S podzimem končí letní období výskytu klíšťat, pro blechy však sezónnost neplatí. Jejich neblahou přítomnost mohou naši čtyřnozí mazlíčci zakoušet po celý rok, a i když nejvýrazněji o sobě dávají vědět v teplejších obdobích roku, ani chladnější měsíce podzimu a zimy nejsou pro tyto ektoparazity překážkou. Jak proti blechám u psů a koček bojovat?
Blechy jsou nepříjemní zevní cizopasníci, kteří dokáží potrápit domácí mazlíčky. A co více, umí také zkomplikovat život v domácnosti. Opakované bodání a sání krve nedobrovolného hostitele irituje a na jeho těle vznikají svědivá kožní ložiska. Jako projev přecitlivělosti na alergeny z bleších slin se může rozvinout i celkové alergické onemocnění. Při silném napadení pak dochází až ke ztrátám krve.
Kromě toho jsou blechy přenašeči zárodků tasemnice psí (nejen na psy, ale také na kočky) a vzácněji i choroboplodných zárodků, které mohou zprostředkovaně ohrožovat člověka (například v případě tzv. nemoci z kočičího škrábnutí).
Pokud se chceme vyhnout tomu, aby blechy ovládly prostředí, v němž spolu s domácími mazlíčky žijeme, je třeba toto riziko nepodceňovat a preventivně této situaci zabránit. Bleší populace je v posledních několika letech zřetelně na vzestupu. Problém promoření domácnosti se objevuje stále častěji a staví majitele zvířat a rodinné příslušníky do nezáviděníhodné situace. Reprodukční schopnosti blech jsou totiž mimořádné.
!
Pokud není ochrana proti zevním parazitům dostatečná nebo chybí-li zcela, je zřejmé, že během krátké doby může dojít k jejich populační explozi. Vhodnější je tedy preventivně chránit domácí mazlíčky proti napadení blechami.
Nejsou-li zvířata účinně chráněna, je celá domácnost ohrožena promořením bleší populací (dospělé blechy na zvířatech a jejich vajíčka, larvy i kukly v prostředí), kterou není snadné eliminovat. Nejdůležitějším opatřením jsou opakovaná ošetření všech zvířat v domácnosti (psů a koček) kvalitním přípravkem proti blechám, nejlépe s účinkem nejen proti dospělým cizopasníkům, ale i proti jejich vývojovým stádiím.
i
Pouštíte svou kočku volně se toulat venku? Pak zpozorněte, protože nejčastějším zdrojem nově „přinesených“ blech bývají právě venkovní kočky.
Takovým přípravkem je například Frontline Combo Spot-on (aplikační forma zakapávací pipety), který kromě adulticidní složky (hubící dospělé parazity) obsahuje také S-methopren – látku ze skupiny růstových regulátorů hmyzu (IGR). Ta působí na bleší vajíčka a larvy, zastavuje jejich vývoj, a způsobuje tím zpomalení až zástavu populačního růstu. Tento kombinovaný přípravek dokáže účinně eliminovat jak blechy na zvířatech, tak i jejich další vývojová stádia v domácím prostředí.
Součástí „protiblešího“ opatření by měl být také důkladný úklid všech podlah, čalounění, nábytku a povrchů, s nimiž přicházejí zvířata do kontaktu nebo po nichž se, byť jen občas, pohybují. V úvahu přichází také použití antiparazitárních přípravků určených k ošetření domácího prostředí.
Vzhledem k tomu, že bleší potomstvo může v podobě kukel v prostředí domova přežívat i několik měsíců, je důležité ošetření všech zvířat v domácnosti provádět opakovaně, v předepsaných intervalech (v případě Frontlinu Combo 4 týdny), a to nejméně po dobu 4 měsíců. Jenom tak je možné se s bleší populací úspěšně vypořádat.
Budete-li účinný přípravek u psů a koček používat nejenom na jaře a v létě, ale i v ostatních částech roku, snížíte riziko zablešení a z něj vyplývajících potíží na minimum. Hrozba bleší invaze tak bude plně pod kontrolou.