Objektivy s pevným ohniskem pro Olympus – na jaké parametry se při výběru zaměřit?
Předtím, než vaši sbírku fotografického vybavení rozšíříte o objektivy s pevným ohniskem pro Olympus, je nutné se zaměřit na určité parametry, které jsou pro správný výběr značně důležité. Zkuste si také zodpovědět následující otázky, které vám mohou s výběrem pomoci.
Jaké fotografie chcete pořizovat a při jakých příležitostech budete fotit nejčastěji?
Pokud se poohlížíte po novém objektivu, je vždy třeba se zamyslet nad tím, co bude hlavním objektem ve vašem hledáčku a dle toho vybírat. Zajímá vás široký záběr krajiny či detailní fotografie rostlin a zvířat ve volné přírodě? Dle toho se totiž budou dále odvíjet vlastnosti objektivu, které pro vás budou žádoucí.
Jak se dozvím, který objektiv patří k mému fotoaparátu?
To, jaký objektiv je vhodný pro váš fotoaparát, zjistíte podle jeho těla, respektive velikosti snímače. Běžně narazíte na objektivy pro těla fotoaparátu se snímačem Full Frame, APS-C či menší, vhodné například pro cestovatele, 4/3″. Objektivy kompatibilní s Full Frame přístroji lze zároveň použít i na tělech přístrojů s menším snímačem APS-C. Opačným způsobem však zařízení kompatibilní nejsou.
Objektivy s pevným ohniskem pro Olympus podle ohniskové vzdálenosti
Objektivy s pevným ohniskem pro Olympus můžeme rozdělit do 4 skupin podle jejich ohniskové vzdálenosti. Každá z nich je vhodná pro jiné účely a disponuje jinými vlastnostmi. Tento typ objektivů je konstruován na jednu ohniskovou vzdálenost.
- Rybí oko (8–15 mm) je objektiv s velmi širokým úhlem záběru, pro který je charakteristická deformace perspektivy. Slouží zejména k fotografování oblohy nebo jiných kreativních snímků.
- Širokoúhlé (12–35 mm) objektivy disponují vysokou ostrostí a světelností. Používají se k fotografování krajiny, skupinek, výstav, reportáží nebo interiéru.
- Střední (okolo 50 mm) objektivy se zorným úhlem podobným lidskému oku jsou všestranně použitelné jak na detailní fotografování krajiny, tak portrétů.
- Teleobjektivy (100 a více mm) s velkým přiblížením jsou vhodné pro fotografování zvířat v divoké přírodě či sportovních akcí.
Rybí oko
Širokoúhlý objektiv
Střední objektiv
Teleobjektiv
V nabídce máme také tzv. makro objektivy s pevným ohniskem pro Olympus, které jsou určeny k fotografování malých detailů. Jsou vhodné k uměleckým fotografiím s efektem skvělé hloubky ostrosti a optimalizací ostření na krátké vzdálenosti.
Světelnost aneb množství světla, které objektiv propouští ke snímači
Světelnost objektivu je udávána clonovým číslem, které vyjadřuje množství světla dopadající na snímač. Čím menší je hodnota clonového čísla, tím vyšší je světelnost. Ty nejsvětelnější objektivy disponují světelností okolo f/1,4, objektivy typu zoom začínají pak od f/2.8. Díky vyšší světelnosti tak pořídíte lepší snímky ve zhoršených světelných podmínkách.
i
Tzv. clonový kroužek je kroužek na těle objektivu, který slouží pro plynulou regulaci clony. Naleznete jej na speciálních objektivech pro filmové kamery a na manuálních objektivech.
Bajonet pro propojení objektivu s tělem fotoaparátu
Bajonet slouží k uchycení objektivu k tělu fotoaparátu. Každý výrobce má většinou vlastní typ bajonetu, proto nejsou navzájem kompatibilní. Pro nekompatibilní objektivy a těla existují různé redukce a adaptéry, ty ale omezují některé funkce jako například autofokus.
Optická stabilizace eliminuje rozmazání snímku
Optická stabilizace pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Přijde vhod zejména při focení statických fotek, když nemáte po ruce stativ, ale je užitečná kupříkladu i při slabém osvětlení či při natáčení videa, kdy je každý sebemenší pohyb fotoaparátu znát.
Typ ostření je pro objektivy s pevným ohniskem pro Olympus také důležitý
Ostření rozdělujeme na automatické, manuální a pevně zaostřené. V dnešní době se nejčastěji setkáte s automatickým ostřením, avšak výhody mají i ostatní typy a každému fotografovi bude vyhovovat něco jiného.
- Automatické ostření využívá systém uložený v těle zrcadlovky, nebo objektivu, který poskytuje rychlé a tiché zaostření fotografovaného objektu.
- Plně manuální ostření je typ, na kterém je nutné ručně zaostřit a nastavit clonu. Tohoto ostření je využíváno pro jeho cenu a kvalitu.
- Pevně zaostřený objektiv je konstruovaný tak, aby jeho ohnisko bylo zachyceno v určité vzdálenosti a nelze jej měnit po celou dobu používání.
Filtry aneb ochrana čočky objektivu
Kruhové filtry chrání přední čočku objektivu před poškrábáním (UV filtry) a ovlivňují množství světla, jež propustí na snímač (polarizační filtry a ND filtry). Berte ohled na to, že průměr filtru musí být vždy stejný jako průměr vnitřního závitu objektivu – například 67mm filtr proto nenasadíte na objektiv s průměrem 58 mm.
Pokud si výběrem stále nejste jisti, mrkněte na náš článek Jak vybrat objektiv, kde vás čeká průvodce, který poradí, jak se vyznat v řadě typů, parametrů a fotografických pojmů.
Skrýt popis