Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Expresní doručení Partnerská odběrná místa Doručení na adresu
0-1 den 0-1 den 1-3 dny 0-1 den 2-3 dny 2-3 dny
Mastercard Obchodník roku 2021 Brit krmivo

Běhání se psem neboli canicross

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Chcete začít běhat se svým čtyřnohým parťákem a sháníte rady a tipy pro první výběh? Běh se psem dnes můžete provozovat i na profesionální úrovni, kdy je tato aktivita nazývána canicross. Ať už to ale chcete dotáhnout na bednu, nebo se jít občas jen tak proběhnout, je zde pár věcí, jež byste neměli opomenout. Které to jsou?

Běhání se psem neboli canicross – OBSAH

 1. Proč běhat se psem?
 2. Co je canicross?
 3. Čeho se vyvarovat?
 4. Co naopak určitě zapojit?
 5. Tréninky pro začátek
 6. Výbava na canicross
 7. Běh se psem závodně

Proč běhat se psem?

Běhání je pro člověka velmi přínosným sportem. Nejenže se při něm odreagujete, ale můžete také zhubnout či zformovat postavu. Na cestu za dobrou fyzickou kondicí se však nemusíte vydávat sami. Co takhle namísto procházek se psem vyzkoušet rovnou běh? Čtyřnohý parťák vám běh nejen zpříjemní, ale zároveň se při něm vyřádí a doma pak bude spokojeně odpočívat. A pokud si běh se psem zamilujete, můžete jej společně povýšit na sportovní disciplínu zvanou canicross.

5 důvodů, proč běhat společně se psem

 1. Běhání je pro psy přirozená aktivita.
 2. Společně se naučíte něco nového.
 3. Aktivní trávení času se psem stmelí váš vztah.
 4. Běh se psem snižuje riziko nadváhy – vaší i vašeho psa.
 5. Vytížený pes je šťastný, klidný a nemá destruktivní sklony.
Běh je sice individuální sportovní aktivita, ale nemusíte běhat úplně sami.

Co je canicross?

Zdánlivě běžná volnočasová zábava jako běhání se čtyřnohým kamarádem se v dnešním světě dostává na úplně jinou úroveň. Již před několika lety totiž vznikla aktivita jménem canicross. Canicross je zjednodušeně řečeno závodní běhání se psem. Během závodu v canicrossu máte speciální výbavu v podobě vodítka s amortizérem a speciálního sedáku pro rovnoměrný tah. Pejsek má na sobě zase běžecké popruhy. Z původní volnočasové zábavy je tedy dnes sport, v němž se soutěží již několik let. První mistrovství světa v canicrossu proběhlo dokonce už v roce 2002.

Běhání se psem bude určitě zábava pro vás oba.

Kouzlo však samozřejmě stále zůstává v samotné činnosti, kdy sportujete společně se svým chlupatým kamarádem. Pojďte se tedy na běhání se psem podívat i očima začátečníků.

Čeho se vyvarovat?

Většina varování je pravděpodobně logická a na tyto věci byste si dali pozor tak jako tak. Přece jen se ale jedná o zdraví našich chlupatých společníků a připomenutím základních pravidel určitě nic nezkazíme.

Se štěnětem ještě velké výkony podávat nebudete, nicméně je můžete zvykat na společný běh. Vyspělý pes a vhodný povrch jsou základem budoucích sportovních úspěchů.

Nezačínejte příliš brzo

Pokud patříte mezi čerstvé majitele čtyřnohého člena rodiny, určitě se už těšíte, až budete společně dělat vše, co vás jen napadne. Je ovšem potřeba dát pozor na zdravý růst štěněte a nic neuspěchat. Doporučený věk pro začátek s klasickým běháním nebo i s canicrossem je zhruba 9 měsíců až 1 rok. Samozřejmě se zde nebavíme o běžném dovádění někde v parku nebo na zahradě. Opatrnost je potřeba, především pokud plánujete absolvovat delší běžecké vzdálenosti, které už vyžadují značnou fyzickou aktivitu a kondici. 

Štěněcí věk určitě není pro psa vhodným obdobím na běhání. S aktivním sportem počkejte klidně až do 1 roku věku zvířete.

Pozor na terén

Určitě se vyvarujte dlouhého běhání po asfaltových cestách. Pro zdraví psích tlapek uděláte daleko lépe, pokud svému psímu kamarádovi dopřejete o něco měkčí povrch někde v přírodě. Ten bude dozajista vyhovovat i vám, jelikož běh po přirozeném přírodním povrchu nezpůsobuje kloubům takovou námahu jako například běh po pevné asfaltové silnici. Ideální tak jsou například lesní nebo polní cesty. 

Postroj bude pro čtyřnohého kamaráda daleko příjemnější než obojek.

Žádné přeplněné bříško, zato však dobrá hydratace

Stejně jako nám po obědě, ani psům neudělá dobře, pokud jdou běhat chvíli po spořádání misky granulí. 45minutová pauza po jídle vašemu pejskovi určitě jedině prospěje. Zároveň je také potřeba myslet na dostatečnou hydrataci. Profesionální běžci canicrossu psy v horku na dlouhé tratě i více zavodňují. Pro běžný běh však určitě stačí dát čtyřnohému příteli napít, než vyrazíte.

cestovní láhev pro psa cestovní láhev pro psa na běhání
Dostatečná hydratace je důležitá i pro vaše psí kamarády, a to nejen v horkých dnech.

V teplém počasí je lépe vzít vodu také s sebou. Při běhu oceníte cestovní láhev pro psy s praktickou karabinou, díky níž ji snadno připnete na kolo či batoh. V případě, že s sebou více věcí nést nechcete, naplánujte trasu tak, abyste se po cestě mohli zastavit u přírodního zdroje vody, kde se pes může osvěžit.

Co naopak určitě zapojit?

Ať už se bavíme o klasickém běhání, nebo přímo o canicrossu, úsměv na tváři by se měl nakonec vždy dostavit. A to i na té psí. Oboustranná spokojenost bude skvělou motivací pro další společné běžecké výkony.

Běh musí být pro vašeho chlupatého kamaráda hlavně zábava.

Zábava na prvním místě

Nezapomínejte, že váš pejsek nikdy nebude běhat kvůli tomu, aby zhubnul nebo aby si dal na Instagram fotku s počtem dosažených kilometrů. Vždy to pro něj bude hlavně radost z pohybu a je jen na vás, jak moc zábavné pro něj běhání bude. 

Určitě je tedy vhodné:

 • pořídit speciální vybavení, které bude pejskovi pohodlné;
 • střídat místa a typy povrchů, na kterých běháte;
 • měnit délku a intenzitu jednotlivých tréninků;
 • občas udělat menší pauzu a nechat pejska trochu vyřádit, případně odpočinout;
 • odměnit ho za jeho výkony pamlskem či hrou.
Pokud se chcete canicrossu věnovat dlouhodobě, vyplatí se investovat do vybavení.

Zvládání povelů

Je samozřejmě jen vaší volbou, jestli budete běhat se psem na volno, nebo ho budete mít na vodítku. Určitě však nebude na škodu, pokud se svým chlupáčem nejprve trochu procvičíte základní povely, abyste měli jistotu, že vás v případě potřeby poslechne. Pokud si bude při běhání dělat, co chce, je vám asi jasné, že vytrvalostní běh se může rázem změnit ve velmi intenzivní sprintování všemi směry, což se canicrossu nebude ani zdaleka podobat. 

Trénujte, i když zrovna neběháte – hrajte si společně venku

Každý den společně nejspíše nebudete běhat kilometry. Trénovat však můžete při každém venčení. Aby se váš čtyřnohý parťák dostatečně vyřádil i na běžné vycházce, a udržel se tak v kondici po dobu, kdy nebudete běhat, zapojte do venčení hračky, které podpoří jeho fyzickou aktivitu. Pokud váš chlupáč miluje vše kulaté, sáhněte po ručním vrhači míčků, se kterým několikanásobně prodloužíte vzdálenost hodu.

hraní venku se psem
Hraním venku se psem posílíte váš společný vztah, zároveň tím chlupáče dostatečně unavíte.

Jelikož psi jsou od přírody lovci, vašemu čtyřnožci jistě udělá radost létající frisbee nebo puller kroužky. Vyrážíte-li rádi společně na vycházky k vodě, vezměte s sebou plovací hračky, které nejen skáčou, ale i plavou na hladině. Při vodních radovánkách psi posílí svalstvo tolik potřebné k běžeckým výkonům.

Vhodný pes na běhání

Obecně můžeme říci, že neexistují vyloženě vyhraněná plemena na běhání. Jako příklady psů, kteří však budou běhat určitě rádi, se uvádí aktivní plemena jako výmarský ohař, border kolie, německý ovčák, dalmatin, zlatý retrívr nebo třeba jack russel teriér.

Německý ovčák či border kolie dokáže z postele vyhnat i největšího lenocha. Canicross představuje smysluplnou cestu, jak je alespoň na chvilku unavit. Fotografie: Petr Hil 

Pokud to ovšem vezmeme z druhé strany a podíváme se na psy, pro něž není dálkové běhání příliš vhodné, budou to především brachycefalická plemena. To jsou psi, kteří mají placatý obličej a krátký nos, kvůli němuž by se jim při běhu špatně dýchalo. Zároveň nejsou na běhání vhodná ani plemena, která mají vyloženě krátké nohy, jako je třeba jezevčík.

I malí psi dokážou velké věci. 

Jak tedy začít běhat se psem?

Pokud nemáte příliš mladého psa, nic mezi vámi a prvním výběhem nestojí a můžete začít ihned po vlastní ose. Jak na to?

Nejdříve navykněte pejska na postroj

Abyste se vůbec mohli pustit do zapřahání, je potřeba pejskovi vysvětlit, co se od něj po nasazení postroje očekává. Běh. Žádné hraní se psími kamarády ani očichávání okolního prostředí – pokud tohle pejsek nechápe, do běhání se zatím raději nepouštějte. Tato fáze potřebuje čas a vaši trpělivost. Zprvu trénujte pejska na postroji jen několik metrů, během kterých se pod vaším dohledem nesmí začuchat. Poté vzdálenost postupně prodlužujte.

pes s postrojem
Pejsek musí v začátcích tréninku pochopit, co se od něj po nasazení postroje očekává.

S pozitivní motivací nejdál dojdeš

Základem každého tréninku je dobrá motivace. Aby se čtyřnohý chlupáč na každý další trénink těšil, je důležité, aby ona motivace byla pozitivní. Jakýkoliv nátlak na psa, řev či fyzické tresty k pozitivnímu výcviku rozhodně nepatří. Každý takový přešlap se ve vztahu se psem jen těžko napravuje, proto buďte trpěliví a volte správný přístup.

Za každý dobrý výkon pejska odměňte tím, co má nejradši. Pro jednoho je to oblíbená hračka, pro jiného pochvala či dobrý pamlsek. Pamlsky doporučujeme střídat, aby se čtyřnožci neomrzely. A pokud pro něj chcete něco skutečně motivačního, zvolte přímo výcvikové pamlsky s obsahem masa, které každého pejska uchvátí neodolatelnou vůní.

pamslky na výcvik canicrossu
Speciální motivační pamlsky voní po mase. Pro psy jsou tak naprosto neodolatelné.

Společné tréninky se zkušenými běžci

Stále se zde ale nabízí i varianta společných tréninků. Na těchto trénincích se vám budou věnovat lidé, kteří již mají s běháním se psem spoustu zkušeností. Poradí vám tedy, jak svého čtyřnohého kamaráda na běhání správně vycvičit, čím aktivitu zpestřit a zároveň vám pomohou připravit se i na situace, kdy kolem vás běhá spousta dalších psů. V neposlední řadě se samozřejmě seznámíte s dalšími pejskaři, užijete si spoustu zábavy a můžete se také dostat do komunity v oblasti canicrossu.

i

Podobné tréninky pořádají například zde: www.behejsepsem.cz/spolecne-treninky/

Běh se psem: vybavení

Váš pejsek určitě ocení, pokud mu na běhání vyměníte obojek za psí popruhy. Jednak ho nebude nic tahat za krk, v členitém terénu nehrozí nebezpečné zachycení obojku např. za větev a zároveň se pes bude moci do tahu více opřít. A pokud se plánujete pustit i do závodů, bude se vám hodit běžecký pás na canicross. Zajistí optimálně rozložený tah, díky kterému pro vás bude běh se psem přirozenější a hlavně pohodlnější.

běžecký pás na canicross
Při canicrossu se bez speciálního pásu neobejdete.

Pohodlí při běhání samozřejmě také ovlivní to, jaké použijete vodítko. Někomu bude více vyhovovat samonavíjecí vodítko, někomu zase budou vyhovovat spíše výcviková vodítka s pevnou délkou. Zkušení běžci pak na canicross doporučují odpružená vodítka, která tlumí veškeré změny pohybu i neočekávané záběry.

V případě, že se nenecháte od sportu odradit v jakémkoliv počasí, může se vám hodit i některý ze psích oblečků. Pro případ, že bude zrovna pršet nebo bude zima, sáhněte rovnou po nepromokavém psím oblečku s membránou.

Psí obleček s nepromokavou úpravou ochrání vašeho chlupáče před neduhy počasí.
i Rozcestník: výbava pro psy

Běh se psem závodně

Pokud vás běhání s vaším čtyřnohým přítelem opravdu nadchne a budete hledat další výzvu, nic nebrání tomu, abyste i vy začali závodit v canicrossu. Většinou se zde běhají rozumné vzdálenosti v rozmezí 4–10 km, na něž se dá bez problému natrénovat. Jako výbavu budete potřebovat postroj pro psa, speciální odpružené vodítko a běžecký sedák, ke kterému vodítko připnete. Pokud vás tedy zláká chuť získat se svým pejskem i nějaké medaile, stačí si vyhlédnout závody a pustit se do akce.

Seznam možných závodů naleznete například zde: www.behejsepsem.cz/zavody/

Nezapomínejte především na to, že běhání se psem by mělo být zábavou nejen pro vás, ale i pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Ve většině případů lze říci, že čím většího psa máte, tím raději s vámi bude běhat. Pokud navíc máte velkého psa v bytě bez možnosti pohybu na zahradě, určitě vám bude velmi vděčný za každý společný výběh.

Kiwi Walker Cestovní láhev 2in1, růžovo modrá, 750 + 500 ml
Cestovní láhev pro psy a kočky s objemem 1250ml, materiál: plast, modrá a růžová barva

369,- bez DPH 305,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít dnes od 7:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPrk4738
Trixie Hands Free pás 100-135 cm × 2,5 cm s vodítkem 60-120 cm
Vodítko pro psa, rychleschnoucí, s nastavitelnou délkou, s bungee funkcí, sportovní, na běhání a Hands-free, délka 120cm, šířka pásku: 2,5cm, do 40kg, materiál: nylon, polyester a textil, černá barva

399,- bez DPH 330,-
Koupit
Můžete mít dnes od 8:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPvd106
Karlie Bezpečnostní vesta velikost L
Bezpečnostní vesta pro psy pro velká plemena, zapínání: suchý zip, letní a jarní / podzimní použití, materiál: nylon, reflexní prvky

239,- bez DPH 198,-
Koupit
Můžete mít dnes od 9:15
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CHPrk0790
Trixie Dog on Tour ledvinka 17 × 12 × 7 cm
Pamlskovník na pamlsky pro psy, materiál: polyester, černá a šedá barva, obsahuje 3 kapsy, způsob uzavírání: zip, odolné vůči špíně, reflexní prvky, pásek na připnutí kolem pasu, kapsa na lahev, kapsa na sáčky na exkrementy, na běhání

139,- bez DPH 115,-
Koupit
Můžete mít dnes od 7:00
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPpm0011
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Alza pro Firmy Jak nakoupit
P-DC1-WEB23
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi