UEFA promo_CZ

Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye (RECENZE)

Zobrazit katalog
Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye (RECENZE)
Aktualizováno

Výrobci objektivů se dnes stále předhání, kdo vyrobí ten nejlepší objektiv v dané kategorii, tedy nejostřejší, nejodolnější, nejsvětelnější ale tím pádem také často největší, nejtěžší a také nejdražší. Skoro mi až občas připadá, že je to navíc na úkor opačného konce spektra nabídky objektivů, tedy malých, lehkých a také levných. Již před pár lety na to šli v Olympusu opačně, vyrobili objektiv Olympus BCL 9mm f/8 Fisheye, který sice rozhodně není kvalitativní špičkou na trhu, ale zato je extrémně malý, lehký a také levný, takže rozhodně není nezajímavý, spíše právě naopak.

Olympus BCL 9mm f/8 Fisheye – miniaturní rozměry a nízká hmotnost 

U tohoto objektivu asi platí více než kdy jindy, že méně je někdy více, a to po všech stránkách. V podstatě by se s trochou nadsázky dalo říct, že je tak hrozný, že horší už to snad ani být nemůže. Celý objektiv je totiž plastový, a to včetně upínacího bajonetu. To ale zdaleka není všechno, chtěli byste na něj třeba našroubovat klasický fotografický filtr? Tak na to rovnou zapomeňte, protože objektiv vůbec nemá filtrový závit.

Nebo byste chtěli používat sluneční clonu? Tak to máte taky smůlu, protože originální sluneční clona k objektivu neexistuje a neoriginální taky ne, protože by ani nebyla na co připevnit. Člověk se až v duchu směje a řekne si, tak aspoň krytku – jenže ani krytku tento objektiv nemá. Tedy vlastně má, ale jen tu zadní a přední má jen takovou legrační integrovanou. Tento objektiv prostě v podstatě nemá vůbec nic. 😊

Olympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 Fisheye
Na tento objektiv sice žádné příslušenství nepřidáte, ale své nedostatky vyvažuje nízkou hmotností a malými rozměry.

Objektiv Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye ale zato má dvě vlastnosti, které všechny výše zmíněné nedostatky přinejmenším vyvažuje. První vlastností jsou rozměry 56 x 12,8 mm, což není o moc víc než běžná krytka těla fotoaparátu. Asi je to jeden z vůbec nejmenších objektivů, jaké jsem kdy viděl. Druhou vlastností je pak hmotnost, která je až neuvěřitelných 30 gramů, což opět není o moc víc, než kolik váží pouhá krytka těla. V tomto ohledu je to rozhodně a s velkým náskokem nejlehčí objektiv, jaký jsem kdy viděl (lehčí je už jen podobný objektiv, jen s jiným ohniskem, tedy Olympus Body Cap Lens 15mm f/8).

Sečteno a podtrženo tedy objektiv není o moc větší ani těžší než samotná krytka těla, čímž se stává skutečně zajímavým, protože vlastně jde použít jako krytka těla, a i samotný výrobce o něm hovoří v podstatě jako o takové lepší krytce. Tím pádem vám ale ve fotobrašně nezabere v podstatě vůbec žádné místo a vlastně ani nevíte, že ho máte, což pro nejednoho fotografa vyváží mnohé jiné parametry. V jednoduchosti je prostě síla.

i V dnešní době se často ve fototechnice hovoří o rozměrech a hmotnosti, ale objektiv Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye jde v tomto ohledu doslova do extrému a patří k nejmenším a současně také nejlehčím na světě. Tato kritéria pak mohou být pro mnoho uživatelů podstatnější, jak špičkové parametry – zejména pro sportovně založené fotografy či cestovatele, kteří si musejí často dobře rozmyslet doslova každý gram, který s sebou nesou.

Vlastnosti, praxe a optická kvalita

Mezi další naprosto jedinečné vlastnosti objektivu Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye patří systém automatického zaostřování, který je nejrychlejší na světě, tedy žádný. Ano, čtete dobře, objektiv prostě neostří – vzhledem k velmi širokoúhlému ohnisku a světelnosti je hloubka ostrosti mimořádně velká, a proto objektiv prostě neostří.

Respektive je možné ručně nastavit tři polohy, buď nekonečno, nebo maximální využití rozsahu hloubky ostrosti, a pak ještě minimální zaostřitelnou vzdálenost, tedy 20 cm. Všechny tři polohy se jednoduše přepínají malou páčkou na objektivu, přičemž čtvrtá poloha uzavře objektiv klapkou, takže opravdu slouží i jako krytka. Je to velmi praktické, jednoduché a rychlé. V naprosté většině běžných situací si stejně vystačíte se střední polohou, takže nad tím ani nemusíte moc přemýšlet a můžete se soustředit pouze na fotografování.

Zjednodušeně by se dalo říct, že pokud je od vás vše dál jak 10 metrů, pak nastavte nekonečno, pokud blíž, volte prostřední polohu a pokud chcete za ostřit na nějaký skutečně hodně blízký objekt, tedy v podstatě makro, pak zvolte nastavení označené 20 cm. Podobné je to s clonou – pokud byste na objektivu či fotoaparátu hledali možnost nastavení clony, pak by to bylo marné počínání, jednak objektiv není s fotoaparátem nijak propojen, protože neobsahuje žádnou elektroniku a za druhé objektiv žádnou clonu ani nemá. Světelnost objektivu je prostě f/8 a tato hodnota nejde nijak měnit ani nahoru, ani dolů. Další věc, se kterou si proto nemusíte lámat hlavu …

Hlavní technické specifikace Olympus Body Cap Lens 9mm Fisheye

ParametryOlympus BCL 9mm Fisheye
Ohnisková vzdálenost9 mm
Světelnostf/8
Optická stabilizaceNe
Optická soustava5 čoček / 4 skupiny
Úhel záběru140°
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost20 cm
Filtrový závitNe
Sluneční clonaNe
Utěsnění proti povětrnostním vlivůmNe
Bajonet – materiálPlast
Rozměry56 x 12,8 mm
Hmotnost30 gramů (!)

Olympus BCL 9mm Fisheye zachycuje povedené snímky

Přes naprosto minimální rozměry je optická soustava objektivu složena z pěti čoček, z čehož jsou dokonce dvě asférické. Ohnisková vzdálenost je pevných 9 mm, což je přepočteno na kinofilmový ekvivalent 18 mm. V označení také figuruje slůvko „Fisheye“, i když vlastně o klasické rybí oko nejde. Tradiční rybí oko má totiž zpravidla úhel záběru 180°, ale v případě objektivu Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye je to jen 140°, což je ale ještě pořád hodně širokoúhlý záběr. Z rybího oka má ale tento objektiv silné geometrické (sférické) zkreslení, které se někomu líbí, někomu ne, to už je opravdu otázka osobního vkusu.

Objektiv tak využijete všude tam, kde je velmi širokoúhlý záběr zapotřebí, tedy především na architekturu, na fotografování ve stísněných prostorách, ale třeba i na kreativní fotografii, momentky a využít můžete i mimořádně krátkou minimální zaostřitelnou vzdálenost. Omezením snad může být jen horší využitelnost při fotografování slabě osvětlených scén kvůli mimořádně nízké světelnosti – i když i s tím lze částečně bojovat použitím vyšších citlivostí ISO nebo použitím stativu v případě statických scén.

Olympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 Fisheye Olympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 FisheyeOlympus BCL 9mm f/8 Fisheye
Objektiv od Olympusu pořizuje překvapivě dobré snímky. Ostrost sice není dokonalá, ale za podobnou cenu lepší širokoúhlý objektiv neseženete.

Pokud by vám po přečtení předchozích řádků připadalo, že tento objektiv je spíš jen takovou legráckou, která je sice vtipná, ale téměř nepoužitelná, tak pozor, protože tak tomu skutečně není. Za sebe musím říct, že kvalitou samotného optického výstupu jsem byl velmi překvapen. Je samozřejmě jasné, že ke špičce tento objektiv rozhodně nepatří a nikdo to od něj ani neočekává, ale vzhledem k provedení a ceně jsou jeho kvality mnohem, mnohem lepší, než jsem čekal, a to po všech stránkách.

Ostrost sice není jako břitva, ale ani vysloveně špatná a nic s čím by se i v případě větších tisků nedalo poradit zpracováním v grafickém editoru. Ztráta kresby v rozích je sice někdy viditelná, ale rozhodně ne vysloveně špatná, jednoduše řečeno podobná jako u levnějších běžných objektivů. Objektiv téměř nezná nežádoucí odlesky se sluncem v přímém záběru a třeba chromatická aberace se sice občas objeví, ale tady hodně záleží na konkrétním záběru, úhlu pohledu a podobně, ale většinou také na použitelné úrovni.

Vzhledem k tomu, že čočky tohoto objektivu jsou velké asi jako čočky, které nalezneme v polévce, tak jsou výsledky skutečně až překvapivé a za dobrých podmínek bych se nebál ani použití výstupů pro mírně náročnější použití, tedy větší tisky.

i Při testu objektivu Olympus BCL 9mm F/8 Fisheye jsme použili nedávno recenzovanou stylovou bezzrcadlovku Olympus E-PL8.

Závěrečné hodnocení Olympus BCL 9mm f/8 Fisheye

Objektiv Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye je skvělou ukázkou toho, že aby bylo něco v tomto oboru vtipné a originální, tak to ještě nemusí být drahé. Vyrobit klasický objektiv s pevným ohniskem, který bude kvalitní, tak to umí skoro každý výrobce, ale většinou také za úplně jinou cenu. V tomto případě se mi prostě opravdu hodně líbí přístup, kdy výrobce myslí i na opačné spektrum zákazníků, než jsou nároční profesionálové.

Navíc to dává smysl i v tom ohledu, že pro většinu fotografů je objektiv typu rybí oko něco, co zpravidla použijí jen občas, protože to prostě není objektiv na denní focení, a proto i ti, kteří klasické rybí oko mají, tak ho málokdy s sebou nosí i v případě, že předem neví, že ho použijí, protože se jim s tím prostě nechce tahat. O to cennější je provedení, které je tak malé a lehké, že člověk doslova ani neví, že ho má.

A jak už to tak bývá, tak vhodný motiv se většinou objeví přesně v okamžiku, kdy u sebe nemáte potřebný objektiv a to se vám v případě objektivu Olympus Body Cap Lens 9mm f/8 Fisheye prostě nestane. Pokud tedy hledáte nějaký zajímavý objektiv, kterým byste rozšířili svoji fotovýbavu, nebo hledáte něco méně obvyklého jako dárek pro fotografa, pak můžu tento objektiv rozhodně doporučit. Pro náročného profesionála na práci to sice asi úplně nebude, ale nadšeného kreativního amatéra určitě nadchne.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Hlavní výhody i nevýhody Olympusu BCL 9mm f/8 Fisheye

Hodnocení 78% Alza.cz
Hlavní parametry: Provedení
60%
Obrazová kvalita
75%
Poměr cena / výkon
99%

Klady

  • Extrémně malé rozměry a hmotnost
  • Pořád ještě slušná optická kvalita
  • Pohotovost
  • Jednoduché použití
  • Nízká cena

Zápory

  • Celoplastové provedení
  • Horší využití za slabého osvětlení
Michal Kupsa

Michal Kupsa se narodil v roce 1970 v Brně. Fotografovat začal již ve svých 15 letech a novinářské činnosti propadl již o tři roky později. Na svém kontě má spolupráci s řadou prestižních českých i zahraničních médií, včetně České televize, Českého rozhlasu, National Geographic, Národní knihovny Kongresu USA, iDNES, nadace Člověk v tísni a většiny českých magazínů o fotografii a fotografování. Zaměřuje se především na cestopisné články, recenze fototechniky a vedení fotografických kurzů.

4,3
M.ZUIKO DIGITAL BCL 9mm f/8.0 rybí oko černý
Objektiv pro digitální bezzrcadlovky, bajonet Micro 4/3, určen pro Micro 4/3 (ekv. 18 mm), bez závitu na filtry, pevně zaostřen, váha 30 g
Zlevněno -1 %
2 789,- 2 829,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: OL428c4
Vytisknout
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací