Alza.cz
Zobrazit katalog

Březost feny – příznaky, délka a vše, co potřebujete vědět

Článek

Aktualizováno

Povedlo se vám vybrat vhodného psího tatínka a spolu s veterinářem stanovit termín krytí. Fenka je připuštěná a přemýšlíte, co teď? Březost feny trvá jen relativně krátkou dobu, proto se pomalu můžete začít těšit na ťapkání maličkých psích tlapek. Avšak před tím, než fenka přivede štěňátka na svět, je potřeba se o ni náležitě starat, aby v tak náročném období zůstala zdravá a mohla se připravit na porod. Zajímá vás, jak probíhá březost feny den po dni nebo jak připravit vhodný porodní box? To vše se dozvíte v našem článku.

Březost feny – OBSAH

  1. Jak poznáte, že je fena březí?
  2. Jak dlouho trvá březost feny?
  3. Jak se starat o březí fenu?
  4. Březost feny se blíží do finále. Jak připravit porodní box pro psa?
  5. Fáze gravidity aneb březost feny den po dni
  6. Jakou péči potřebuje fena po porodu?

Jak poznáte, že je fena březí?

Fyzické projevy toho, že je fena březí, nemusíte po dlouhou dobu vůbec zpozorovat. Přibírat na váze a kulatit se začne totiž nejdříve dva týdny až měsíc po krytí. V tu samou dobu se jí začnou měnit i bradavky a výjimkou není ani občasné zvracení. Na domácí použití však nejsou k dispozici žádné testy gravidity, proto musíte být trpěliví a na finální 100% verdikt si počkat.

březost feny; péče o domácí mazlíčky; pes
Že je fena březí, nemusí být na první pohled hned vidět. Je proto důležité, abyste zůstali trpěliví.

Zda bylo krytí feny úspěšné, vám může s jistotou potvrdit pouze veterinář. O moc dříve, než se objeví fyzické příznaky březosti, to ale nebude. Jaké metody k určení březosti má veterinář k dispozici a v jaké fázi je může použít?

  • Velmi přesné výsledky zajistí ultrazvukové vyšetření, kterému se fena kvůli diagnostice podrobuje nejčastěji. Vyšetření ale březost potvrdí nejdříve 20.–21. den po krytí. Jedná se o spolehlivou a neinvazivní metodu, díky níž je navíc přibližně o dva týdny později možné zjistit i počet štěňátek, která můžete očekávat. V závislosti na pozicích plodů však takové vyšetření není vždy 100% přesné, takže se nakonec může štěňátek narodit méně, nebo naopak více.
  • K potvrzení březosti může veterinář použít také speciální hormonální test pro psy. Po uplynutí 21–25 dní od početí se fena podrobuje testování na přítomnost relaxinu, což je hormon, který produkují pouze březí feny.
  • Další spolehlivou metodou je rentgenové vyšetření, které je schopné detekovat kostru štěňátek od 49. dne od jejich početí. Díky vyšetření tedy také zjistíte i počet jednotlivých štěňat. Vyvíjející se mláďata se ale při tomto vyšetření vystavují rentgenovému záření, proto jej většina veterinářů nedoporučuje.
  • Běžně se také veterinář při vyšetření rozhodne břicho feny prohmatat. Potvrdit zvětšení dělohy a přítomnost jakýchsi boulí, které ztvárňují štěňátka, je možné nejdříve po 21 dnech.

i

Potvrdit březost feny dokáže také vyšetření EKG, které zaznamená tlukot srdce štěňat. Nejedná se však o nástroj vhodný k určení počtu štěňat, jelikož je tímto způsobem obtížné identifikovat tlukot jednotlivých malých srdíček.

3 typické příznaky, podle kterých poznáte březost feny i vy

Jelikož jsou psi savci stejně jako lidé, v mnoha ohledech se průběh březosti od těhotenství vůbec neliší. Podobu proto můžete vidět v mnoha typických příznacích březosti. O které se jedná?

  1. Změny chování jsou pro březí feny typické. Může za to produkce hormonů a jejich aktuální nerovnováha, která zapříčiňuje změny nálad. Fena bývá během březosti mazlivější a celkově pohodlnější. Zejména ve druhé fázi se pak sníží její fyzická aktivita, bude více pít a častěji vylučovat.
  2. Chuť k jídlu bývá v jednotlivých fázích březosti různá. Zprvu se obvykle objevuje nechutenství a ranní nevolnosti spojené se zvracením. Ve druhé fázi je pak fena naopak nezvykle žravá a při chuti, je proto vhodné postupně navýšit dávku krmiva. Nebojte se svou fenku rozmazlovat, je důležité, aby byla během březosti spokojená.
  3. Vývoj pohlavních žláz a postupné přibírání můžete u feny zpozorovat zhruba měsíc po krytí. Mléčné žlázy a bradavky začnou zvětšovat svůj objem a měnit barvu. S rostoucím apetitem fena začne přibírat, její váha se může zvýšit až o 50 %.

i

Falešná březost feny 

Během hárání jste fenku střežili jako oko v hlavě, aby se k ní cizí pes ani nepřiblížil. Štěňátka rozhodně v plánu nebyla, ale přesto se vám zdá, že je s ní něco v nepořádku. Netřeba panikařit, pravděpodobně je fena falešně březí – objevila se u ní takzvaná pseudogravidita. Takto je označován stav odpovídající zhruba konci březosti, který se projevuje změnami chování. U feny lze zpozorovat psychický neklid a vyžadování pozornosti, často také začne do svého pelíšku tahat hračky nebo jiné předměty v domnění, že se jedná o štěňátka. Změny bývají spojené také s naběhnutím bradavek, či dokonce s produkcí mléka a mohou se objevit měsíc až dva po hárání. Pokud se nejedná o výrazné změny, není většinou nutné vyhledat veterináře. Stačí odklidit nastřádané psí hračky a fence se celkově více věnovat. V případě, že se takový stav opakuje po každém hárání a víte jistě, že štěňátka chtít nebudete, můžete zvážit kastraci. 

Jak dlouho trvá březost feny?

Krytí máte za sebou a zajímá vás, jak dlouho trvá březost feny? Jedná se o poměrně krátké období, proto nesmíte podcenit ani den. Březost feny trvá průměrně 63 dní a dělí se celkem na tři fáze – každá z nich pak trvá zhruba 21 dní. Během březosti se fena průběžně mění, roste jí bříško a pomalu se začíná připravovat na porod.

březost feny; péče o domácí mazlíčky; pes
Průměrná délka březosti feny je 63 dní.

Délka březosti se může lišit i o týden, protože přesný termín oplodnění lze jen stěží stanovit. Fena může být totiž ke krytí svolná i několik dní, obvykle se tak děje 10.–12. den hárání. Životnost spermií psa pak navíc trvá až 6 dní, proto by fenka měla mít po nakrytí několikadenní klid, aby mohlo dojít k oplození.

i

Březost feny jezevčíka a německého ovčáka se co do délky nijak výrazně neliší, přestože jsou plemena velikostně rozdílná. V čem ale rozdíl jistě bude, je početnost vrhu. V případě malých plemen, jako jsou právě jezevčíci, čivavy nebo oblíbení yorkšírští teriéři, neočekávejte mnohapočetný vrh – obvykle se dočkáte 4–5 štěňat. U velkých plemen, jako je například onen německý ovčák, může být naopak počet přírůstků, a tedy i vaše radost z nich mnohem větší, a to až dvojnásobně.

Jak se starat o březí fenu?

Ze začátku období, kdy je fena březí, není třeba žádných změn. Naopak je vhodné dodržovat stejný režim jako doposud a umožnit feně dostatečný pohyb i zátěž, na jakou je zvyklá. Ve druhé polovině březosti pak bude fenka vyhledávat klidná nerušená místa a pomalu se začne připravovat na porod. V tuto chvíli je potřeba zvýšené péče.

březost feny; péče o domácí mazlíčky; pes
Březí fenu musíte mít stále pod dohledem. Zejména mějte na paměti, že je potřeba situaci přizpůsobit její jídelníček a fyzickou aktivitu.

Podle apetitu fenky přizpůsobte její jídelníček a dle potřeby navyšte pravidelnou dávku krmiva. Ze standardního krmení s obsahem bílkovin do 26 % postupně přejděte na krmivo pro březí a kojící feny (psy v zátěži), které obsahuje více bílkovin a energetických složek. Abyste předešli zátěži zažívacího ústrojí fenky, krmte 3–5× denně po malých dávkách.

i

Na škodu jistě nebudou ani různé doplňky stravy či pamlsky, díky nimž můžete budoucí psí maminku patřičně rozmazlovat.

Ve druhé polovině březosti je zároveň vhodné postupně snižovat a později zcela vyřadit fyzickou aktivitu i pracovní vytížení. Pokud jste například s fenkou rádi chodívali běhat nebo se vydávali na dlouhé procházky, nyní je potřeba od těchto aktivit na čas upustit. Neznamená to však, že byste s fenkou neměli chodit ven. Naopak, s rostoucím bříškem bude fenka více pít a jíst, a tím i častěji vylučovat. Přibližně okolo 40. dne březosti se můžete pustit do přípravy porodního boxu.

Březost feny se blíží do finále. Jak připravit porodní box pro psa?

Ve druhé polovině březosti bude fena vyhledávat klidné místo, kde by mohla nerušeně odpočívat a kde také v klidu porodí. S přípravou takového místa jí proto pomozte, a to s dostatečným předstihem před porodem. Fenka se totiž musí s novým místem seznámit, aby se v něm cítila pohodlně, a především bezpečně. Pak jí nebude nic bránit přivést štěňátka na svět.

březost feny; péče o domácí mazlíčky; pes
Pomozte březí feně najít klidné místo, kde se bude vždy cítit v bezpečí.

K přípravě místa pro fenku a štěňátka se nejlépe hodí plastové pelíšky pro psy nebo přímo porodní boxy. Mívají totiž lehce vyvýšené okraje, které zabrání případnému nechtěnému úprku štěňátek. Takový pelíšek ale musí být dostatečně prostorný, aby se do něj fenka vešla i se štěňaty, která rovněž potřebují svůj prostor. Další možností je pořízení ohrádky, z níž bude mít fenka možnost volně vycházet. 

K umístění porodního boxu zvolte klidné místo, ideálně s přítmím. Určitě se vyhněte průvanu, štěňátka budou zejména v prvních dnech potřebovat dostatek tepla. V každém případě zvolené místo patřičně vystelte. Vhodné jsou deky, měkké matrace či podložky. Celé místo pak doporučujeme ještě vyplnit jednorázovými absorpčními podložkami, které navíc využijete i po příchodu štěňátek. Před porodem si jich připravte dostatečnou zásobu, abyste zašpiněné kusy mohli během porodu a po něm ihned vyměnit za čisté. Je důležité, aby porodní bedna a její okolí bylo vždy čisté a suché, jedině tak totiž zajistíte zdravé prostředí pro vývoj štěňátek. 

Fáze gravidity aneb březost feny den po dni

Březost, příprava na porod i samotný odchov štěňat je velmi náročný jak pro fenku, tak i pro majitele. Samotná březost navíc netrvá nijak dlouho, o důvod více, proč s přípravami na příchod štěňátek neotálet. Přečtěte si, jak se ze zárodků během březosti postupně stávají plody a jak se proměňují ve štěňátka.

  • 1.–6. den putují spermie k vajíčkům, která se snaží oplodnit. Jelikož jsou vajíčka schopna oplození 2–3 dny, je běžné, že se krytí feny obden opakuje. Z toho důvodu jen stěží určíte přesné datum oplození.
  • 7.–14. den putují oplodněná vajíčka (takzvaná embrya) vejcovodem až do děložní dutiny, kde se volně pohybují. V tuto chvíli jsou zárodky asi 1 mm velké. 
  • 15.–20. den začínají oplozená vajíčka hnízdit. Po uhnízdění se jim formuje centrální nervový systém, hlava, tělo a páteř. Následně se začnou vyvíjet vnitřní orgány. Přibližně 20. den dosahují embrya velikosti 4–5 mm. Feně se zvětšují mléčné žlázy a bradavky a v jejich okolí dochází k prořídnutí srsti.
  • 20.–22. den se vytváří placenta, díky níž je možné diagnostikovat březost feny. 
  • 23.–30. den se zárodky pomalu proměňují ve štěňátka. Začínají jim růst zoubky, obratle i končetiny a v tuto chvíli dosahují až jedné třetiny konečné hmotnosti. Toto období je vhodné pro ultrazvukové vyšetření.
  • Do 35. dne březosti feny nedělejte v jejím režimu žádné výrazné změny. Fena je totiž velice citlivá a jakékoliv změny by mohly mít vliv na vývoj zárodků. Neměňte proto denní režim, krmení ani pelíšek. 
  • 40. den již můžeme o zárodcích mluvit jako o plodech. Mají vyvinuté všechny životně důležité struktury a jejich velikost se znásobuje. V tomto období může děloha zabírat až 2/3 dutiny břišní, přizpůsobte proto četnost a množství krmení. 
  • 45.–50. den se plody začínají osrsťovat. Štěňátka je již možné nahmatat a teoreticky přiblížit jejich počet. Fena výrazně přibírá na váze a měla by mít připraven porodní box, aby si na něj mohla do porodu zvyknout.
  • 50.–55. den březosti jsou plody vyvinuté, mají zformovaný tvar a neustále rostou. Fenka je neklidná, polehává a její přípravy na příchod štěňátek finalizují.
  • Po 60. dni je načase očekávat porod, který může přijít kdykoliv během následujícího týdne. Prvním příznakem je snížení tělesné teploty na 37 °C. Kvůli této očekávané změně proto feně v posledním týdnu březosti teplotu měřte alespoň dvakrát denně. 

i

Aby porod a přivedení štěňátek na svět hravě zvládla fenka i vy, připravte si kontakt na veterináře, na nějž se budete moci v případě komplikací obrátit. Pokud by nastal nějaký problém, je možné, že bude fena po porodu potřebovat k veterináři odvézt. Buďte proto v pohotovosti a mějte připravené i auto.

Jakou péči potřebuje fena po porodu?

Fenky obvykle rodí snadno a bez komplikací, celý proces trvá od 3 do 12 hodin. Je důležité, abyste jí po tuto dobu byli nablízku a v případě potřeby mohli ihned zasáhnout. Ve chvíli, kdy je porod u konce a fenka i štěňátka jsou v pořádku, zpřístupněte jí vodu a krmivo. Držte se stravy, na kterou je fena zvyklá, abyste předešli zažívacím obtížím. Po porodu zároveň vyměňte veškeré zašpiněné deky a ručníky za čistou podestýlku a nechejte fenku se štěňaty v klidu, aby se mohli pomazlit a odpočinout si. Nyní si můžete vydechnout a těšit se z pohledu na roztomilá novorozeňata.

březost feny; péče o domácí mazlíčky; pes
Pohled na nádherná novorozeňata fenky vám odlehčí od starostí.

i

S úžasem sledujete malá štěňátka a říkáte si, že vše proběhlo hladce a bez komplikací. Problémy se však nemusí objevit pouze ve chvíli, kdy štěňátka přicházejí na svět. Zejména u malých psích plemen totiž hrozí odvápnění feny po porodu. Abyste se tomuto problému úspěšně vyhnuli, přidejte kojící feně do stravy navíc i snadno vstřebatelný vápník, který vrátí jeho hladinu do normálu.

Abyste štěňátkům zajistili zdravý vývoj a fence dostatek mléka jakožto výživy pro ně, pořiďte jim mléko pro štěňata. Jedná se o mléčnou krmnou směs, která je vhodná jak pro novorozená štěňátka, tak i pro březí a kojící feny. Podporuje zdravý růst a vývoj štěňátek a je dobře stravitelná. Jakmile prcci povyrostou, pořiďte jim u nás granule pro štěňata a nezapomeňte také na hračky a obojky pro jejich lepší identifikaci.

Březost psa je pro majitele i fenku náročným obdobím. S patřičnou péčí a vhodnými prostředky ji ale společně hravě zvládnete a fenka přivede na svět krásná a zdravá štěňátka.

4,9 250×
Brit Care Salmon Oil 1000 ml
Olej pro psy - na trávení a zažívání, pro všechna plemena bez omezení věku, objem 1000 ml
Cenová bomba
419,- Ušetříte 80,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk3699
4,9 360×
Pedigree Dentastix Daily Oral Care dentální pamlsky pro psy středních plemen 28 ks
Pamlsky pro psy - pro čištění zubů a pro posílení žvýkacích svalů, pro středně velká plemena s normální aktivitou, receptura: hovězí a kuřecí, hrubé bílkoviny 9 %, tuky (živočišný) 1,8%, dietní - 7,82 Kč/ks
219,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1038
4,8 105×
Brit Paté & Meat Puppy 400 g
Konzerva pro psy pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 0,4 kg, receptura: drůbeží, krůtí a kuřecí, čerstvé maso v sušině 70%, hrubé bílkoviny 11,5 %, tuky 8%, bez obilovin, bez konzervantů a bez GMO - 13,25 Kč/100 g
Super cena
53,-
Skladem > 50 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1201
4,8 262×
Brit Training Snack Puppies 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s vysokou aktivitou, receptura: kuřecí, hrubé bílkoviny 15,3 %, tuky (kuřecí) 7,8%
Cenová bomba
69,- Ušetříte 30,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1370
4,6 28×
Rasco Pochoutka Dental kříž s propolisem 12 cm 35 ks
Pamlsky pro psy - pro čištění zubů a pro posílení žvýkacích svalů, pro všechna plemena s normální aktivitou, tuky 1,5% - 6,40 Kč/ks
224,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: KRMrk0606
4,9 51×
Dokas - Kachní prsa kousky 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s normální aktivitou, receptura: kachní, hrubé bílkoviny 57,2 %, tuky 3,7%, bez obilovin, bez konzervantů
od  153,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk0518
4,9 360×
Pedigree Dentastix Daily Oral Care dentální pamlsky pro psy velkých plemen 28 ks
Pamlsky pro psy - pro čištění zubů a pro posílení žvýkacích svalů, pro velká plemena s normální aktivitou, receptura: hovězí a kuřecí, hrubé bílkoviny 9 %, tuky (živočišný) 1,8%, dietní - 9,96 Kč/ks
279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1037
4,7 41×
Olala Pets pamlskovník 15 × 10 cm černý
Pamlskovník - pro psa, kapsa, uzavírání na gumičku, materiál polyester a látka, s karabinou, s poutkem, možnost prát v pračce, rozměry 10 ×15 cm (Š×D)
149,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk0342
4,5 29×
Rasco tyčinka bůvolí kroucená bílá 12,5 cm 100 ks
Pamlsky pro psy - pro posílení žvýkacích svalů, pro všechna plemena s normální aktivitou, receptura: bůvolí, hrubé bílkoviny 78 %, tuky (živočišný) 4,5%, bez obilovin, hypoalergenní a z bůvolí kůže - 2,89 Kč/ks
289,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk3630
4,8 90×
Brit Premium by Nature Junior M 15 kg
Granule pro štěňata pro středně velká plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 15 kg, receptura: kuřecí, hrubé bílkoviny 31 %, tuky (kuřecí) 18%, s kloubní výživou, s antioxidanty a obsahuje juku - 58,60 Kč/1 kg
879,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1333
Vytisknout
P-DC1-WEB21
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon