AP+ slevy v app AP+ slevy

Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4 (RECENZE)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno • Autor: Ivona Hroníková

V domácí recenzi jsme pro vás vyzkoušeli robotický vysavač Niceboy Charles i4, který se pyšní pokročilými funkcemi, příjemnou cenovkou a vysokým výkonem. Zatěžkávací zkoušku absolvoval v domácnosti se dvěma malými dětmi a psem, takže to jednoduché rozhodně neměl. Jak obstál v domácím testování a vyplatí se jej pořídit?

Recenze – Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4

Robotický vysavač Niceboy Charles i4 (RECENZE) – OBSAH

 1. Kde a jak probíhalo testování robotického vysavače Niceboy?
 2. Parametry a funkce vysavače Niceboy Charles i4
 3. Niceboy Charles i4: obsah balení
 4. Uvedení robotického vysavače do provozu
 5. Ovládání robotického vysavače Niceboy Charles i4
 6. Jak Niceboy Charles i4 vysává?
 7. Niceboy Charles i4 a funkce vytírání
 8. Výdrž baterie a údržba robotického vysavače Niceboy
 9. Celkové hodnocení Niceboy Charles i4

Kde a jak probíhalo testování robotického vysavače Niceboy?

Robotický vysavač Niceboy Charles i4 jsme po dobu tří týdnů testovali v rodinném domě, který kromě dvou dospělých a dvou dětí obývá také aktuálně línajíc pes. V domě máme vinylové podlahy, dlažbu a několik kusových koberců. Každodenní vysávání je u nás na denním pořádku – dopoledne většinou pouštím můj starší robotický vysavač, odpoledne znovu vysávám buď klasickým, nebo tyčovým vysavačem, a to zejména proto, že jsem alergik a můj robotický vysavač příliš dobrou filtraci nemá. Byla jsem tedy velmi zvědavá výsledky Niceboy Charles i4, který by měl mít filtraci o poznání účinnější.

Parametry a funkce vysavače Niceboy Charles i4

Niceboy Charles i4 je chytrý robotický vysavač, který kromě vysávání umí i mopovat a zajistí tak kompletní úklid podlah. Je vhodný na všechny typy povrchů včetně koberců. Na jedno nabití dokáže pracovat 100 minut a poté se sám vrátí do nabíjecí základny, kde se dobije k dalšímu úklidu. Bezproblémovou orientaci v domácnosti mu zajišťuje systém NaviGATE, který pomocí gyroskopických senzorů zmapuje uklizený prostor a v kombinaci s dynamickými algoritmy vyhodnotí uklizenou plochu a pomáhá vysavači plánovat trasu tak, aby žádné místo nevynechal.

Tento robotický vysavač disponuje velkou 600ml nádobou na nečistoty, zásobník na vodu má pak objem 180 ml. Vybaven je dvoustupňovým filtračním systémem, kdy primární filtr zachycuje velké nečistoty a HEPA filtr drobnější nečistoty, jako je prach či alergeny. K úklidu využívá výkonný systém Hurricane PRO a dva boční antistatické kartáčky pro efektivnější úklid podél stěn a nábytku. Vybrat si lze ze tří způsobů úklidu. Samozřejmostí jsou senzory proti pádu ze schodů, detekce překážek v prostoru či možnost ovládání pomocí aplikace.

Niceboy Charles i4
Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4 se hodí na všechny typy povrchů

Jak se liší jednotlivé modely robotických vysavačů Niceboy?

Společnost Niceboy na českém trhu vystupuje již dlouho, avšak doposud se specializovala především na elektroniku, jako jsou akční kamery, autokamery, přenosné reproduktory, sluchátka či fitness náramky. Teprve nedávno se značka rozhodla proniknout do světa chytré domácnosti, když uvedla na trh svou první řadu robotických vysavačů Niceboy ION Charles.

Ten nejlevnější z řady nese označení i3, následuje i4, poté i7 a nejlepší pak s označením i9. My jsme domácímu testování podrobili aktuálně 2. nejlevnější model robotického vysavače Niceboy ION Charles i4. Následující tabulka vám pomůže zorientovat se v parametrech jednotlivých modelů.

Typ Niceboy ION Charles i3 Niceboy ION Charles i4 Niceboy ION Charles i7 Niceboy ION Charles i9
Vysavač a mop v jednom
Objem nádoby na prach 600 ml 600 ml 600 ml 450 ml
Nízký profil 7,8 cm pro úklid pod nábytkem
Navigační systém Základní navigace Inteligentní navigační systém NaviGATE Inteligentní navigační systém NaviGATE Laserový navigační systém LiDAR
Filtrační systém Dvoustupňový Třístupňový Třístupňový Třístupňový
Výdrž na jedno nabití 80 minut 100 minut 120 minut 150 minut
Mobilní aplikace
Kompatibilita s hlasovými asistenty

Niceboy Charles i4: obsah balení

Robotický vysavač Niceboy Charles i4 dorazil v kompaktní a lehké krabici. Kromě samotného vysavače, který mě hned po rozbalení potěšil elegantním designem, krabice obsahuje i praktické příslušenství. Co všechno skrývá?

 • Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4 v černé barvě
 • Nabíjecí základnu a adaptér
 • Štěteček na čištění
 • 4 boční kartáče (dva jsou tedy „do zásoby“)
 • Dálkové ovládání
 • 2 mopovací utěrky
 • Náhradní HEPA filtr
 • Návod k použití
Niceboy Charles i4 Niceboy Charles i4 recenze
Obsah balení

Uvedení robotického vysavače do provozu

Zprovoznění tohoto robotického vysavače nebylo nijak náročné. Nejprve je třeba připravit nabíjecí základnu, propojit ji adaptérem a ten umístit do zásuvky. Nabíjecí základna by se měla opírat o stěnu, aby ji robotický vysavač nikam „nestěhoval“ a v jejím okolí by měl zůstat dostatek volného prostoru pro bezproblémový návrat vysavače. Před prvním spuštěním je potřeba dát vysavač nabít alespoň na 12 hodin.

Po nabití vysavače jsem si stáhla aplikaci a spárovala ji s vysavačem. K tomu je potřeba vysavač restartovat a připojit jej na domácí Wi-Fi síť, což trvalo asi deset minut. Prostředí aplikace je velmi přehledné a lze s ní ovládat i další chytré spotřebiče značky Niceboy.

Ovládání robotického vysavače Niceboy Charles i4

Robotický vysavač Niceboy Charles i4 lze ovládat hned čtyřmi způsoby – pomocí dálkového ovládání, aplikace, hlasového asistenta Google Assistant či Amazon Alexa nebo manuálně přímo na těle vysavače. Je tedy na každém, jaký způsob mu bude nejvíce vyhovovat. Já si oblíbila ovládání přes aplikaci.

Niceboy Charles i4
Kontrolky vysavače pro manuální zapnutí, poslání vysavače na nabíjecí základnu a značení signálu.

Aplikace Niceboy

Aplikace Niceboy slouží nejen k zapnutí robotického vysavače, umí toho mnohem více. Lze si v ní naplánovat automatický úklid v jednotlivých dnech, zvolit režim úklidu, sledovat stav úklidu nebo kontrolovat životnost filtru a kartáčů. Úklid lze naplánovat i dvakrát denně a pro každý den v týdnu na jiný čas, což je velmi praktické – nemusíte vůbec myslet na to, že je třeba robota pouštět a snadno si úklid naplánujete na chvíle, kdy nejste doma.

Niceboy Charles i4
Prostředí aplikace Niceboy.

Jak Niceboy Charles i4 vysává?

Robotickému vysavači pár dní trvalo, než se v naší domácnosti dokonale zorientoval. V prvních dnech se občas někde zasekl, později se ale naučil inkriminovaná místa objíždět a fungoval už zcela bez mé pomoci. Doma máme vinylové podlahy, dlažbu a několik kusových koberců s různými výškami vlasu. I na ten nejvyšší vysavač zvládal bez problémů vyjet, což jsem velmi ocenila, protože můj původní robotický vysavač toto nedokáže.

Prahy doma nemáme, takže v tomto směru to měl vysavač u nás jednoduché, výrobce však uvádí, že je schopen překonat překážky až 1,5 cm vysoké. Jediné, co vysavač nezvládal, byl úklid pod jídelními židlemi, což je pochopitelné. Vybrat si můžete ze tří režimů úklidu – klasický je režim Smart, režim Spot zajistí důkladný úklid na menším prostoru (třeba pod stolem po jídle) a režim určený k úklidu podél stěn zajistí preciznější práci vysavače u stěn, kde se často více drží prachu.

Co se týče kvality úklidu, nemám vysavači absolutně co vytknout. Zvládal sesbírat všechny drobné nečistoty, u nás především drobky, mé vlasy a psí chlupy a díky bočním kartáčkům z koberců krásně dostal zapíchané chlupy našeho psa. Nikdy jsem si nevšimla, že by nějaké místo vynechal nebo uklidil nekvalitně, což je další zásadní rozdíl oproti mému původnímu vysavači. Občas jsem je přenesla i do druhého patra, kde robotický vysavač standardně nepoužívám. U schodů se vždy spolehlivě zastavil, takže se jej nemusíte bát používat ani v „nebezpečných“ místech.

Niceboy Charles i4
Robotický vysavač Niceboy Charles i4 potěší designem i výsledky vysávání.

Niceboy Charles i4 a funkce vytírání

Kromě vysávání nabízí robotický vysavač Niceboy Charles i4 i funkci mokrého úklidu. Oproti robotickým vysavačům, které jsem doposud v rámci recenzí zkoušela, má zásobník na vodu řešený jiným a řekla bych i praktičtějším způsobem. U většiny vysavačů je potřeba vyměnit zásobník na prach za zásobník na vodu, u tohoto modelu však ne. Jeho součástí je odnímatelná vodní nádrž, na níž se upevňuje mopovací utěrka. Nádrž disponuje i otvorem na vodu a velmi snadno se naplňuje. Jakmile je na ní umístěná utěrka a vevnitř voda, stačí ji jen nacvaknout na vysavač a vytírání může začít.

Niceboy Charles i4 recenze Niceboy Charles i4 recenze
Mopovací utěrka a nádržka na vodu.

Funkci vytírání můžete opět spustit pomocí aplikace, ovladače nebo hlasu. Vodu si vysavač dávkoval velmi dobře, podlaha nezůstávala nijak extrémně mokrá a na úklid celého přízemí kapacita nádržky na vodu vystačila. S většími nečistotami, o něž nemáme s malými dětmi nouzi, si už ale vysavač v tomto módu neporadil. To je ale opět pochopitelné – žádný robotický vysavač nedokáže v případě větších nečistot nahradit klasický mop a čisticí prostředek, na menší nečistoty už tento model dobře stačí. 

Výdrž baterie a údržba robotického vysavače Niceboy

Výrobce udává kapacitu baterie na 100 minut, což mohu potvrdit. Vysavač většinou úklid přízemí zvládl za hodinu až hodinu a půl a nikdy se mu baterie nevybila. I kdyby se tak ale stalo, sám by se dojel nabít do dokovací stanice, takže se jej nemusíte bát pořídit ani do domů či bytů s velkou podlahovou plochou. Co se týče údržby, velmi jsem ocenila nadstandardně velký zásobník na nečistoty. Můj původní vysavač má zásobník snad ani poloviční velikosti a v období, kdy pes líná, jeho kapacita nevystačí ani na celý úklid. To se mi s vysavačem Niceboy rozhodně nestalo, spíš naopak. Zásobník jsem často vysypávala až po dvou až třech dnech, což je o starost méně a beru to jako velké pozitivum. Z těla vysavače se vyjímá velmi snadno a celkově je manipulace s ním jednoduchá.

Kromě pravidelného vysypávání nádobky na prach je třeba pravidelně čistit prachový i HEPA filtr. Stačí jej omýt pod tekoucí vodou a nechat uschnout. Výrobce četnost této údržby v návodu neuvádí, já to vzhledem k mé alergii na prach dělala jedenkrát týdně a vždy jsem při tom vymyla i nádobu na nečistoty. Jednou za čas je pak stejně jako u jiných robotických vysavačů potřeba očistit přimetací kartáče, kolečko a senzory.

Niceboy Charles i4 recenze Niceboy Charles i4 recenze
Nádoba na nečistoty a filtrační systém.

Celkové hodnocení Niceboy Charles i4

Ačkoliv tento vysavač spadá do levnější cenové kategorie, v domácím testování obstál velmi dobře a slušně si stojí i v mém srovnání s dražšími modely, které jsem měla na recenzi. Byla jsem spokojená takřka ve všech ohledech. Ovládání je snadné, aplikace přehledná, plánování úklidu praktické a výsledky úklidu velmi dobré. Navíc je při úklidu vysavač celkem tichý, což je také plus. Má však poměrně hlasité pípání, kterým ohlašuje začátek úklidu nebo nějaký problém, ale to není negativum, které by nějak ovlivňovalo jeho funkčnost. Ocenila bych možnost nastavení zakázané zóny nebo magnetického pásku, abych mu zamezila přístup ke koupelnovým podložkám, do kterých se občas zamotal nebo ke psím miskám. Nicméně v této cenové relaci tyto funkce standardem nejsou. Celkově mohu tento robotický vysavač jedině doporučit, za příjemnou cenovku získáte skutečně chytrého pomocníka, který vám každodenní úklid domácnosti značně usnadní.

Niceboy ION Charles i4

Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4

Robotické vysavače

Robotický vysavač Niceboy ION Charles i4 je skvělým parťákem pro kompletní úklid podlah. Kromě suchého vysávání podlahy také vytře. Stačí stisknout funkci mopování a během chvilky máte vysáto i vytřeno najednou. Vysavač Niceboy ION má k dispozici 2 zásobníky, jeden na suchý a druhý na mokrý úklid. Součástí je objemná 600mililitrová nádoba na nečistoty a 180militrová nádobka na vodu. Vhodný je na všechny typy podlah.

Klady

 • Velmi dobré výsledky vysávání
 • Snadné ovládání
 • Přehledná a intuitivní aplikace
 • Možnost naplánování úklidu
 • Kvalitní filtrační systém
 • Snadná údržba
 • Dostatečná kapacita baterie
 • Možnost suchého i mokrého úklidu
 • Nízká hlučnost
 • Elegantní design

Zápory

 • Hlasité zvukové signály
 • Absence magnetické pásy či zakázaných zón
Ivona Hroníková

Ivona Hroníková

Před několika lety se rozhodla pověsit kariéru v účetnictví na hřebík a konečně se začala věnovat tomu, co ji opravdu baví – práci s textem. Pokud zrovna nesedí za klávesnicí, testuje domácí spotřebiče, kosmetiku a produkty pro děti. Volný čas nejraději věnuje rodině, focení a čtení. 

4,1 71×
Niceboy ION Charles i4 Black
Robotický vysavač s mopem - na zvířecí chlupy, na všechny druhy podlah, na vysávání, suché čištění, mokré čištění, high Efficiency filter, HEPA filtr, omyvatelný filtr, pěnový filtr a HEPA H13 filtr, automatické dobíjení, senzor proti nárazu, pokračování úklidu po samostatném dobití, vysátí více místností, senzor proti pádu ze schodů a funkce odloženého úklidu, ovládání mobilní aplikací, objem nádoby na prach 0,6 l, plastová sběrná nádoba o objemu 0,6 l, 2 boční kartáče, překoná překážky do výšky 1,5 cm, gyroskopická navigace, BLDC motor, Li-ion baterie, doba provozu 100 min, doba nabíjení 5 h, hlučnost 65 dB, kompatibilní s Google Assistant, Wi-Fi, rozměry 7,8 × 32 × 32 cm (V׊×H), hmotnost 2 kg, nabíjecí stanice součástí balení, černá barva
4 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: IONVR277
4,1 71×
Niceboy ION Charles i4 White
Robotický vysavač s mopem - na zvířecí chlupy, na všechny druhy podlah, na vysávání, suché čištění, mokré čištění, high Efficiency filter, HEPA filtr, omyvatelný filtr, pěnový filtr a HEPA H13 filtr, automatické dobíjení, senzor proti nárazu, pokračování úklidu po samostatném dobití, vysátí více místností, senzor proti pádu ze schodů a funkce odloženého úklidu, ovládání mobilní aplikací, objem nádoby na prach 0,6 l, plastová sběrná nádoba o objemu 0,6 l, 2 boční kartáče, překoná překážky do výšky 1,5 cm, gyroskopická navigace, BLDC motor, Li-ion baterie, doba provozu 100 min, doba nabíjení 5 h, hlučnost 65 dB, kompatibilní s Google Assistant, Wi-Fi, rozměry 7,8 × 32 × 32 cm (V׊×H), hmotnost 2 kg, nabíjecí stanice součástí balení, bílá barva
4 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: IONVR338
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací