Kingston Canvas Select (RECENZE A TESTY): Velké srovnání SD a MicroSD karet

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Dnes si otestujeme paměťové karty SD neboli staré známé „paměťovky”, a to nejprve v kompaktním formátu MicroSD, který se využívá především v mobilních telefonech. Ve druhé části článku se pak podíváme na klasický formát SD, určený zejména pro digitální fotoaparáty a videokamery. U obou formátů porovnáme velikosti 32, 64 a 128 GB. V testu jsme se zaměřili na paměťové karty Kingston Canvas Select, které jsme porovnali s konkurencí. Jak vše dopadlo a které karty nabízejí nejlepší poměr ceny a výkonu? Zjistíte v naší recenzi.

Kingston Canvas Select; recenze; testy

Paměťové karty Kingston Canvas Select (RECENZE A TESTY) – OBSAH

 1. Co je to SD karta?
 2. Standardy paměťových karet
 3. Metodika testování v recenzi Kingston Canvas Select
 4. První test recenze: Kingston Canvas Select MicroSD
 5. Srovnání MicroSD karet: Testy v Crystal Disk Mark
 6. Testy MicroSD karet v Anvil
 7. Závěr a vyhodnocení prvního testu MicroSD karet

Co je to SD karta?

SD (Secured Digital) karta je zařízení fungující na podobném principu jako USB flash disky nebo SSD disky. Na rozdíl od obou jmenovaných však nemá vlastní řadič či jakékoliv složitější elektronické součástky, je to tedy pouze prosté úložiště. Díky tomuto zjednodušení lze u SD karet dosáhnout dobrého poměru ceny a kapacity a výrobci tento poměr rok od roku zlepšují. Před několika lety byste za 1GB úložiště zaplatili více než za současný 64GB model. Kromě klasického formátu SD karet, určených dnes převážně pro fotoaparáty a videokamery, se kolem roku 2005 na trhu objevil i zmenšený formát microSD, který se hojně využívá v mobilních telefonech či akčních kamerách.

Standardy paměťových karet

Standardy paměťových karet, chcete-li, třídy, nám říkají, jak rychlá daná karta bude. „Class” (třída) je dřívější, dnes již neaktuální označení. Jednotlivé standardy na kartě rozeznáme pomocí čísla v kroužku, které reprezentuje minimální sekvenční rychlost zápisu v MB/s, které karta dosahuje. Dnes se používají karty UHS-I, tedy třídy U1 a U3. Čísla v názvech reprezentují desetinu minimální rychlosti, U1 znamená 10 MB/s a U3 30 MB/s.

i

V naší recenzi testujeme pouze SD karty nejaktuálnějších rychlostních tříd UHS-1 a UHS-3. Více obecných informací o SD kartách a jejich zastaralejších třídách naleznete v našem článku Co je to SD karta.

Kingston Canvas Select; recenze; testy; notebook

Speciální standardy jsou vyhrazeny pro SD karty určené do kamer a fotoaparátů. Jeden typ označení se skládá z písmena V a čísla reprezentujícího opět minimální přenosovou rychlost v MB/s, takže V60 má minimální rychlost zápisu 60 MB/s. Druhý typ označení byl zaveden u karet určených pro telefony s operačním systémem Android a zahrnují proto písmeno A. Parametry první ze dvou tříd – A1 – jsou 10 MB/s a 1 500 IOPS pro náhodné čtení a 500 IOPS pro zápis. Druhá a výkonnější třída A2 překračuje 4 000 IOPS pro čtení a 2 000 IOPS pro zápis.

Metodika testování v recenzi Kingston Canvas Select

Nyní už pojďme na samotné testování. Testy jsme provedli na čtečce karet SanDisk ImageMate PRO. Pro kontrolu jsme čtečku zapojili do dvou různých stolních počítačů a dvou notebooků, je-li však čtečka v portu USB 3.0, na zařízení nezáleží, což ale není překvapující objev.

První test recenze: Kingston Canvas Select MicroSD

Testování začneme MicroSD kartami. Pro porovnání jsme zvolili modely Kingston Canvas Select MicroSDHC, Samsung EVO PLUS MicroSD, WD Purple MicroSD a SanDisk Ultra, všechny ve velikostech 32 GB, 64 GB a 128 GB a se standardem UHS-I U1. WD Purple se nevyrábí v kapacitě 128 GB, proto je mezi testovanými modely konkurent stejné cenové kategorie a určení – SanDisk Extreme.

Karta MicroSDHC UHS-I Čtení [MB/s] Zápis [MB/s] Cena za 32 GB [Kč] Cena za 64 GB [Kč] Cena za 128 GB [Kč]
Samsung EVO Plus U1 100 90 329 669 1 199
Kingston Canvas Select U1 80 10 239 429 759
WD Purple U1 80 50 299 899
SanDisk Ultra U1 100 299 499 699
SanDisk Extreme U1 100 90 1 199
*Ceny platné k 27. 11. 2018

Srovnání MicroSD karet: Testy v Crystal Disk Mark

V tomto testu se nejprve podíváme na rychlost sekvenčního zápisu a čtení, tedy veličin, které výrobci často uvádějí na propagačních materiálech jako ono kouzelné „up to”. Jsou to maximální teoretické hodnoty nebo také hodnoty při zápisu velkých dat, například fotografií ve vysokém rozlišení o velikostech mnohdy i v desítkách MB. Poté otestujeme i rychlost zápisu malých souborů.

Rychlost zápisu velkých souborů

Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD
Testovaná karta WD Purple MicroSDHC (UHS-I U1) byla navržena speciálně pro monitorovací (dohledové) systémy – zvládne totiž nepřetržitě pořizovat záznam, a to dokonce i při výpadku sítě.

Rychlost zápisu malých souborů

Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD
Karty Kingston Canvas Select MicroSDHC jsou odolné vůči vodě, prachu a silným vibracím – nemusíte se tak bát s nimi vyrazit do terénu!

Z výsledků je patrné, že na rozdíl od SSD disků se výrobci drží norem a standardů. Pokud tedy karta nese označení UHS-I U1, můžeme se spolehnout na to, že plní vše, co se od karty s tímto označením čeká (vysílání videa v reálném čase a nahrávání dlouhých HD videí nebo fotek ve vysokém rozlišení). Dosažení minimální udávané rychlosti je samozřejmé, zpravidla ji karty dokonce překonávají.

Testy MicroSD karet v Anvil

Pro ověření předchozích výsledků jsme karty podrobili ještě podobnému testu v programu Anvil. Zde si ukážeme jenom sekvenční čtení a zápis, ostatní hodnoty se v porovnání s předchozím testem nezměnily.

Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD Kingston Canvas Select; recenze; testy; MicroSD
MicroSDHC karty Samsung EVO Plus jsou ideálním řešením, jak rozšířit paměťovou kapacitu vašeho mobilního telefonu nebo tabletu!

Závěr a vyhodnocení prvního testu MicroSD karet

Opakování je matka moudrosti, proto se nebojím zopakovat: MicroSD karty s označením UHS-I, nehledě na výkonnostní třídu, plní minimálně to, co by měly, někdy dokonce s pořádnou rezervou.

i Mohlo by vás zajímat

S ohledem na výkon a cenu je jasným favoritem Kingston Canvas Select, nejlevnější karta s kapacitou do 64 GB. Oproti konkurenci je jen nepatrně pomalejší. Primárním místem určení MicroSD karet je bez pochyby mobilní telefon. V drtivé většině případů na mobil instalujeme a zapisujeme mnohem méně často, než z něj následně čteme. Pro občasné instalace, spouštění aplikací a prohlížení fotek je rychlost zápisu více než dostatečná.

Pokud chcete opravdu výkonnou kartu, sáhněte po SanDisk Extreme, kartě bez kompromisů, za kterou si ale výrobce nechá štědře zaplatit. Pokud hledáte kartu na stálý zápis, třeba do autokamery nebo bezpečnostní kamery, pak je jasnou volbou WD Purple, která v zápisu drtí veškerou konkurenci.

 1. Druhý test recenze: Kingston Canvas Select SD
 2. Testy SD karet v Crystal Disk Mark
 3. Testy SD karet v Anvil
 4. Závěr a vyhodnocení druhého testu SD karet Kingston Canvas Select

Druhý test recenze: Kingston Canvas Select SD

SD a MicroSD karty mají totožný princip fungování, liší se jen formátem. Standardy také zůstávají stejné. Podíváme se na karty od dvou výrobců, vždy ve dvou různých třídách a nejprodávanějších kapacitách 32 GB, 64 GB a 128 GB. Otestujeme modely Kingston Canvas Select SDHC UHS-I U1 a Kingston SDXC UHS-I Class 10. Jako konkurenční karty jsme zvolili SanDisk SDXC Ultra UHS-I U1 a SanDisk SDXC Extreme UHS-I U3.

Název disku UHS-I Čtení [MB/s] Zápis [MB/s] Cena za 32 GB [Kč] Cena za 64 GB [Kč] Cena za 128 GB [Kč]
Kingston Canvas Select SDHC U1 80 10 319 559 839
Kingston SDXC U1 80 45 469 799 1 479
SanDisk SDXC Ultra U1 80 319 599 899
SanDisk SDXC Extreme U3 90 399 749 1 249
*Ceny platné k 27. 11. 2018

Pojďme se přesunout k samotnému testování. Stejně jako u MicroSD karet budeme prezentovat výsledky z CDM a z Anvilu.

Testy SD karet v Crystal Disk Mark

V testu Crystal Disk Mark se opět nejprve podíváme na výsledky sekvenčního zápisu a čtení čili maximálních teoretických hodnot při zápisu velkých dat. Další sada testů se bude týkat malých souborů.

Rychlost zápisu velkých souborů

Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD
Paměťové karty SanDisk SDHC Extreme (UHS-I U3) patří opravdu k té nejužší špičce mezi SD kartami. Nahrávání 4K videa, 360° videa či dokonce přehrávání virtuální reality pro ně nepředstavuje žádný problém.

Rychlost zápisu malých souborů

Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD
SanDisk SDHC Ultra Class 10 UHS-I vám skvěle poslouží například pro nahrávání Full HD videa prostřednictvím vaší akční kamery.

Testy SD karet v Anvil

Pro ověření výsledků rychlosti sekvenčního čtení a zápisu jsme opět paměťové karty otestovali ještě v programu Anvil.

Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD Kingston Canvas Select; recenze; testy; SD
Řada karet Kingston SDXC UHS-I Class 10 je známá svou spolehlivostí a proto se hodí zejména pro použití v digitálních fotoaparátech, kamerách či multimediálních přehrávačích.

Závěr a vyhodnocení druhého testu SD karet Kingston Canvas Select

U SD karet je znatelný rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší kartou. Opět je potřeba se zamyslet nad tím, k čemu budete danou kartu primárně používat. Pokud potřebujete dvakrát ročně cvaknout foťákem pár momentek na dovolené, bude vám stačit Kingston Canvas Select. Nejde o největšího rychlíka, místy za dražší konkurencí ztrácí, ale i když se 10 MB/s může zdát málo, na zápis fotografií z běžného fotoaparátu nebo levné zrcadlovky bohatě postačí. Jistě si spočítáte, kolik takových fotografií stihnete za vteřinu vyfotit.

i Mohlo by vás zajímat

Pokud chcete natáčet i video, nebudete muset sahat do kapsy o moc hlouběji. Z grafů je patrné, že vyšší cena vždy nezaručí vyšší kvalitu. I levnější výrobek může být v některých aspektech výkonnější.

Z obou testů nám vyplývá, že pokud nemáme speciální požadavky na vlastnosti dané karty, naprosto bohatě nám v drtivé většině případů postačí Kingston Canvas Select. Pro středně náročné je tu vyšší řada od Kingstonu. I extra náročný uživatel má z čeho vybírat, pokud se nebojí za splnění nejvyšších rychlostních norem připlatit.


Jiří Pitek

Jiří Pitek

Jmenuji se Jiří Pitek, lidé pohybující se na internetových fórech mě mohou znát pod přezdívkou Python.P. Mám rád velmi tiché PC, proto se věnuji převážně nápadům a řešení, jak PC co nejvíce ztišit, takže se nevyhnu ladění, zkoušení a úpravám všeho druhu. U tohoto vznikl i zájem o SSD a overclocking představující nedílnou součást toho, jak z PC vymáčknout maximum a přitom neohluchnout.


Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací