Nikon Z6 a Nikon Z7 (PREVIEW)

Zobrazit katalog

Již brzy

Aktualizováno

Společnost Nikon dnes po napínavém očekávání ohlásila dvě nové bezzrcadlovky, Nikon Z6 a Nikon Z7, se zcela novým bajonetem Nikon Z a snímacím čipem formátu Nikon FX, tedy Full-frame. Zcela nový bajonet je poměrně velké překvapení, zejména u Nikonu, který byl léta hrdý na zpětnou kompatibilitu svého letitého bajonetu Nikon F.

i Využijte výrazné slevy na zrcadlovky Nikon, zejména na Nikon D810, která činí 17 500 Kč. Ale pospěšte si, slevový kód, který naleznete v tomto článku, platí jen do 31. srpna!

Nikon Z6 a Nikon Z7 přicházejí s novým bajonetem Nikon Z

Hned úvodem je nutné říct, že nový bajonet neznamená nutnost měnit veškeré objektivy, protože hned od začátku bude k dispozici i redukce Nikon FTZ, která umožní zpětnou kompatibilitu se všemi dosavadními objektivy, od nejstarších manuálních AI až po ty úplně nejnovější. Nový bajonet Nikon Z dává celému systému nové možnosti, protože má výrazně větší vnitřní průměr, který je 55 mm, a tím umožňuje vyvíjet světelnější objektivy a podobně. Současně se také zkrátila vzdálenost dosedací roviny bajonetu od roviny čipu na 16 mm, což zase umožňuje vytvářet podstatně menší těla samotných fotoaparátů. Tolik tedy k novému bajonetu Nikon Z, který je asi největším překvapením – tedy samozřejmě krom samotného faktu, že se Nikon konečně také pustil do mirrorless fotoaparátů nejvyšší třídy.

Nikon Z7 Nikon Z7
Fanoušci značky Nikon a bezzrcadlovek obecně se po měsících spekulací dočkali oficiálního představení hotových produktů. Na obrázcích Nikon Z7.

Samotné fotoaparáty Nikon Z6 a Nikon Z7 jsou téměř jako dvojčata a mají toho hodně společného. Oba mají snímací čip formátu FX, tedy Full Frame, typu CMOS s technologií přímého osvětlení fotodiod, s vestavěným ostřením s fázovou detekcí v obrazové rovině a se zpracováním nejnovějším obrazovým procesorem Nikon Expeed 6. Podstatný rozdíl je ale v rozlišení, protože levnější ale rychlejší model Nikon Z6 disponuje efektivním rozlišením 24,5 Mpx, kdežto Nikon Z7 má skoro dvojnásobek, tedy konkrétně 45,7 Mpx. Rozdíl je také v citlivosti ISO, kdy Z6 umožňuje základní rozsah ISO 100 až 51 200, v uživatelsky rozšířeném rozsahu pak až od ISO 50 do ISO 204 800. Model Nikon Z7 pak má základní rozsah ISO 64 až ISO 25 600, rozšířený pak ISO 32 až 102 400.

Rozdíl je také v rychlosti sériového snímání, kdy Nikon Z6 zvládá až 12 snímků za vteřinu, kdežto Nikon Z7 „jen“ 9. Oba fotoaparáty pak mají u Nikonu poprvé stabilizaci přímo na čipu. Konkrétně jde o pětiosou stabilizaci, u které výrobce uvádí účinnost až 5EV. Pokud přes redukci použijete starší objektivy, které mají také vestavěnou stabilizaci, pak umí stabilizace v těle spolupracovat se stabilizací v objektivu.

Nikon Z7 Nikon Z7
Mezi hlavní přednosti objektivu Nikon 35mm f/1,8 AF-S DX patří malé rozměry, nízká hmotnost a odolná kontrukce.

Oba fotoaparáty využívají hybridní systém automatického zaostřování s rozmístěním zaostřovacích polí tak, že pokrývají zhruba 90 % obrazového pole vertikálně i horizontálně. Rozdíl je v počtu ostřících bodů, Nikon Z6 jich má celkem 273 a Nikon Z7 dokonce 493. Nový systém hybridního automatického zaostřování pak zvládá využívat jak ostření s fázovou detekcí v obrazové rovině čipu, tak i zaostřování s detekcí kontrastu, což maximalizuje přesnost celého systému, a to jak u fotografií, tak i v případě natáčení videa.

Pokud jde o natáčení videa, tak oba fotoaparáty umí natáčet ve 4K / 30p rozlišení, nebo ve Full-HD / 120p. Současně s natáčením videa lze využívat funkce jako Active D-Lighting, redukci vibrací či zvýraznění obrysů. Zajímavá je také informace o až 12 EV dynamickém rozsahu videa pro zachování obrazových informací ve světlech a stínech. Při využití nových objektivů určených přímo pro bajonet Nikon Z pak můžete navíc využít příkazový kroužek, pomocí něhož můžete plynule a tiše měnit některá základní nastavení, jako třeba clonu či korekci expozice. Nechybí samozřejmě ani možnost natáčet časosběrná videa (timelapse), a to u Nikonu Z7 dokonce až v 8K rozlišení.

Hlavní technické specifikace Nikon Z6 a Nikon Z7

Parametry Nikon Z6 / Nikon Z7
Snímací čip Full-frame CMOS 24,5 / 45,7 Mpx
Poměr stran 3 : 2
Bajonet Nikon Z
Stabilizace 5osá, účinnost 5 EV
Obrazový procesor Expeed 6
Rozsah citlivosti ISO ISO 50 – 204 800 / ISO 32 – 102 400
Automatické zaostřování Hybridní, 90% pokrytí obrazu, 273 / 493 bodů
Rychlost sériového snímání 12 / 9 snímků za vteřinu
LCD monitor Dotykový, 3,2“ (8 cm), 2,1 Mpx
Hledáček EVF, OLED, 3,69 Mpx, zvětšení 0,8×
Vestavěný blesk
Video 4K – 30p / Full-HD – 120p
Bezdrátové rozhraní WiFi, Bluetooth 4.2 LE (Low Energy)
Drátové rozhraní USB-C, HDMI, mini jack (průměr 3,5 mm)
Odolnost proti vlhkosti a prachu
Paměťové karty XQD
Rozměry Cca 134 × 100,5 × 67,5 mm
Hmotnost Cca 675 g včetně baterie a paměťové karty

Technologicky zajímavý elektronický hledáček bezzrcadlovek Nikon Z6 a Nikon Z7 

Hledáček obou fotoaparátů je realizován jako elektronický s OLED displejem s vynikajícím rozlišením 3,69 Mpx se 100% pokrytím fotografované scény a zvětšením 0,8×. Ochranné sklo okuláru hledáčku je pokryto fluorovou vrstvou, která odpuzuje nečistoty. V hledáčku je také možné zobrazit menu, kterým je možné měnit nejdůležitější nastavení bez nutnosti dávat oko z okuláru. LCD monitor na zadní straně fotoaparátu je dotykový, vyklápěcí, s úhlopříčkou 3,2“ (8 cm) a vysokým rozlišením 2,1 Mpx. Malý stavový displej je pak také na horní straně fotoaparátu tak, jak jsme tomu byli zvyklí u vyšších tříd digitálních zrcadlovek.

Nikon Z6 a Nikon Z7Nikon Z6 a Nikon Z7
Nově si budete moct měnit nastavení bezzracadlovek Nikon Z6 a Nikon Z7 přímo v hledáčku.

Samotné tělo obou fotoaparátů je velmi ergonomické a svojí koncepcí vychází z osvědčených vychytávek Nikonu, jako je třeba výrazně vykrojená úchopová část pravé ruky, jak ji známe zhruba od dob uvedení digitální zrcadlovky Nikon D750 a pozdějších modelů. Stejně tak je tomu i v případě základního rozmístění ovládacích prvků a celkového smyslu ovládání menu fotoaparátu. Pokud jste tedy byli na Nikon zvyklí, tak se nemusíte obávat, že by najednou bylo vše jinak. Použitý materiál těla fotoaparátu výrobce (zatím) neuvádí, ale podstatnější je informace o odolnosti proti prachu a stříkající vodě či dešti.

O kompatibilitu se starším příslušenstvím Nikon se nemusíte bát

Pokud jde o zpětnou kompatibilitu s příslušenstvím, tak jsou oba fotoaparáty plně kompatibilní s obvyklým příslušenstvím pro digitální zrcadlovky Nikon, jako jsou třeba blesky, či mobilní aplikace Nikon SnapBridge, která bezdrátově komunikuje s fotoaparáty pomocí rozhraní WiFi či Bluetooth.

Napájení fotoaparátu zajišťuje nová baterie Nikon EN-EL15b, která je ale podle všeho zaměnitelná se staršími verzemi Nikon EN-EL15a a Nikon EN-EL15. Rozdíl je však především ve způsobu nabíjení, které nyní probíhá přímo ve fotoaparátu prostřednictvím USB-C konektoru. Zajímavostí jsou také použité paměťové karty, kdy oba fotoaparáty disponují pouze jedním slotem, a to pro nejmodernější, ale zatím poměrně málo rozšířené paměťové karty typu XQD.

Nikon Z6 a Nikon Z7Nikon Z6 a Nikon Z7
Zajímavostí je podpora pouze nejnovějších paměťových karet XQD, které sice přinášejí vyšší rychlost, ale řadí se mezi ty dražší.

Výrobce také ohlásil, že se k oběma fotoaparátům připravuje bateriový grip Nikon MB-N10, který pobere dvě baterie Nikon EN-EL15b, čímž výrazně prodlouží výdrž, ale dostupnost tohoto gripu je zatím neznámá.

Známá je však již dostupnost obou fotoaparátů – Nikon Z7 by měl být na českém trhu dostupný na konci září 2018 spolu s redukcí pro použití starších objektivů Nikon FTZ. Levnější model Nikon Z6 pak přijde na trh až koncem listopadu 2018.

Předběžné doporučené prodejní ceny pro český trh

Nikon Z6 54 990 Kč včetně DPH
Nikon Z7 88 490 Kč včetně DPH
Redukce Nikon FTZ 7 490 Kč včetně DPH

Nové objektivy pro bajonet Nikon Z

Současně s novými fotoaparáty oznámil Nikon také trojici nových objektivů určených právě pro nový bajonet Nikon Z, tato nová modelová řada ponese označení Nikkor S. Prvním z těchto objektivů je Nikkor Z 24-70mm f/4 S, tedy základní zoom objektiv s pevnou světelností f/4 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností.

Robustní objektiv je odolný proti stříkající vodě a prachu a jeho přední čočka je opatřena ochrannou fluorovou vrstvou. Zasouvací mechanizmus bez nutnosti aktivace tlačítkem zaručuje kompaktnější rozměry. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 30 centimetrů, a to v celém rozsahu zoomu. Moderní optická soustava využívá hned několik asférických členů a čoček z ED skla s nízkým rozptylem. Nežádoucí reflexy a závoje pak potlačují nejnovější antireflexní vrstvy Nikon Nano Crytsal Coat. Těšit se tak zřejmě můžeme na vysokou kvalitu výsledných fotografií.

Nikon Z7 a Nikon Z6Nikon Z7 a Nikon Z6
Díky redukci si na nový bajonet Nikon Z připojíte i starší objektivy od Nikonu.

Stejně kvalitní konstrukce i použité technologie pak najdeme i u dvojice dalších nových objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností a vysokou světelností, kterými jsou klasická základní pevná „padesátka“ Nikkor Z 50mm f/1,8 S a neméně oblíbené pevné ohnisko v podobě objektivu Nikkor Z 35mm f/1,8 S. Pevná padesátka se na náš trh dostane koncem října, ale zbývající dva objektivy již o měsíc dříve. Známe také již první doporučené prodejní ceny s DPH jak samotných objektivů, tak i setů s fotoaparáty.

Doporučené ceny objektivů s bajonetem Nikon Z

Nikkor Z 24-70mm f/4 26 990 Kč
Nikkor Z 50mm f/1,8 15 990 Kč
Nikkor Z 35mm f/1,8 22 990 Kč
Nikon Z6 + Nikkor Z 24-70mm f/4 S 69 990 Kč
Nikon Z6 + redukce FTZ 58 990 Kč
Nikon Z6 + Nikkor Z 24-70mm f/4 S + redukce 74 990 Kč
Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70mm f/4 103 990 Kč
Nikon Z7 + redukce FTZ 92 490 Kč
Nikon Z7 + Nikkor Z 24-70mm f/4 S + redukce 108 490 Kč

Současně s uvedením těchto nových objektivů odhalil Nikon také hrubý plán dalších objektivů Nikkor S, které plánuje uvést v nejbližších letech. Prvním z nich (asi na začátku roku 2019) bude objektiv s pevným ohniskem a špičkovou světelností Nikkor Z 58mm f/0,95 S Noct, jehož vývoj je již v chodu a na kterém se výrobce bude zjevně snažit předvést výhody a možnosti nového bajonetu. Tento objektiv tak bude zcela evidentně mířit na nejnáročnější profesionální fotografy, čemuž bude odpovídat jeho celkové provedení, ale také cena.

Nový superteleobjektiv pro bajonet Nikon F

V neposlední řadě Nikon také uvádí na trh nový superteleobjektiv určený pro formát Nikon FX, tedy full-frame a stávající bajonet digitálních zrcadlovek, tedy Nikon F. Bude jím AF-S Nikkor 500mm f/5,6E PF ED VR.

i Nikon Z6 a Nikon Z7 nejsou jedinými novinkami představenými Nikonem v nedávné době. Svůj debut si odbyl ultrazoom Nikon Coolpix P1000, o jehož příchod jsme spekulovali ve článku Jaké nové fotoaparáty chystá Nikon?

Podobně jako u předchozího, zhruba tři roky starého podobného objektivu s kratší ohniskovou vzdáleností AF-S Nikkor 300mm f/4E PF ED VR bude i tady hlavní výhodou (vzhledem k ohnisku) velmi kompaktní provedení a to díky využití fázového Fresnelova optického členu (PF). Díky tomu je objektiv opravdu natolik malý a lehký, že jím lze fotografovat i z ruky – jeho největší průměr je 106mm a délka pouhých 237mm při celkové hmotnosti 1 460 gramů, což zhruba odpovídá objektivu s mnohem kratším ohniskem, jako je AF-S NIKKOR 70–200 mm f/2,8E FL ED VR. Běžné objektivy tohoto typu bez Fresnelova optického členu však většinou váží zhruba dvojnásobek, takže je to opravdu výrazný posun.

Také tento objektiv je vybaven nejmodernějšími technologiemi, jako jsou antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat, ochrannou fluorovou vrstvou či optickou stabilizací s účinností 4EV. Samozřejmostí je také provedení odolné vlhkosti a prachu. Tento objektiv se českém trhu objeví na konci září 2018 za 95 990 Kč.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

5,0
NIKKOR Z 50mm f/1.8 S
Objektiv pro digitální bezzrcadlovky, bajonet Nikon Z, určen pro Full Frame, závit pro filtry 62 mm, automatické ostření, odolnost proti prachu a vlhkosti, váha 415 g
14 490,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OI403
NIKKOR Z 24-70mm f/4.0 S
Objektiv pro digitální bezzrcadlovky, bajonet Nikon Z, určen pro Full Frame, závit pro filtry 72 mm, automatické ostření, odolnost proti prachu a vlhkosti, váha 500 g
Cenová bomba
19 490,- Ušetříte 6 500,-
Skladem 1 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: OI401
Vytisknout
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací