Nikon Z50 (RECENZE) – APS-C bezzrcadlovka za přátelský peníz

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

S masivním nástupem bezzrcadlovek a celkovou změnou situace na trhu nakonec i Nikon znovu přepracoval celou svoji nabídku fotoaparátů jako takovou, a to samozřejmě i včetně příslušenství. Zhruba před rokem to začalo příchodem nových bezzrcadlovek Nikon Z7 a Nikon Z6, po nichž samozřejmě následovalo hned několik objektivů a další příslušenství. To vše ale bylo pro FX formát, tedy pro snímač velikosti kinofilmového políčka (full-frame), a na první bezzrcadlo s menším čipem formátu DX, tedy APS-C, jsme si museli počkat o něco déle. Až koncem roku 2019 se konečně objevil nový Nikon Z50, a to spolu s dvojicí objektivů optimalizovaných právě pro tento menší čip. Čekání to sice bylo docela dost dlouhé, ale jak to tak vypadá, nový fotoaparát rozhodně stojí za pozornost.

Mechanické provedení fotoaparátu Nikon Z50

Po stránce designu a mechanického provedení novinka nápadně připomíná své dražší stájové kolegy s čipem formátu FX (full frame), kterými jsou Nikon Z6 a Nikon Z7. To není žádné překvapení a dalo se to čekat, protože Nikon se i v minulosti snažil design co nejvíce sjednotit napříč modelovými řadami. Je to velmi podstatné, protože pokud fotografové časem pokročí se zkušenostmi a přechází z nižších modelů na vyšší, je přechod snazší, protože hlavní ovladače jsou vesměs na stejných místech, a hlavně je také zachována celková koncepce a logika ovládání, takže se člověk nemusí vše složitě učit znovu. A tak je tomu i nyní, i když novinka je samozřejmě menší, a hlavně výrazně lehčí než zmíněné vyšší modely. Přitom kvalita provedení není nijak výrazně ošizená a základní korpus fotoaparátu Nikon Z50 je kovový odlitek z oblíbených hořčíkových slitin.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka
Nikon Z50 je menší a lehčí než jeho dražší kolegové, přesto však perfektně padne i do větší ruky a skvěle se drží.

Pokud jde o odolnost, tady se Nikon tváří poněkud tajemně, protože u zmíněných vyšších modelů výslovně uvádí odolnost proti stříkající vodě a prachu, kdežto u novinky se jen zmiňuje o tom, že odolnost je nepatrně nižší, a to bez bližší specifikace. Nicméně jak ukazují produktové fotografie, šasi fotoaparátu je zhruba stejně robustní. No uvidíme, třeba se přesnější informace objeví ještě časem.

Hodnotíme ergonomii a ovládání Nikon Z50

Přestože je nový Nikon Z50 o poznání menší i lehčí než jeho dražší kolegové, opravdu se přímo skvěle drží, a to i v případě, že má uživatel opravdu velkou ruku – což je i můj případ. Vzhledem k rozměrům je to až skoro zarážející. Je to dáno zejména tím, že bateriový grip s úchopovou částí je opravdu hodně vykrojený, takže padne do ruky jako ulitý a držení je jisté i bezpečné. To samé platí i pro ovládání, protože naprostá většina ovládacích prvků je prostě tam, kde je člověk tak nějak automaticky předpokládá. Samozřejmostí jsou samostatná tlačítka pro nejdůležitější funkce, jako je korekce expozice a citlivost ISO, a nechybí ani dvojice rollerů (přední/zadní, tak jako u lepších zrcadlovek) nebo dvojice uživatelsky programovatelných tlačítek Fn1 a Fn2. Povedený je i výklopný LCD monitor s vysokým rozlišením (cca 1 Mpx), s nímž se skvěle manipuluje a v případě potřeby jej lze otočit i úplně směrem dopředu – třeba na stále oblíbená selfie. Velmi povedený je i elektronický hledáček s rozlišením 2,36 Mpx, kde je ovšem občas znát nepatrné zpoždění – ale opravdu jen nepatrné a jen v extrémních případech, takže to v závěrečném souhrnu raději ani nezmiňuji.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka
Výklopný LCD monitor i elektronický hledáček hodnotím velice kladně!

Na horní straně fotoaparátu pak kromě sáněk pro instalaci externího blesku najdeme i blesk interní, který je však mírným zklamáním. Blesk samotný sice funguje skvěle, ale má opravdu malý výkon. Nebudu vás unavovat nicneříkajícími čísly, ale shrnul bych to do konstatování, že bývaly časy, kdy blesky fotoaparátů podobné kategorie měly výkon i dvojnásobný. Na druhou stranu je pravda, že na běžné základní focení to stačí a menší výkon se dá kompenzovat navýšením citlivosti ISO.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka
Provedení bezzrcadlovky Nikon Z50 je srovnatelné s modely Nikon Z6 a Nikon Z7 – oceňuji především neošizený základní korpus z kovu.

Druhým nedostatkem vestavěného blesku pak je, že neumí Nikon CLS, což znamená, že neumí bezdrátově ani řídit a ani odpálit externí blesky Nikon. Poslední dobou je takovou až skoro módou, že se vestavěné blesky často do pokročilejších fotoaparátů nedávající dokonce vůbec, ale mně osobně to přijde škoda. Když umíte i s pouhým vestavěným bleskem dobře zacházet, je to skvělý pomocník i nástroj. Tohle se ale úplně nepovedlo, asi si to Nikon nechává v záloze do nějakého budoucího vyššího modelu.

Hlavní technické specifikace bezzrcadlovky Nikon Z50

Parametry Nikon Z50
Snímací čip APS-C, CMOS 20,7 Mpx
Poměr stran 3 : 2
Bajonet Nikon Z
Obrazový procesor EXPEED 6
Rozsah citlivosti ISO ISO 100–51 200 (204 800)
Automatické čištění čipu
Stabilizace na čipu
Automatické zaostřování (LCD) 209 bodů, cca 86% pokrytí
Citlivost AF - 4 EV
Rychlost sériového snímání 11 snímků za vteřinu
Video 4K – 30p / Full HD – 120p
LCD monitor Dotykový, 3,2" (8 cm), cca 1 Mpx
Hledáček OLED, 2,36 Mpx, 100% pokrytí
Vestavěný blesk
Odolnost vůči vlhkosti a prachu
Bezdrátové rozhraní WiFi, Bluetooth
Drátové rozhraní microUSB, HDMI, mikrofon
Paměťové karty 1× SD / SDHC / SDXC (UHS-I)
Rozměry 127 × 94 × 60 mm
Hmotnost 450 gramů (včetně baterie a karty)

Recenze Nikon Z50 – čip, obrazová kvalita a funkce fotoaparátu

Snímací čipem je senzor typu CMOS s rozlišením 20,9 Mpx, tedy generující fotografie o rozlišení 5 568 × 3 712 pixelů, tedy s přesně stejným rozlišením, jaké známe z digitálních zrcadlovek Nikon D7500 a Nikon D500. O jaký typ čipu se přesně jedná, to je teď nejasné a je otázka, zda se to někdy přesně dozvíme, jak se již dříve několikrát stalo. Některé zdroje uvádí, že je to naprosto identický čip z dřívějších modelů, jinde se zase dozvíme, že jde o čip inovovaný. Ve své podstatě je to jedno a možné jsou obě varianty – nový čip většinou znamená lepší parametry, ale někdy se i se starším čipem dá docílit lepších výsledků díky novějším algoritmům při zpracování výstupu v obrazovém procesoru. Osobně se domnívám, že pravda bude obojí, tedy vylepšený čip i SW algoritmy, ale to je opravdu jen můj osobní odhad. Ať tak či tak, faktem je, že technická kvalita fotografií je skutečně vysoká a podle mě vyšší než u zmíněných modelů Nikon D7500 a Nikon D500, zejména s ohledem na dynamický rozsah. Na zpracování výsledků v renomovaných laboratořích (jako je třeba Dxomark) si asi budeme muset ještě chvíli počkat, ale dá se očekávat, že půjde o novou jedničku v kategorii fotoaparátů s čipem formátu APS-C.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie
Zachycení noční scény s Nikon Z50 při 8 citlivostech ISO.

Citlivost čipu lze nastavit v základním nastavení v rozmezí ISO 100 až 51 200 a v uživatelském rozhraní pak lze povolit ještě navýšení až na ISO 204 800. Jak už to tak bývá, nejvyšší hodnoty citlivosti jsou spíše jen „papírové údaje“, ale pravda je, že v praxi se v případě potřeby dá zajít opravdu hodně vysoko. Výsledky můžete sami posoudit podle ukázkových fotografií a snad jen pro jistotu dodám, že je potřeba je brát jen jako ukázku a v praxi samozřejmě také hodně záleží na konkrétní scéně. Z dalších praktických ukázek je pak také patrný skutečně velký dynamický rozsah, kde bych řekl, že nastal opravdu znatelný posun k lepšímu a nový Nikon Z50 zvládá i problematické kontrastní scény opravdu skvěle. Celkovou kvalitu fotografií bych tedy hodnotil jako doslova špičkovou, a to jak po stránce barevného podání, tak dynamického rozsahu i úrovně šumu při jednotlivých citlivostech ISO.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie
Technická kvalita fotografií pořízených fotoaparátem Nikon Z50 je opravdu vysoká!

Skvělý je i hybridní systém automatického zaostřování, který disponuje 209 ostřicími body, které pokrývají 90 % obrazového pole, takže se vám v praxi už jen těžko stane, že by vám fotografovaný objekt vyběhl ze zóny pokryté ostřicími body. V praxi se pak také ukázalo, že ostření funguje opravdu skvěle a je dostatečně rychlé, přesné i citlivé – katalogový údaj uvádí citlivost již od hodnoty −4EV. Pokud zvolíte kontinuální zaostřování a sériové snímání, můžete se dostat až na rychlost 11 snímků za vteřinu, což je na danou kategorii vskutku skvělá hodnota. Nechybí samozřejmě ani možnost natáčet video, a to až ve 4K/30p rozlišení, nebo ve Full HD / 120p. Fajnšmekři si pak užijí i možnost natáčení zpomaleného videa, nebo naopak časosběrné snímání, kdy vám přímo z fotoaparátu vypadne hotové video, a to i u časosběru až ve 4K rozlišení. Za zmínku pak stojí i režim tichého fotografování, který se může hodit v mnoha situacích, kdy nechcete nebo nemůžete rušit okolí, při fotografování v památkách, na významných událostech nebo fotografování živočichů ve volné přírodě. Pro méně zkušené a začínající fotografy je také skvělý systém nápovědy, který vám přímo ve fotoaparátu srozumitelně vysvětlí jednotlivé funkce a nastavení – takže už žádné listování v manuálu.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka; fotografie
Vysoký dynamický rozsah při testování bezzrcadlovky Nikon Z50 mile překvapil.

V této kapitole bych novému Nikonu Z50 vytknul snad jen jediný nedostatek – výrobce jej totiž nevybavil ani stabilizovaným čipem a ani automatickým čištěním čipu. Je sice pravda, že nové objektivy, které jsou pro Nikon Z50 určeny, jsou vybaveny vlastní stabilizací stejně jako mnoho starších objektivů, které lze použít přes Nikon FTZ adaptér a kde stabilizace také funguje, ale přeci jen by bylo velmi lákavé mít stabilizaci i při využití dalších starších objektivů. Podobně je to i s čištěním čipu, který se sice u bezzrcadlovky čistí lépe a pohodlněji, ale automatické čistění by jistě přišlo vhod.

Nikon Z50 a nabídka příslušenství

Zcela klíčovou otázkou nového systému je samozřejmě také nabídka objektivů. V případě Nikonu Z50 můžete použít dva nové objektivy, které jsou určeny právě pro bezzrcadlovky Nikon s formátem čipu DX (APS-C), dále pak všechny ostatní objektivy, které jsou určeny pro systém Nikon Z, tedy i pro FX (full frame) fotoaparáty Nikon Z6 a Nikon Z7. V případě, že si pořídíte adaptér Nikon FTZ, můžete použít i starší objektivy pro zrcadlovky Nikon, a to včetně alternativních značek jako Sigma, Tokina, Tamron a další. V praxi jsem přes tento adaptér vyzkoušel asi deset různých objektivů a všechny fungovaly bez problémů, nicméně zejména u alternativních výrobců nelze funkčnost 100 % zaručit, a proto to rozhodně doporučuji vyzkoušet, a to hlavně u starších typů (to ale v podstatě neplatí jen v tomto případě a jen pro Nikon, ale pro všechny případy, kdy se využívají nějaké adaptéry v kombinaci s objektivy alternativních výrobců).

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka
Spolu s fotoaparátem Nikon Z50 byla na trh uvedena také dvojice nových objektivů.

Pokud jde o dvojici nových objektivů, které byly na trh uvedeny současně s Nikonem Z50, jde o základní zoom Nikon Z DX 16–50mm f/3,5–6,3 VR a teleobjektiv Nikon Z DX 50–250mm f/4,5–6,3 VR. Oba objektivy toho mají hodně společného, oba mají vestavěnou výkonnou optickou stabilizaci i rychlý a tichý krokový motor automatického zaostřování. Oba jsou ale také celoplastové, tedy včetně bajonetu, a oba jsou „skládací“, což znamená, že před focením je nutné je pootočením zoomovacího prstence napřed vysunout do pohotovostní polohy. To se sice na první pohled může jevit trochu nekomfortní, ale dá se na to zvyknout a odměnou jsou skutečně minimální rozměry. Totéž platí pro plastové provedení, kde sice zamrzí plastový bajonet, ale zase jsou oba objektivy vzhledem k ohnisku až neskutečně lehké. Zejména základní zoom je v transportní poloze tak malý a lehký, že lze opravdu celý fotoaparát i s nasazeným objektivem strčit do kapsy, o čemž jsme si donedávna mohli nechat jen zdát. Hodnocení optického výkonu obou objektivů by bylo na samostatný článek, takže řeknu jen tolik, že je až překvapivě vysoký a kvalita výstupu předčila očekávání.

Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka Nikon Z50; digitální fotoaparát; recenze; bezzrcadlovka
Baterie fotoaparátu Nikon Z50 bez větších problémů zvládla celý den v provozu.

příslušenství patří i baterie, kterou je zcela nový akumulátor Nikon EN-EL25 (jenž lze nabíjet i přímo ve fotoaparátu přes microUSB konektor). Je zajímavý tím, že jsem zatím nikde nenašel oficiální informaci o jeho výdrži. Možná je to tak i lepší, protože jak známo, u bezzrcadlovky opravdu hodně záleží na způsobu použití a fotografování. Při praktickém testování jsem si s sebou vzal Nikon Z50 na expedici do Jordánska a musím říct, že baterii jsem nedokázal za jeden den vybít, ani když jsem vyrážel do terénu brzy ráno a končil večer za tmy, což je podle mě více vypovídající než nějaká teoretická čísla počtu nacvakaných snímků. V tomto kontextu je zajímavý i fakt, že jsem měl navíc po celý den k fotoaparátu připojený mobilní telefon přes Bluetooth rozhraní a aplikaci Nikon SnapBridge kvůli ukládání GPS souřadnic do Exif dat fotografií. Tak mohu navíc konstatovat, že to funguje přímo skvěle a stačí mít tuto aplikaci v mobilu stále spuštěnou. Když pak třeba fotoaparát mezi focením vypnete a pak znovu zapnete, spojení se téměř okamžitě obnoví a zápis GPS souřadnic do snímků pokračuje. Aktivované Bluetooth rozhraní tak má na spotřebu energie z baterie fotoaparátu zcela zanedbatelný vliv. Aplikaci Nikon SnapBridge pak samozřejmě můžete využít i na spoustu dalších funkcí jako dálkové ovládání, stahování fotek a podobně. Drobnou zajímavostí pak je, že Nikon spolu s fotoaparátem uvedl také nový klasický dálkový ovladač Nikon ML-L7, jenž však nevyužívá infračervený senzor, jako tomu bylo dříve zvykem, ale k ovládání fotoaparátu využívá právě rozhraní Bluetooth, díky čemuž zvládne více funkcí, nejen spoušť.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

Jinak je k dispozici samozřejmě i spousta dalšího příslušenství, jako je třeba externí blesk Nikon Speedlight SB-500 nebo výrazně menší Nikon Speedlight SB-300 a připojit lze i externí mikrofon Nikon Me-1 pro kvalitní ozvučení videosekvencí. K příslušenství pak patří i paměťová karta, přičemž Nikon Z50 disponuje jedním slotem pro paměťové karty typu SD / SDHC / SDXC.

Závěrečné hodnocení a cena bezzrcadlovky Nikon Z50

Nikon Z50

Nikon Z50

Bezzrcadlovky

Celkově mě Nikon Z50 velmi příjemně překvapil, a to i přesto, že se dalo už předem tušit, že fotit bude opravdu hodně dobře. Fotí totiž ještě o fous lépe, a hlavně je opravdu malý a lehký, při zachování skvělé ergonomie. Stejně nadšen jsem byl i z obou nových objektivů Nikon Z DX 16–50mm f/3,5–6,3 VR a Nikon Z DX 50–250mm f/4,5–6,3 VR, které se dají pořídit s Nikonem Z50 v cenově zvýhodněném setu (aktuální 01/2020 prodejní cena 33 490 Kč). Právě tento zvýhodněný set považuji za nejlepší volbu (v nabídce jsou ale samozřejmě i další sestavy), pokryjete jím rozsah ohnisek od 16 po 250 mm, a přitom celá sestava dohromady neváží ani kilo (!). Je tak ideální na cesty a všude tam, kde nechcete nebo nemůžete s sebou vláčet velkou a těžkou výbavu, přičemž neztrácíte kvalitu. Vzhledem k užitné hodnotě celého setu považuji prodejní cenu za skvělou a na Nikon až nečekaně nízkou.

Nevýhodou tohoto nového fotoaparátu je absence stabilizace na čipu, ale na druhou stranu, pokud si pořídíte třeba výše zmíněný set, tak vás toto nemusí trápit, protože oba objektivy mají vlastní stabilizaci. Více mrzí absence automatického čištění, zejména pak pokud častěji měníte objektivy. Nevýhodou také může být zatím menší nabídka objektivů, ale Nikon se to jistě bude snažit brzy napravit. Náročnější uživatele pak zamrzí, že vestavěný blesk neumí CLS.

Klady

 • Vynikající kvalita fotografií
 • Velký dynamický rozsah
 • Spousta funkcí a detailních nastavení
 • Detailní nápověda nejen pro začátečníky
 • Kovové tělo
 • Skvělá ergonomie i ovládání
 • Kvalitní výklopný LCD
 • Malé rozměry a nízká hmotnost
 • Skvělý základní zoom
 • Velká výdrž baterie
 • Výhodná cena – zejména v setu

Zápory

 • Nemá automatické čištění čipu
 • Nemá stabilizaci na čipu
 • Blesk neumí CLS
Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

i

Ukázkové snímky pořízené bezzrcadlovkou Nikon Z50
Fotografie Nikon Z50 v plném rozlišení naleznete zde.

Nikon Z 50 (PREVIEW)

Nikon Z 50 (PREVIEW) – OBSAH

 1. Nikon Z 50 je pro značku definitivním vstupem do nové éry
 2. Co má Nikon Z 50 „pod kapotou“?
 3. Ovládání Nikon Z 50: pevný úchop a výklopný displej
 4. Nikon Z 50 nejen dobře fotí, ale i natáčí ve 4K
 5. Krátký a dlouhý: S Nikon Z 50 přichází i dva nové objektivy
 6. Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct: Supersvětelný objektiv pro bohaté

Nikon Z 50 je pro značku definitivním vstupem do nové éry

V roce 2018 představil Nikon světu své první bezzrcadlovky. Šlo o full frame modely Nikon Z6 a Z7. S cenou v řádech středních a vyšších desetitisíců cílily především na profesionály a movitější fotografické nadšence. Nyní však představuje mnohem levnější model Nikon Z 50 s APS-C (nebo proprietárně DX) senzorem, který si budou moci dovolit i začátečníci.

Základní pohled na Nikon Z 50 najdete v produktovém videu.

Zajímavý je ale určitě i pro zkušené uživatele jako záložní či cestovní tělo. Největším rozdílem proti modelům Z7 a Z6 je menší senzor. Na straně nabídky funkcí došlo jen k drobným změnám, jež byly v některých případech dokonce k lepšímu. Nikon Z 50 je hlavně mnohem menší než jeho sesterské full frame modely, což z něj dělá ideálního společníka na dlouhé cesty. I tak ale používá již zavedený Z bajonet, je tedy přímo kompatibilní s většinou full frame objektivů uvedených pro tento systém. A skrze redukci lze samozřejmě využít i zrcadlovkové objektivy Nikon F, jichž se dosud vyrobilo přes 100 milionů kusů.

Hledáček Nikon Z50
Heldáček Nikon Z 50 je příjemně vystouplý. Práce s ním by tedy měla být příjemná.

Uvedením bezzrcadlovky v nové cenové kategorii Nikon stvrzuje, že v systému Z vidí budoucnost. Se zrcadlovkami i bajonetem F se tedy můžeme začít pomalu loučit, prim už bude hrát pouze bezzrcadlový systém.

Co má Nikon Z 50 „pod kapotou“?

I když je Nikon Z 50 úplná novinka, navazuje na to, co uživatelé ekosystému Nikon znají a na co jsou zvyklí. Základ tvoří DX senzor (APS-C), jaký můžeme znát například z oblíbené zrcadlovky Nikon D500. Jeho rozlišení činí 20,9 Mpx, rozsah hodnot ISO potom 100–51 200. Doplňuje ho obrazový procesor EXPEED 6, který najdeme též ve full framech Z6 a Z7. Ten slibuje skvělou kvalitu fotografií i za horších světelných podmínek. Ostatně že nejsou sliby plané, se mohli návštěvníci čtvrteční konference přesvědčit sami.

Hledáček Nikon Z50
Nikon Z 50 disponuje procesorem EXPEED 6, který najdete ve špičkových modelech Nikon Z6 a Z7.

Na rozdíl od dříve uvedených modelů nemá tělo Nikon Z 50 vestavěnou stabilizaci obrazu (IBIS). Budete se tedy muset spolehnout na stabilizované objektivy. Na druhou stranu má Z 50 výhodu v rychlém sériovém snímání. Rychlost 11 snímků za sekundu bohatě stačí na focení sportu, divoké zvěře i všeho ostatního. Co se úložiště týče, na rozdíl od Z6 a Z7 nevyužívá Nikon Z 50 karty XQD, nýbrž klasické SD, což může ušetřit tisíce korun. Samozřejmě nechybí automatické ostření s rozpoznáním obličeje i sledováním objektů. A jako moderní bezzrcadlovka nabízí Nikon Z 50 i použití elektronické závěrky pro neslyšné focení. 

Ovládání Nikon Z 50: pevný úchop a výklopný displej

Nikon Z 50 je bezzrcadlovka mimořádně kompaktních rozměrů, i tak se ale dobře drží. Úchop je hluboký a pevný, připomínající větší modely Z6 a Z7, stejně jako starší zrcadlovky Nikon. Fotoaparát by se tak měl v ruce dobře držet i s většími full frame objektivy, které můžete díky plnohodnotnému Z bajonetu využít. Povědomé je i ovládání s jedním velkým mechanickým voličem umístěným vpravo od hledáčku. Dva další voliče jsou pak k nalezení v blízkosti palce a ukazováčku, jak je zachyceno na fotografiích.

Ergonomie Nikon Z50
Úchop Nikon Z 50 je hluboký a majitelům jiných fotoaparátů této značky by měl být povědomý.

A právě hledáček má potenciál zaujmout. Ve třídě kompaktních bezzrcadlovek je neobvykle prostorově výrazný, což má více pozitiv než negativ. Mezi pozitiva patří ergonomie, díky níž je hledáček oku snadno přístupný, tedy i snáze použitelný. Jeho rozlišení činí 2 360 000 pixelů a jak je tomu u elektronických hledáčků zvykem, lze v něm zobrazit vše, co na displeji. Použitou technologií je OLED.

Pod hledáčkem umístěný dotykový displej má rozlišení nižší (1 040 000 pixelů), je ale vertikálně výklopný, čímž umožňuje focení ze špatně dosažitelných úhlů. Pro snímání selfie nebo natáčení vlogů je možné jej směrem dolů vyklopit úplně. Nelze zapomenout ani na vestavěný blesk, který Nikon Z 50 na rozdíl od full frame modelů má.

Nikon Z 50 nejen dobře fotí, ale i natáčí ve 4K

Bezzrcadlovky (CSC) se už nějakou dobu profilují jako fotoaparáty, které dobře natáčí video. A u Nikon Z 50 tomu není jinak. Ve schopnostech této novinky je pořizovat 4K video ve snímkových frekvencích 24 a 30 fps. V rozlišení 1 080p je k dispozici režim zpomaleného záznamu snímající rychlostí až 120 fps. Všichni seriózní tvůrci videí určitě ocení přítomný „flat profile“ s vysokým dynamickým rozsahem pro maximální flexibilitu v postprodukci.

Nikon Z50
Nikon Z 50 přišel představit i fotograf Petr Jan Juračka.

Naopak i amatéři ocení 20 kreativních efektů, které ozvláštní fotografie i video. Vše probíhá přímo v Nikon Z 50, žádné další úpravy tedy již nejsou potřeba. Tyto efekty mění leccos: intenzitu i teplotu barev, kontrast, světlost, ale také třeba simulují rozostření pro vytvoření efektu miniatury. Sílu efektu je navíc možné ve fotoaparátu libovolně nastavit.

Fotoaparát lze připojit k telefonu skrze Bluetooth a WiFi. Slouží k tomu aplikace Snapbridge, která umožní prohlížení fotek a videí ve fotoaparátu, stejně jako jejich okamžité stažení a sdílení na sociálních sítích.

Krátký a dlouhý: S Nikon Z 50 přichází i dva nové objektivy

Společně s modelem Z 50 představil Nikon i dvojici nových objektivů, které kompaktní rozměry bezzrcadlovky skvěle doplňují. Oba objektivy mají optickou stabilizaci obrazu a tiché ostření.

Objektivy k Nikon Z50
Společně s Nikon Z 50 byly představeny dva nové objektivy.

Zejména Nikkor Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR, jeden z nejmenších setových objektivů na trhu, je této myšlence neobvykle věrný. Pro jeho malé rozměry se prakticky jedná o tzv. „pancake“ neboli palačinkový objektiv. Takové objektivy mívají většinou fixní ohniskovou vzdálenost, první z představených objektivů ale obslouží standardní setový rozsah širších a středních úhlů.

Pro obsloužení „delšího“ rozsahu ohniskových vzdáleností Nikon uvedl základní teleobjektiv 50–250 mm f/4,5–6,4 VR. Ten je v rámci možností taktéž kompaktní a lehký, nabízí ale „zoom“ až do 250 mm. Minimální ostřicí vzdálenost činí pouze 0,5 metru, takže navzdory horší světelnosti, kterou opodstatňuje nízká cena a malé rozměry, lze objektivem pořídit zajímavé portrétní snímky s výrazně rozostřeným pozadím.

Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct: Supersvětelný objektiv pro bohaté

Kromě APS-C bezzrcadlovky Z 50 představil Nikon začátkem října také nový full frame objektiv z řady Z, a to ne jen tak nějaký. Z řady vystupuje zejména svou světelností f/0.95, ale i z ní plynoucích rozměrů. Kvůli mohutným optickým členům se jedná o jeden z největších a nejtěžších objektivů, jaké jsou na trhu dostupné, zároveň ale patří k těm nejprémiovéějším.

Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct je objektiv, jaký svět dosud neviděl.

Primárním důvodem pro koupi Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct budou dozajista optické kvality. Díky neobvyklé světelnosti a cloně tvořené 11 členy poskytne tento objektiv rozostřené pozadí (bokeh), jako málokterá alternativa. Zároveň je nový 58mm f/0.95 S Noct jako stvořen pro noční focení – uplatnění najde nejen v astrofotografii. Vzhledem k cenové kategorii (necelých 220 000 Kč) lze kromě vysoké světelnosti očekávat i bezchybnou ostrost napříč záběrem, absenci chromatické aberace a dalších vad.

Přesto je Nikkor Z 58mm f/0.95 S Noct manuální objektiv, vzhledem k masivním rozměrům optických členů je ale absence automatického ostření zcela pochopitelná. V rámci manuálního ovládání ale přináší novinka nejvyšší standard, jakého se může fotografům dostat. Ostřící prstenec i prstenec clony jsou velké a snadno ovladatelné, objektiv je vybaven též displejem pro zobrazení aktuální hodnoty clony a dvěma programovatelnými tlačítky. Nechybí ani odolnost proti prachu a vodě.

Nikon Z 50 potvrzuje, že značka Nikon skutečně přijala platformu Z jako svou budoucnost a že v ní bude portfolio nadále rozšiřovat a aktualizovat. Relativně brzy tak může přijít uvedení další novinky. Z 50 je ale bezpochyby zajímavý model, který má potenciál získat si stejnou oblibu jako nejprodávanější zrcadlovky Nikon.

Nikon Z50+ Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR + Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR - Digitální fotoaparát Doručení na
prodejnu zdarma
5,0 10×
Nikon Z50+ Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR + Z DX 50–250 mm f/4,5–6,3 VR
Digitální fotoaparát - bezzrcadlovka, se sáňkami pro blesk, se stativovým závitem, s vestavěným bleskem, vhodný pro video, elektronický hledáček, bajonet Nikon Z, APS-C snímač, rozlišení snímače 20,9 Mpx, maximální rozlišení videa 4K, objektiv Nikon Z DX 16-50 mm f/3,5-6,3 VR, druhý objektiv Nikon Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR, uhlopříčka displeje 3,2", rozlišení displeje 1,04 Mpx, dotykový, otočný/výklopný displej s živým náhledem (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG, SD paměťová karta, rozhraní USB 2.0, bezdrátové rozhraní Wi-Fi a bezdrátové rozhraní Bluetooth, micro HDMI, externí mikrofon a jack 3,5 mm součástí, rozměry 9,35 × 12,65 × 6 cm (V׊×H), hmotnost 450 g, objektiv součástí balení
+Dárek UV filtr K&F Concept v hodnotě 369,-
29 990,-
Skladem 1 ks
Objednací kód: OI2111b2
Nikon Z50 tělo - Digitální fotoaparát Doručení na
prodejnu zdarma
5,0 10×
Nikon Z50 tělo
Digitální fotoaparát - bezzrcadlovka, se sáňkami pro blesk, se stativovým závitem, vhodný pro video, s výměnnými objektivy, elektronický hledáček, bez stabilizace obrazu, bajonet Nikon Z, APS-C snímač, rozlišení snímače 20,9 Mpx, maximální rozlišení videa 4K, uhlopříčka displeje 3,2", rozlišení displeje 1,04 Mpx, dotykový, otočný/výklopný displej s živým náhledem (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG, SD, SDHC a SDXC paměťová karta, rozhraní USB 2.0, bezdrátové rozhraní Wi-Fi a bezdrátové rozhraní Bluetooth, mini HDMI, micro HDMI, externí mikrofon a jack 3,5 mm součástí, rozměry 9,35 × 12,65 × 6 cm (V׊×H), hmotnost 450 g
21 990,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: OI2111b1
Nikon Z50 + Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR - Digitální fotoaparát Doručení na
prodejnu zdarma
5,0 10×
Nikon Z50 + Z DX 16–50 mm f/3,5–6,3 VR
Digitální fotoaparát - bezzrcadlovka, se sáňkami pro blesk, se stativovým závitem, vhodný pro video, s výměnnými objektivy, elektronický hledáček, bez stabilizace obrazu, bajonet Nikon Z, APS-C snímač, rozlišení snímače 20,9 Mpx, maximální rozlišení videa 4K, uhlopříčka displeje 3,2", rozlišení displeje 1,04 Mpx, dotykový, otočný/výklopný displej s živým náhledem (Live View), podporovaný formát RAW a JPEG, SD paměťová karta, rozhraní USB 2.0, bezdrátové rozhraní Wi-Fi a bezdrátové rozhraní Bluetooth, micro HDMI, externí mikrofon a jack 3,5 mm součástí, rozměry 9,35 × 12,65 × 6 cm (V׊×H), hmotnost 450 g, objektiv součástí balení
25 990,-
Na objednávku – termín upřesníme 3 ks
Očekáváme 25.07.2024
Objednací kód: OI2111z1
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací