Přemýšlíte, že si postavíte herní počítač? Pokud ano, pak budete jistě potřebovat i pořádnou skříň. V dnešním článku jsme se podívali na jeden zajímavý kousek od společnosti NZXT – NZXT H440. Case nás mile překvapil nejen svým precizním provedením, ale také designem. Vyrábí se hned v několika barvách:
Začněme možná trochu netradičně z vnější strany. Za nás se firmě NZXT exteriér skříně rozhodně povedl. A to nejen po designové stránce, ale i po stránce praktické. Zcela čistá čelní strana dává tušit, že veškeré ovládací prvky a porty (2× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× audio a 1× mic) budou na horní straně. Jsou tedy pohodlně přístupné, pokud je skříň uklizená pod nebo vedle stolu. Když už jsme u přední strany, na první pohled je patrné, že nepůjde využít interní diskovou mechaniku a budete se muset spokojit pouze s externím modelem. Případně rovnou přejít na digitální distribuci her.
Většina modelů NZXT H440 má levou bočnici průhlednou, takže se lze pokochat interiérem a třeba zahlédnout svítící logo NZXT, které velmi vhodně doplní svítící hřbet některé z moderních grafických karet. Pravá bočnice je zcela hladká a její vnitřní část je vydatně pokryta speciálním materiálem, který slouží k pohlcení veškerých zvukových projevů. Nesmíme zapomenout ani na spodní část, kde figurují odizolované plastové nožičky vysoké 2,5 cm. Ty poskytují skříni výbornou stabilitu a likvidují nežádoucí vibrace. Ve spodní části se nachází i prostor pro výduch zdroje. Velmi příjemně nás překvapilo, že výrobce nezapomněl ani na prachový filtr, který je v této části skříně nezbytný. Kromě spodního prachového filtru naleznete ještě jeden na přední straně (v rámci celé přední strany).
Celkový dojem z vnější strany a celé konstrukce máme velmi dobrý. NZXT H440 je opravdu robustní a na pohled působí velmi pevně. Vlastně se není ani čemu divit, skříň váží úctyhodných 10 kilogramů. Je tedy znát, že výrobce na zpracování rozhodně nijak nešetřil.
Pojďme nyní společně nahlédnout do nitra skříně NZXT H440. Zde je vše nachystáno pro úhlednou instalaci veškerého moderního hardwaru. Nejenže se vejde grafická karta s délkou až 294 mm (při odšroubování koše na disky až 428 mm), ale skříň pojme i rozměrnou základní desku v plném ATX formátu. Tray základní desky navíc obsahuje dostatečně velký otvor, který umožní bezproblémovou montáž kvalitnějších chladičů na procesor, aniž byste museli vyšroubovávat celou základní desku.
Některé chladiče je nutné přichytit i na spodní část základní desky. U skříní, kde je otvor malý nebo úplně chybí, je následně zapotřebí vyšroubovat celou základní desku.
Pokud jde o pozice pro pevné disky, naleznete většinu z nich standardně v přední části skříně. Jsou tvořené praktickými plechovými šuplíky, které sami o sobě odvádí teplo z instalovaných disků. Klasických 3,5" se do NZXT H440 vejde hned 6 a k tomu jsou navíc ještě k dispozici speciální pozice pro dva 2,5" SSD. Ty se nachází na krytu elektrického zdroje, který je tak zcela uschován. Ostatně veškerá kabeláž se dá kompletně uschovat do meziprostoru na pravé straně (při pohledu zepředu). Pro tyto účely je nachystáno velké množství různých oček a prostupů. Pří pohledu levou bočnicí tak bude vidět pouze dokonale upravený herní stroj.
I když interiér skříně NXZX H440 působí tak trochu netradičně, koncepce chlazení je standardní a tomu odpovídá i airflow. O hlavní nasávání se starají přední ventilátory. Velmi příjemnou zprávou je, že jsou již od výrobce osazeny všechny tři pozice (ventilátory o průměru 120 mm). Oproti tomu o odsávání se aktivně stará pouze zadní ventilátor o velikosti 140 mm, nicméně lze ještě osadit horní pozice. Samostatnou jednotkou je pak zdroj, který v podstatě funguje pouze za pomoci vlastního ventilátoru a díky krytu nijak neovlivňuje vnitřní proudění vzduchu – velmi chytré řešení.
K osazení dalších ventilátorů také přímo vybízí napájecí HUB, který je ukrytý pro tray základní desky a je tedy přístupný po odšroubování pravé bočnice. Nabídne hned 10 pozic pro jednotlivé ventilátory – toto množství neumí žádná základní deska. Nevýhodou však je, že nelze regulovat a ani monitorovat jejich otáčky (lze vyřešit připojením přímo na základní desku).
Ti pravý fajnšmekři už teď myslí na oživení vodního chlazení. Ano, i to je samozřejmě možné. Nahoru i dopředu lze umístit až 360mm (3× 120) nebo 280mm (2× 140) radiátory. Dozadu se pak vejde 1× 140/120mm.
Z našeho pohledu se NZXT H440 povedla. Skříň nabízí široké možnosti, co se týče rozměrů a typu hardwaru, a také moc pěkný design. Velmi nás potěšilo i to, že výrobce dodává case s celkem 4 ventilátory, což rozhodně není běžné. A komu tedy vlastně udělá skříň NZXT H440 radost? Rozhodně všem náročným hráčům, kteří si chtějí postavit maximálně výkonný počítač s pokročilým hardwarem. Radost udělá i zájemcům o taktování (díky možnosti vodního chlazení), vyznavačům ticha, elegance a designové čistoty. V neposlední řadě cílí case i na ty zákazníky, kteří potřebují mít na svém PC velké diskové úložiště – má mnoho pozic pro pevné disky.
O značce NZXT | |
---|---|
Sídlo | Los Angeles, USA |
Založena | 2004 |
Webové stránky | www.nzxt.com |