Během svátku 28.9.  mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejem Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

DNY LEGO Visa + AP+

Notebooky s OLED displejem: Jaké nabízí výhody?

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Prakticky všechny špičkové smartphony dnes mají OLED displeje a u high-end televizí je tomu podobně. Co se počítačů a notebooků týče, OLED displeje u nich stále ještě nejsou běžné, cestu si k nim už ale pomalu nachází. V současné nabídce proto najdete hned několik OLED notebooků a toto množství časem pouze poroste. Zobrazovací technologie OLED má totiž ve srovnání s LCD/LED celou řadu výhod včetně lepšího obrazu nebo pozitivního vlivu na zdravý životní styl. Proč tomu tak je a proč bychom měli OLED vnímat jako budoucnost i u počítačových displejů?

OLED displeje ASUS

Notebooky s OLED displejem – OBSAH

  1. Živé a přesné barvy
  2. Méně škodlivého modrého světla = lepší spánek i nálada
  3. Černočerná černá znamená bezkonkurenční kontrast
  4. Velmi nízká odezva, kterou ocení nejen hráči
  5. Vypalování pixelů se není třeba obávat

1) Živé a přesné barvy

Bohaté barvy jsou jednou z důležitých věcí, které dělají OLED technologii skvělou volbou nejen pro špičkové televizory, ale také pro špičkové počítačové displeje. Zobrazovací panely OLED, které najdeme v noteboocích ASUS ZenBook, pokrývají 100 % barevného prostoru DCI-P3 a 133 % sRGB. Díky tomu jsou schopny zobrazit výrazně více barev než displeje, které takto vysokým pokrytím nedisponují. Barvy zobrazované OLED displeji jsou proto živější, realističtější a hlubší, což oceníte jak při sledování filmů, tak při práci s fotografiemi či videem.

OLED displeje ASUS
Na OLED displej je radost se dívat. Nejen díky živým barvám, ale také pro jeho vysoký kontrast.
i

V čem se OLED liší od LCD/LED?

OLED funguje na odlišném principu než LCD/LED displeje. LCD technologie využívá rovnoměrné celoplošné podsvícení překryté tenkou vrstvou tekutých krystalů, které pod vlivem elektrického napětí propouští různé množství světla. Vrstva tekutých pixelů je rozdělena na červené, zelené a modré subpixely, kterých displej využívá k míchání všech dalších barev. Pokud chce displej zobrazit černou, musí krystaly uzavřít tak, aby propouštěly světla co nejméně.

Vedle toho OLED displeje (Organic LED) žádné podsvícení ani tekuté krystaly nevyužívají. Jednotlivé OLED subpixely totiž samy svítí. Díky tomu lze například mnohem lépe a přesněji korigovat jejich jas, což se výrazně podepisuje na kvalitě zobrazovaného kontrastu a jak bylo zmíněno, také na hloubce barev. Velkou výhodou OLED totiž je, že jednotlivé pixely se mohou na individuální úrovni vypnout a zobrazit absolutní černou, což LCD kvůli neustále zářícímu podsvícení nedokáže. To má hned několik benefitů, o nichž si povíme níže.

Živé a přesné barvy i při nízkém jasu (na rozdíl od LCD)

Ve večerních hodinách je vhodné snižovat intenzitu vnímaného světla, což znamená i snižování jasu používaných displejů. LCD/LED obrazovky ale trpí zásadní nedokonalostí, a tou je menší pokrytí barevného gamutu při snižování intenzity podsvícení. Zkrátka to znamená, že čím nižší je jejich jas, tím méně barev jsou schopny zobrazit. Obraz pak není tak kvalitní ani přesný. OLED ničím takovým netrpí a pokrytí barevného prostoru zůstává stejné nezávisle na úrovni jasu. I při sníženém jasu ve večerních hodinách tak můžete pracovat na displeji, jehož barvy jsou bohaté, živé a přesné.

2) Méně škodlivého modrého světla = lepší spánek i nálada

Podsvícení LCD monitorů je velkým zdrojem modrého světla, které může narušovat náš denní (cirkadiánní) biologický rytmus. S mírou vystavení modrému světlu je spojena produkce hormonu melatoninu, který nám pomáhá usnout. Modré světlo vznik tohoto hormonu potlačuje. Zatímco přes den jsme mu vystavováni přirozeně vlivem slunečního svitu, a tudíž zůstáváme snáze bdělí, ve večerních a nočních hodinách bychom se měli modrého světla stranit, aby se mohl melatonin vytvořit a my mohli snadno usnout.

OLED displeje ASUS
Lepší spánek i vyšší kognitivní výkon. OLED displeje ASUS vyzařují modré světlo ve zdravější části spektra.

Displeje elektronických zařízení nás ale modrému světlu vystavují i ve večerních hodinách, což je v řadě případů spojeno s horší kvalitou spánku, či dokonce s nespavostí, ale také s vyšší náchylností ke stresu a úzkostem. Naše tělo potřebuje ve dne světlo a v noci tmu, případně červené světlo ve večerních hodinách. To lze částečně zařídit softwarovými filtry modrého světla, které obrazovku zbarví do červena, čímž modré světlo do jisté míry potlačují. OLED displeje ASUS jsou v tomto ale ještě mnohem efektivnější.

i

Ve vlnové délce 460 nm je modré světlo mnohem zdravější

Displeje ASUS OLED se od LCD displejů významně liší také posunem vlnové délky modrého světla. LCD displeje vyzařují převážnou část světla modré barvy v části spektra do 450 nanometrů, která je známá jako harmful blue light neboli škodlivé modré světlo. OLED displeje ASUS posouvají peak (vrchol) vlnové délky na úroveň 460 nanometrů, což je velmi důležité. Tento zdánlivě malý posun má velký vliv, protože omezuje množství vyzařovaného škodlivého modrého světla o 70 %.

Kdyby byla vlnová délka větší než 460 nm, světlo by přestávalo vypadat modře a začalo by mít zelený nádech. Kdyby byla hodnota naopak nižší, dominantně by se vrátila do škodlivé části spektra. 460 nm je tedy jakýsi optimální střed, v němž se světlo jeví modře, zároveň je ale mnohem zdravější. Díky tomu lze významně snížit působení škodlivého modrého světla, aniž by došlo ke kompromisům na straně barevné přesnosti.

Světlo této vlnové délky navíc zvyšuje kognitivní výkon mozku, což oceníte především během práce přes den, a co svými slovy potvrzuje Hynek Medřický, Světlonoš, badatel, ochránce přírody a vynálezce prokognitivního osvětlení Spectrasol a biodynamické žárovky Vitae.

Nutno ovšem dodat, že v čase těsně před spaním byste měli i tak využívat filtry modrého světla, které displej zbarví do červena.

Tenká vrstva tekutých krystalů není schopna ani při svém uzavření plně zabránit pronikání světla z podsvícení. Část modrého světla podsvícení k očím stále proniká, a to navíc ve vlnové délce do 450 nm, která je nejškodlivější. U OLED displejů, které nemají modré ani bílé podsvícení, je tomu jinak. Protože každý pixel svítí sám o sobě, lze záření modrého světla omezit ještě výrazně více.

Pokud si na OLED displeji zobrazíte černou barvu, displej zůstane v daném místě vypnutý. To lze snadno kombinovat s tmavými režimy počítačových programů a webových stránek. Když toto zkombinujeme s úpravou vlnové délky modrého světla, a ve skutečně pozdních hodinách i se softwarovými filtry modrého světla, vychází nám, že OLED displeje ASUS vystavují naše oči jen velmi malému množství tohoto škodlivého světla, čímž zlepšují náš cirkadiánní rytmus, což může vést ke kvalitnějšímu spánku a snazšímu usínání.

3) Černočerná černá znamená bezkonkurenční kontrast

Běžné displeje založené na technologii LCD zpravidla nejsou schopny zobrazit pravou černou, protože všechny, s výjimkou některých televizí, využívají podsvícení, které je neustále aktivní po celé ploše obrazovky. Pokud chce LCD obrazovka zobrazit černou, uzavře vrstvu tekutých krystalů. Ta ale jistou část světla i nadále propouští. Výsledkem je, že černá není černá, nýbrž spíše šedá. Pokud máte LCD obrazovku, což je pravděpodobné, můžete se o tom v tmavé místnosti sami přesvědčit.

OLED displeje ASUS
Tak hluboké černé, jaké dosahují OLED displeje, se většina LCD není schopna ani přiblížit.

Černá, jakou zobrazují OLED displeje, je naproti tomu dokonalá. Jednotlivé pixely se totiž při zobrazování černé prakticky zhasnou. To významným způsobem zvyšuje kontrast displeje, a tedy i jeho dynamický rozsah neboli rozdíl mezi nejtmavším a nejsvětlejším zobrazitelným bodem. Vysokému kontrastnímu poměru napomáhá také excelentní jas 500 nitů. Obraz je díky tomu mnohem živější a hlubší. Navíc i ve velmi tmavých a velmi světlých místech rozeznáte detaily, což například zvyšuje čitelnost nočních filmových scén. S LCD si o podobném obrazovém zážitku můžete nechat jen zdát.

4) Velmi nízká odezva, kterou ocení nejen hráči

Další z výhod, kterými se OLED technologie může chlubit, je velmi nízká odezva. Nízká odezva znamená, že displej potřebuje jen velmi krátkou dobu na to, aby přepnul pixel z jedné barvy do druhé. Průměrná odezva LCD obrazovky běžného notebooku činí asi 10 milisekund. Odezva OLED displejů v noteboocích ASUS je 50krát rychlejší a dosahuje hodnoty 0,2 ms.

OLED displeje ASUS
Na špičce nabídky profesionálních notebooků ASUS stojí ZenBook Pro Duo, který má nejen výkonný hardware, ale hned dva dotykové OLED displeje.

Díky velmi nízké odezvě je obraz ostrý i při velmi rychlých pohybech, neboť při vysoké (dlouhé) odezvě trvá obrazovce delší dobu, než přestane zobrazovat jeden snímek a začne zobrazovat jiný. Kvůli tomu je rychle se pohybující obraz rozmazaný, a to někdy i tak, že není možné v něm rozlišit detail. Nízkou odezvu obvykle vyžadují hráči rychlých počítačových her, mnohé ale přináší do sledování akčních filmových scén nebo sportu. Rychlá odezva je zkrátka kvalita displeje, která dělá displej dokonalejším a je žádoucí ve všech situacích.

5) Vypalování pixelů se není třeba obávat

Jistě, proti OLED displejům existuje jeden argument. Tím je možnost vypalování pixelů, tedy stav, kdy se po nerovnoměrném využívání obrazové plochy některé pixely vypálí, čímž může dojít ke změně toho, jak zobrazují jas a barvy. Určité obrazce, které byly na obrazovce extrémně dlouhou dobu, by pak mohly být nepatrně viditelné i ve chvíli, kdy obrazovka zobrazuje něco jiného. U televizí šlo typicky o loga televizních stanic. S moderními OLED obrazovkami ASUS se ale není třeba vypalování obávat, už totiž existuje prevence i léčba.

OLED displeje ASUS
Vypalování pixelů OLED displejů dnes už není velký problém, a to díky technologickému pokroku i řadě opatření, která výrazně prodlužují trvanlivost původních barev.

Za prvé každý ASUS notebook s OLED displejem má ve výchozím stavu nastaven tmavý režim systému Windows, neboť se jedná o jeden z faktorů, které pomáhají vypalování předcházet. Zároveň je displej chráněn tak, že se po pěti minutách uživatelské nečinnosti automaticky ztmaví. ASUS poskytuje záruku na displej v délce 7 000 zobrazovacích hodin při průměrném jasu 200 nitů. Displej navíc využívá Samsung OLED burn-in refine technology neboli technologii pro vylepšování vypálených pixelů, která zobrazovací vlastnosti pixelů obnovuje.

V případě, že dojde u některých pixelů k vypalování, jsou tyto pixely automaticky detekovány algoritmem. Následně dojde k úpravě průchozího proudu tak, aby byla obnovena přesnost zobrazovaných barev. Že došlo u určitých pixelů k vypálení, proto ani nepoznáte. Displej se totiž automaticky stará o to, aby byly barvy stejné jako před vypálením. Je nutné připomenout, že k mírnému vypalování začíná obvykle docházet až po velmi dlouhé době, a díky novým technologiím kompenzujícím barevné podání jde zkrátka o něco, s čím si dnes už není nutné dělat těžkou hlavu.

i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

OLED displeje notebooků ASUS zkrátka musíte vidět. Hloubka a živost jejich barev je něco, co vám jiný displej neposkytne. Nejlevnější ASUS ZenBook s OLED displejem je navíc dostupný za velmi příjemnou cenu, takže už nezbývá moc důvodů, proč se vracet k LCD.

Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací