Už jste slyšeli o originální dekoraci, která potřebuje občas pomazlit? Co je to řasokoule, kde se vzala a jak o ni správně pečovat, aby byla u vás doma spokojená? To vše se dozvíte v našem článku.
Řasokoule – Cladophora aegagropila sice svým vzhledem trochu připomíná mech, ale je to vodní rostlina složená z tisíců zelených řasových vláken a v přírodě ji najdeme v jezerech od Japonska až po Island.
Známe ji jako zelenou chlupatou kouli, ale často má spíše nepravidelný, šišatý tvar. Řasokoule spokojeně přežívá ve vodě o teplotě 1–25 °C, ale je velmi odolná a bez vážných následků přežije dokonce i zamrznutí.
Kde koupit řasokouli
Pro řasokouli si můžete dojít do obchodu, ale nebojte se ji objednat v e-shopu, bez problémů totiž zvládne i několikadenní transport v uzavřeném sáčku s vysokou vlhkostí.
Co řasokoule potřebuje ke spokojenému životu?
Jak byste měli správně pečovat o řasokouli, aby se jí u vás doma líbilo? Když si řasokouli přinesete domů, jemně ji vykoupejte ve vodě, dejte do připravené nádoby a zalijte studenou měkkou vodou.
Pokud chcete do nádoby přidat i dekorační kameny, zbavte je všech nečistot a dobře je umyjte. Řasokoule nemá ráda přímé sluneční paprsky ani příliš světla, proto pečlivě zvažte, kam ji umístíte.
Občas řasokouli pomazlete a promasírujte pod tekoucí vodou, udrží si tak kulovitý tvar a zároveň se i dokonale zbaví nečistot. Jedenkrát za 1–2 týdny vyměňte vodu a nádobu vyčistěte. Čím teplejší voda, tím více se kazí a tím častěji je potřeba ji vyměňovat.
Proč občas plave řasokoule na hladině? To se uvnitř jen nahromadily plyny, stačí ji jemně vyždímat ve vodě, plyny ve formě bublinek se uvolní a řasokoule opět klesne ke dnu.
Řasokoule se množí dělením a sama se rozpadne na dvě zcela samostatné části. Nikdy ji ale nerozdělujte násilím, mohla by uhynout. Pokud obě oddělené části opatrně svážete provázkem, řasokoule za nějakou dobu opět sroste.
Z řasokoule se během roku oddělí až 10 malých kousků, ze kterých vyrostou nové řasokoule. Buďte ale trpěliví, rostou opravdu velmi pomalu.
Řasokoule je živý organismus, a tak i ona může onemocnět. Pokud se vám zdá, že se řasokouli nedaří dobře, zkontrolujte, zda má vše, co ke svému spokojenému životu potřebuje.
A pro začátek zkuste vodu vyměňovat v kratších intervalech a častěji řasokouli mazlete.
Žloutnutí – pravděpodobně je řasokoule vystavena příliš velkému množství světla, přímé sluneční paprsky ji mohou spálit. Přemístěte řasokouli dále od okna.
Hnědá nebo šedivá barva – postižené místo oddělte, zbytek řasokouole pak bude žít spokojeně dál.
Sliz – jedná se nejčastěji o nečistoty a v tomto případě pomůže častější výměna vody a pravidelné koupání a ždímání řasokoule.
Obvykle se při dodržení všech zásad správného pěstování řasokoule sama vzpamatuje, ale raději počítejte s tím, že rekonvalescence potrvá delší dobu.
Pokud si pořídíte řasokoule, získáte nejen zajímavou dekoraci, ale i originálního domácího mazlíčka. Pěstování řasokoulí je přitom tak snadné.