Normální krevní tlak vypovídá o dobrém stavu našeho srdce a tepen a každá jeho odchylka může znamenat menší i větší zdravotní riziko. Které hodnoty tlaku krve jsou normální a které už ne? Jak krevní tlak měřit pomocí tlakoměru, abychom získali správné výsledky? A co dělat pro udržení ideálního krevního tlaku a zdravého krevního oběhu?
Krevní tlak představuje sílu, s jakou krev působí na stěny cév. Tato síla není stejnoměrná, protože se cyklicky střídá fáze pumpování (systolický tlak) a fáze odpočinku (diastolický tlak). To je také důvodem, proč se výše krevního tlaku udává dvěma čísly – například 120/80 mm Hg (měřeno v torrech, milimetrech rtuťového sloupce). Vyšší číslo zobrazuje systolický tlak a nižší číslo diastolický tlak. Obě hodnoty jsou důležité pro přesné posouzení vašeho zdravotního stavu.
Systolický nebolí horní krevní tlak je vždy první naměřené číslo, které udává nejvyšší dosahovanou hodnotu krevního tlaku. Jedná se o tlak v tepenném řečišti v okamžiku stahování srdečního svalu a vypuzování krve do oběhu. Říká nám, jak silně srdce pumpuje krev vpřed.
Diastolický neboli dolní či také spodní krevní tlak vidíte u naměřené hodnoty za lomítkem. Toto druhé číslo v pořadí vyjadřuje tlak krve v tepenném systému mezi stahy (údery srdce), tedy ve chvílích, kdy vaše srdce odpočívá a nasává do sebe neokysličenou krev. Diastolický tlak nás Informuje o náplni krevního oběhu a obvykle roste s přibývajícím věkem.
Puls neboli tep představuje tlakovou vlnu, která vzniká vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice a pak do celého těla. Měří se v úderech za minutu a jeho naměřené hodnoty se označují zkratkou BPM (beats per minute). Rozeznáváme klidovou, aktuální a maximální tepovou frekvenci.
Krevní tlak je tedy síla s jakou krev působí na tepny a puls je počet nejsilnějších působení za minutu. U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.
Například když cvičíte nebo se pohybujete svižnou chůzí, vaše tepová frekvence se zvýší, ale váš krevní tlak zůstane stejný nebo se zvýší jen nepatrně.
Jaký je normální krevní tlak? Optimální hodnota u dospělého člověk se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (u kojenců bývá normální tlak okolo 100/70 mm Hg) a může se ještě lehce lišit v závislosti na tom, zda jste žena nebo muž. Určité kolísání kolem této hodnoty je naprosto běžné.
Přesně ale nelze říci, jaký je správný krevní tlak, protože záleží na vašem celkovém zdravotním stavu, fyzické kondici a věku. Správný krevní tlak konkrétně u vás vám vždy sdělí váš lékař.
Pokud je váš tlak dlouhodobě nižší než 100/65 mm Hg, máte hypotenzi (nízký krevní tlak). Mezi nejčastější příznaky hypotenze obvykle patří motání hlavy, závratě, hučení v uších, mžitky před očima a omdlévání. Nepříjemný pocit slabosti může nastávat také při rychlé změně polohy ze sedu do stoje. Nicméně se pořád jedná o mírné riziko. Více o nízkém krevním tlaku se dočtete v článku Nízký tlak a jeho vliv na náš život.
Jestliže se váš krevní tlak pravidelně pohybuje v hodnotách vyšších než 140/90 mm Hg, jedná se o hypertenzi (vysoký krevní tlak). Mezi příznaky vysokého krevního tlaku patří například poruchy spánku, otoky končetin, bolesti hlavy, zhoršení zraku či tlak na hrudi.
Tuto diagnózu si nechte potvrdit svým lékařem na minimálně dvou různých vyšetřeních. S vysokým krevním tlakem není radno si zahrávat a je potřeba jej začít včas léčit. Jakmile se totiž hodnoty dostanou nad 160/90 mmHg, může dojít až k trvalému poškození srdce a cév, ledvin či k cévní mozkové příhodě. I o vysokém krevním tlaku pro vás máme detailní článek Vysoký tlak – proč je tak nebezpečný a jak jej snížit?.
Typ krevního tlaku | Systolický tlak | Diastolický tlak |
---|---|---|
Vysoký krevní tlak | >140 mm Hg | >90 mm Hg |
Normální krevní tlak | 100–140 mm Hg | 60–90 mm Hg |
Nízký krevní tlak | <100 mm Hg | <60 mm Hg |
Optimální krevní tlak je odrazem nejen vašeho zdravotního stavu, ale také vašeho životního stylu. Normální hodnoty i ve vyšším věku si udržíte takto:
Jste citliví na změny počasí a chcete mít přehled o tom, co se s vaším tělem a potažmo krevním tlakem děje při těchto výkyvech? Nebo chcete pravidelně kontrolovat svůj tlak v souvislosti se svým zdravotním stavem? Snadno si jej změříte i sami mimo lékařskou ordinaci, a to s pomocí tlakoměru pro domácí použití.
Digitální tlakoměry měří tlak i puls a umí zaznamenat hodnoty více uživatelů. Tyto informace si uloží a vy tak můžete porovnávat naměřená čísla v určitém časovém horizontu.
Mezi oblíbené měřiče krevního tlaku patří například: tlakoměr na paži OMRON M3 s barevným indikátorem hypertenze, tlakoměr na zápěstí Beurer BC 32 a chytrý tlakoměr OMRON M7 Intelli IT.
Na výši krevního tlaku má vliv nejen denní doba, ale také okolní teplota a psychická a fyzická zátěž. Relevantní a správné hodnoty proto získáte opakovaným měřením ve stejnou dobu, v klidovém stavu a za stejných podmínek.
Nejméně půl hodiny před měřením nekuřte, nepijte alkohol a neúčastněte se žádných emočně a fyzicky vypjatých situací.
Před každým měřením tlaku se vždy zklidněte, hluboce a pomalu dýchejte a vsedě odpočívejte alespoň 5 minut.
Na měření tlaku krve používejte spolehlivý tlakoměr, který se jednoduše ovládá, má dobře čitelný displej a dostatečně velká tlačítka. Nejlepší službu udělá ověřený tlakoměr, který má pozitivní recenze a pochází od důvěryhodného výrobce.
Na každé manžetě tlakoměru je vždy napsáno, pro jaký obvod paže je určena. Řiďte se tím. Pokud byste použili příliš úzkou nebo naopak příliš silnou manžetu, mohly by být naměřené hodnoty zkreslené.
Krevní tlak si změřte opakovaně: 2× ráno a 2× večer. Rozestup mezi měřeními v danou denní dobu mějte vždy cca 3 minuty.
Při dlouhodobém měření použijte tlakoměr jednou až dvakrát za týden a naměřené hodnoty krevního tlaku si zaznamenávejte spolu s dalšími důležitými údaji (zdravotní potíže, změna léčby aj.).
Když si to shrneme, lze říci, že normální krevní tlak je takový, při kterém se cítíte dobře a který vás nikterak neomezuje v běžných denních činnostech. Tlakoměry jsou v tomto směru výborným pomocníkem, jak si udržovat povědomí o výši svého krevního tlaku a jak předcházet nečekaným komplikacím. Nezapomínejte však, že klíčem k normálním hodnotám krevního tlaku je zejména aktivní způsob života a zdravý životní styl.