlediska hodnocení přínosu pro tým

Zápory

 • Občas haprující umělá inteligence, především v obraně
 • Občasné technické chyby
 • Zastarávající grafika
 • Nevychází na PC
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní počítačových a deskových her patří k mému životnímu stylu už více než dvacet let, protože mě baví prozkoumávat nápadité příběhy a světy, které můžu sám ovlivnit, případně si rád zablbnu ve sportovních a závodních titulech. O svých dojmech z návštěv těchto fantaskních míst neomezených možností píšu s různě dlouhými přestávkami přes třináct let, z toho poslední tři roky pro Alza Magazín.

NHL 20 – Novinky

 1. (5. 9. 2019) Návrat do Hartfordu nebo Québecu
 2. (19. 8. 2019) Generální manažer se vším všudy
 3. (19. 7. 2019) Technologie RPM prošla v NHL 20 revizí

Návrat do Hartfordu nebo Québecu

• Novinka: 5. 9. 2019 • Autor: Jakub Němec

Sám jsem patřil k lidem, kteří neustále poukazují na pouze mírná vylepšení samotné hratelnosti, ale musím uznat, že se tvůrci z EA Vancouver snaží zastaralý engine nahrazovat novátorskými přístupy v rámci herních módů. Poslední dobou se nechali inspirovat battle royale žánrem, jenž adaptovali do World of CHEL, kde se můžete vyřádit v NHL Ones a NHL Threes. Daný krok potěšil spíše arkádověji laděné hráče, takže vyznavači tradičního hokeje utřeli nos. Letošní ročník ovšem dává naději také jim.

NHL 20; screenshot: Alumni teams
Mé nostalgické já má neuvěřitelně uspokojivý pocit ze seznamu 33 týmů, které se v NHL 20 objeví v rámci módu Alumni Teams. Především Québec Nordiques, tedy Colorado Avalanche, mě velmi těší.

V režimu Play Now a Franchise se totiž objeví mimo tradičních týmů, jež se letošní rok zúčastní klání v severoamerické lize, také trojice nedávno zaniklých klubů – Québec Nordiques (licenci má nyní Colorado Avalanche), Minnesota North Stars (dnes Dallas Stars) a Hartford Whalers (současná Carolina Hurricanes). To ovšem není všechno, protože v rámci tzv. Alumni Teams v manšaftech uvidíme i ikonické hvězdy, které si již hoví ve sportovním důchodu. Prozatím se ukázaly minesotské legendy Peter Štastný, Peter Forsberg a Joe Sakic, zatímco za Chicago Blackhawks na led vstoupí Jeremy Roenick, Stan Mikita a Chris Chelios.

Jsem hodně zvědavý, jaké legendy se v seznamu hráčů ještě objeví a kolik prostoru dostanou hráči české a slovenské provenience. Namátkou mě napadá Robert Reichl, Robert Holík, Martin Ručinský, Peter Bondra, Miroslav Šatan či Žigy Pállfy. Snad se nezapomene ani na Dominika Haška či Jaromíra Jágra. Mód Alumni Teams má evidentně velký potenciál, především pro kované fanoušky hokeje. Tvůrci z EA Vancouver si tak uvědomili, že princip fungující v sérii FIFA by mohl stejně dobře nadchnout také fanoušky NHL 20 a podle mě to může být správný směr. Uvidíme již 13. září na PS4 a Xbox One.

• Zdroje: GamespotGenerální manažer se vším všudy

• Novinka: 19. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Na NHL 20 se ve světě sportovních her hledí jako na ušmudlánka, protože EA Sports mu nevěnuje mnoho prostoru. Letos se neukázal digitální hokej ani na E3, kde si své místo uzurpovaly po světě populárnější FIFA 20 a Madden NFL 20. Navíc vývojáři z Vancouveru neimplementovali nový engine a nepřivedli svůj titul zpět na počítače, i když k tomu komunita delší dobu vzývá. Přesto nemůžeme tvrdit, že se tvůrci nesnaží svůj projekt posunout dále, i když v samotné simulaci na ledě to již v zastaralém rozhraní půjde těžko. Proto se už vloni zaměřili na širší správu týmu pomocí skautů hledajících talenty po celém světě a letos jdou ještě dále.

NHL 20 | Franchise Mode Trailer

Pokud vás mód Organizace, anglicky Franchise, více zajímá, neváhejte si pustit podrobný dvacetiminutový rozbor od tvůrců.)

Během sezóny v režimu Organizace se budete starat nejen o hráče samotné, ale také o lodivoda vašeho celku. Trenéři začnou mít mnohem větší důležitost, protože jejich atributy se projeví na stavu kabiny i pohodě hráčů na hřišti. Odvážnější kouč poskytne bonusy pro útočníky během přesilovek či v závěrečných fázích hry, zatímco konzervativnější muž na lavičce podpoří své obránce. Vybrat vhodného kandidáta pro váš tým nebude nijak jednoduché, protože musíte zvážit šestici atributů (útok, obrana, přesilovka, oslabení, trénování, vliv), které ovlivní vše od souhry formací na ledě po práci skautů v zahraničí.

Velmi zajímavým prvkem bude psychická pohoda trenéra, která se projeví v jeho morálce. Záležet bude samozřejmě na týmovém výkonu na ledě, ale odrazí se také u vztahů s managementem, v trenérském týmu a také u pohody v kabině. Špatné rozpoložení trenéra dokáže rozhodit celý tým a může se projevit v pohovorech, které se svým koučem povedete. Bude zajímavé sledovat, jak se změny v režimu Organizace projeví v celkové hratelnosti, kterou otestujeme již 13. září na PS4 a Xbox One.

• Zdroje: ea.comTechnologie RPM prošla v NHL 20 revizí

• Novinka: 19. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Loňský ročník NHL se holedbal, že díky systému snímání hokejistů v pohybu budou schopni převést jejich typické chování na hřišti do své simulace. RPM (Real Player Motion) uspěla tak napůl, protože v rámci fyziky kolizí vytvářela realistické srážky na ledě i u mantinelu, ale samotné bruslení, střelba či přihrávky občas nefungovaly zcela přesvědčivě. Proto se tvůrci v tomto směru zaměřili na vylepšení (když už nezapracovali na implementaci enginu Frostbite) a tvrdí, že digitální hokej ještě nikdy nebyl hokejovější. Musí se nechat, že v gameplay traileru vypadají přešlapovačky, rozjezdy i dobržďování moc pěkně, ale to nutně neznamená, že se to projeví v hotovém titulu.

NHL 20 | Official Gameplay Trailer

První ukázka hratelnosti NHL 20 nevypadá špatně, ale s nadšenými reakcemi vydržme do prvních testů na vlastní ovladače.

Abych ale nebyl pouze skeptický, vývojáři si vzali k srdci kritiku animace střelby, která občas působila jako pěst na oko (především při ranách bez přípravy), a v NHL 20 skloubili pohyb horní a dolní poloviny těla tak, aby se opět o kousek přiblížili realitě. Nemělo by se tak už stávat, že puk prosviští kolem připravené hole, protože se váš hokejista křečovitě kroutí, aby se našteloval směrem k brance. Podobně se v EA Sports zaměřili také na chování hráče po přijetí přihrávky, takže by se nemělo opakovat splašené míchání hokejkou, které působilo občas jako z cirkusového čísla, především při pohybu u mantinelu.

Příjemným bonusem RPM 2.0 se pro nás stane detailní nasnímání největších hvězd severoamerické ligy, takže je poznáme na kluzišti na základě jejich typického chování a pohybů – rány z levé strany v podání Alexandra Ovečkina či střelba zápěstím Austona Matthewse jsou jen vrcholkem ledovce. Na závěr vyjádřím své nadšení, že brankářům se přidala do stravy další dávka vitamínů I a Q, takže by neměli tupě odrážet puky před sebe, ale měli by se snažit je uklízet do bezpečných prostor v rozích pásma. 13. září snad uvidíme, že tvůrci nepředložili pouze plané sliby, protože si NHL 20 vyzkoušíme na PS4 a Xbox One sami a vytvoříme si o aktuálním ročníku vlastní úsudek.

• Zdroje: ea.com

NHL 20 – Dojmy z hraní (PS4 Pro)

 1. Revoluce se v NHL 20 odkládá napřesrok
 2. Vpřed mírným pokrokem
 3. Veteránští dravci vás slupnou jako malinu
 4. Kupovat NHL 20?

Revoluce se v NHL 20 odkládá napřesrok

• Dojmy z hraní: 31. 7. 2019 • Autor: Jakub Němec

Přiznejme si hned na začátku, že dokud se v EA Sports nerozhodnou přejít na nový engine, tak většina textů, které se o sérii NHL napíší, budou vždy obsahovat žehrání po novém pohonu hokejové simulace. Ačkoliv se tvůrci snaží dotáhnout k dokonalosti současnou podobu nejoblíbenějšího zimního sportu, tak se stále budou potýkat s omezeními, jež se váží k zastaralejšímu modelu. NHL 20 bude mít letos ještě těžší úlohu, protože po loňském systému RPM zdokonalujícím pohyb hráčů, práci s hokejkou a fyzickou hru se nedočkáme ničeho převratného. Autoři totiž již nyní předesílají, že se postarali o úpravy nedostatků, na něž si komunita stěžovala, ale nepřidala k tomu nic bombastického pro nadcházející sezónu.

NHL 20 beta – ProAM (gameplay)

V rámci Threes se můžete pustit do soubojů proti soupeřům z celé NHL ve variaci ProAM. NHL 20 tak umně propojuje rybníkářský hokej s dovednostmi nejlepších hráčů světa.

Svým přístupem tak ženou vodu na mlýn těm, kteří EA kritizují, že za téměř dva tisíce korun vydávají každoročně předražené updaty s novými soupiskami, ale inovacemi šetří jako šafránem. Proto jsem byl hodně zvědavý, jak si aktuální ročník povede v otevřené betě naplánované na období 26. – 31. července. Vyzkoušel jsem si v ní všechny nabízené režimy, což zahrnuje klasický online zápas, souboje na rybníku v rámci loňské novinky Ones (1vs1vs1), předloňské akvizice Threes (3vs3), letošní trojkové zápasy s hvězdami NHL v rámci ProAM a také vyřazovací režim Eliminator.

Vpřed mírným pokrokem

Nebudu chodit kolem horké kaše, v rámci prezentace se v NHL 20 nedočkáme žádné přelomové změny. Tvůrci slibovali lepší práci s hokejkou u hrazení, což se jim podařilo vyplnit, ale i tak se občas vaši hráči změní v šermující panáky, ovšem na bodyčeky u hrazení i v prostoru se dívá skvěle, protože jejich rozanimování pomocí RPM 2.0 pracuje s horní a dolní částí těla hokejisty zvlášť. K realismu přispívá také lepší provázání pohybu hokejky při práci s pukem. Přijetí a rozehrání puku již není tak kostrbaté jako loni, dokonce provázanost střelby už vám nevyhazuje obočí tak často až navrch hlavy (ale nebojte, místy neskutečné lapsy zůstávají).

NHL 20; gameplay: zápas NHL 20; gameplay: nájezd NHL 20; gameplay: atmosféra
Prezentace ligových zápasů NHL 20 opět čerpá ze vzorů kvalitně produkovaných přenosů amerických televizních společností.

Hodně se mi líbí práce s největšími hvězdami severoamerické ligy, protože je na ledě opravdu poznáte podle jejich typických prvků. Ikonické zakončení Alexe Ovechkina od levého mantinelu konečně provedete tak, jak jej znáte z televize. Mnohem horší pocit mám ovšem z umělé inteligence. Vlastní hráči se vám motají pod brusle, takže se díky RPM spolehlivě rozplácnete a pustíte soupeře do protiútoku. A to se raději nebudu moc rozepisovat o podrážení nohou vlastním brankářem, když mu škrtnete o jeho modře vytyčený prostor brankoviště. Muži v maskách dle vývojářů lépe vyhodnocují útočné hrozby, ale já byl svědkem několika opravdu kuriózních gólů. Snad se to do plné verze ještě trošku poladí.

Veteránští dravci vás slupnou jako malinu

Pojďme se nyní podívat na nabídku režimů. Zápasy nabízí klasickou atmosféru, jak ji známe z loňského ročníku, největší změnu ovšem pocítí váš sluch. Změna komentátorů je patrná od prvních vteřin a troufnu si tvrdit, že kluci za mikrofonem jsou letos uřvanější, což u mě v plné verzi zřejmě povede ke snížení hlasitosti povídání doprovázející samotnou hru. Opět také dojde k úpravě citlivosti rozhodčích při posuzování práce s holí, protože podražení soupeře je otázkou nepatrného zavadění hokejkou o protihráče, takže 50 % času prvního zápasu jsem si užil v oslabení. Budiž, možná jde o mou nešikovnost, ale pěkně mi to hnulo žlučí.

NHL 20 beta – The Lot (gameplay)

V betě NHL 20 si můžete zahrát za vybrané megastar severoamerické ligy. Kluci by se takhle bezhlavě někde na rybníku za barákem nervali, takže si to aspoň můžete užít fiktivně.

Když se podíváme na rybníky Severní Ameriky v rámci režimu Threes, došlo zde k úpravám vedoucím k mé spokojenosti. Umělá inteligence se snaží lépe využívat volného prostoru, najíždí si do vyložených šancí a dokonce je dokáže proměnit. Mnohem větší zábava je ovšem hrát se dvěma kamarády, nejlépe u jedné obrazovky, kdy si můžete naplánovat šílené akce. Také režim 1vs1vs1, tedy Ones, mi přijde letos vstřícnější, ale možná jde jen o můj pocit. Jakmile vám totiž algoritmus nalosuje ostřílené protivníky, nestačíte se divit, co se kolem vás děje a už prohráváte o několik gólů. 

V plné verzi se zřejmě bude brát větší ohled na level postavy, ale beta asi potřebuje využít každého přítomného hráče na maximum, takže míchá zápasy bezhlavým tempem. Podobný pocit vás zřejmě potká také u nového režimu Eliminator, v němž se utkáte kdo s koho s 81 soupeři o postup do dalšího kola bojů o sladkou odměnu. Matadoři vás zde roznesou na bruslích a s nováčky se zde nikdo nemaže. Sám jsem byl jednou zlý a naložil svým protivníků na záda pětigólový příděl, abych následně podobnou dardu sám obdržel. Pro milovníky výzev to bude zlatý hřeb prověření jejich dovedností, slabší povahy tento režim zřejmě brzy pošlou k šípku.

NHL 20; gameplay: lot NHL 20; gameplay: úpravy NHL 20; gameplay: taška
V rámci režimu World of CHEL opět budete vylepšovat svou postavu – jak úpravou vlastností, tak oblékáním do různých svršků, které na vás budou padat z „lootboxových“ tašek.

Kupovat NHL 20?

Na otázku, zda investovat do letošní sezóny hokejové simulace od EA Sports, ještě nemám odpověď, musím si počkat na plnou verzi, jež vyjde na PS4 a Xbox One 13. září 2019. Prozatím bych to shrnul tak, že některé inovace jsou patrné na první pohled a pro fanoušky vylučovacích soutěží se zde otevírá nový prostor díky režimu Eliminator, ale v jádru se moc věcí nezměnilo. Doufejme, že se NHL 20 nestane obřím předraženým patchem a nabídne něco také veteránům série. Pro nováčky, resp. delší absentéry v této hokejové simulaci, může být NHL 20 zajímavým vstupem na virtuální kluziště. Uvidíme, jak budeme spokojeni v září.

• Zdroje: Vlastní

Tyto dojmy z hraní byly napsány pro PS4 Pro verzi.

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

NHL 20 vychází 13. září 2019 na PS4 a Xbox One. O novinkách vás budeme informovat.

NHL 20 – Oznámení

NHL 20 – Oznámení

NHL 20 ve jménu konzervatismu a zaseknutí pokroku

• Oznámení: 20. 6. 2019 • Autor: Jakub Němec

Nebudu vás dlouho napínat, NHL 20 se ani letos nepodívá na PC a ani ho nebude pohánět nový engine. Zkrátka vše zůstane při starém a inovace budou opět pouze kosmetického charakteru. Vše se tvůrci snaží zachránit rozvíjením svého systému reálného pohybu hráčů (RPM), díky němuž se fyzicky náročná hra do těla, animace střelby (přidalo se 45 způsobů střelby největších hvězd severoamerické ligy) a další aspekty pobytu na ledě blíží zážitku ze skutečných kluzišť. Brankáři prý dostali do vínku lepší uvažování (kolikrát jsme to již slyšeli?), aby byli schopni vyhodnotit hrozby v ošemetných situacích před brankovištěm. Uvidíme, jestli pojedli ty správné vitamíny I a Q, nebo se jedná pouze o prázdná slova vývojářů.

NHL 20 Cover Reveal Trailer ft. Auston Matthews

Hlavní tváří NHL 20 se stane útočník Toronta Maple Leafs Auston Matthews.

Tvůrci ze studia EA Vancouver se rozhodli nadále rozvíjet hokejová klání na venkovních kluzištích v rámci World of CHEL, která byla největší novinkou loňského ročníku. V NHL 20 se moc měnit nebude, takže se nás reklamní oddělení alespoň snaží uchlácholit čísly – pro úpravu svého avatara můžete využít přes 2000 kusů oblečení a vybavení, což vám umožní popustit uzdu své fantazií. Mírné inovace se dočkají také online módy HUT (Hockey Ultimate Team), v němž budete moci plnit v rámci módu Battle Squad off-line úkoly za odměny v podobě balíčků karet, a NHL Ones a THREES, do nichž přidali tvůrci vyřazovací turnaj Eliminator, kde vítěz bere vše (ano, battle royale na kluzišti).

Když se nemění engine, změňme aspoň grafickou prezentaci

Podobnou větu si zřejmě řekli tvůrci, takže občasného hráče se budou snažit okouzlit pohybovou informační grafikou, novým způsobem časomíry a všeobecně propracovanější prezentací, jež nám dodá pocit televizního přenosu. Mění se také dvojice komentátorů – Eddie Olczyk a Doc Emerick odešli do důchodu a místo nich budou hodnotit dění na kluzišti Ray Ferraro a James Cybulski, kteří se do nové výzvy pustili s vervou, protože namluvili 300 hodin komentářů, což je desetkrát více než u předchozí dvojice. Konec číselného ohromování, stejně bude záležet, jak se samotné NHL 20 bude hrát. Vyzkoušíme jej 13. září (předobjednávky již od 10. září), pouze na PS4 a Xbox One.

NHL 20; screenshot: řeka NHL 20; screenshot: chel
Mimo dění na kluzištích severoamerické ligy tvůrci NHL 20 nadále podporují klání na zamrzlých rybnících a řekách v arkádovějších módech.

• Zdroje: ea.com

NHL 20: Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

2 099,- bez DPH 1 735,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1276
NHL 20: Super Deluxe Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

2 349,- bez DPH 1 941,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1277
NHL 20 - Xbox One
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, české titulky, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold V tomto ročníku se dočkáme reálnějších soubojů i vylepšení pohybu celého těla. Novinkou je i Battle Royal Mód a nepřeberné možnosti úprav hráčů, stadionů, vybavení nebo oblečení.

549,- bez DPH 454,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MXO616
NHL 20: Deluxe Upgrade - Xbox Digital
Herní doplněk / DLC - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: Sportovní, pro uplatnění je vyžadována základní hra, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

519,- bez DPH 429,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1209
NHL 20: Standard Edition - Xbox Digital
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, Xbox Series S, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, české titulky, žánr: sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold

1 799,- bez DPH 1 487,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1282
NHL 20: ULTIMATE TEAM NHL POINTS 2200 - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1245
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 12000 - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / kredit - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní

2 679,- bez DPH 2 214,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ291
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 5850 - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / kredit - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní

1 379,- bez DPH 1 140,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ290
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 1050 - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / kredit - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní

299,- bez DPH 247,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ288
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 500 - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / kredit - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní

149,- bez DPH 123,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ287
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 2200 - PS4 CZ Digital
Herní doplněk / kredit - PS4/PS4 Pro, elektronická licence, klíč pro CZ PS Store, žánr: Sportovní

599,- bez DPH 495,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MSXESDCZ289
NHL 20: ULTIMATE TEAM NHL POINTS 1050 - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

249,- bez DPH 206,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1243
NHL 20: ULTIMATE TEAM NHL POINTS 5850 - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

1 299,- bez DPH 1 074,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1246
NHL 20 ULTIMATE TEAM NHL POINTS 500 - Xbox Digital
Herní doplněk / kredit - Xbox One S/Xbox One X, elektronická licence, klíč pro Xbox Live, žánr: Sportovní, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live

129,- bez DPH 107,-
Koupit
Ihned ke stažení
Objednací kód: MXESD1242
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi