AlzaPlus+ Alzákovy Jarní TOPky

Normální krevní tlak: ideální hodnoty a jak si je udržet

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Normální krevní tlak vypovídá o dobrém stavu našeho srdce a tepen a každá jeho odchylka může znamenat menší i větší zdravotní riziko. Které hodnoty tlaku krve jsou normální a které už ne? Jak krevní tlak měřit pomocí tlakoměru, abychom získali správné výsledky? A co dělat pro udržení ideálního krevního tlaku a zdravého krevního oběhu?

Normální krevní tlak

Normální krevní tlak – OBSAH

  1. Co to je krevní tlak a co nám říká
  2. Normální krevní tlak a jeho odchylky
  3. Jak si udržovat optimální krevní tlak
  4. Tlakoměry: jak zjistit správné hodnoty svého krevního tlaku
  5. Jak si správně měřit krevní tlak v pohodlí domova

Co to je krevní tlak a co nám říká

Krevní tlak představuje sílu, s jakou krev působí na stěny cév. Tato síla není stejnoměrná, protože se cyklicky střídá fáze pumpování (systolický tlak) a fáze odpočinku (diastolický tlak). To je také důvodem, proč se výše krevního tlaku udává dvěma čísly – například 120/80 mm Hg (měřeno v torrech, milimetrech rtuťového sloupce). Vyšší číslo zobrazuje systolický tlak a nižší číslo diastolický tlak. Obě hodnoty jsou důležité pro přesné posouzení vašeho zdravotního stavu.

Systolický krevní tlak

Systolický nebolí horní krevní tlak je vždy první naměřené číslo, které udává nejvyšší dosahovanou hodnotu krevního tlaku. Jedná se o tlak v tepenném řečišti v okamžiku stahování srdečního svalu a vypuzování krve do oběhu. Říká nám, jak silně srdce pumpuje krev vpřed.

Diastolický krevní tlak

Diastolický neboli dolní či také spodní krevní tlak vidíte u naměřené hodnoty za lomítkem. Toto druhé číslo v pořadí vyjadřuje tlak krve v tepenném systému mezi stahy (údery srdce), tedy ve chvílích, kdy vaše srdce odpočívá a nasává do sebe neokysličenou krev. Diastolický tlak nás Informuje o náplni krevního oběhu a obvykle roste s přibývajícím věkem.

i Krevní tlak se mění nejen cyklicky, ale také během dne. Nejnižší krevní tlak máme obvykle ve spánku a naopak nejvyšších hodnot dosahuje v dopoledních hodinách (do oběda). V jiných časech pak stoupá při fyzické a psychické zátěži.

Krevní tlak je něco jiného než puls

Puls neboli tep představuje tlakovou vlnu, která vzniká vypuzením krve z levé srdeční komory do srdečnice a pak do celého těla. Měří se v úderech za minutu a jeho naměřené hodnoty se označují zkratkou BPM (beats per minute). Rozeznáváme klidovou, aktuální a maximální tepovou frekvenci.

Krevní tlak je tedy síla s jakou krev působí na tepny a puls je počet nejsilnějších působení za minutu. U dospělého člověka se normální klidová hodnota tepu nachází mezi 60 a 100 údery za minutu, u novorozenců může být tato hodnota až 160 úderů za minutu. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.

Například když cvičíte nebo se pohybujete svižnou chůzí, vaše tepová frekvence se zvýší, ale váš krevní tlak zůstane stejný nebo se zvýší jen nepatrně.

i Udává se, že tuky se nejlépe spalují, když je počet tepů za minutu přibližně na 65 procentech vaší maximální tepové frekvence.

Normální krevní tlak a jeho odchylky

Jaký je normální krevní tlak? Optimální hodnota u dospělého člověk se pohybuje kolem 120/80 mm Hg (u kojenců bývá normální tlak okolo 100/70 mm Hg) a může se ještě lehce lišit v závislosti na tom, zda jste žena nebo muž. Určité kolísání kolem této hodnoty je naprosto běžné.

Jaký je normální tlak u dospělých a dětí?

  • Kojenec: 80–85/45–50 mm Hg
  • Větší dítě: 110–120/70–80 mm Hg
  • Dospělý muž: 100–140/60–90 mm Hg
  • Dospělá žena: 100–140/70–90 mm Hg

Přesně ale nelze říci, jaký je správný krevní tlak, protože záleží na vašem celkovém zdravotním stavu, fyzické kondici a věku. Správný krevní tlak konkrétně u vás vám vždy sdělí váš lékař.

i U dětí je mnohdy měření krevního tlaku obtížné, protože se u nich může objevit „syndrom bílého pláště“ – tlak krve vykazuje zvýšeného hodnoty. Někdy je proto lepší krevní tlak přeměřit ještě doma a to v okamžiku, kdy víte, že je dítě v klidu. Pro jistotu měření opakujte několikrát.

Hypotenze – nízký krevní tlak

Pokud je váš tlak dlouhodobě nižší než 100/65 mm Hg, máte hypotenzi (nízký krevní tlak). Mezi nejčastější příznaky hypotenze obvykle patří motání hlavy, závratě, hučení v uších, mžitky před očima a omdlévání. Nepříjemný pocit slabosti může nastávat také při rychlé změně polohy ze sedu do stoje. Nicméně se pořád jedná o mírné riziko. Více o nízkém krevním tlaku se dočtete v článku Nízký tlak a jeho vliv na náš život. 

Hypertenze – vysoký krevní tlak

Jestliže se váš krevní tlak pravidelně pohybuje v hodnotách vyšších než 140/90 mm Hg, jedná se o hypertenzi (vysoký krevní tlak). Mezi příznaky vysokého krevního tlaku patří například poruchy spánku, otoky končetin, bolesti hlavy, zhoršení zraku či tlak na hrudi.

Tuto diagnózu si nechte potvrdit svým lékařem na minimálně dvou různých vyšetřeních. S vysokým krevním tlakem není radno si zahrávat a je potřeba jej začít včas léčit. Jakmile se totiž hodnoty dostanou nad 160/90 mmHg, může dojít až k trvalému poškození srdce a cév, ledvin či k cévní mozkové příhodě. I o vysokém krevním tlaku pro vás máme detailní článek Vysoký tlak – proč je tak nebezpečný a jak jej snížit?.

Hodnoty krevního tlaku

Typ krevního tlaku Systolický tlak Diastolický tlak
Vysoký krevní tlak >140 mm Hg >90 mm Hg
Normální krevní tlak 100–140 mm Hg 60–90 mm Hg
Nízký krevní tlak <100 mm Hg <60 mm Hg

Jak si udržovat optimální krevní tlak

Optimální krevní tlak je odrazem nejen vašeho zdravotního stavu, ale také vašeho životního stylu. Normální hodnoty i ve vyšším věku si udržíte takto:

  • Pravidelně se hýbejte – alespoň třikrát týdně po dobu minimálně 30 minut a to tak, že se lehce zpotíte a zadýcháte.
  • Přiměřeně solte a jezte zdravě – především zeleninu, ovoce, ryby, luštěniny a ořechy.
  • Omezte alkohol a kouření – dopřejte si maximálně jedno pivo denně a vyhýbejte se zakouřeným místnostem.
  • Hlídejte si optimální váhu – váš index tělesné hmotnosti, zkráceně BMI (body mass index) by měl být mezi 20 a 25. Vypočítáte jej jednoduše jako rozdíl hmotnosti v kg a výšky v metrech na druhou (například 63/1722).
  • Dostatečně relaxuje, spěte a vyhýbejte se stresu – výborným prostředkem pro zklidnění a zároveň zpevnění těla je jóga v kombinaci s meditací. Spát byste měli minimálně 7 hodin denně.
  • Smějte se a radujte se z maličkostí – frázi „smích léčí“ zná asi každý, ale už méně z nich si uvědomuje, že je tomu opravdu tak. Jen veselá mysl je cestou ke zdraví.
Zdravá strava
Zdravá a vyvážená strava je jedním z kroků, jak si udržet normální krevní tlak a pevné zdraví.

Tlakoměry: jak zjistit správné hodnoty svého krevního tlaku

Jste citliví na změny počasí a chcete mít přehled o tom, co se s vaším tělem a potažmo krevním tlakem děje při těchto výkyvech? Nebo chcete pravidelně kontrolovat svůj tlak v souvislosti se svým zdravotním stavem? Snadno si jej změříte i sami mimo lékařskou ordinaci, a to s pomocí tlakoměru pro domácí použití.

Typy tlakoměrů pro měření správného tlaku

Digitální tlakoměry měří tlak i puls a umí zaznamenat hodnoty více uživatelů. Tyto informace si uloží a vy tak můžete porovnávat naměřená čísla v určitém časovém horizontu.

  • Pažní tlakoměry – jsou přesné a některé modely dokonce odstraňují nesrovnalosti při nesprávném umístění manžety na paži.
  • Tlakoměry na zápěstí – nejsou tak přesné jako tlakoměry na paži a slouží tedy spíše k orientační znalosti výše svého krevního tlaku.
  • Chytré tlakoměry – lze je propojit s chytrým telefonem nebo počítačem a díky tomu máte své naměřené výsledky kdykoliv a kdekoliv snadno dostupné.

Mezi oblíbené měřiče krevního tlaku patří například: tlakoměr na paži OMRON M3 s barevným indikátorem hypertenze, tlakoměr na zápěstí Beurer BC 32 a chytrý tlakoměr OMRON M7 Intelli IT.

Jak si správně měřit krevní tlak v pohodlí domova

Na výši krevního tlaku má vliv nejen denní doba, ale také okolní teplota a psychická a fyzická zátěž. Relevantní a správné hodnoty proto získáte opakovaným měřením ve stejnou dobu, v klidovém stavu a za stejných podmínek.

30 minut před měřením tlaku krve

Nejméně půl hodiny před měřením nekuřte, nepijte alkohol a neúčastněte se žádných emočně a fyzicky vypjatých situací.

Těsně před měřením krevního tlaku

Před každým měřením tlaku se vždy zklidněte, hluboce a pomalu dýchejte a vsedě odpočívejte alespoň 5 minut.

Kvalitní přístroj na měření tlaku

Na měření tlaku krve používejte spolehlivý tlakoměr, který se jednoduše ovládá, má dobře čitelný displej a dostatečně velká tlačítka. Nejlepší službu udělá ověřený tlakoměr, který má pozitivní recenze a pochází od důvěryhodného výrobce.

Způsob měření krevního tlaku

  • Tlak krve měřte vždy vsedě s opřenými zády.
  • Paži mějte ve vyvýšené poloze s předloktím položeným na stole v případě pažního tlakoměru a v úrovni srdce v případě zápěstního tlakoměru.
  • Nekřižte nohy.
  • Během měření nemluvte, nehýbejte se a klidně dýchejte.
  • Krevní tlak měřte vždy na stejné paži a na holé kůži (zjistě, na které paži máte vyšší tlak a na té vždy měření provádějte).
  • Okraj manžety tonometru mějte přibližně 2 centimetry (šíře jednoho prstu) nad loketní jamkou.
Měření tlaku
Měření krevního tlaku v pohodlí domova vám umožní zjištění hodnot beze stresu a v klidu.

Správná velikost manžety tlakoměru

Na každé manžetě tlakoměru je vždy napsáno, pro jaký obvod paže je určena. Řiďte se tím. Pokud byste použili příliš úzkou nebo naopak příliš silnou manžetu, mohly by být naměřené hodnoty zkreslené.

Opakované měření krevního tlaku

Krevní tlak si změřte opakovaně: 2× ráno a 2× večer. Rozestup mezi měřeními v danou denní dobu mějte vždy cca 3 minuty.

Při dlouhodobém měření použijte tlakoměr jednou až dvakrát za týden a naměřené hodnoty krevního tlaku si zaznamenávejte spolu s dalšími důležitými údaji (zdravotní potíže, změna léčby aj.).

i Domácí měření krevního tlaku slouží především pro váš přehled. I když ale vlastníte tlakoměr a pravidelně si tlak měříte, neměli byste zapomínat na pravidelné preventivní návštěvy u svého lékaře, se kterým můžete naměřené hodnoty konzultovat a který vám odpoví na vše, co vás zajímá. Více o měření tlaku se dočtete v článku Jak měřit tlak (TIPY A TRIKY).

Když si to shrneme, lze říci, že normální krevní tlak je takový, při kterém se cítíte dobře a který vás nikterak neomezuje v běžných denních činnostech. Tlakoměry jsou v tomto směru výborným pomocníkem, jak si udržovat povědomí o výši svého krevního tlaku a jak předcházet nečekaným komplikacím. Nezapomínejte však, že klíčem k normálním hodnotám krevního tlaku je zejména aktivní způsob života a zdravý životní styl.

4,5 27×
Beurer BC 32
Tlakoměr na zápěstí, automatické vypnutí, detekce arytmie, lcd displej, paměť a průměr tlaku, délka manžety 19,5 cm, připojení NE, zdravotnický prostředek*

679,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU061l
4,1 21×
Beurer BM49 Mluvící tlakoměr s adaptérem
Tlakoměr na paži, detekce arytmie, lcd displej, paměť, průměr tlaku a hlasová asistence, délka manžety 36 cm, připojení NE,

1 549,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: BEU183
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací