Co je na domácím mazlíkovi tak fascinujícího, že si ho každý přeje mít? Domácí mazlíčci nám do života přinesou především změnu a spoustu radosti. Jsou to věrní parťáci, kteří nás následují kamkoli, mazlí se s námi a dávají nám svoji lásku a rádi s námi bez protestů cokoli podniknou. Ale není to vždy jen procházka růžovou zahradou, každý mazlíček má také svoje potřeby a nároky.
Řada majitelů a milovníků zvířat říká, že je ochotna věnovat se svému mazlíkovi na úkor vlastního času a potřeb. Naopak spousta lidí si myslí, že pokud svému mazlíčkovi koupí ty nejdražší hračky, prémiové krmivo a značkový pelíšek, bude zvíře spokojené. O tom to ale vůbec není. To, o co náš mazlíček nejvíc stojí, je náš čas a naše pozornost. Pokud mu tyto dvě základní věci nejsme schopni či ochotni věnovat, zvíře je nešťastné a nudí se. Žádný div, že se pak snaží zabavit samo nebo upoutat naši pozornost jedinými způsoby, jakými to umí. Není pak vina našeho mazlíčka, když doma najdeme loužičky, rozkousané boty, vyrabovaný odpadkový koš, potrhané záclony či rozkousaný gauč. Zvíře nám tím dává najevo, že mu chybíme, že potřebuje zábavu, naši pozornost a péči.
Je tedy velmi důležité naplánovat si čas tak, aby nám ho zbylo dostatek na hru, procházku a nějaké to mazlení s naším psím nebo kočičím společníkem. Není přeci problém vstát ráno o hodinu dříve a věnovat čas svému zvířecímu miláčkovi. Odměnou nám je vyběhaný pes či vyhraná kočka, kteří spokojeně ve svém pelíšku počkají, než se vrátíme domů z práce.
Stejně jako děti, i zvířata si moc ráda hrají. Měli bychom tedy dbát na správný výběr hraček. Povahu svého zvířecího přítele známe, k čemu má sklony, víme také. Existuje řada osvědčených hraček pro psy a kočky. U koček jsou to určitě laserová ukazovátka, peříčka, zajímavé mohou být i hlavolamy s odměnou nebo oblíbené koulodráhy. Důležitá jsou i stabilní, prostorná a pohodlná šplhadla či škrabadla. Dobře vybraná, a hlavně správně umístěná škrabadla, vytvoří pro kočku její vlastní teritorium, kde se cítí spokojeně, v bezpečí a pohodě.
Hraček pro psy je nepřeberné množství. Od míčků, tahadel a výcvikových hraček až po různé plyšáky. Je pravda, že občas jsou hračky doslova na pár minut, protože si s nimi pejsek velmi rychle poradí a v rámci hry je rozcupuje. Nejdůležitějším elementem v psím hraní je tak právě páníček či panička. Jaký majitel psa by neznal ty rozzářené oči, když našemu kamarádovi házíme míček nebo se s ním přetahujeme. V čase, kdy si zrovna se psem nemůžeme hrát nebo nejsme doma ho můžeme zaměstnat třeba automatickou vrhačkou míčků či samokutálecím míčkem.
Stejně jako my, i naši mazlíčci se potřebují dobře vyspat a mít bezpečné útočiště pro odpočinek. Výběr pelíšků pro kočky a psy je široký a vždy je potřeba vybírat tak, aby v něm měl náš mazlík dostatek místa. Také je důležité myslet na odlišnosti mezi kočkou a psem.
Kočky jsou mnohem více samostatné, než bývají psi. Mají rády svůj klid a prostor, a ne vždy chtějí během odpočinku přítomnost svého člověka. Velmi rády si také zalézají do různých uzavřených prostor, kde na ně není tolik vidět. Ideální jsou tak pro ně kukaňové pelíšky, kam se mohou pohodlně schovat před světem. Skvělá věc jsou také závěsné pelíšky na topení, kam se kočky chodí rády vyhřívat.
Psi jsou naopak typičtí smečkovitým chováním, což je pozůstatek od vlků, ze kterých byli vyšlechtěni. Pokud v domácnosti není jiný pes, jste pro ně hlavní smečkou vy. A pro psa není nic horšího, než být vyloučen ze smečky. V praxi to znamená, že pes má tendenci vyhledávat naši společnost, a to i při spánku a odpočinku. Pokud s námi tedy pejsek nespí přímo v posteli, je vhodné mu umístit pelíšek co nejblíž k místu, kde spíme my sami. Stejně tak by měl mít pelíšek také v místnosti, kde se přes den nejvíc zdržujeme, aby mohl trávit čas s námi a cítil se tak jako součást smečky.
Hodně pomáhá dát pejskovi do pelíšku nějaký kus našeho oblečení, deku, kterou jsme se přikrývali apod. Cítí tak náš pach a pomůže mu to uklidnit se a mít pocit bezpečí. To samé platí i pro kočičí kamarády
Většina z nás se zamýšlí nad péčí o své zdraví a snaží se dodržovat zdravý životní styl. Je dobré se stejnou zodpovědností přistupovat i ke zdraví našich mazlíků. Nemusíme to přehánět, pokud naše zvíře nemá zdravotní problémy, stačí, když budeme věnovat pozornost předepsaným očkováním, čímž si ušetříme spoustu peněz za případnou následnou veterinární péči.
Veterinář nám vždy řekne, kdy a na co je potřeba zvíře očkovat. Neuposlechnout ho se rozhodně nevyplácí, protože některé zvířecí nemoci, jako například parvoviróza, mohou mít velmi vážné následky, někdy bohužel až fatální. Pozornost je potřeba věnovat také pravidelnému odčervení formou tablet či pasty. Naši mazlíci zkoumají svět ochutnáváním a občas se mohou bez našeho vědomí dostat k něčemu, co by mohlo vést ke zdravotním komplikacím. Dále je nezbytné, zejména v jarní a letní sezóně, sehnat vhodné antiparazitikum pro našeho psa či kočku, abychom nemuseli řešit problémy s klíšťaty, blechami a dalšími nezvanými hosty. Jako antiparazitikum poslouží obojek, nebo si můžeme vybrat z nabídky tablet či kapek.
Důležité je, aby vše, co se svými domácími miláčky děláme, vytvářelo oboustranný pocit pohody. Být majitelem kočky nebo psa není jen o tom mít doma zvíře, ale je to o vytváření vzájemného vztahu a budování důvěry. Jen tak může být naše soužití šťastné.