AP+ slevy v app Marshall_CZ_Novinka

Jaké nové fotoaparáty chystá Nikon?

Zobrazit katalog
Jaké nové fotoaparáty chystá Nikon?

Článek

Aktualizováno

Fandové značky Nikon i široká fotografická veřejnost jistě nemohli přehlédnout fakt, že přední výrobce fototechniky Nikon již dlouho neohlásil žádné novinky. Není proto divu, že se postupně objevují někdy více, jindy méně uvěřitelné spekulace na téma, co asi vývojáři v Nikonu připravují nového. Tyto odhady a fámy se navíc týkají celého portfolia fotografické techniky, od kompaktních fotoaparátů přes stále populárnější bezzrcadlovky až po zrcadlovky a profesionální přístroje. Je tedy otázkou, s čím a také kdy Nikon přijde. Já jsem se zatím aspoň pokusil shrnout nejzajímavější informace na toto téma a než se pustíte do dalšího textu tohoto článku, tak pro jistotu zdůrazňuji, že se vesměs jedná o neoficiální informace, či ryze teoretické úvahy, byť aspoň částečně založené na faktech, nepřímých náznacích nebo prostě jen „šeptandě“ mezi fotografy.

Novinky Nikon

Plánuje Nikon vydat nové kompaktní fotoaparáty?

Pokud jde o kompaktní fotoaparáty, tak je na tom Nikon podobně jako ostatní výrobci, tedy čelí už několik let razantnímu propadu prodejů, protože kompaktní fotoaparáty jsou z trhu již téměř vytlačeny současnými mobilními telefony. Stejně jako ostatní výrobci, tak i Nikon reagoval razantní redukcí počtu modelů kompaktních fotoaparátů. Jeden čas se dokonce spekulovalo o tom, že výroba kompaktů bude zastavena úplně, a to zejména poté, co byla před víc jak rokem překvapivě zcela zrušena modelová řada pokročilých kompaktů Nikon DL. To byl opravdu krok až zarážející, a to zejména s ohledem na to, že příprava výroby již byla ve finálním stádiu – sám jsem dokonce v ruce držel funkční vzorek jednoho z těchto fotoaparátů.

Novinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát
Nákresy od různých tvůrců ukazují podobu možného nového ultrazoomu Nikon Coolpix P1000 a nového 360° fotoaparátu Nikon KeyMission 360.

Nicméně Nikon se s danou situací nějak vypořádal a kromě doprodejů dřívějších modelů kompaktních fotoaparátů to přeci jen vypadá, že bychom se brzy mohli dočkat i nějakých nových modelů. Konkrétně se jedná o Nikon Coolpix A1000, pro který si společnost nechala zaregistrovat označení na začátku tohoto měsíce. Mělo by se jednat o nástupce stávajícího modelu Nikon Coolpix A900 a ve výbavě by měl být 20 Mpx CMOS BSI snímací čip, 35× optický zoom, 4K video, výklopný LCD monitor a plná bezdrátová konektivita WiFi, Bluetooth a NFC. Podle jiných zdrojů by ale mohla být inovace ještě razantnější a novinka by mohla být vybavena i EVF hledáčkem, a hlavně oproti předchozímu modelu také větším čipem. Ať tak nebo tak, konečnou verzi se asi brzy dozvíme.

Dále se objevily nové nákresy ultrazoomu, který by mohl být nástupcem oblíbeného fotoaparátu Nikon Coolpix P900, ale bez bližších technických parametrů. Neméně zajímavý je nákres údajné nové podoby 360° fotoaparátu Nikon KeyMission 360, který se ale v České republice bohužel zatím vůbec neprodává, a asi ani hned tak nebude – což dosud nechápu. Krom toho si ale Nikon nechal nedávno registrovat ještě nejméně pět dalších názvů fotoaparátů, u kterých ale není úplně jisté, zda půjde o klasické kompakty v pravém slova smyslu a také jejich parametry jsou opravdu už jen ryzími dohady.

i Nikon již stihl oficálně vydat jednu z horkých novinek, a sice ultrazoom Coolpix P1000, který se pyšní rekordním 125ásobným zoomem.

Nové bezzrcadlovky Nikon s výměnnými objektivy

Nejzajímavější novinky se očekávají na poli bezzrcadlovek s výměnnými objektivy. Tady je těch spekulací a dohadů spousta. V prvé řadě je tu stávající modelová řada bezzrcadlových fotoaparátů Nikon 1, která ale již také delší dobu nezaznamenala žádný nový model. V této souvislosti se hovoří o možném konci celé této série bez nějakého pokračovatele. Naopak podle jiných zdrojů a náznaků v rozhovorech se zástupci Nikonu, se spekuluje o tom, že řada Nikon 1 bude zachována, ale v pozměněné podobě – především s větším čipem. Těžko říct, které z těchto informací jsou blíže pravdě, protože obě teorie, ať již pokračování, nebo likvidace Nikon 1, mají docela reálný základ i dostatek podpůrných informací. Takže nezbývá než čekat…

Novinky Nikon, fotoaparátNovinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát
Bezzrcadlovky jsou mezi uživateli velice populární, proto můžeme od Nikonu očekávat rozšíření jeho modelové řady o nové kousky.

Ať již Nikon 1 přežije, či ne, je skoro jisté, že přijde i zcela nový systém bezzrcadlovek Nikon, a to už poměrně brzy. Na internetu se dokonce už objevilo i několik (relativně dost, viz obrázky) uvěřitelných fotografií těchto nových fotoaparátů. Tuto teorii také víceméně oficiálně potvrdil jeden z manažerů Nikonu Kimito Uemura v rozhovoru pro japonskou televizi NHK. Nicméně nic konkrétního neřekl, jen že se nový systém chystá. Prostor pro spekulace a dohady je tak stále velký.

Napomáhá tomu velké množství zajímavých technologií, které si Nikon nechal v nedávné době patentovat. Z nejzajímavějších bych zmínil třeba zcela nový bajonet pro upevnění objektivů Nikon Z o průměru 49 mm a neméně zajímavé jsou teorie o zakřiveném snímači, včetně patentu první optické soustavy objektivu 20 mm f/2 přímo určeného pro zakřivený BSI snímač. Další patentované technologie se týkají samotných čipů, a to třeba duální pixely nebo systém stabilizace, který nepohybuje čipem, ale pouze mikročočkami nad čipem. Jeden z nejnovějších patentů se také týká skládacího (zasouvacího) objektivu pro bezzrcadlovku.

Novinky Nikon, fotoaparátNovinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát
Možných podob bezzrcadlovek Nikon je spousta, každému musí být ale jasné, že se do prodeje ne všechny dostanou.

Úplně nejzajímavější je ale velmi čerstvá informace z června 2018 o tom, že si Nikon nechal zaregistrovat také zcela novou značku Noct, a to jak pro fotoaparáty, tak i pro objektivy. Co z toho všeho tedy vyplývá? Je jasné, že Nikon nové bezzrcadlovky usilovně připravuje a podle množství podaných patentů je evidentní, že se máme skutečně na co těšit a že tentokrát to nebudou jen kosmetické změny předchozích modelů.

Otázkou ale zůstává, na co se vlastně máme konkrétně těšit a také kdy. Osobně se domnívám, že nové bezzrcadlovky přijdou již brzy, protože to Nikon bude chtít stihnout do podzimního veletrhu Photokina. Je možné, že s novými bezzrcadlovkami přijde i nový bajonet, ale vzhledem k dlouhé tradici se dá předpokládat, že pokud se tak stane, tak bude k dispozici i nějaká ta redukce na stávající objektivy s bajonetem Nikon F. Další otázkou pak bude formát čipu, ale tady se celkem logicky dá předpokládat, že Nikon vsadí na zaběhnuté formáty DX (APS-C) a FX (full-frame). Jen těžko říct, který přijde dřív. Osobně bych tipoval, že dříve přijde FX formát, a pokud se tak stane a čip bude stejný nebo lepší jak v Nikon D850, pak to bude veliká paráda.

Novinky Nikon, fotoaparátNovinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát Novinky Nikon, fotoaparát
Na obrázcích výše můžete vidět různé ukázky patentových snímků od Nikonu, včetně nového bajonetu.

Klasické zrcadlovky Nikon s výměnnými objektivy stále slaví úspěch

Nesmím ale zapomenout také na klasické digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy. Dneska už by se skoro chtělo říct, že jsou mrtvé a že je bezzrcadlovky vytlačují z výsluní. V reálu tomu tak ale není, jak dokazuje velký úspěch zatím poslední zrcadlovky Nikon D850, která patří k absolutní špičce na současném trhu a jejíž prodeje předčily všechna očekávání. Díky tomu se však spíše dá očekávat, že novinky přijdou v nižších kategoriích. Konkrétně se v zákulisí šeptá o nové digitální zrcadlovce na opačném konci nabídky, tedy nějaký ten model pro méně náročné a začátečníky, kde by mělo jít spíše o evoluci v podobě 4K videa a dalších drobností, které v této třídě dosud chyběly. Nicméně nějakou novou verzi by si jistě zasloužily i vyšší modely digitálních zrcadlovek Nikon D610 a Nikon D750, které jsou na trhu už poměrně dlouho. V tomto ohledu je ale stále „ticho po pěšině“.

Co tedy opravdu můžeme očekávat od Nikonu?

Je velmi pravděpodobné, že se brzy dočkáme nového kompaktu Nikon Coolpix A1000 stejně jako nové verze modelu Nikon Coolpix P900 a také Nikon KeyMission 360. Stejně pravděpodobné je také to, že můžeme očekávat nějakou novou začátečnickou zrcadlovku formátu DX, a dost možná i nějakou tu pokročilejší s čipem FX. V podstatě jisté ale je, že hlavních novinek se od Nikonu brzy dočkáme na poli bezzrcadlovek a že v tomto ohledu nepůjde jen o nějakou tu modernizaci, ale dost možná o celý nový systém fotoaparátů, a to nejen včetně vlastního bajonetu, ale i nového samostatného názvu. Stejně tak se dají očekávat některá zcela nová technická řešení. Nejen pro fandy značky Nikon tak budou následující měsíce zcela určitě hodně zajímavé.

Michal Kupsa

Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací