Přesné měření krevního tlaku za pomoci chytrých hodinek? Ještě nedávno zbožné přání, dnes už běžná realita. Vše totiž změnil příchod nových chytrých hodinek HeartGuide, za kterými stojí uznávaný výrobce zdravotnické techniky Omron.
Renomovaná společnost Omron Healthcare (zkráceně Omron) je již tradičním výrobcem nejrůznější zdravotnické techniky, ať už jde o inhalátory, EKG zařízení, či tlakoměry. Rozšíření sortimentu o chytré hodinky Omron HeartGuide tedy bylo trochu překvapivým, ač vítaným krokem. Výrobce si zřejmě dobře uvědomuje, že zájem o chytré hodinky roste o desítky procent ročně, a je to právě monitorování zdraví, kde smartwatch vynikají nad všudypřítomnými smartphony.
Přestože tlakoměry na zápěstí nejsou žádnou novinkou, samy o sobě bývají poměrně objemné. Zabudovat takový přístroj do obyčejných hodinek proto doposud bylo obtížným oříškem, zejména pokud má tenhle „miniaturní tlakoměr“ měřit přesně. Není tedy divu, že při návrhu hodinek HeartGuide bylo využito přes 80 patentů, které klasický tlakoměr zmenšily do současné podoby.
Zatímco jiné chytré hodinky na základě senzorů vytváří pouhý odhad, Omron HeartGuide se chlubí klinickým ověřením a přesnými hodnotami. Vděčí za to využití stejného principu jako u běžných tlakoměrů, kdy dojde k nafouknutí řemínku, stlačení zápěstí a následnému vyfouknutí. A řekněme si na rovinu, když jde o naše zdraví, zavádějící hodnoty prostě tolerovat nechceme.
Andre Van Gils, výkonný ředitel společnosti Omron Healthcare, v této souvislosti hovoří o důležitosti sledování krevního tlaku. Ten je totiž jedním z největších rizikových faktorů pro vznik mrtvice, srdečního infarktu či jiných kardiovaskulárních komplikací. Až třetina lidí po celém světě přitom trpí hypertenzí (vysokým krevním tlakem) a pouze 50 % pacientů si je této skutečnosti vědomo. Výzkum provedený společností Omron navíc ukázal, že v Evropě si pouze 26 % pacientů s hypertenzí měří svůj krevní tlak aspoň jednou týdně. To vše každoročně vede k hrozivým 10 miliónům úmrtí, přičemž 80 % případů lze předejít pouhým sledováním stavu a změnou životního stylu.
A přestože na poli chytrých hodinek jsou v tomto ohledu Omron HeartGuide malou revolucí, z hlediska praktického využití je třeba zaujmout střízlivější postoj. Vlivem vyšší ceny hodinek totiž do zařízení investují především ti, kteří se o svůj tlak skutečně zajímají. Jenže právě tito lidé si svůj tlak mohou měřit i pomocí výrazně levnějšího tlakoměru, a tak je otázkou, kolik lidí bude ochotno investovat do hodinek Omron HeartGuide pro získání snazšího a pohodlnějšího měření.
Je také pravdou, že krevní tlak se přes den mění v závislosti na mnoha faktorech. Může se tedy stát, že klasickým tlakoměrem zrovna změříme některý výkyv a finální hodnota tím bude zkreslena. Právě z tohoto hlediska je opakované měření mnohem výhodnější, a tak se zdá, že hodinky Omron HeartGuide jsou díky tomuto faktu výtečnou pomůckou. V praxi si však lékař možné výkyvy uvědomuje a ohroženým pacientům mnohdy zapůjčí speciální zařízení zvané „holter“, které tlak měří v průběhu dne. Chytré hodinky Omron HeartGuide tedy nelze považovat za revoluční nástroj při zdravotnické péči, avšak stále jde o skutečnou inovaci v měření tlaku, která možnosti chytrých hodinek posouvá zase o level výše.
Samotné chytré hodinky Omron HeartGuide tlak samozřejmě neměří nonstop, ale pouze jednou za čas (dle všeho jednou za hodinu). Hodinky nás nejdříve vyzvou k přiložení ruky s hodinkami k hrudi, kde ji ponecháme po dobu 30 vteřin. Konec měření nám HeartGuide oznámí jemnou vibrací, nemusíme se tedy obávat, že snahou podívat se na displej přerušíme samotné měření. Na chytrém mobilním telefonu si pak prohlédneme přehledný graf, na němž jsou zřetelně vidět veškeré odchylky v průběhu celého dne – hodinu po hodině.
Velikost hodinek je sice nepatrně větší, avšak vzhledem k zabudovanému tlakoměru jde o stále velmi dobré hodnoty. Přední strana zaujímá 48 mm, zatímco tloušťka těla činí 14 mm. Oproti běžně používaným 22mm páskům využívají Omron HeartGuide o něco širší, 30mm řemínek, což je vzhledem k hlavnímu zaměření hodinek pochopitelné.
Stále však jde o chytré hodinky a vedle měření tlaku se tak můžeme těšit na notifikace, krokoměr, počet spálených kalorií, ušlou vzdálenost či monitorování spánku. Bohužel však chybí zase jiné funkce, jako je třeba měření srdečního tepu, monitorování sportů, volání či poslouchání hudby. Omron HeartGuide má transreflektivní LCD displej, který využívá také dopadajícího světla pro maximální možnou čitelnost. V závislosti na četnosti měření a využívání jiných funkcí je pak třeba hodinky dobíjet 2× až 3× týdně.
Přestože výrobky Omron společnosti jsou v České republice běžně dostupné, chytré hodinky Omron HeartGuide jsou zatím k dispozici pouze ve Velké Británii, Německu, Itálii a Francii. Chystají se však také do dalších evropských zemí, a tak si musíme počkat na informaci, zda a případně kdy se dočká také Česká republika.
Současná cena je stanovena na 499 dolarů, tedy v přepočtu necelých 12 000 Kč. Ačkoliv jde o vyšší cenu, díky dalšímu vývoji je pravděpodobné, že cena hodinek s touto technologií časem poklesne. To samozřejmě bude mít značný dopad na rozšíření mezi uživatele, a tím i jejich větší povědomí o aktuálním zdravotním stavu. Zvláště u lidí se špatným tlakem či chronickým onemocněním srdce jde o mimořádně důležitý údaj.
Vzhledem k vyšší ceně nebudou zřejmě Omron HeartGuide první volbou zdravých zákazníků. Naopak uživatelé s vysokým krevním tlakem či chronickým onemocněním srdce s Omron HeartGuide získají skutečného pomocníka, který pohlídá jejich aktuální zdravotní stav. Je sice třeba počítat s absencí řady chytrých funkcí, avšak zdraví je, zvlášť pro nemocné, stejně nejvyšší prioritou.