Alza.cz
Zobrazit katalog

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (RECENZE A TESTY)

Recenze

Aktualizováno

Čekání na novou generaci grafických karet AMPERE společnosti NVIDIA je po dlouhé době u konce, a tak si dnes můžeme konečně představit prvního zástupce, kterým je grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition. Pravda, zrovna tuto grafickou kartu si u nás bohužel nebudete moci zakoupit, nicméně jako ukazatel toho, jakým výkonem grafické karty GeForce RTX 3080 vlastně disponují a co od nich můžeme vůbec očekávat, nám dnes poslouží velmi dobře. Jaký je tedy výkon grafických karet GeForce RTX 3080 a jak je to s jejich provozními vlastnostmi? Pojďme se na to společně podívat!

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition recenze a testy

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition (RECENZE A TESTY) – OBSAH

  1. Představení NVIDIA RTX 3080 Founders Edition
  2. Jak testujeme grafické karty
  3. Testy provozních vlastností
  4. Výkon grafických karet
  5. Přetaktování
  6. Hodnocení grafické karty

Představení grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je postavena na nejnovějším herním grafickém čipu GA102 (GA102-200-K1-A1) s jedním deaktivovaným blokem GPC (Graphics Processing Cluster) a dalšími dvěma bloky TPC (Texture/Processor Cluster) společnosti NVIDIA, na který jsou pomocí 320bit sběrnice připojeny moduly grafické paměti typu GDDR6X o kapacitě 10 GB. Jedná se o grafickou kartu s plnou podporou nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mech Shader a Sampler Feedback) a proprietární technologie DLSS (Deep Learning Super Sampling). Svým výkonem je pak NVIDIA RTX 3080 Founders Edition zacílena do segmentu grafických karet vysokého výkonu, kde zaujímá nejvyšší patra výkonnostního žebříčku.

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition popis

Frekvence grafické karty

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition GPUZ

Frekvence grafického čipu je 1 440/1 710 MHz (Base/Boost) a frekvence grafických pamětí pak 1 188 MHz, což u pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci 19 000 MHz. Jak grafický čip, tak také grafické paměti jsou tedy taktovány v referenčních hodnotách NVIDIA GeForce RTX 3080.

Systém chlazení GPU

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition měří na délku 287 mm a na základní desce vašeho počítače zabere jen 2 rozšiřující sloty. O chlazení se stará velmi zajímavý hybridní systém chlazení, který využívá jak výparníkovou komoru (Vapor Chamber), tak také klasický pasiv se čtveřicí tepelných trubic (Heatpipe). Grafický čip, paměti i moduly napájecí kaskády jsou chlazeny pomocí výparníkové komory, z té je pak odpadní teplo odváděno do tepelných trubic pasivu. Všechny důležité komponenty grafické karty jsou tak kvalitně chlazeny.


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; systém chlazení

Aktivní část systému chlazení tvoří dva 85mm ventilátory s aerodynamicky tvarovanými lopatkami. První ventilátor přímo ofukuje výparníkovou komoru a ohřátý vzduch je tlačen ven z počítačové skříně, druhý ventilátor pak prochází celou šířkou pasivu a ochlazuje tepelné trubice. Průtok ohřátého vzduchu z druhého chladiče putuje hlouběji do počítačové skříně směrem k procesoru a operačním pamětem. Ventilátory jsou rozděleny do dvou samostatných zón a jejich otáčky jsou řízeny nezávisle (asynchronně). Grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition podporuje funkci semi-pasivního chlazení, která v případě nízkých teplot grafického čipu oba ventilátory úplně zastaví, a zamezí tak zbytečné hlučnosti. Velmi decentně pak působí bíle podsvětlený nápis GeForce RTX na hřbetu grafické karty, jehož barvy a efekty však nijak přenastavit nejdou. Charakteristika závislosti hlučnosti na otáčkách ventilátoru je následující:


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; závislost otáček a hlučnosti

Účinnost systému chlazení

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; 3DMark Stress  Test

Při testování účinnosti chlazení v nástroji 3DMark Time Spy Stress Test dosáhla grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition na skóre 97,2 %, a v těchto testech stability snímkové frekvence tak prošla (minimální hranice je 97 %).

Napájení a spotřeba

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; horní strana

O napájení grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition se stará 18 + 2fázová napájecí kaskáda, která vyžaduje přídavné napájení pomocí nového 12-pin konektoru. Pokud takový konektor váš zdroj nenabízí, můžete využít redukci napájení 2× 8-pin / 1× 12-pin, která je součástí balení grafické karty. Příkon karty byl výrobcem nastaven na 320 W (max. 370 W) a ten pak k jejímu provozu doporučuje zdroj o výkonu minimálně 750 W.

Výstupy na monitor

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; obrazové výstupy

Výstupy na monitor jsou u grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition řešeny pomocí tří konektorů DP 1.4a (Display Port) a jednoho konektoru HDMI 2.1. Oba typy konektorů nabízí přenos videosignálu až 8K / 60 Hz.

Jak testujeme grafické karty

Testy grafických karet se na Alza.cz skládají jednak z testů jejich herního výkonu, ale protože samotný výkon není pro mnoho uživatelů tím jediným a všeobjímajícím parametrem výběru, u grafických karet důkladně testujeme také jejich provozní vlastnosti, jako jsou teploty, hlučnost či spotřeba. Vždyť kdo by chtěl mít ve svém počítači výkonnou, leč nepříjemně hlučnou grafickou kartu?

Testy herního výkonu

V testech herního výkonu se snažíme grafické karty testovat v těch nejnovějších herních titulech tak, abyste měli přehled, které grafické karty podávají nejlepší výkon na nejmodernějších herních enginech, a tedy jestli vaše případná investice do konkrétní grafické karty bude i do budoucna opravdu výhodná.

i

Naše recenze jsou vždy aktuální

Protože se snažíme, aby každá recenze grafické karty byla trvale aktuální, nejsou výsledky testů u jednotlivých her přiřazovány ke konkrétní grafické kartě, ale jen k typu grafické karty, tedy grafickému čipu. Právě to nám totiž zajistí, že v případě výskytu nějakých podstatných změn, které ovlivňují konečné výsledky testů (vydání nových a výkonnějších ovladačů, přidání nové hry do testovací metodiky atd.), můžeme rychle vše přetestovat, a nové výsledky se tak okamžitě promítnou také do recenzí staršího data.

Testy provozních vlastností

Na rozdíl od herních testů, ve kterých jsou výsledky přiřazovány k jednotlivým typům grafických karet, testy provozních vlastností jsou prováděny bez rozdílu u každé grafické karty. V těchto testech se pak snažíme jít do těch úplně nejmenších detailů a u grafických karet měřit co nejvíce provozních parametrů, jako jsou krom teploty a hlučnosti také napětí, spotřeba či reálné frekvence grafického čipu.

V testech provozních vlastností pak samozřejmě nechybí ani jejich podrobné srovnání s ostatními grafickými kartami tak, abyste měli přehled o tom, která grafická karta by právě pro vás byla tou nejvhodnější.

Testovací sestava


Testy provozních vlastností NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Pro měření provozních vlastností grafických karet využívám nástroj 3DMark a jeho zátěžový test s názvem Time Spy Stress Test. Tento test se skládá z celkem 20 průchodů minutové scény Time Spy, a trvá tak poměrně dlouhých 20 minut, během nichž grafická karta pracuje na plný výkon, a zahřeje se tak na svou běžnou provozní teplotu. Teprve po dosažení pracovní teploty grafické karty, nejčastěji v posledním průchodu scény, pak měřím její provozní vlastnosti. Jak tedy grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition v tomto zátěžovém testu dopadla?

Test 3DMark Stress Test
NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; 3DMark Stress Test
SUMARIZACE PROVOZNÍCH VLASTNOSTÍ
NVIDIA RTX 3080 Founders Edition Hodnota Poznámka k měření
Teplota GPU 76 °C měřeno na konci testu
Reálná frekvence GPU 1 845 MHz měřeno jako průměr v posledním průchodu (zaokrouhleno na celé biny)
Napětí GPU 0,966 V měřeno jako průměr v testu
Spotřeba GPU (podle ovladačů) 319,0 W měřeno jako průměr v testu
Spotřeba VGA (skutečná) 348,8 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Spotřeba celého systému 487,4 W měřeno jako průměr v posledním průchodu
Otáčky ventilátorů 1 880 ot/min (FAN1)
1 880 ot/min (FAN2)
měřeno na konci testu
Hlučnost 37,9 dBA interpolováno z otáček ventilátorů


NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; odběry na jednotlivých větvích


Místo odběru Popis Spotřeba
1 Slot PCI Express větev 3,3 V 0,028 W
2 Slot PCI Express větev 12 V 54,700 W
3 PCIe Cable 1 (8-pin) větev 12 V (redukce 12-pin) 154,477 W
4 PCIe Cable 2 (8-pin) větev 12 V (redukce 12-pin) 139,569
TOTAL 348,774 W


Teploty grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition se na konci zátěžového testu držely na 76 °C při otáčkách ventilátorů 1 880 ot/min, které při této rychlosti generovaly hlučnost 37,9 dBA. Frekvence grafického čipu se pak pohybovala v průměru na 1 845 MHz při vysoké spotřebě (příkonu) grafické karty 348,8 W.

Porovnání provozních vlastností GeForce RTX 3080

Pokud by vás zajímalo také srovnání provozních vlastností NVIDIA RTX 3080 Founders Edition se všemi ostatními grafickými kartami GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali, můžete se podívat do následujících grafů.


Provozní vlastnosti
Provozní vlastnosti


Výkon grafických karet GeForce RTX 3080

Měření herního výkonu grafických karet je prováděno v předem zvolených scénách speciálně vybraných počítačových her. Počítačové hry jsou do testovací metodiky vybírány tak, aby co možná nejvíce reprezentovaly současné nároky moderních herních enginů. V samotných testech je pak u každého typu grafické karty měřena snímková frekvence (FPS), která je pro nás také ukazatelem jejího výkonu.

Vzhledem ke značným výkonnostním rozdílům mezi grafickými kartami ze segmentu vysokého výkonu (High-end) a výkonu středního (Mainstream) nemohou být grafické karty porovnávány v úplně všech počítačových hrách při stejném nastavení grafických detailů. Z tohoto důvodu jsou konečné výsledky rozděleny do dvou grafů. V prvním grafu jsou sumarizovány výsledky z úplně všech herních testů pouze pro grafické karty ze segmentu High-end/Mainstream, v druhém grafu pak můžete vidět relativní výkon úplně všech grafických karet. Výsledky ve druhém grafu jsou však počítány pouze z těch herních titulů, které při testech využívají shodné nastavení grafických detailů pro úplně všechny grafické karty, tedy napříč kategoriemi High-end/Mainstream.


Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Relativní výkon grafických karet uvedený v grafu byl vypočítán jako průměrný výkon ze všech testů níže uvedených počítačových her označených symbolem zaškrtávátka a převeden na procenta. Recenzovaná grafická karta v grafu dosahuje hodnoty 100 %, ostatní grafické karty jsou pak podle svého dosaženého výkonu řazeny relativně výše či níže.

Checker Black Myth: Wukong
Checker Avatar: Frontiers of Pandora
Checker Baldur's Gate 3
Diablo IV
Checker God of War
Checker Far Cry 6
Checker Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2


Jakým výkonem disponují grafické karty v jednotlivých hrách naší testovací metodiky, či jak byly hry v testech nastaveny a jak bylo měřeno, to si můžete nechat zobrazit kliknutím na obrázek konkrétní počítačové hry.

Výkon grafických karet:
Výkon grafických karet
i

Výkon grafických karet při využití ray-tracingu byl testován pomocí nástroje 3DMark Port Royal. Jedná se o specializovaný, a hlavně na výrobci grafických karet zcela nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, který využívá podpory rozhraní Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Výkon grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je dán zejména výkonem samotného grafického čipu GA102 (GA102-200-K1-A1), který se od jiných grafických karet GeForce RTX 3080 může lišit pouze přednastavenou frekvencí grafického čipu, nastavenou frekvencí grafických pamětí či nastaveným vyšším limitem spotřeby, který pak tolik neomezuje frekvenci grafické karty. K udržení vyšší frekvence grafické karty, a tím i jejího výkonu, pak může napomoci také kvalitní systém chlazení, který udrží grafický čip na nízkých teplotách. V každém případě vždy platí, že čím vyšších frekvencí grafického čipu karta dosahuje, tím vyšší je také její herní výkon. Musíte však počítat s tím, že rozdíly ve frekvencích, a tedy i rozdíly ve výkonu mezi grafickými kartami GeForce RTX 3080 různých výrobců a značek, nemohou být nijak extrémní.


Frekvence grafických karet


V případě grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition se reálná frekvence grafického čipu v zátěžovém testu 3DMark Time Spy Stress Test pohybovala v průměru na 1 845 MHz, a vy si tak z výše uvedeného grafu můžete udělat obrázek o tom, jakým výkonem tato grafická karta disponuje oproti ostatním GeForce RTX 3080, které jsme na Alza.cz a GPUreport.cz doposud testovali. 


Přetaktování NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

Jak jsem grafickou kartu taktoval

Přetaktování grafického čipu

U nových grafických karet GeForce RTX/GTX máte možnost k přetaktování využít buď nové funkce OC Scanner, která grafickou kartu přetaktuje „automaticky“, nebo si můžete veškeré parametry přetaktování nastavit sami manuálně. Bohužel, těsně před vydáním nástroj OC Scanner s grafickými kartami GeForce RTX 3080 ještě nespolupracoval, a tak jsem musel přetaktování provést ručně. Přetaktování grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition jsem prováděl za pomoci nástroje MSI Afterburner. Nejdříve jsem na maximum nastavil položky Power Limit (115 %) a Temp. Limit (90 °C). Položka Core Voltage bohužel navýšit nešla. Následně jsem postupně zvedal frekvenci grafického čipu o 10 MHz a testoval stabilitu grafické karty v počítačových hrách. Jako poslední stabilní frekvence grafického čipu se nakonec ukázala hodnota +110 MHz.

Přetaktování grafických pamětí

Postupně jsem zvyšoval hodnoty frekvence grafických pamětí o 50 MHz a testoval jejich stabilitu v počítačových hrách. Jako stabilní se nakonec ukázala hodnota +800 MHz, což u grafických pamětí typu GDDR6X představuje efektivní frekvenci VRAM 20 600 MHz. Paměti zvládly i frekvence vyšší, nicméně nad hranicí +800 MHz již výkon moc neškáloval a při +1 200 MHz začala grafická karta výkon dokonce ztrácet.


Přetaktování NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; Afterburner

S nastavenou frekvencí jádra navýšenou o 110 MHz a pamětí na efektivních 20 600 MHz jsem pak otestoval některé hry z testovací metodiky s následujícími výsledky:

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition; výsledky přetaktování

i

Pomocí ručního přetaktování se mi z grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition podařilo získat v průměru necelých 7 % a jak to tak vypadá, možnosti přetaktování grafických karet generace Ampere jsou tedy na podobné úrovni, jako tomu bylo u generace Turing. Na spotřebě celé sestavy se pak toto přetaktování projevilo v počítačové hře The Division 2 celkem významnými 58 W navíc (u samotné grafické karty pak 56 W).

Toto video ukazuje nárůst výkonu a provozní vlastnosti u takto přetaktované grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition v počítačové hře The Division 2 do těch úplně nejmenších detailů.


Hodnocení NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition

Jsme u hodnocení grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition, a tak se nejprve pojďme podívat na její výkon pod drobnohledem. Do následující tabulky jsem v procentech sesumíroval výkon grafických karet GeForce RTX 3080, RTX 2080 SUPER a RTX 2080 Ti ze všech počítačových her, ve kterých byly testovány, tedy i her, které do výsledků běžně nezapočítáváme.


Rozlišení / Výkon RTX 2080 SUPER RTX 2080 Ti RTX 3080
1 920 × 1 080 (Full HD) 100 % 113 % 124 %
2 560 × 1 440 (WQHD) 100 % 121 % 145 %
3 840 × 2 160 (4K UHD) 100 % 127 % 160 %


Jak je patrné, výkon grafické karty GeForce RTX 3080 je opravdu vysoký. Ve všech rozlišeních se jednalo o suverénně nejvýkonnější grafickou kartu řady RTX. Za sebou nechala nejen grafickou kartu GeForce RTX 2080 SUPER, kterou v této nové generaci prakticky nahrazuje, ale dokonce i grafickou kartu GeForce RTX 2080 Ti, tedy tu nejvýkonnější grafickou kartu předchozí generace Turing.

Horší zprávou je ale to, že pokud se podíváme na výsledky podle jednotlivých rozlišení, jsou tu docela znatelné rozdíly. Největší výkonnostní zisky GeForce RTX 3080 pocházejí z testů v rozlišení 3 840 × 2 160 (4K UHD), naopak nejnižší zisky zase v rozlišení 1 920 × 1 080 (Full HD).

V nízkém rozlišení totiž dnešní sebelepší procesor prostě nestíhá „krmit“ daty tak výkonnou grafickou kartu, jakou GeForce RTX 3080 bezesporu je a která se pak ve hrách jen tak poflakuje nevytížená a využívá jen menší část svého potencionálního výkonu.

Teprve v tom nejvyšším rozlišení 3 840 × 2 160 pracuje grafická karta GeForce RTX 3080 naplno, a její majitel by tak mohl být spokojený. Problém s hraním ve 4K ale je, že dnes jen těžko budete hledat nějaký kvalitní a cenově dostupný 4K herní monitor, který by se mohl pyšnit kvalitním panelem s nízkou latencí, podporoval HDR, Free-sync nebo G-sync a k tomu ještě disponoval obnovovací frekvencí nejméně 120 Hz.

Pro většinu hráčů tak většinou zbývá jen jediná možnost, a to využívat rozlišení střední, tedy 2 560 × 1 440 (WQHD), kde grafická karta GeForce RTX 3080 sice nedosahuje svého maximálního výkonu, nicméně dosahovaná snímková frekvence je velmi slušná a kvalita obrazu většinou dostačující.

Pokud tedy máte zálusk na pořízení nějaké grafické karty GeForce RTX 3080, vždy si nejdříve dobře ujasněte, v jakém rozlišení plánujete hrát, a teprve podle toho se dál zařiďte. Pro hraní ve Full HD je grafická karta GeForce RTX 3080 prakticky zbytečností, plánujete-li hraní ve 4K, porozhlédněte se nejdříve po nějakém kvalitním 4K monitoru (pokud jej již nemáte).


i

Pro koho je tato grafická karta určena?

Podobně jako ostatní GeForce RTX 3080, také grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition je určena zejména těm nejnáročnějším hráčům počítačových her, kteří její výkon mohou využít opravdu naplno. Ačkoliv grafické karty GeForce RTX 3080 v rámci mezigenerační obměny nahrazují především GeForce RTX 2080 SUPER, jejich výkon je dokonce vyšší nežli ten, který nabízejí grafické karty GeForce RTX 2080 Ti, tedy vůbec ty nejvýkonnější grafické karty minulé generace Turing. Podobně jako tomu bylo u předešlé generace Turing, také grafické karty GeForce RTX 3080 (Ampere) nabízejí úplnou podporu nejnovějšího grafického rozhraní DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a DLSS (Deeop Learnig Super Sampling). Pravda, ray tracingových herních titulů není dnes příliš mnoho, určitě však počítejte s tím, že budou časem přibývat jako houby po dešti, a vy tak na ně budete s grafickými kartami GeForce RTX 3080 velmi dobře připraveni.

Samotná grafická karta NVIDIA RTX 3080 Founders Edition disponuje velmi zajímavým hybridním systémem chlazení, využívajícím kombinaci výparníkové komory (Vapor Chamber) a tepelných trubic (Heatpipe). O aktivní chlazení se pak stará dvojice ventilátorů, z nichž jeden ochlazuje výparníkovou komoru a ohřátý vzduch vyhání z počítačové skříně, druhý ventilátor pak chladí tepelné trubice. Společnost NVIDIA uvedla, že se jedná o nejlepší systém chlazení, kterým kdy firemní Founders edici grafických karet vybavila a já jí v tom dávám za pravdu. Jak si však tento systém chlazení povede vůči chladičům ostatních renomovaných výrobců grafických karet? To je otázka, na kterou vám jistě brzy dáme odpověď.

Inženýři z NVIDIA u grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition nezapomněli ani na velmi decentní LED osvětlení, které si však nemůžete uzpůsobit vlastnímu vkusu, a jako vůbec první Founders edice přináší tato GeForce RTX 3080 také funkci semi-pasivního chlazení, jež v případě nízkých teplot odstaví oba ventilátory, a sníží tak hlučnost grafické karty na minimum.

Mezi nevýhody grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition pak můžeme docela jistě zařadit její vysokou spotřebu (příkon). Grafická karta si během hraní běžně říkala o 350 W, a vy si tak budete muset dát dobrý pozor zejména na dvě věci. Předně budete potřebovat dostatečně výkonný zdroj napájení, minimálně 750 W, a zapomenout nesmíte ani na opravdu kvalitně provětrávanou počítačovou skříň.

Suma sumárum, grafické karty nové generace Ampere jsou zde a jak patrno z testů zatím prvního zástupce, tedy grafické karty NVIDIA RTX 3080 Founders Edition, přinášejí všem hráčům počítačových her další, a to nemalou porci výkonu. Škoda jen, že na trhu nemáme ještě nějaké ty výkonnější procesory či kvalitnější a cenově dostupné 4K herní monitory, abychom mohli jejich výkonu využít opravdu naplno. Grafickou kartu NVIDIA RTX 3080 Founders Edition si bohužel u nás koupit nemůžete, věřte ale, že v naší nabídce naleznete jiné grafické karty GeForce RTX 3080, od jiných renomovaných výrobců.



NVIDIA RTX 3080 Founders Edition

NVIDIA GeForce RTX 3080 Founders Edition

Grafické karty

NVIDIA RTX 3080 Founders Edition přináší více než dostatečný herní výkon i těm nejnáročnějším hráčům počítačových her. Tato grafická karta nabízí velmi zajímavý hybridní systém chlazení, který jí propůjčuje velmi slušné provozní vlastnosti. Snad jen s výjimkou vyšší spotřeby, která však ty nejnáročnější hráče prakticky nezajímá. 

Klady

  • ultimátní výkon (high-end)
  • LED osvětlení (nelze ovládat)
  • semi-pasivní chlazení
  • podpora výstupu HDMI 2.1
  • podpora PCIe 4.0 (máte-li podporu v základní desce)
  • podpora DirectX 12 Ultimate a DLSS

Zápory

  • vysoká spotřeba

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Jmenuji se Pavel Šantrůček a grafickým kartám se profesionálně věnuji již více než 6 let. Architektura, recenze a testy grafických karet jsou přesně to, co mě posledních několik let živí a co se stalo nedílnou součástí mého pracovního života na GPUreport.cz. Jako programátor jsem pak také autorem několika nástrojů na analýzu snímkové frekvence grafických karet, z nichž asi nejznámější FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojně využíván po celém světě.

NVIDIA Ampere: Grafické karty RTX 3090/3080/3070 s rekordním nárůstem výkonu!

Jsou to skoro dva roky, co NVIDIA představila grafické karty GeForce RTX s jádrem Turing. To je ve světě hardwaru dlouhá doba, proto již 1. září došlo na reálné odhalení nových GPU GeForce RTX 3070/3080/3090 postavených na extrémně zajímavém čipu NVIDIA Ampere. Jaký očekáváme nárůst výkonu? Co bude nového po technologické stránce? A kdy se karty dostanou do prodeje?

nvidia; ampere;

NVIDIA Ampere (Vše, co víme) – OBSAH

  1. (11. 9. 2020) Unikají první recenze GeForce RTX 3080
  2. NVIDIA oficiálně představila GeForce RTX 3070/3080/3090
  3. Hardwarové novinky u NVIDIA, AMD a Intelu
  4. GeForce RTX řady 3000 s architekturou Ampere
  5. Termín vydání NVIDIA Ampere

(11. 9. 2020) Unikají první recenze GeForce RTX 3080

Informační embargo na recenze nové generace grafických karet s čipem NVIDIA Ampere stále platí, ale postupně dochází k dílčím únikům. Sice nemáme k dispozici kompletní výsledky, ale přesto jsou naměřené hodnoty mimořádně zajímavé.

Hardwarový server videocardz.com přinesl hned několik grafů, které se primárně věnují syntetickému výkonu GeForce RTX 3080. Tak například v 3DMark se pohybuje nárůst výkonu v rozmezí 25 až 45 % vůči RTX 2080 Ti.

GeForce RTX 3080; srovnání výkonu
Srovnání syntetického výkonu v oblíbeném benchmarku 3DMark.

Další čísla už jsou pro praxi zajímavější, protože se týkají herního výkonu ve 4K. Tam se pohybuje GeForce RTX 3080 na takových hodnotách FPS, že je v průměru o 50 % rychlejší než GeForce RTX 2080 SUPER. To je ohromný mezigenerační posun s ohledem na to, že NVIDIA zachovala stejnou cenovou hladinu jako v roce 2018 při uvedení grafik s čipem Turing.

NVIDIA oficiálně představila GeForce RTX 3070/3080/3090

Na dnešní streamované konferenci se společnost NVIDIA pořádně rozšoupla. Došlo totiž na oficiální představení dlouho očekávaných grafických karet s revolučním jádrem Ampere. I přes poměrně masivní úniky informací došlo hned na několik překvapení. Zejména s ohledem na výkon, cenu a zaměření konkrétních karet.

NVIDIA GeForce RTX 3080 – grafika pro náročné hráče

Tak tohle je naprostá pecka! GeForce RTX 3080 je totiž naprosto klíčová grafika pro hráče, kteří se nechtějí nijak omezovat. Nabídne až o 100 % vyšší výkon než doposud špičková GeForce RTX 2080. Jak je to možné?

GeForce RTX 3000; srovnání výkonu
Srovnání relativního výkonu nových grafik GeForce RTX 3070 a RTX 3080 (zelené sloupečky) se starší generací GeForce RTX 2070 SUPER a RTX 2080 SUPER. Povšimněte si například až 2× vyššího výkonu RTX 3080 vůči 2070 SUPER ve hře Minecraft se zapnutým ray tracingem. Porovnání bylo prováděno ve 4K rozlišení a na sestavě s procesorem Intel Core i9.

GeForce RTX 3080 využívá jádro GA102 z architektury Ampere. Kromě zdokonaleného 8nm výrobního procesu přináší také 3. generaci jader Tensor s dvojnásobnou propustností nebo RT jádra 2. generace. Díky masivním změnám došlo k citelnému navýšení CUDA jader na dvojnásobek očekávaných hodnot. GeForce RTX 3080 jich má hned 8 704, nicméně nejde o fyzicky stejná CUDA jádra jako u předchozích generací. Lví podíl na výkonu má také použitá grafická paměť typu GDDR6X s frekvencí až 19 000 MHz.

Co to v součtu znamená? Jednoduše si s GeForce RTX 3080 zahrajete ve 4K rozlišení na 60 FPS i se zapnutým ray tracingem. Na reálné testy a ověření nárůstu výkonu musíme počkat na vlastní recenzi, kterou pro vás nepochybně připravíme.

Výkon v ray tracingu
Grafické karty s architekturou Ampere jsou speciálně optimalizované na ray tracing. Nárůst výkonu v porovnání se staršími kartami je mimořádný. Na GeForce RTX 3080 si tak zahrajete ve 4K na 60 FPS se zapnutým ray tracingem.

GeForce RTX 3070 překonává i RTX 2080 Ti

A máme pro vás další neuvěřitelnou zprávu. GeForce RTX 3070 se základní cenou 13 999 Kč je rychlejší než dosavadní král výkonu v podobě GeForce RTX 2080 Ti. Může za to především tranzistory našlapané jádro GA104 s Boost frekvencí až 1 730 MHz. To však platí pro Founders Edition. MSI nebo ASUS jistě nabídnou přetaktované modely s upraveným chlazením.

GeForce RTX 3080
Founders Edition grafické karty GeForce RTX 3080.

Výkon posunutý nad GeForce RTX 2080 Ti vystačí na QHD rozlišení a 60 FPS při aktivním ray tracingu. To je ohromný mezigenerační posun. NVIDIA také optimalizovala výkon právě směrem k ray tracingu, DLSS 2.0 nebo DirectX 12 Ultimate.

Místo Titan RTX přichází GeForce RTX 3090

Naprostým technologickým vrcholem je plně odemknuté jádro GA102 s celkovým počtem 10 492 CUDA jader. Grafická paměť pak kromě frekvence 19 500 MHz dostala do vínku hned 24 GB typu GDDR6X. Tento model jako jediný obsahuje podporu NVIDIA NVLink, tedy zapojení více karet (dříve známá jako SLI). Takový výkon se pak využije k vědeckým výpočtům nebo k náročnému kódování ve filmovém průmyslu.

GeForce RTX 3090
Krásně provedená Founders Edition grafické karty GeForce RTX 3090.

Termín vydání GeForce RTX 3070/3080/3090

A kdy budou první karty řady GeForce RTX 3000 dostupné? Už 17. září, což je naprosto skvělá zpráva. Jen na GeForce RTX 3070 si počkáme až do října.

Oficiální parametry a ceny

Pro lepší přehlednost uvádíme parametry představených grafických karet s architekturou NVIDIA Ampere. O toužebně očekávané GeForce RTX 3060 nepadlo během prezentace ani slovo.

Vybrané parametry RTX 3070 RTX 3080 RTX 3090
Jádro GA104 GA102 GA102
Výrobní proces 8 nm (Samsung) 8 nm (Samsung) 8 nm (Samsung)
Jádra NVIDIA CUDA 5 888 8 704 10 496
Počet texturovacích jednotek 184 272 328
Boost frekvence jádra 1 730 MHz 1 710 MHz 1 700 MHz
Kapacita grafické paměti 8 GB 10 GB 24 GB
Typ grafické paměti GDDR6 GDDR6X GDDR6X
Frekvence grafické paměti 16 000 MHz 19 000 MHz 19 500 MHz
Šířka paměťového rozhraní 256 bit 320 bit 384 bit
Spotřeba 220 W 320 W 350 W
Doporučený výkon napájecího zdroje 650 W 750 W 750 W
Cena základního modelu Founders Edition 13 999 Kč 18 999 Kč 40 999 Kč

Hardwarové novinky u NVIDIA, AMD a Intelu

Druhá půlka roku 2020 bude ve znamení velkých hardwarových novinek. Kromě příchodu grafických karet GeForce RTX 3000 dojde hned vzápětí na oznámení mobilních procesorů Intel Tiger Lake. To samozřejmě není ani zdaleka vše. Možná už během října se pěkně zblízka podíváme na úplně novou generaci grafických karet AMD vycházející z architektury RDN 2. Vše pochopitelně završí ostře sledovaný nástup herních konzolí PlayStation 5 a Xbox Series X.

Souboj o herní konzole NVIDIA prohrála, což si rozhodně nemůže dovolit v rámci desktopu. A protože grafiky AMD RDNA 2 budou oznámeny až později, už nyní je jasné, že výkon karet GeForce RTX 3000 bude jednoduše napálený na maximum možného.

GeForce
V roce 1999 vydala NVIDIA první grafickou kartu GeForce. Jak bude vypadat svět her v roce 2020 po vydání GeForce RTX 3000?

A jen tak mimochodem. Už 31. srpna 2020 oslavíme 21 let od vydání GeForce 256, tedy vůbec první grafické karty GeForce v historii. V hardwarové historii šlo o zlomový krok, kterým NVIDIA vypálila rybník všem konkurentům a posunula herní výkon na úplně nový level.

GeForce RTX řady 3000 s architekturou Ampere

NVIDIA Ampere je nová architektura, která míří nejen do serverového segmentu, ale bude společná i pro herní grafiky. To je citelná změna vůči předchozím generacím. Už z toho je patrné, že rozhodně nebude žádná nouze o výkon. Předem známým faktem je přechod z 12nm na 7nm výrobní technologii, která je sice významně náročnější i dražší, ale mimo jiné umožní do grafického jádra integrovat výrazně větší počet tranzistorů.

Nicméně v posledních dnech se objevují informace, že vybrané modely řady GeForce RTX 3000 poběží na odlišném jádru s 8nm výrobní technologií. Je totiž vysoce pravděpodobné, že výrobce Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) jednoduše nestíhá.

Pojďme se však blíže zakousnout do zatím neoficiálních parametrů grafických karet GeForce RTX 3000.

Vybrané parametry RTX 3090 RTX 3080 RTX 3070 RTX 3060
Velikost grafické paměti 24 GB 10/20 GB 8/16 GB 6/12 GB
Typ grafické paměti GDDR6X GDDR6X GDDR6X GDDR6X
Pracovní frekvence grafické pamětí 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps 19 až 21 Gbps
Šířka paměťové sběrnice 384bit 320bit 256bit 192bit
Celková propustnost 921 až 1 024 GB/s 760 až 840 GB/s 608 až 672 GB/s 456 až 506 GB/s


Jak zatím sami vidíte, NVIDIA si i těsně před uvedením nových karet pečlivě hlídá jejich parametry. Máme tak v podstatě jasno jen u typu použité grafické paměti. Půjde o špičkové GDDR6X vyráběné společností Micron. Zatímco předchozí GDDR6 podporuje frekvence do 16 GHz, GDDR6X nabídne až 21 GHz. A dokonce to vypadá, že na tento typ VRAM si NVIDIA zaplatila monopol, což není úplně dobrá zpráva pro AMD.

i

Plynulejší herní zážitky si užijete s novou technologií NVIDIA DLSS 2.0.

NVIDIA pravděpodobně jako první představí nejvýkonnější modely GeForce RTX 3090 a RTX 3080. Obě karty ponesou grafické jádro GA102, přičemž RTX 3090 má mít k dispozici plný počet 5 248 aktivních jednotek. To by znamenalo rekordní nárůst výkonu klidně až o 50 % nad GeForce RTX 2080 Ti. Což ve spojení s ray tracingem a DLSS 2.0 zní nadmíru zajímavě. Horší už to bude s cenou. Je totiž vysoce pravděpodobné, že opět dojde ke zdražení a vrcholný model může klidně atakovat hranici 40 tisíc korun.

GeForce RTX 3090
Porovnání fyzické velikosti grafických karet NVIDIA GeForce RTX 3090 Founders Edition s RTX 2080. Zdroj Twitter uživatele GarnetSunset.

Neoficiální fotografie GeForce RTX 3090 prozrazuje, že zabere až tři sloty a na délku bude mít více než 30 centimetrů. I spotřeba bude poměrně vysoká (kolem 350 W), protože NVIDIA vymyslela speciální 12pinový napájecí konektor. Zatím není známo, zda jej použije pouze u své Founders Edition, nebo se objeví i v dalších modelech.

Termín vydání NVIDIA Ampere

Těšte se už na 1. září, kdy se uskuteční streamovaná událost GeForce Special Event. Zakladatel společnosti NVIDIA Jensen Huang nám jistě představí nové grafické karty řady GeForce RTX 3000, ale i další technologické novinky. Možná se také dočkáme dalších informací ohledně streamování her pomocí služby GeForce Now.

Představení NVIDIA Ampere na CES 2020

Situace na trhu grafických karet

Po dlouhé nadvládě grafických karet NVIDIA se konkurenční AMD začíná docela dařit. Zejména v nižší cenové hladině, kde se však pohybuje drtivá většina hráčů. Takový Radeon RX 5700 totiž umí velké věci za slušné peníze. Navíc kompletní hardwarové vybavení v podobě GPU a CPU bude mít ve své výbavě nový PlayStation 5 a Xbox Series X. To znamená, že herní vývojáři budou muset na hardware od AMD pečlivě optimalizovat svoji tvorbu. A na to už musí NVIDIA nějakým způsobem odpovědět.

7nm GPU NVIDIA Ampere

Jedinou správnou odpovědí je uvedení zbrusu nové generace grafických karet s čipem NVIDIA Ampere. Už dopředu známým faktem je přechod na 7nm technologii, která je sice významně náročnější i dražší, ale mimo jiné umožní do grafického jádra integrovat výrazně větší počet tranzistorů.

Již nyní se horlivě spekuluje o mezigeneračním nárůstu výkonu o nějakých 50 %, přičemž o stejných 50 % má zároveň klesnout spotřeba. Takto optimisticky však situaci nevidíme. I když NVIDIA možná již cílí vyloženě na vizuálně skvělé ray-tracing efekty, kde je ohromný prostor k nárůstu výkonu. Právě řada GeForce RTX tak bude naprosto stěžejní platformou pro využití nového GPU NVIDIA Ampere.

NVIDIA GeForce RTX
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX s čipem NVIDIA Turing.

První GeForce RTX uvedla NVIDIA na trh 19. září 2018. A sklízela hned kritiku především za to, že nepřinesla lepší poměr cena/výkon než starší GeForce GTX s architekturou Pascal. Nicméně s postupem času se přeci jen grafické karty GeForce RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080 a RTX 2080 Ti prosadily. Zejména u náročnějších hráčů.

Bude NVIDIA RTX 3000?

A jak se vlastně bude nová generace postavená okolo čipu NVIDIA Ampere jmenovat? Vzhledem k výraznému posunu po technologické stránce lze s vysokou mírou jistoty očekávat příchod řady RTX 3000. Konkrétně tedy GeForce RTX 3070 a RTX 3080. Možná v první vlně dorazí i vůbec nejvýkonnější varianta v podobě RTX 3080 Ti.

Termín vydání NVIDIA Ampere

Ani termín vydání NVIDIA nijak zvlášť nekomentovala, ale dle zaběhnuté praxe lze očekávat konec prázdnin nebo září 2020.

Starší spekulace ohledně NVIDIA Ampere

NVIDIA Ampere, kdy bude oficiální představení?

V první řadě musíme podotknout, že se jedná o čiré spekulace, protože od společnosti NVIDIA zatím žádné oficiální informace nemáme. Lze však očekávat, že už během veletrhu CES 2018 na počátku ledna dojde k významnému posunu. K samotnému odhalení platformy NVIDIA Ampere má však dojít až na GPU Technology Conference, která se koná v Silicon Valley 26. až 29. března 2018.

iGTX 1080 Ti je vrchol generace NVIDIA Pascal
Máme pro vás nachystanou podrobnou recenzi nejlepší grafické karty současnosti. Do testu se nám totiž dostala MSI GTX 1080 Ti Gaming X TRIO a rovnou si odnesla ocenění Zlatý Alzák.

Co můžeme od GPU architektury Ampere očekávat?

NVIDIA pokračuje v nastoleném trendu a nový grafický čip je opět pojmenován po významném fyzikovi. André-Marie Ampère se věnoval zejména magnetismu a elektrodynamice. Musíme si počkat, jestli NVIDIA časem neodhalí nějaké širší souvislosti, které stály za použitím jména tohoto konkrétního vědce. Dříve používaná roadmapa totiž s generací Ampere vůbec nepočítala.

NVDIA, GPU mapaa vydání

Starší plán společnosti NVIDIA zachycuje postupný vývoj jednotlivých grafických generací. Například jádro Maxwell obsloužilo nejen řadu GeForce 700, ale také 800 a dokonce i 900. Až poté se ke slovu dostalo grafické jádro Pascal. Vidíte, že v původních plánech chystané jádro NVIDA Ampere vůbec nefiguruje. NVIDIA byla konkurencí donucena zařadit trošku vyšší rychlost a uspíšila jeho vydání.

Pro novou architekturu NVIDIA Ampere je avizovaný přechod k 10nm výrobnímu procesu. Zjednodušeně řešeno se na menší kus křemíku vejde více tranzistorů, což vede k nárůstu výkonu při současně nižší spotřebě. To bude poměrně velká technologická zátěž pro tchaj-wanskou společnost TSMC, která patří mezi nejvýznamnější výrobce počítačových čipů na zakázku. Právě tato společnost však vyrábí čipy i pro samotný Apple a bude zajímavé sledovat, jak se vypořádá s přívalem zakázek. Konkurence v podobě AMD Vega aktuálně využívá 14nm výrobní proces a možná tomu tak bude i u teprve plánované generace Vega 2.

Bude NVIDIA Ampere GeForce řady 2000?

To bohužel zatím nikdo neví. Je klidně možné, že NVIDIA sáhne po aktuálně oblíbeném označení Refresh a hned na jaře 2018 vydá nové grafické karty se „starým“, ale inovovaným čipem Pascal Refresh, a vytěží z této úspěšné generace maximum. To by však znamenalo, že architektura NVIDIA Ampere dorazí až do GeForce řady 3000 někdy na předvánoční trh roku 2018. Číselná označení však berte poněkud s rezervou. Třeba dorazí GeForce 1180 GTX, protože NVIDIA použije jen inovované jádro Pascal Refresh. Oproti tomu změna číselné řady na 2000. generaci s sebou ponese i přechod na zcela novou architekturu.

Kam zmizela NVIDIA Volta?

V zásadě se jedná o dosud největší grafický čip NVIDIA GV 100, ať už co do jeho velikosti, tak co do počtu tranzistorů. GPU NVIDIA Volta totiž tvoří hlavní část výkonu některých superpočítačů ohlášených pro letošní nebo příští rok. Pro ty by měl být určen nejvýkonnější čip z řady, označený právě jako GV110. Kromě vědeckých výpočtů však bude pracovat i v oboru umělé inteligence (neuronových sítí i strojového učení). Pro využití v herních sestavách si tak musíme nechat zajít chuť.

iNVIDIA Volta
Atraktivní generaci NVIDIA Volta jsme vám představili už dříve v podrobném článku.

Od NVIDIE to je opravdu odvážný krok, kterým mění celou výrobní strategii. Celý čip obsahuje 84 streamovacích multiprocesorů a každý z nich obsahuje 64 CUDA jader, tudíž celý čip GV100 na architektuře Volta disponuje 5 376 CUDA jádry. Jensen Huang (CEO NVIDIA) také vysvětlil zásadní rozdíl mezi architekturou Pascal a novou architekturou NVIDIA Volta, kterou tvoří tzv. tensor jádra. Ten mnohonásobně urychluje výpočetní výkon celého čipu.

NVIDIA VOLTA TESLA V100 GV100 GPU SXM2 GPU

Na čipu NVIDIA GV100 se vyskytuje neuvěřitelných 21,1 miliardy tranzistorů. Pro plochu o obsahu 815 mm2 je toto maximální možný počet. Došli jsme snad na hranici samotných možností techniky? Řešením je Deep Learning!

i Mohlo by vás zajímat

Nová generace grafických karet se 7nm čipem NVIDIA Ampere dorazí v následujících týdnech. Oficiální informace se dozvíme na streamované konferenci 1. září večer.

Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon