Alzákovy TOPky Alza Dny - Gorenje a Hisense

Dovolená se psem v Čechách i v zahraničí (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Koronavirus sice mnohým z nás nečekaně zkomplikoval plány na letní dovolenou, ale oblíbené destinace se postupně znovu otevírají turistům. A tak plánujete dovolenou a uvažujete, že vezmete svého psího parťáka s sebou, protože bez něj by to prostě nebylo ono. Přemýšlíte, co všechno je potřeba zařídit, aby se dovolená se psem obešla bez komplikací? A co všechno psovi sbalit na cestu, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? Máme pro vás pár rad a tipů pro dokonalou psí dovolenou.

pes, krosna, cestování

Dovolená se psem – OBSAH

 1. Bez čeho se pes na dovolené neobejde?
 2. Autem na dovolenou se psem
 3. Cestování se psem vlakem
 4. Pes v letadle
 5. Dovolená se psem v zahraničí
 6. Se psem k moři

Bez čeho se pes na dovolené neobejde?

Pokud vyrážíte se psem na dovolenou, nikdy nezapomeňte přibalit jeho oblíbenou hračku, která mu pomůže lépe se adaptovat na cizí prostředí a zabaví ho i při nudném cestování. Pokud si nejste jisti, jak váš pes bude reagovat na neznámé prostředí, pořiďte mu klec nebo dostatečně velkou přepravku. Budete mít jistotu, že když necháte psa chvilku o samotě, je v bezpečí a zároveň nemůže zničit třeba vybavení hotelového pokoje.

Jestli váš chlupáč není na pobyt v kleci či přepravce zvyklý, je velmi důležité pomoci mu na něj navyknout v domácím prostředí, kde se cítí bezpečně. Přepravku či klec umístěte doma na místo, kde je psovi dobře, dejte mu do ní deky a oblíbené hračky. Dvířka nechávejte nejprve otevřená, ať si váš pejsek zvykne na místo chodit, ale zároveň může kdykoli ven. Postupně pak můžete dvířka na krátký čas zavírat, a psa tak na pobyt v kleci či přepravce adaptovat.

pes, hračkapes s hračkou
Oblíbená hračka bude pejskovi připomínat domov, a ten tak bude klidnější i na cestě nebo na cizím místě.

Co musíte mít při cestování se psem vždy s sebou:

 • obojek se známkou, vodítko a náhubek;
 • očkovací průkaz, do zahraničí pas;
 • vodu na cestu, misky a krmivo;
 • pelíšek nebo deku a ručník;
 • cestovní box nebo bezpečnostní postroj do auta;
 • pláštěnku, obleček a reflexní pásek či vestu;
 • sáčky na exkrementy;
 • lékárničku.
i Lékárnička by měla obsahovat obvazy, desinfekci na rány, pinzetu na vytažení klíšťat, teploměr a medikamenty podle individuálních potřeb psa.

Autem na dovolenou se psem

Ať už se rozhodnete převážet psa na zadním sedadle, nebo v kufru, v přepravce, kleci či s bezpečnostním postrojem, je důležité, aby se pes cítil v autě pohodlně a zároveň aby neměl možnost vyrušovat řidiče při řízení nebo neohrozil sebe či spolucestující. Při případné nehodě se totiž nepřipoutaný pes stává neřízenou střelou. Velká nabídka ochranných prvků vám cestování se psem na dovolenou ulehčí a díky šikovným pomůckám bude pak pohodlné nejen pro psa, ale i pro vás.

Pes; přepravka; cestování se psem
Cestovní přepravku pro psa vybírejte pečlivě podle jeho velikosti. Pejska je také dobré na přepravku zvykat už doma. 

Pokud pes cestuje na zadním sedadle, určitě se neobejdete bez ochranné deky, potahu či tašky, které spolehlivě ochrání zadní sedačky. Co ale váš psí parťák pro cestu autem opravdu nutně potřebuje, je speciální bezpečnostní postroj, díky němuž psa připojíte k pásovému úchytnému systému auta. Spona jednoduše zacvakne stejně jako bezpečnostní pás. Dává-li váš pes přednost zavazadlovému prostoru, pak mu podle jeho velikosti a potřeb pořiďte pohodlnou a bezpečnou klec nebo box. Nezapomeňte si hlavně změřit výšku zadních dveří, aby se klec dala snadno z auta vyndat.

i Jak vybrat ideální velikost přepravní klece nebo boxu do auta? Hlavní zásadou je, aby se pes v kleci dokázal otočit. Dbejte na to, že hlava psa ani špičky uší se nesmí dotýkat vrcholu přepravky. Pes musí mít vždy dostatek prostoru na to, aby si mohl lehnout a natáhnout přední nohy.

Při cestování se psem v autě nezapomeňte:

 • na dostatek zastávek k protažení a vykonání potřeby;
 • dávejte psovi pravidelně pít, mějte napáječku vždy při ruce;
 • na deku nebo pelíšek;
 • nenechávejte nikdy psa zavřeného v autě na slunci.

Cestování se psem vlakem

Pokud se rozhodnete cestovat se psem na dovolenou vlakem, je potřeba aby váš psí parťák zvládal základní poslušnost a dobře snášel cestování dopravními prostředky. Měl by mít také náhubek a být na vodítku nakrátko. Pro psí klid a pohodlí jsou ideální cestovní tašky, které jsou vhodné především pro psy menších plemen. Větší pes musí zůstat celou cestu na podlaze, a i když má platnou jízdenku, na sedadle sedět nesmí. Na cestu vlakem mu nezapomeňte vzít napáječku nebo misku, občerstvení při dlouhé cestě totiž ocení každý pes.

pes ve vlaku
Plánujete-li dlouhou cestu, je lepší psa postupně zvykat na jízdu vlakem na kratších trasách.
i Vodicí a asistenční psi jezdí vlakem zdarma. Malého psa také můžete vzít s sebou do vlaku zdarma, pokud ho máte ve schráně s nepropustným dnem s rozměry maximálně 90 × 60 × 40 cm. Psi na vodítku pak mají vlastní jízdenku, ale se zvýhodněnou cenou.

Pes v letadle

Pokud uvažujete, že na dovolenou se psem poletíte letadlem, dobře zvažte všechna pro a proti. Pro vašeho psího parťáka může být cesta letadlem velmi stresující. Obecně platí, že pes musí být v uzavíratelné přepravce, psi malých plemen do váhy 5 kg mohou být na palubě se svým majitelem, přičemž váha psa spolu s přepravkou nesmí přesáhout 8 kg. Psi nad 5 kg musí být ale v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo cargo.

Se psem v letadle
Menšího pejska si můžete vzít s sebou i do prostoru pro cestující.

Podmínky pro přepravu psa se ovšem liší a vždy záleží na konkrétní letecké společnosti, přeprava i docela malého psa na palubě letadla může být v některých případech podmíněna souhlasem kapitána. Proto je potřeba se vždy na konkrétní možnosti a podmínky přepravy psa předem informovat u příslušné letecké společnosti. Psům je možné před cestou letadlem, za dohledu veterináře, podat tlumicí medikamenty, aby během ní lépe snášeli manipulaci a stres. Mohou být také vystaveni nadměrnému hluku při přesunu do nákladového prostoru spolu s ostatními zavazadly či vysokým teplotám na letištní ploše při vykládce. 

i Záchranářští a policejní psi ve službě, stejně jako asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením, mají výjimku a jsou zpravidla přepravováni v kabině letadla.

Přepravka pro psa musí splňovat normy pro přepravu letadlem a musí mít takové rozměry, aby se v ní pes mohl pohodlně postavit, otočit, lehnout si i sednout. Pes by měl mít také celou cestu přístup k vodě. Na přepravce musí být uvedeny vaše iniciály, kontakt na vás a samozřejmě také informace o psovi.

Dovolená se psem v zahraničí

Než vyjedete za hranice, zjistěte si, co všechno je potřebné zařídit a jaká v dané zemi musíte dodržovat pravidla, pokud cestujete se psem. Některé státy mají vlastní pravidla či specifické požadavky, proto je třeba, zejména pokud cestujete mimo země EU, se s dostatečným předstihem obrátit na Státní veterinární správu, kde se dozvíte přesné a aktuální informace. Potřebné informace o cestování se psem lze také získat na velvyslanectví či konzulátu příslušné země. Podmínky, za kterých můžete vycestovat se štěňaty do 4 měsíců věku, i výjimky, které udělují jednotlivé země, naleznete na stránkách Evropské komise.

Se psem do zahraničí
Před cestou do zahraničí si prověřte podmínky pro vstup psů do veřejných prostor a ubytovacích zařízení. 
i Ne všechny země povolují vstup bojových plemen psů na svá území, například do Chorvatska můžete se psem typu bull pouze s průkazem původu, psi bez průkazu původu či kříženci bull plemen mají vstup do země zakázaný. Také do Německa je vstup psů a kříženců plemen pitbul, staford, stafordšírský bulteriér a anglický bulteriér zakázán.

Riziková plemena při cestách do zahraničí

Mezi riziková plemena se nejčastěji řadí americký pitbulteriér, americký stafordširský teriér, americký buldog, středoasijský pastevecký pes, tosa inu, kangal, kavkazský ovčák, tornjak, brazilská fila, jihoruský ovčák či jugoslávský pastevecký pes.

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte:

 • platnost psího pasu – jednotný doklad platný ve všech státech EU, který vydává registrovaný veterinární lékař (cena se pohybuje od 200 do 500 Kč);
 • potvrzení o očkování proti vzteklině;
 • že váš pes má mikročip, tetování je uznáváno, jen pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011,
 • záznam v pasu o odčervení – pokud cestujete do Velké Británie, Finska, Irska nebo na Maltu.

  Pro pohodovou dovolenou pořiďte svému psímu cestovateli šikovné pomůcky, např. skládací misky a napáječky nebo praktické cestovní tašky či deky a nezapomeňte na sáčky na exkrementy.

  i Pokud váš psí mazlíček podrápe dveře pokoje, rozkouše matraci nebo vymyslí jinou lumpárnu, může se vám dovolená prodražit. Proto se před cestou vyplatí sjednat pojištění odpovědnosti za škody způsobené psem.

  Dovolená se psem na Slovensku

  Pokud se vydáte se svým čtyřnohým parťákem na Slovensko, určitě nebudete litovat. Nabízí krásnou přírodu i nepřeberné množství psích výletů. Sice ne každý hotel nebo penzion vás se psem ubytuje, nicméně nabídka ubytování se psem v apartmánech, chatkách či kempech je poměrně široká, i když doporučujeme rezervovat si ubytování raději předem. Do většiny restaurací na Slovensku mají psi vstup zakázán, ale venkovní zahrádky jsou chlupáčům běžně přístupné.

  Dovolená se psem na horáchNa dovolenou na hory se psem
  Na horské túry se vydávejte pečlivě vybaveni a zvažte také kondici svého psa.

  Pozor si dejte při plánování horských túr, na Slovensku je mnoho turistických tras, např. ve Slovenském Ráji či v Západních Tatrách, pro psy neschůdných či nebezpečných kvůli kamenitému terénu, příkrým srázům, žebříkům, jištění řetězy apod. Pokud se tedy váš pes nevejde do praktického psího batohu s bezpečnostním pásem a karabinou proti nechtěnému vypadnutí, pak věnujte přípravě trasy velkou pozornost. Pohyb psů v Tatranském národním parku je možný pouze na vodítku a do lanovky na Lomnický štít vašeho psího společníka nepustí. Zato si ale můžete mimo veřejné pláže i se psem zaplavat v Liptovské Maře.

  i Na Slovensku se můžete setkat s medvědy při horské túře, lákají je ale i kukuřičná pole nebo zahrady s ovocnými stromy. Volně pobíhající zvědavý pes může medvěda vyrušit a podrážděné zvíře pak přivést až k vám, proto je nutné mít psa stále na vodítku.

  Se psem k moři

  Pokud si chcete pobyt se svým mazlíčkem na pláži opravdu užít, vyberte si pláž určenou místními úřady přímo pro psy. Najdete je v Itálii, Chorvatsku i třeba na Rujáně. Narazíte tam především na pejskaře, váš pes zde bude mít spoustu kamarádů a nebude nikoho svým dováděním rušit. Krásnou dvoukilometrovou psí pláž najdete u majáku v italském Bibione i v Caorle nebo na chorvatských ostrovech Krk, Hvar, Mljet či Brač, pláže pro psy mají i Dubrovník, Umag či Poreč. Na některých dog-friendly plážích najdete kromě sáčků a košů na psí exkrementy i překážky na psí agility nebo lehátka pro psy. Taková psí pláž snů se nachází třeba v chorvatské Crikvenici nebo na ostrově Rab.

  Se psem u moře
  Většina psů vodu miluje a za pobyt na pláži vám budou opravdu vděční. Nezapomeňte na stálý přísun pitné vody a stinné místo k odpočinku. 

  Dovolenou se psem v Chorvatsku či v Itálii samozřejmě můžete strávit také na všech opuštěných či neupravených plážích, na kterých není vstup se psy výslovně zakázán, pokud ostatní návštěvníci nemají s chlupáči problém. Nezapomeňte ale na dovolenou k moři svému psovi přibalit napáječku nebo skládací misku, při psích vodních sportech mu totiž určitě vytráví.

  i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

  Ať už plánujete se svým čtyřnohým kamarádem vyrazit na dovolenou k moři, či na hory, přípravu nesmíte podcenit. S praktickými a šikovnými pomůckami pro psy si dovolenou opravdu užijete a cestování bude skutečně psina.

  5,0
  Trixie Cestovní zásobník na krmivo 2l + 2 misky 750 ml
  Miska pro psy - objem 2000 ml, materiál plast, cestovní, na krmivo

  Zlevněno
  259,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPmf0127
  4,5
  Trixie Autosedačka pro psa Box 41 × 39 × 42 cm
  Pelíšek - pro psa, box, vhodný pro malá plemena, materiál nylon a plyš, odolný, cestovní a jednoduché balení, rozměry 42 × 41 × 39 cm (D׊×V)

  2 299,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPpe0146
  Trixie Autosedačka pro psa 45 × 38 × 37 cm
  Pelíšek - pro psa, box, vhodný pro malá plemena, materiál nylon a plyš, snadná údržba, odolný, cestovní a jednoduché balení, rozměry 45 × 37 × 38 cm (D׊×V)

  1 299,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPpe0147
  5,0
  Trixie Skudo 5 59 × 65 × 79 cm
  Přepravka pro psa vhodná pro středně velká plemena, hnědá barva, materiál: plast a kov, rozměry: 65×59×79cm, snadná údržba, větrací otvory, odnímatelná podlaha, kovová dvířka a bezpečnostní zámek

  2 459,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPcp0082
  5,0
  Trixie Libby šedá 25 × 27 × 42 cm
  Taška na psa pro nošení, hnědá a šedá barva, polyester, rozměry: 27×25×42cm, úchyt pro nošení v ruce, snadná údržba, síťová dvířka a nastavitelný popruh

  839,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPcp0073
  4,8
  Trixie Dan šedý 38 × 50 × 26 cm
  Batoh na psa a kočku - nosnost 6 kg, pro malá plemena, úchyt pro nošení v ruce, síťová dvířka a nastavitelný popruh, materiál polyester, rozměry 50 × 26 × 38 cm (V׊×H), šedá barva

  Zlevněno
  719,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPcp0064
  5,0
  Trixie Feather 100 × 70 cm šedá
  Podložka pro psa - materiál polyester a plyš, rozměr 100cm×70cm×1cm, pro všechna plemena, lze prát v pračce, měkký, hřejivý

  409,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPpe0117
  5,0
  Hunter náhubek Albury, vel. 4
  Náhubek pro psa pro velká střední plemena, max. obvod čumáku 33cm, materiál: elastomer

  Zlevněno
  629,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPrk5418
  4,5 45×
  COMPASS Deka ochranná do kufru
  Deka chrání dno, boční a zadní část zavazadlového prostoru automobilu, rozměry 125x100x60cm, velikost bočnice 71x31cm, impregnované

  539,-
  Skladem > 10 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: AUPR049a
  4,7 41×
  Puller MIDI 20/3 cm sada 2 ks
  Výcviková hračka - pro střední plemena, výcvik, plovoucí, materiál guma, barva fialová, rozměr 20 × 20 × 3 cm (v × š × h)

  Super cena
  459,- Ušetříte 30,-
  Skladem > 10 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: CHPrk0012
  4,8 10×
  Brit Jerky Rabbit Meaty Coins 80 g
  Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s normální aktivitou, králičí příchuť, živočišné bílkoviny 85%, bez obilovin

  od  45,-
  Skladem > 20 ks u partnera
  Objednací kód: KRMak00021
  4,7
  PrimaDog Výcvikové pamlsky - kuřecí kousky 50g
  Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s vysokou aktivitou, kuřecí příchuť, tuky (kuřecí) 4,5%, bez obilovin, bez GMO

  40,-
  Skladem > 10 ks
  Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
  Info
  Objednací kód: KRMak00003
  4,5
  DOG FANTASY Zásobník DF s 2 rolemi po 15ks mix
  Zásobník na sáčky na psí exkrementy Plastový zásobník s úchytem na vodítko ve tvaru kosti + 2 role sáčků na psí exkrementy. Mix barev.

  Zlevněno -23 %
  46,- 60,-
  Momentálně nedostupné
  Objednací kód: CHPhK0026
  3,7
  Kerbl Kleštičky na klíšťata plast zelené
  Pinzeta na klíšťata pro psy, kočky a další zvířata, hygienické a bezbolestné odstranění klíštěte, protiskluzové drážky, materiál: plast, zelená barva

  35,-
  Skladem 1 ks
  Objednací kód: CHPhk0142
  Vytisknout
  P-DC1-WEB07
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací