Pagan Online (Mini RECENZE) – Diablovka z pohanského světa

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Vydavatelství Wargaming se po celém světě proslavilo svými arkádovými souboji tanků v arénách, které postupně rozšířilo také o námořní a leteckou verzi. Nyní se ovšem ukazuje, že jeho vývojáři mají také jiné choutky. Překvapením pro všechny se tak stala nedávno vydaná diablovka Pagan Onine, jež se na míle vzdaluje od militaristické tématiky. Jak dopadl wargamingovský výlet do světa fantasy, se dozvíte v naší recenzi.

Mini Recenze


• Žánr: Akční RPG • Multiplayer: Ano (co-op) • Vývojář: Mad Head Games • Vydavatel: Wargaming.net • Platformy a Datum vydání: PC (27. srpna 2019) Homepage • Čeština: Ne


Obsah mini recenze Pagan Online

 1. Hledání padlých bohů
 2. Deset hrdinů na jednom písečku
 3. Pagan Online zabaví, ale musí se správně dávkovat
 4. Mini Recenze Pagan Online: závěrečné hodnocení
 5. HW nároky pro Pagan Online PC

Hledání padlých bohů

• Mini Recenze: 1. 11. 2019 • Autor: Jakub Němec

Už od Gamescomu 2019 je jasné, že Wargaming nechce hrát jen na jistotu a vedle svých tankových, lodních a leteckých arkád zabrouzdá také k jinému žánru. Například v Kolíně nad Rýnem jsme si mohli vyzkoušet poměrně zajímavou kooperativní střílečku Caliber, která zřejmě bude chtít konkurovat Counter-Strike: Global Offensive. Ovšem vydavatel fenoménu World of Tanks se rozhodl odklonit ještě více, a tak se vykašlal na moderní vedení války a nechal volnou ruku vývojářům ze studia Mad Head Games, kteří se vydali cestou izometrického akční RPG zasazeného do pohanského fantasy světa. Seznamte se s Pagan Online.

Pagan Online; screenshot: zkáza
Velká okřídlená Nemesis už patří ke koloritu všech akčních izometrických RPG, Pagan Online nevyjímaje.

Už od prvních minut v Pagan Online pochopíte, že bude řešit průšvih katastrofických rozměrů, protože monstra z podsvětí svrhla z piedestalu všechny bohy a pozemský život pohltil chaos. Proto se vaše banda hrdinů musí vydat na tažení proti démonům, aby vrátili na vrchol slovanského Pantheonu Peruna, Svaroga a ostatní jejich příbuzné, kteří by dali svět zase do pořádku. V průběhu sedmi aktů si proklestíte cestu sněhem zavátým severem, lesní krajinou i pouštními dunami a skolíte nespočet záludných nepřátel. V rámci tzv. diablovek nic převratného, co se výpravy týče, nevymyslíte a také příběh Pagan Online je vlastně jen rámcovým odůvodněním, proč rozsekávat jednu příšeru za druhou.

Deset hrdinů na jednom písečku

Pagan Online si ovšem od svých úspěšnějších sourozenců půjčuje mimo dějových kliček také základní mechanismy, které potom míchá podle vlastního uvážení. Vývojáři totiž spojili dohromady klasické rubačky jako Diablo, kde se spoléhá na sečné zbraně, luky a kouzla, společně se steampunkovými puškami, které jako by z oka vypadly Victoru Vranovi či The Incredible Adventures of Van Helsing. Podle toho také vypadá složení hrdinů, jichž v nabídce najdete hned deset – berserkovitý barbar, trpaslík, vícero typů kouzelníků, vyznavačka krvavé magie s bičem, střelec s kuší či pistolí nebo cikánská věštkyně tančící kolem nepřátel s kruhovými čepelemi. Všichni se mohou pochlubit unikátní hratelností a také zajímavě koncipovaným stromem dovedností.

Pagan Online; gameplay: Kingewitch Pagan Online; gameplay: Valeria Pagan Online; gameplay: Morokh
Inspirace u slavnějších značek jako Diablo či Victor Vran je evidentní. Grafická stránka se významně blíží pojetí Warcraft 3, popř. League of Legends.

Jenže si mezi nimi nemůžete svobodně vybírat podle své libosti. Na startu si zvolíte svého favorita (naštěstí si všechny lze nejdříve vyzkoušet) a s tím si začnete klestit cestu lemovanou hromadami mrtvol vašich nepřátel. Další postavu si můžete odemknout až po nalezení speciálního krystalu. Stejně tak potřebujete určitý počet žlutých valounů (ještě navíc vázaných na konkrétní charakter!!!), abyste si odemkli různé skiny. Jejich sběr trvá neúměrně dlouho a grindování se zkrátka nevyhnete. To se zajídá ještě více, když si uvědomíte, že se budete vracet do stále stejných recyklovaných arén, v nichž budete pouze plnit jinak pojaté úkoly ve své podstatě znamenající „zabij vše na dohled“.

Pagan Online zabaví, ale musí se správně dávkovat

Proto bych nedoporučoval hrát Pagan Online na jeden zátah, protože by vám velmi rychle zevšedněl, ba co víc, možná by se vám také znechutil. Jednotlivé mise jsou totiž koncipované jako krátké dungeony, kde na předem vyznačených místech narazíte na démony, ty vymlátíte, vysbíráte loot, u nějž ve své podstatě sledujete jen obměňované statistiky a snažíte se docílit té nejsilnější kombinace, a posunete se o kousek dále, kde vše zopakujete. Na konci úrovně si na vás počíhá miniboss a máte splněno. Pokud si tedy sednete k počítači na půl hodiny a chcete nenáročný titul na zkrácení dlouhé chvíle či toužíte prostě jen na pár desítek minut vypnout, Pagan Online by vás za cenu okolo 25 eur mohl oslovit.

Pagan Online; gameplay: skilly Pagan Online; gameplay: souboj Pagan Online; gameplay: tabulky
Mimo sekání potvor v mnohdy frenetických bitkách se nevyhnete rozvíjení dovedností a prohrabávání inventáře při hledání vhodného vybavení.

Náročnější hráči si ovšem velmi brzy začnou stěžovat na stereotyp, z nějž vás nevytrhne ani craftování a plnění neoriginálních vedlejších misí. Některým bude také vadit koncipování ovládání, u kterého nejdou aktivní skilly přiřadit k číslům nad pohybové šipky (hraní na gamepadu jsem po chvíli zavrhl, v tomto ohledu jasně vede Diablo 3). Nepříjemné jsou také bugy, jež vám občas znemožní splnit úkol, popř. shodí celou hru. To byl také důvod, proč jsme s naší recenzí trošku otáleli. Pagan Online sice vyšel již 27. srpna na PC, ale potýkal se s řadou technických problémů, takže jsme vyčkali na několik opravných patchů, s nimiž se kvalita herního zážitku zvedla do současného mírného nadprůměru.

• Zdroje: Vlastní

Mini Recenze Pagan Online: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 62 % GEM
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
Audiovizuální zpracování
70 %
Znovuhratelnost
65 %
Pagan Online; mini recenze

Klady

 • 10 různorodých postav
 • Koncepce vývojového stromu dovedností
 • Působivá destrukce nepřátel
 • Přístupné pro občasné hráče
 • Sympatické grafické zpracování alá Warcraft 3

Zápory

 • Technické bugy znemožňující plnit úkol
 • Občasné lagy při spouštění dovedností
 • Recyklování úrovní
 • Nutno odemykat postavy a jejich skiny grindováním
 • Při dlouhodobém hraní nástup stereotypu
Jakub Němec

Jakub Němec

Hraní her, ať už počítačových či deskových, se stalo součástí mého života už s prvním úspěšným umístěním plastové čepičky v Kloboučku, hop! a s archaickým počítačem, na kterém téměř neustále běžela trojice Rayman, Pharaoh a FIFA 2000. Od té doby se rád nechávám překvapovat unikátními zážitky, silnými příběhy a originální hratelností, kterou dokáží vývojáři vykouzlit. Jsem v redakci Alza Magazínu a GEMu sice vedený jako sporťák a deskovkář, ale rád se ponořím do akčních adventur, RPG, závodů nebo plošinovek, ale vlastně nepohrdnu ničím zajímavým a netradičním.

HW nároky pro Pagan OnlineMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 64-bit Windows 7 64-bit
Procesor Intel Core 2 Duo E6700 2.66GHz / AMD Athlon II X3 455 Intel Core i5-3470 3.2GHz / AMD Ryzen 3 2300X 4-Core 3.5GHz
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 650 Ti / Radeon HD 7850 NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB / Radeon RX 560 2GB
DirectX DirectX 9.0 DirectX 11.0
Operační paměť 4 GB 8 GB
HDD 5 GB 5 GB

S jakým herním PC na Pagan Online?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox GTX1660

Minimální požadavky:

Alza GameBox GTX1660

Alza GameBox RTX2060

Doporučené požadavky:

Alza GameBox RTX2060

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S Cougar

i Mohlo by vás zajímat

Pagan Online vychází 27. srpna 2019 exkluzivně na PC.

Pagan Online – Oznámení

Pagan Online – Oznámení

 1. Pagan Online ukazuje svět padlých bohů

Pagan Online ukazuje svět padlých bohů

• Oznámení:20. 12. 2018 • Autor: Jakub Němec

V předbiblických časech se bily jednotlivé národy za obranu vlastní kultury, náboženství a tím také svých bohů. Představme si ovšem místo, kde všichni bohové zmizeli a na jejich místo se začaly drát bestie, jež předtím měly strach spatřit zemský povrch, aby z něj nebyly smeteny. Zavládl chaos a pekelná stvoření si z lidského světa vytvořila své hřiště. V této chvíli se objevují vybraní jedinci, kteří mají moc obnovit dříve nastolený řád a monstra rozcupovat, nebo zahnat zpět do jejich slují. Pagan Online rozhodně neohromí příběhovou zápletkou, ale ruku na srdce, o ni v akčních izometrických RPG nikdy moc nešlo. Kvalita se odvozovala od návykovosti, hratelnosti a hromad získané kořisti.

PAGAN ONLINE - Gameplay Teaser Trailer

Pagan Online hýří barvami, podobně jako Torchlight, ale herním stylem odpovídá spíše MOBA hrám. Uvidíme, jak zvládne studio Mad Head Games projekt ukočírovat.

V tomto ohledu jsme prozatím odkázáni na gameplay trailer, jenž před několika dny navštívil streamovací kanály. Více méně jsou potvrzeny tři charaktery – barbar, válečný trpaslík a démonická blondýna vládnoucí krvavou magií. Oznamovací trailer si ovšem ještě pohrával s myšlenkou slepé druidky, která se zatím svých herních záběrů nedočkala. Videa z alfa verze představují docela zjednodušený koncept ovládání se sedmičkou aktivních skillů v jednu chvíli, s jejichž pomocí můžete na mapě rozpoutat pestrobarevné peklo. 

PAGAN ONLINE - Announcement Trailer

Oznamovací trailer láká na trojici hrdinů, z nichž se dva objevují také v záběrech z hraní. Otázkou zůstává nevidomá druidka, jež by mohla být zajímavým charakterem.

Rozsekávání démonů ničím nevybočuje z mezí ARPG či MOBA her. Očekávám svižnou klikanici v rytmu hack-and-slash, při níž budete cupovat vše v dohledu. A podle všeho se zdají zástupy nepřátel nekonečné. Mimo různorodých kreatur by stereotyp měly pomáhat rozbíjet procedurálně genericky vytvořená bojiště, po nichž se budete moci prohánět osamoceně nebo v kooperaci s kamarády. V současnosti netušíme, zda v případě Pagan Online půjde o prémiový či free to play titul, ale vzhledem k angažovanosti Wargaming.net a při zaměření na osobní počítače se dá čekat druhý případ. Uvidíme, jak se bude projekt (do nynějška na puzzly zaměřeného studia Mad Head Games) vyvíjet.


Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací