Povedlo se vám vybrat vhodného psího tatínka a spolu s veterinářem stanovit termín krytí. Fenka je připuštěná a přemýšlíte, co teď? Březost feny trvá jen relativně krátkou dobu, proto se pomalu můžete začít těšit na ťapkání maličkých psích tlapek. Avšak před tím, než fenka přivede štěňátka na svět, je potřeba se o ni náležitě starat, aby v tak náročném období zůstala zdravá a mohla se připravit na porod. Zajímá vás, jak probíhá březost feny den po dni nebo jak připravit vhodný porodní box? To vše se dozvíte v našem článku.
Fyzické projevy toho, že je fena březí, nemusíte po dlouhou dobu vůbec zpozorovat. Přibírat na váze a kulatit se začne totiž nejdříve dva týdny až měsíc po krytí. V tu samou dobu se jí začnou měnit i bradavky a výjimkou není ani občasné zvracení. Na domácí použití však nejsou k dispozici žádné testy gravidity, proto musíte být trpěliví a na finální 100% verdikt si počkat.
Zda bylo krytí feny úspěšné, vám může s jistotou potvrdit pouze veterinář. O moc dříve, než se objeví fyzické příznaky březosti, to ale nebude. Jaké metody k určení březosti má veterinář k dispozici a v jaké fázi je může použít?
i
Potvrdit březost feny dokáže také vyšetření EKG, které zaznamená tlukot srdce štěňat. Nejedná se však o nástroj vhodný k určení počtu štěňat, jelikož je tímto způsobem obtížné identifikovat tlukot jednotlivých malých srdíček.
Jelikož jsou psi savci stejně jako lidé, v mnoha ohledech se průběh březosti od těhotenství vůbec neliší. Podobu proto můžete vidět v mnoha typických příznacích březosti. O které se jedná?
i
Falešná březost feny
Během hárání jste fenku střežili jako oko v hlavě, aby se k ní cizí pes ani nepřiblížil. Štěňátka rozhodně v plánu nebyla, ale přesto se vám zdá, že je s ní něco v nepořádku. Netřeba panikařit, pravděpodobně je fena falešně březí – objevila se u ní takzvaná pseudogravidita. Takto je označován stav odpovídající zhruba konci březosti, který se projevuje změnami chování. U feny lze zpozorovat psychický neklid a vyžadování pozornosti, často také začne do svého pelíšku tahat hračky nebo jiné předměty v domnění, že se jedná o štěňátka. Změny bývají spojené také s naběhnutím bradavek, či dokonce s produkcí mléka a mohou se objevit měsíc až dva po hárání. Pokud se nejedná o výrazné změny, není většinou nutné vyhledat veterináře. Stačí odklidit nastřádané psí hračky a fence se celkově více věnovat. V případě, že se takový stav opakuje po každém hárání a víte jistě, že štěňátka chtít nebudete, můžete zvážit kastraci.
Krytí máte za sebou a zajímá vás, jak dlouho trvá březost feny? Jedná se o poměrně krátké období, proto nesmíte podcenit ani den. Březost feny trvá průměrně 63 dní a dělí se celkem na tři fáze – každá z nich pak trvá zhruba 21 dní. Během březosti se fena průběžně mění, roste jí bříško a pomalu se začíná připravovat na porod.
Délka březosti se může lišit i o týden, protože přesný termín oplodnění lze jen stěží stanovit. Fena může být totiž ke krytí svolná i několik dní, obvykle se tak děje 10.–12. den hárání. Životnost spermií psa pak navíc trvá až 6 dní, proto by fenka měla mít po nakrytí několikadenní klid, aby mohlo dojít k oplození.
i
Březost feny jezevčíka a německého ovčáka se co do délky nijak výrazně neliší, přestože jsou plemena velikostně rozdílná. V čem ale rozdíl jistě bude, je početnost vrhu. V případě malých plemen, jako jsou právě jezevčíci, čivavy nebo oblíbení yorkšírští teriéři, neočekávejte mnohapočetný vrh – obvykle se dočkáte 4–5 štěňat. U velkých plemen, jako je například onen německý ovčák, může být naopak počet přírůstků, a tedy i vaše radost z nich mnohem větší, a to až dvojnásobně.
Ze začátku období, kdy je fena březí, není třeba žádných změn. Naopak je vhodné dodržovat stejný režim jako doposud a umožnit feně dostatečný pohyb i zátěž, na jakou je zvyklá. Ve druhé polovině březosti pak bude fenka vyhledávat klidná nerušená místa a pomalu se začne připravovat na porod. V tuto chvíli je potřeba zvýšené péče.
Podle apetitu fenky přizpůsobte její jídelníček a dle potřeby navyšte pravidelnou dávku krmiva. Ze standardního krmení s obsahem bílkovin do 26 % postupně přejděte na krmivo pro březí a kojící feny (psy v zátěži), které obsahuje více bílkovin a energetických složek. Abyste předešli zátěži zažívacího ústrojí fenky, krmte 3–5× denně po malých dávkách.
i
Na škodu jistě nebudou ani různé doplňky stravy či pamlsky, díky nimž můžete budoucí psí maminku patřičně rozmazlovat.
Ve druhé polovině březosti je zároveň vhodné postupně snižovat a později zcela vyřadit fyzickou aktivitu i pracovní vytížení. Pokud jste například s fenkou rádi chodívali běhat nebo se vydávali na dlouhé procházky, nyní je potřeba od těchto aktivit na čas upustit. Neznamená to však, že byste s fenkou neměli chodit ven. Naopak, s rostoucím bříškem bude fenka více pít a jíst, a tím i častěji vylučovat. Přibližně okolo 40. dne březosti se můžete pustit do přípravy porodního boxu.
Ve druhé polovině březosti bude fena vyhledávat klidné místo, kde by mohla nerušeně odpočívat a kde také v klidu porodí. S přípravou takového místa jí proto pomozte, a to s dostatečným předstihem před porodem. Fenka se totiž musí s novým místem seznámit, aby se v něm cítila pohodlně, a především bezpečně. Pak jí nebude nic bránit přivést štěňátka na svět.
K přípravě místa pro fenku a štěňátka se nejlépe hodí plastové pelíšky pro psy nebo přímo porodní boxy. Mívají totiž lehce vyvýšené okraje, které zabrání případnému nechtěnému úprku štěňátek. Takový pelíšek ale musí být dostatečně prostorný, aby se do něj fenka vešla i se štěňaty, která rovněž potřebují svůj prostor. Další možností je pořízení ohrádky, z níž bude mít fenka možnost volně vycházet.
K umístění porodního boxu zvolte klidné místo, ideálně s přítmím. Určitě se vyhněte průvanu, štěňátka budou zejména v prvních dnech potřebovat dostatek tepla. V každém případě zvolené místo patřičně vystelte. Vhodné jsou deky, měkké matrace či podložky. Celé místo pak doporučujeme ještě vyplnit jednorázovými absorpčními podložkami, které navíc využijete i po příchodu štěňátek. Před porodem si jich připravte dostatečnou zásobu, abyste zašpiněné kusy mohli během porodu a po něm ihned vyměnit za čisté. Je důležité, aby porodní bedna a její okolí bylo vždy čisté a suché, jedině tak totiž zajistíte zdravé prostředí pro vývoj štěňátek.
Březost, příprava na porod i samotný odchov štěňat je velmi náročný jak pro fenku, tak i pro majitele. Samotná březost navíc netrvá nijak dlouho, o důvod více, proč s přípravami na příchod štěňátek neotálet. Přečtěte si, jak se ze zárodků během březosti postupně stávají plody a jak se proměňují ve štěňátka.
i
Aby porod a přivedení štěňátek na svět hravě zvládla fenka i vy, připravte si kontakt na veterináře, na nějž se budete moci v případě komplikací obrátit. Pokud by nastal nějaký problém, je možné, že bude fena po porodu potřebovat k veterináři odvézt. Buďte proto v pohotovosti a mějte připravené i auto.
Fenky obvykle rodí snadno a bez komplikací, celý proces trvá od 3 do 12 hodin. Je důležité, abyste jí po tuto dobu byli nablízku a v případě potřeby mohli ihned zasáhnout. Ve chvíli, kdy je porod u konce a fenka i štěňátka jsou v pořádku, zpřístupněte jí vodu a krmivo. Držte se stravy, na kterou je fena zvyklá, abyste předešli zažívacím obtížím. Po porodu zároveň vyměňte veškeré zašpiněné deky a ručníky za čistou podestýlku a nechejte fenku se štěňaty v klidu, aby se mohli pomazlit a odpočinout si. Nyní si můžete vydechnout a těšit se z pohledu na roztomilá novorozeňata.
i
S úžasem sledujete malá štěňátka a říkáte si, že vše proběhlo hladce a bez komplikací. Problémy se však nemusí objevit pouze ve chvíli, kdy štěňátka přicházejí na svět. Zejména u malých psích plemen totiž hrozí odvápnění feny po porodu. Abyste se tomuto problému úspěšně vyhnuli, přidejte kojící feně do stravy navíc i snadno vstřebatelný vápník, který vrátí jeho hladinu do normálu.
Abyste štěňátkům zajistili zdravý vývoj a fence dostatek mléka jakožto výživy pro ně, pořiďte jim mléko pro štěňata. Jedná se o mléčnou krmnou směs, která je vhodná jak pro novorozená štěňátka, tak i pro březí a kojící feny. Podporuje zdravý růst a vývoj štěňátek a je dobře stravitelná. Jakmile prcci povyrostou, pořiďte jim u nás granule pro štěňata a nezapomeňte také na hračky a obojky pro jejich lepší identifikaci.
Březost psa je pro majitele i fenku náročným obdobím. S patřičnou péčí a vhodnými prostředky ji ale společně hravě zvládnete a fenka přivede na svět krásná a zdravá štěňátka.