Štěkání je pro psa přirozený nástroj komunikace. Snaží se vás tak varovat před nebezpečím, štěká, když je spokojený, chce si hrát nebo má radost, že vás vidí. Psí štěkání však může být také projevem nesamostatnosti nebo úzkosti, když pes zůstane sám v bytě. Štěkot psa pak může obtěžovat nejen vás, ale i sousedy. V extrémních případech to, že pes vyje, štěká a demoluje byt, může být i důvodem, proč nakonec skončí v útulku. Pokud tedy váš pes vytrvale štěká či vyje, když je sám doma, neváhejte a začněte to řešit. Jak na to?
V první řadě se snažte přijít na to, co způsobuje jeho chování a pochopit, proč štěká. Psi štěkají, aby dali najevo, že něco chtějí, mají hlad nebo si chtějí hrát či získat vaši pozornost. Pes vás vnímá jako vůdce smečky, který mu zajišťuje potravu a bezpečí. Pokud se k vašemu domu nebo bytu někdo blíží, oznámí to štěkáním a očekává, že situaci jako vůdce smečky prozkoumáte. V případě, že odcházíte z domu, může pes, který se na vás upnul, znejistět, protože neví, zda se opět vrátíte a dostane nažrat.
Pokud se svému psovi zpočátku hodně věnujete, trávíte s ním celé dny a pak začnete opět normálně chodit do práce, pes tento náhlý zvrat nemusí zvládnout. Zvlášť nesamostatní psi fixovaní na majitele odmítají být doma sami a nechápou, proč je nevezmete s sebou. Mohou se cítit opuštění a znudění, trpí úzkostí a strachem. A svůj protest či strach dávají najevo různými způsoby, třeba právě vytím, štěkáním či kousáním a ničením věcí.
Nemá cenu začínat s výcvikem, jestliže je pes znuděný a nevydováděný. Předtím, než psa necháte o samotě, je důležité ho vyvenčit a pořádně utahat. Výcvik psa vyžaduje systém a rutinu. Se psem důkladně nacvičte povely „zůstaň“ a „na místo“, které by si ale neměl spojovat s vaším odchodem, a zvykejte ho na to, že se vzdalujete. Vzdálenost postupně zvětšujte a pak přejděte na místa, kde vás sice nevidí, ale slyší. Tak se jednoduše dostanete až za zavřené dveře.
Začne-li pes štěkat a vy ho chcete utišit, nikdy nekřičte, mohlo by to v něm vyvolat úzkost a výcvik zkazit. Mohl by si totiž myslet, že štěkáte také. Křikem jeho návyk štěkat jen posílíte. Když pes přestane štěkat, pochvalte jej a dejte mu odměnu.
Pokud odcházíte z bytu, zkuste nechat puštěnou hudbu nebo rádio, aby pes slyšel známé lidské zvuky. Dobrým způsobem, jak snížit úzkost, je dát psovi kus starého oblečení, ze kterého vás bude cítit. Dejte mu také jednu, dvě hračky, které jej zabaví a zaměstnají, zatímco budete pryč. Psa určitě bude zajímat hračka, se kterou jste si předtím hráli pouze vy a psovi ji nepůjčili, a při odchodu jste ji náhodou nechali na zemi.
Má-li váš pes dostatek zábavy, a přesto po vašem odchodu štěká, můžete vyzkoušet třeba obojky napuštěné psími uklidňujícími feromony, které vylučují kojící fenky z mléčné žlázy a u štěňat i dospělých psů vyvolávají pocit klidu a bezpečí. Pokud chcete mít chování psa stále pod kontrolou, můžete prostřednictvím IP kamery s vestavěným reproduktorem psa přímo sledovat v bytě a dávat mu povely, a tak usměrňovat nežádoucí chování, i pokud nejste doma.
Uvažujete-li, že odnaučíte psa štěkat, když je sám doma, pomocí elektronického obojku, rozhodně se předem poraďte se zkušeným kynologem či veterinářem. Elektronické obojky totiž mohou při nesprávném použití nadělat více škody než užitku.
Psi si štěkáním vynucují pozornost, chtějí si hrát nebo vyjadřují strach. Mnoho psů štěká, když vidí jiné psy a chtějí si s nimi hrát. To je naprosto normální, avšak jsou situace, kdy je strašení kolemjdoucích chodců, běžců či cyklistů nežádoucí. Ale co s tím?
Jednoduše simulujte rušivé situace. Jestliže váš pes štěkáním reaguje na projíždějící auto, cyklisty nebo běžce, cvičte ho tak, aby si na ně postupně zvykl. Požádejte o pomoc třeba kamaráda, který bude kolem vašeho psa opakovaně projíždět na kole nebo v autě, zatímco vy se budete snažit povelem zmírnit štěkání a budete ho odměňovat za to, že neštěká.
Berte psa na procházky tam, kde je rušno a plno podnětů a postupně ho na ně zvykejte. Pokud psa zabavíte a jeho pozornost se nesoustředí jen na rušivý podnět, máte skoro vyhráno. Proto si berte s sebou na procházky míček nebo pamlsky, házejte mu klacek či použijte jiné venkovní podněty, aby se nenudil a měl si pořád s čím hrát.
U některých psů je výcvik snadný, jiným to může trvat déle, ale i staršího psa můžete naučit novým kouskům. Rozhodně neztrácejte hlavu. Pokud je však výcvik nad vaše síly a nedaří se vám obtěžující štěkání zvládnout, obraťte se na svého veterináře, zkušeného cvičitele či psího psychologa, kteří vám poradí a doporučí účinné postupy, jak odnaučit psa štěkat.
Štěkání i vytí je přirozeným projevem psů a přirozenou součástí jejich povahy. Pokud ale přesáhne určitou míru a štěkot psa vás obtěžuje nebo ruší sousedy, je potřeba zasáhnout. Nejlepším způsobem, jak napravit chování vašeho psa, je systematický výcvik.