Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou otevřeny jen pro výdej zboží. Při jejich návštěvě dbejte pokynů obsluhy.

Vyzkoušejte bezpečné doručení zboží do jednoho z našich 399 AlzaBoxů.

Služby reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Milí zákazníci, velice nás těší váš velký zájem o nákupy ❤️. Prosíme vás o trpělivost při doručení objednávek, děláme vše pro to, abychom je doručili co nejdříve. Děkujeme, tým Alza.cz 👍🏻.

Doprava zdarma s Mastercard Pet (ucho) Pro každý kočičí ocásek

Dovolená se psem v Čechách i v zahraničí (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Koronavirus sice mnohým z nás nečekaně zkomplikoval plány na letní dovolenou, ale oblíbené destinace se postupně znovu otevírají turistům. A tak plánujete dovolenou a uvažujete, že vezmete svého psího parťáka s sebou, protože bez něj by to prostě nebylo ono. Přemýšlíte, co všechno je potřeba zařídit, aby se dovolená se psem obešla bez komplikací? A co všechno psovi sbalit na cestu, na co si dát pozor a čeho se vyvarovat? Máme pro vás pár rad a tipů pro dokonalou psí dovolenou.

pes, krosna, cestování

Dovolená se psem – OBSAH

 1. Bez čeho se pes na dovolené neobejde?
 2. Autem na dovolenou se psem
 3. Cestování se psem vlakem
 4. Pes v letadle
 5. Dovolená se psem v zahraničí
 6. Se psem k moři

Bez čeho se pes na dovolené neobejde?

Pokud vyrážíte se psem na dovolenou, nikdy nezapomeňte přibalit jeho oblíbenou hračku, která mu pomůže lépe se adaptovat na cizí prostředí a zabaví ho i při nudném cestování. Pokud si nejste jisti, jak váš pes bude reagovat na neznámé prostředí, pořiďte mu klec nebo dostatečně velkou přepravku. Budete mít jistotu, že když necháte psa chvilku o samotě, je v bezpečí a zároveň nemůže zničit třeba vybavení hotelového pokoje.

Jestli váš chlupáč není na pobyt v kleci či přepravce zvyklý, je velmi důležité pomoci mu na něj navyknout v domácím prostředí, kde se cítí bezpečně. Přepravku či klec umístěte doma na místo, kde je psovi dobře, dejte mu do ní deky a oblíbené hračky. Dvířka nechávejte nejprve otevřená, ať si váš pejsek zvykne na místo chodit, ale zároveň může kdykoli ven. Postupně pak můžete dvířka na krátký čas zavírat, a psa tak na pobyt v kleci či přepravce adaptovat.

pes, hračkapes s hračkou
Oblíbená hračka bude pejskovi připomínat domov, a ten tak bude klidnější i na cestě nebo na cizím místě.

Co musíte mít při cestování se psem vždy s sebou:

 • obojek se známkou, vodítko a náhubek;
 • očkovací průkaz, do zahraničí pas;
 • vodu na cestu, misky a krmivo;
 • pelíšek nebo deku a ručník;
 • cestovní box nebo bezpečnostní postroj do auta;
 • pláštěnku, obleček a reflexní pásek či vestu;
 • sáčky na exkrementy;
 • lékárničku.
i Lékárnička by měla obsahovat obvazy, desinfekci na rány, pinzetu na vytažení klíšťat, teploměr a medikamenty podle individuálních potřeb psa.

Autem na dovolenou se psem

Ať už se rozhodnete převážet psa na zadním sedadle, nebo v kufru, v přepravce, kleci či s bezpečnostním postrojem, je důležité, aby se pes cítil v autě pohodlně a zároveň aby neměl možnost vyrušovat řidiče při řízení nebo neohrozil sebe či spolucestující. Při případné nehodě se totiž nepřipoutaný pes stává neřízenou střelou. Velká nabídka ochranných prvků vám cestování se psem na dovolenou ulehčí a díky šikovným pomůckám bude pak pohodlné nejen pro psa, ale i pro vás.

Pes; přepravka; cestování se psem
Cestovní přepravku pro psa vybírejte pečlivě podle jeho velikosti. Pejska je také dobré na přepravku zvykat už doma. 

Pokud pes cestuje na zadním sedadle, určitě se neobejdete bez ochranné deky, potahu či tašky, které spolehlivě ochrání zadní sedačky. Co ale váš psí parťák pro cestu autem opravdu nutně potřebuje, je speciální bezpečnostní postroj, díky němuž psa připojíte k pásovému úchytnému systému auta. Spona jednoduše zacvakne stejně jako bezpečnostní pás. Dává-li váš pes přednost zavazadlovému prostoru, pak mu podle jeho velikosti a potřeb pořiďte pohodlnou a bezpečnou klec nebo box. Nezapomeňte si hlavně změřit výšku zadních dveří, aby se klec dala snadno z auta vyndat.

i Jak vybrat ideální velikost přepravní klece nebo boxu do auta? Hlavní zásadou je, aby se pes v kleci dokázal otočit. Dbejte na to, že hlava psa ani špičky uší se nesmí dotýkat vrcholu přepravky. Pes musí mít vždy dostatek prostoru na to, aby si mohl lehnout a natáhnout přední nohy.

Při cestování se psem v autě nezapomeňte:

 • na dostatek zastávek k protažení a vykonání potřeby;
 • dávejte psovi pravidelně pít, mějte napáječku vždy při ruce;
 • na deku nebo pelíšek;
 • nenechávejte nikdy psa zavřeného v autě na slunci.

Cestování se psem vlakem

Pokud se rozhodnete cestovat se psem na dovolenou vlakem, je potřeba aby váš psí parťák zvládal základní poslušnost a dobře snášel cestování dopravními prostředky. Měl by mít také náhubek a být na vodítku nakrátko. Pro psí klid a pohodlí jsou ideální cestovní tašky, které jsou vhodné především pro psy menších plemen. Větší pes musí zůstat celou cestu na podlaze, a i když má platnou jízdenku, na sedadle sedět nesmí. Na cestu vlakem mu nezapomeňte vzít napáječku nebo misku, občerstvení při dlouhé cestě totiž ocení každý pes.

pes ve vlaku
Plánujete-li dlouhou cestu, je lepší psa postupně zvykat na jízdu vlakem na kratších trasách.
i Vodicí a asistenční psi jezdí vlakem zdarma. Malého psa také můžete vzít s sebou do vlaku zdarma, pokud ho máte ve schráně s nepropustným dnem s rozměry maximálně 90 × 60 × 40 cm. Psi na vodítku pak mají vlastní jízdenku, ale se zvýhodněnou cenou.

Pes v letadle

Pokud uvažujete, že na dovolenou se psem poletíte letadlem, dobře zvažte všechna pro a proti. Pro vašeho psího parťáka může být cesta letadlem velmi stresující. Obecně platí, že pes musí být v uzavíratelné přepravce, psi malých plemen do váhy 5 kg mohou být na palubě se svým majitelem, přičemž váha psa spolu s přepravkou nesmí přesáhout 8 kg. Psi nad 5 kg musí být ale v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo nebo cargo.

Se psem v letadle
Menšího pejska si můžete vzít s sebou i do prostoru pro cestující.

Podmínky pro přepravu psa se ovšem liší a vždy záleží na konkrétní letecké společnosti, přeprava i docela malého psa na palubě letadla může být v některých případech podmíněna souhlasem kapitána. Proto je potřeba se vždy na konkrétní možnosti a podmínky přepravy psa předem informovat u příslušné letecké společnosti. Psům je možné před cestou letadlem, za dohledu veterináře, podat tlumicí medikamenty, aby během ní lépe snášeli manipulaci a stres. Mohou být také vystaveni nadměrnému hluku při přesunu do nákladového prostoru spolu s ostatními zavazadly či vysokým teplotám na letištní ploše při vykládce. 

i Záchranářští a policejní psi ve službě, stejně jako asistenční psi pro cestující se zdravotním postižením, mají výjimku a jsou zpravidla přepravováni v kabině letadla.

Přepravka pro psa musí splňovat normy pro přepravu letadlem a musí mít takové rozměry, aby se v ní pes mohl pohodlně postavit, otočit, lehnout si i sednout. Pes by měl mít také celou cestu přístup k vodě. Na přepravce musí být uvedeny vaše iniciály, kontakt na vás a samozřejmě také informace o psovi.

Dovolená se psem v zahraničí

Než vyjedete za hranice, zjistěte si, co všechno je potřebné zařídit a jaká v dané zemi musíte dodržovat pravidla, pokud cestujete se psem. Některé státy mají vlastní pravidla či specifické požadavky, proto je třeba, zejména pokud cestujete mimo země EU, se s dostatečným předstihem obrátit na Státní veterinární správu, kde se dozvíte přesné a aktuální informace. Potřebné informace o cestování se psem lze také získat na velvyslanectví či konzulátu příslušné země. Podmínky, za kterých můžete vycestovat se štěňaty do 4 měsíců věku, i výjimky, které udělují jednotlivé země, naleznete na stránkách Evropské komise.

Se psem do zahraničí
Před cestou do zahraničí si prověřte podmínky pro vstup psů do veřejných prostor a ubytovacích zařízení. 
i Ne všechny země povolují vstup bojových plemen psů na svá území, například do Chorvatska můžete se psem typu bull pouze s průkazem původu, psi bez průkazu původu či kříženci bull plemen mají vstup do země zakázaný. Také do Německa je vstup psů a kříženců plemen pitbul, staford, stafordšírský bulteriér a anglický bulteriér zakázán.

Riziková plemena při cestách do zahraničí

Mezi riziková plemena se nejčastěji řadí americký pitbulteriér, americký stafordširský teriér, americký buldog, středoasijský pastevecký pes, tosa inu, kangal, kavkazský ovčák, tornjak, brazilská fila, jihoruský ovčák či jugoslávský pastevecký pes.

Před odjezdem na dovolenou zkontrolujte:

 • platnost psího pasu – jednotný doklad platný ve všech státech EU, který vydává registrovaný veterinární lékař (cena se pohybuje od 200 do 500 Kč);
 • potvrzení o očkování proti vzteklině;
 • že váš pes má mikročip, tetování je uznáváno, jen pokud je jasně čitelné a bylo prokazatelně provedeno před 3. červencem 2011,
 • záznam v pasu o odčervení – pokud cestujete do Velké Británie, Finska, Irska nebo na Maltu.

  Pro pohodovou dovolenou pořiďte svému psímu cestovateli šikovné pomůcky, např. skládací misky a napáječky nebo praktické cestovní tašky či deky a nezapomeňte na sáčky na exkrementy.

  i Pokud váš psí mazlíček podrápe dveře pokoje, rozkouše matraci nebo vymyslí jinou lumpárnu, může se vám dovolená prodražit. Proto se před cestou vyplatí sjednat pojištění odpovědnosti za škody způsobené psem.

  Dovolená se psem na Slovensku

  Pokud se vydáte se svým čtyřnohým parťákem na Slovensko, určitě nebudete litovat. Nabízí krásnou přírodu i nepřeberné množství psích výletů. Sice ne každý hotel nebo penzion vás se psem ubytuje, nicméně nabídka ubytování se psem v apartmánech, chatkách či kempech je poměrně široká, i když doporučujeme rezervovat si ubytování raději předem. Do většiny restaurací na Slovensku mají psi vstup zakázán, ale venkovní zahrádky jsou chlupáčům běžně přístupné.

  Dovolená se psem na horáchNa dovolenou na hory se psem
  Na horské túry se vydávejte pečlivě vybaveni a zvažte také kondici svého psa.

  Pozor si dejte při plánování horských túr, na Slovensku je mnoho turistických tras, např. ve Slovenském Ráji či v Západních Tatrách, pro psy neschůdných či nebezpečných kvůli kamenitému terénu, příkrým srázům, žebříkům, jištění řetězy apod. Pokud se tedy váš pes nevejde do praktického psího batohu s bezpečnostním pásem a karabinou proti nechtěnému vypadnutí, pak věnujte přípravě trasy velkou pozornost. Pohyb psů v Tatranském národním parku je možný pouze na vodítku a do lanovky na Lomnický štít vašeho psího společníka nepustí. Zato si ale můžete mimo veřejné pláže i se psem zaplavat v Liptovské Maře.

  i Na Slovensku se můžete setkat s medvědy při horské túře, lákají je ale i kukuřičná pole nebo zahrady s ovocnými stromy. Volně pobíhající zvědavý pes může medvěda vyrušit a podrážděné zvíře pak přivést až k vám, proto je nutné mít psa stále na vodítku.

  Se psem k moři

  Pokud si chcete pobyt se svým mazlíčkem na pláži opravdu užít, vyberte si pláž určenou místními úřady přímo pro psy. Najdete je v Itálii, Chorvatsku i třeba na Rujáně. Narazíte tam především na pejskaře, váš pes zde bude mít spoustu kamarádů a nebude nikoho svým dováděním rušit. Krásnou dvoukilometrovou psí pláž najdete u majáku v italském Bibione i v Caorle nebo na chorvatských ostrovech Krk, Hvar, Mljet či Brač, pláže pro psy mají i Dubrovník, Umag či Poreč. Na některých dog-friendly plážích najdete kromě sáčků a košů na psí exkrementy i překážky na psí agility nebo lehátka pro psy. Taková psí pláž snů se nachází třeba v chorvatské Crikvenici nebo na ostrově Rab.

  Se psem u moře
  Většina psů vodu miluje a za pobyt na pláži vám budou opravdu vděční. Nezapomeňte na stálý přísun pitné vody a stinné místo k odpočinku. 

  Dovolenou se psem v Chorvatsku či v Itálii samozřejmě můžete strávit také na všech opuštěných či neupravených plážích, na kterých není vstup se psy výslovně zakázán, pokud ostatní návštěvníci nemají s chlupáči problém. Nezapomeňte ale na dovolenou k moři svému psovi přibalit napáječku nebo skládací misku, při psích vodních sportech mu totiž určitě vytráví.

  i V AlzaMagazínu pro vás máme i další články:

  Ať už plánujete se svým čtyřnohým kamarádem vyrazit na dovolenou k moři, či na hory, přípravu nesmíte podcenit. S praktickými a šikovnými pomůckami pro psy si dovolenou opravdu užijete a cestování bude skutečně psina.

  PRIME EAR 137x146cm - Deka
  -23%
  Více než99%spolehlivost
  PRIME EAR 137x146cm
  pro komplexní ochranu proti poškození sedadel psem, nebo nákladem, ucha pro ochranu boků, vhodné i pro použití v kufru

  -23% 900,-
  689,- bez DPH 569,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 20:00
  Objednací kód: AUPRA4684
  DOG FANTASY klec skládací  XL černá 1 dveře - 106,5 × 76 × 71 cm
  Klec pro psa vhodná pro velká plemena, černá barva, materiál: plast a kov, rozměry: 106,5cm×76cm×71cm

  1 899,- bez DPH 1 569,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: CHPrk3604
  Olala Pets bezpečnostní pás do auta 16 × 30 - 58 cm
  Pás do auta pro psy vhodný pro všechna plemena psů, materiál: nylon, černá barva, maximální délka: 58cm, šířka pásu: 1,6cm

  od 127,- bez DPH 105,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na 9 prodejnách
  Objednací kód: CHPrk0236
  Olala Pets cestovní miska 20 cm, černá
  Miska pro psy , výška misky: 12cm, průměr: 20cm, černá barva, cestovní

  159,- bez DPH 131,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 10:00
  Objednací kód: CHPrk0337
  Náhubek fixační pes BUSTER Easy ID 2XL šedý 1ks
  Náhubek pro psa pro velká plemena, max. obvod čumáku 25cm, materiál: nylon a plast

  od 201,- bez DPH 167,-
  Koupit
  Skladem 4 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 20:00
  Objednací kód: CHPrk2215
  Miska Hurtta cestovní Fountain Bowl 1 l
  Miska pro psy s objemem 1000ml, šedá barva, cestovní

  549,- bez DPH 454,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 10:00
  Objednací kód: CHPrk1682
  Sáčky na psí exkrementy ER s vůní levandule 21 rolí
  Sáčky na psí exkrementy balení obsahuje 21 rolí po 15 sáčcích, ekologické, s vůní

  od 288,- bez DPH 238,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na 3 prodejnách
  Objednací kód: CHPrk0719
  Zásobník ER s 1 rolí s vůní na psí exkrementy
  Zásobník na sáčky na psí exkrementy s 15 sáčky na psí exkrementy včetně 1 role s 15 sáčky s vůní levandule

  od 59,- bez DPH 49,-
  Koupit
  Skladem > 20 ks
  Můžete mít ihned na 15 prodejnách
  Objednací kód: CHPrk0723
  Hunter kompostovatelné hygienické sáčky, 10 sáčků v roli, 3 role
  Sáčky na psí exkrementy balení obsahuje 3 role po 10 sáčcích, ekologické, kompostovatelné

  139,- bez DPH 115,-
  Koupit
  Skladem > 10 ks
  Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
  Objednací kód: CHPrk5421
  Taška cestovní Flower M šedá 25x44x29cm Zolux
  Taška na psy a kočky pro nošení malých a středně velkých psů a koček, šedá barva, polyester, rozměry: 29×44×25cm, karabina pro připevnění, lze prát v pračce, na 4 nohách, odnímatelná podlaha, snadná údržba a úchyt pro nošení v ruce

  599,- bez DPH 495,-
  Koupit
  Skladem 4 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 10:00
  Objednací kód: CHPrk1727
  Olala Pets taška Luxury 32 cm světle šedá
  Taška na psa pro nošení malých psů, šedá barva, látka a fleece, rozměry: 22×32cm, očko pro připevnění

  699,- bez DPH 578,-
  Koupit
  Skladem 3 ks
  Můžete mít zítra od 8:00
  Objednací kód: CHPrk0234
  Taška cestovní Flower S černá 21x36x24cm Zolux
  Taška na psy a kočky pro nošení malých psů a koček, černá barva, polyester, rozměry: 24×36×21cm, karabina pro připevnění, na 4 nohách, odnímatelná podlaha, snadná údržba a úchyt pro nošení v ruce

  549,- bez DPH 454,-
  Koupit
  Skladem 3 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 10:00
  Objednací kód: CHPrk1722
  Karlie-Flamingo Přenosná taška béžová 45x21x30cm
  Taška na psa pro nošení malých psů, béžová barva, rozměry: 30×45×21cm, úchyt pro nošení v ruce

  849,- bez DPH 702,-
  Koupit
  Skladem > 5 ks
  Můžete mít ve čtvrtek 3.12. od 10:00
  Objednací kód: CHPrk0470
  0
  Vytisknout
  Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
  Tipy na vánoční dárky Zobrazit
  P-DC1-WEB24
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi