Jak vybrat psí pelíšek

Zobrazit katalog

Aktualizováno

Pelíšek je pro psa místem, na kterém se má cítit bezpečně. Bude v něm trávit hodiny odpočinku ve chvílích, kdy vám zrovna nebude po boku. Kromě správného umístění pelíšku v domácnosti je zapotřebí i jeho pečlivý výběr. Víte, jak určit správnou velikost nebo který typ pelíšku pro psy je nejútulnější? Nejčastější otázky vám zodpoví náš průvodce. Poradí, jak vybrat nejlepší psí pelíšek pro vašeho čtyřnohého přítele.

Jak vybrat pelíšek pro psa – OBSAH

Tipy pro výběr pelíšku pro psa

 1. Správná velikost pelíšku je základem úspěchu. Musí být útulný, ale prostorný zároveň.
 2. Materiál není jen otázkou vkusu a pohodlí, ale i údržby. Jste to vy, kdo se bude starat o čistotu psího pelíšku.
 3. Alespoň ze začátku byste pejskovi neměli pelíšek přesouvat. Na své místo si musí nejdříve zvyknout.
 4. Umístění pelíšku si dobře promyslete. Podle toho zvolte typ, který bude pro pejska vhodným útočištěm.
 5. Psi prospí v průměru i 15 hodin denně, štěňátka dokonce více. Pro nerušený spánek proto pro pelíšek zvolte co nejméně frekventované místo.
 6. V neposlední řadě zohledněte také zdravotní stav psa. Jiný pelech bude potřebovat pes s nemocí kloubního aparátu, jiný zase fenka připravující se na příchod štěňátek.
 7. Vybíráte pelíšek pro štěňátko jakožto nového člena rodiny? Počítejte s tím, že do jeho dospělosti nemusí vydržet. Nejen že z něj štěňátko vyroste, ale může jej také rozkousat.

Co je důležité při výběru pelíšku pro psa?

Umístění psího pelíšku

 • Do chladnější části domu, ven do kotce či jinam do průvanu zvolte pelíšek s vyvýšenými boky, kukaň, domeček nebo rovnou přepravku s matrací. Takový pelíšek musí pejskovi zajistit nejen soukromí, ale i dostatek tepla a ochranu před průvanem a chladem od země. Zároveň by měl mít i snadnou údržbu.
 • K umístění na studenou podlahu musí mít pelíšek dobrou vystýlku či silně izolující dno, aby pejskovi nebyla zima. Na škodu nebude materiál odolávající vlhkosti, se kterým předejdete plísním. U takového zázemí pro pejska se bude hodit i protiskluzová úprava dna, aby se pelíšek neposunoval.
 • V případě vytápěných místností máte při výběru zcela volnou ruku. Vybírat můžete podle plemene a povahy pejska – pro společníky otevřené pelíšky, jako jsou polštáře a matrace, pro psí samotáře naopak kukaně, domečky či tulipytlíky. Aby se vám pelíšek pro psa i snadno udržoval, měl by mít pratelný či snadno omyvatelný potah.

 • Tip: V horkých letních dnech mnozí pejsci ocení chladicí podložky.

Materiál pelíšku

V pelíšku by se měl pes cítit zejména pohodlně a bezpečně. Vybírejte ale zároveň mezi takovými materiály, které se snadno udržují. Podle povahy pejska se pak zaměřte na odolnost materiálu.

 • Plyš je sice velmi pohodlný, ale zejména u dlouhosrstých chlupáčů dejte pozor, abyste skrze držící se chlupy jeho výběru spíše nelitovali. Plyšový pelíšek je ideální například pro naháče či pejsky náchylné k prochladnutí.
 • Textil má tu výhodu, že je snadno pratelný. Na druhou stranu ale více pohlcuje pachy, tudíž je potřeba látkový pelíšek prát poměrně často. Je měkký a na dotek příjemný, ale dá se snadno protrhnout.
 • Nylon je materiál vhodný do vnitřních i venkovních prostor. Je dobře omyvatelný a vodoodpudivý, tudíž je jeho výplň chráněná před znečištěním. Navíc je velmi odolný proti protržení psími drápky.
 • Plast se snadno udržuje a patří mezi nejpevnější materiály s dlouhou životností. Je vhodný pro temperamentní kousavé psy. Sám o sobě je ale plastový pelíšek nepohodlný a je potřeba k němu pořídit měkkou vystýlku.

Velikost pelíšku

Pelíšek pro psa musí být útulný, ale prostorný zároveň. Nesmí být příliš malý, aby byl pejskovi dostatečně pohodlný i v případě, že se v něm bude rozvalovat. Zároveň však není vhodný ani příliš velký pelíšek, takový totiž neposkytuje dostatečný pocit bezpečí. Jak změřit psa a vybrat podle jeho rozměrů pelíšek, který pro něj bude ideální?

Jak změřit psa?

 • K měření vám postačí klasický krejčovský metr.
 • Vyčkejte, až bude pejsek odpočívat, a změřte jej v jeho oblíbené poloze.
 • Změřte délku od špičky nosu až ke kořeni ocasu.
 • Aby se pejsek mohl v pelíšku pohodlně přetáčet, připočtěte 10–20 cm navíc.

Jak vybrat správnou velikost psího pelíšku?

Správná velikost pelíšku pro psa je klíčová. Jeho ideální rozměry zohledňují nejen samotnou velikost psa, ale i jeho návyky, co se týče odpočinku. Někteří chlupáči totiž rádi spí stočení do klubíčka, jiní raději s nataženými packami.

Pelíšek pro malé psy mívá délku od 40 do 60 cm. Hodí se pro mini a malá plemena psů, jako je například bišonek, jorkšírský teriér, havanský psík, čivava, jack russel teriér, trpasličí jezevčík, trpasličí pinč, pomeranian a další.

Pelíšek pro střední psy mívá délku od 60 do 80 cm. Je vhodný pro střední plemena psů, jako je například bígl, kokršpaněl, kavalír king charles španěl, šeltie, bulteriér, parson russel teriér, anglický buldog, pudl a další.

Pelíšek pro velké psy mívá délku nad 80 cm. Lebedit si v něm budou boxeři, border kolie, dobrmani, chrti, labradoři a zlatí retrívři, setři, ohaři, rotvajleři, ovčáci, dogy a další velká plemena psů.


Tip: Vybíráte-li pelíšek pro štěňátko, je lepší zvolit nejdříve menší a počítat s tím, že z něj časem vyroste a že pořídíte větší. Obzvláště malá štěňátka totiž potřebují pocit bezpečí, který jim donedávna zajišťovala fenka. Příliš velký pelíšek by je mohl zbytečně stresovat.

Tvar pelíšku

 • Kulaté psí pelíšky jsou ideální pro pejsky, kteří spí rádi stočení do klubíčka. Zpravidla mívají vyvýšené okraje, na které si pejsci s oblibou pokládají hlavu. Jsou pohodlné, útulné, a často je proto volí majitelé malých a středních plemen.
 • Oválné psí pelíšky představují alternativu pro ty pejsky, kteří se při spánku rozvalují i stáčejí do klubíčka. Poskytují jim totiž dostatek místa i pro natažené packy. Díky mnoha velikostním variantám jsou vhodné pro všechna psí plemena.
 • Obdélníkové psí pelíšky v podobě klasické matrace či podložky se hodí zejména pro velké psy. Ti totiž spí s oblibou rozvalení s nataženými packami. Zároveň jsou vhodné pro psy, kterým nevadí otevřená prostranství.
 • Boudy, iglú a kukaně pro psy se od sebe tvarem nepatrně liší, jejich princip je však stejný. Díky ochránění ze všech stran jsou vhodné pro bojácné a nedůvěřivé pejsky, kteří se budou uvnitř cítit bezpečně. Tento typ pelíšku zároveň pejskům poskytuje přítmí, větší teplo a ochranu před průvanem.

Zdravotní stav psa

 • Pro psy často trpící nachlazením je potřeba zvolit měkký a teplý pelíšek, který bude mít dobré tepelné vlastnosti a zajistí, že pejskovi nebude zima. Vhodný je pelíšek s vyvýšenými okraji chránícími proti průvanu nebo kukaň.
 • Pro psy trpící onemocněním pohybového aparátu je vhodným řešením ortopedická matrace z paměťové pěny nebo vyvýšené lůžko, na které se jim bude snáze nastupovat. Pelíšek by měl zároveň chránit klouby pejska proti průvanu.
 • Pro štěňata nebo psí seniory trpící inkontinencí je vhodné vybírat snadno omyvatelný pelíšek. Může se následně ještě vystlat voděodolnými či jednorázovými absorpčními podložkami, které po znečištění omyjete nebo vyhodíte.

 • Tip: Očekáváte příchod štěňátek? Pak budete jistě potřebovat porodní box pro fenku, ve kterém by je mohla v klidu přivést na svět a být jim nablízku v prvních dnech života. Měl by být dostatečně prostorný, aby se do něj fenka vešla se všemi štěňátky. Zároveň by měl mít vyvýšené okraje, aby se prckové po rozkoukání nerozprchli.

pelíšek pro psa
plastový pelíšek pro psa

Plastové pelíšky

 • Vhodné do interiéru i exteriéru
 • Mají vyvýšené okraje pro větší soukromí
 • Jsou omyvatelné a mají snadnou údržbu
 • Vyrábí se i s protiskluzovou úpravou

Plastové pelíšky patří mezi oblíbené zejména pro svou odolnost a dlouhou životnost. Vyrábí se z kvalitního a pevného plastu, který se velmi dobře udržuje. Většinou ale nemají žádné polstrování a samy o sobě jsou tvrdé a nepohodlné. Do takového pelíšku proto doporučujeme dokoupit měkkou výplň v podobě deky či matrace. Hodí se do interiéru i exteriéru a k dispozici jsou i modely s protiskluzovou úpravou, která zabraňuje posouvání.

Výhody a nevýhody
 • Snadno se udržují
 • Drží tvar
 • Jsou odolné
 • Vhodné do domu i ven
 • K některým je potřeba dokoupit měkkou výplň
 • Bez výplně nejsou pohodlné
 • Nejsou zrovna designovým skvostem

Co je důležité při výběru plastového pelíšku?

Zpracování

Zpracování plastového pelíšku ovlivňuje pohodlí i bezpečnost pejska.

 • Použité plasty musí být kvalitní a pevné. Samozřejmostí by měla být i jejich zdravotní nezávadnost pro případ, že by pejsek pelíšek olizoval nebo okusoval.
 • Hrany pelíšku by měly být kvůli bezpečnosti vždy zaoblené. Bývají vyvýšené, což pejskovi při odpočinku zajišťuje soukromí a ochranu před průvanem.
 • Protiskluzové gumové podložky jsou vhodné v případě, že hodláte pelíšek umístit na podlahu. Díky nim totiž nebude klouzat a posunovat se z místa na místo.
 • Pohodlná výplň u plastových modelů většinou chybí. V takovém případě je vhodné pejskovi dokoupit matraci, deku či podložku dle tvaru pelíšku.

Velikost

Plastový pelíšek má vyvýšené okraje, takže jeho obyvatel má k dispozici pouze vnitřní prostor. Proto je důležité velikost vybírat opravdu pečlivě. Podle kterých rozměrů se můžete orientovat?

 • Plastový pelíšek velikosti S mívá délku 40–60 cm.
 • Plastový pelíšek velikosti M mívá délku 60–80 cm.
 • Plastový pelíšek velikosti L mívá délku 80 cm a více.
 • Plastový pelíšek velikosti XL mívá délku 100 cm a více.

Časté dotazy k výběru plastového pelíšku

Pro která plemena se hodí plastový pelíšek?

Plastový pelíšek se vyrábí v mnoha velikostech, je tudíž vhodný pro všechna psí plemena. Obecně se dá říct, že je ideální pro takové psy, kteří mají rádi své soukromí. Díky vyvýšeným okrajům pelíšku se v něm totiž budou cítit útulněji a ve větším bezpečí než na matraci či dece. Plastový pelíšek je zároveň oblíbenou volbou majitelů temperamentních psů, kteří rádi hrabou a okusují či trhají předměty.

Je plastový pelíšek vhodný jako porodní box pro fenku?

Určitě ano. Plastový pelíšek představuje pro fenku jakožto nastávající maminku ideální řešení. Má stabilní pevný tvar a vyvýšené okraje, které fence částečně zajišťují soukromí a později zabrání štěňátkům v možném útěku. Navíc se dá plastový pelíšek snadno vyplnit savými podložkami, díky kterým v něm udržíte čistotu. Po znečištění se podložky vyhodí, pelíšek se umyje vodou a vše je dokonale čisté – tak, jak štěňátka a fenka potřebují.

Nylonový pelíšek pro psy

Nylonové pelíšky

 • Široký výběr designů i velikostí
 • Vynikají pevností a dlouhou výdrží
 • Vysoce vodoodpudivé
 • Mají snadnou údržbu
 • Vhodné do interiéru i exteriéru

Nylonové pelíšky nebo též pelíšky s nylonovým potahem se hodí jak pro domácí pejsky, tak i pro ty držené venku na zahradě či v kotci. Bývají velmi odolné proti protrhnutí psími drápky, zároveň jsou také vodoodpudivé a snadno se udržují. Oproti plyšovým a látkovým pelechům navíc méně pohlcují pachy a v závislosti na typu je lze prát i v pračce, případně mívají pratelný potah.

Výhody a nevýhody
 • Zajišťují pohodlí
 • Snadno se udržují
 • Vhodné do domu i na ven
 • Jsou odolné a pevné
 • Mají dlouhou životnost
 • Nylon není tak příjemný jako plyš

Co je důležité při výběru nylonového pelíšku?

Zpracování

Nylonové pelíšky se vyrábí v mnoha provedeních. Seženete je v podobě matrace i pelíšku s okrajem.

 • Nylonový pelíšek s okrajem mívá měkkou vatovanou výplň, která je velmi pohodlná. Komfort zajišťují také vyvýšené okraje pelíšku, kam si pejsci rádi odkládají hlavu.
 • Nylonová matrace je méně pohodlná než pelíšek s okrajem. Zároveň není tak útulná, protože se v ní pejsek nemůže schoulit. Hodí se například do psí boudy či na cestování.
 • Vyvýšený pelíšek s nylonovým potahem je pevný a odolá psím drápkům. Díky vyvýšené konstrukci je také dostatečně prodyšný, a pokud má i boční stěny, zároveň chrání před průvanem.
 • Nylonové podložky pro psy do auta chrání sedačky a interiér před znečištěním a protržením či poškrábáním psími drápky. Umísťují se na zadní sedadla auta.

Velikost

Velikost je důležitá zejména u nylonových pelíšků s okrajem. Rozlišují se totiž rozměry vnitřní a vnější.

 • Nylonový pelíšek S mívá vnitřní délku alespoň 45 cm. Je vhodný pro mini plemena, jako jsou čivavy, jorkšírští teriéři, mopsi či pomeraniani.
 • Nylonový pelíšek M mívá vnitřní délku od 50 do 60 cm. Je vhodný pro malá a střední plemena typu bišonek, pudl, šeltie, jack russel teriér, buldoček a další.
 • Nylonový pelíšek L mívá vnitřní délku od 65 do 85 cm. Hodí se pro střední a velká plemena typu knírač, bígl, kokršpaněl, anglický buldog či foxteriér a další.
 • Nylonový pelíšek XL mívá vnitřní délku větší než 90 cm. Je vhodný pro velké psy typu boxer, setr, ohař, kolie, chrt, ovčák a další velká plemena.

Časté dotazy k výběru nylonového pelíšku

Pro která plemena se hodí nylonový pelíšek?

Nylonový pelíšek je vhodný pro všechna plemena psů, vyrábí se totiž v mnoha různých velikostech. Je ideální pro společenské pejsky, kteří vyhledávají útulné místečko, ale nepotřebují jej mít zcela nebo ani částečně zakryté. Nylonový pelíšek je vodoodpudivý, tudíž se hodí i pro psy milující venkovní aktivity. Díky odolnosti jej využijí také majitelé temperamentních a hrabavých psů.

Jak udržovat nylonový psí pelíšek v čistotě?

Nylonové pelíšky pro psy se relativně snadno udržují díky vodoodpudivé povrchové úpravě. Nečistoty z nich lze částečně setřít. Běžně se však setkáte s pelíšky, které mají pratelný nylonový potah, výplň bývá vatovaná či z paměťové pěny. Potah v případě znečištění snadno sundáte a vyperete v pračce.

Látkový pelech pro psa

Látkové pelíšky

 • Pohodlné a příjemné
 • Široká škála designů a zpracování
 • Snadno je sladíte s interiérem
 • K dispozici také mnoho velikostních variant

Látkové pelíšky pro psy poskytují díky příjemnému materiálu dostatek pohodlí. Na dotek jsou mnohem příjemnější než nylon. Nemívají ale vodoodpudivou úpravu, tudíž více pohlcují pachy a snáze dojde k jejich znečištění. Navíc hrozí i promáčení matrace či výplně, tudíž je vhodné je častěji prát. K dispozici je nejen mnoho velikostních variant, ale i typů zpracování – od matrací přes deky až po klasické hranaté či oválné pelíšky s vyvýšenými okraji.

Výhody a nevýhody
 • Jsou pohodlné a útulné
 • Poskytují pocit bezpečí
 • Mívají pratelný potah
 • Mnoho různých zpracování
 • Dají se snadno protrhnout
 • Pohlcují pachy
 • Vyžadují častější údržbu

Co je důležité při výběru látkového pelíšku pro psy?

Zpracování

Látkové pelíšky jsou k dostání v mnoha provedeních. Z čeho můžete vybírat?

 • Látkový pelíšek s okrajem mívá měkkou výplň z vaty nebo paměťové pěny. Vyvýšené okraje pelíšku zajišťují komfort a soukromí. Pejsci si na okraj mohou položit hlavu nebo se k němu schoulit.
 • Látková matrace není tak útulná jako pelíšek s okrajem. Na druhou stranu ale nemá tolik záhybů a snadněji se udržuje. Mnohdy stačí jen sejmout potah a vložit jej do pračky.
 • Látková deka se hodí jako doplněk do plastového pelíšku. Díky její skladnosti ji využijete také na dovolené či na dlouhých dobrodružných výletech. Hodí se také jako potah do auta.

Velikost

Podle velikosti vašeho čtyřnohého přítele zvolte vhodné rozměry pelíšku. Podívejte se, od jakých hodnot se může váš výběr odvíjet.

 • Látkový pelíšek pro mini psy by měl mít vnitřní délku alespoň 45 cm.
 • Látkový pelíšek pro malé psy mívá vnitřní délku od 50 do 60 cm.
 • Látkový pelíšek pro střední psy mívá vnitřní délku od 65 do 85 cm.
 • Látkový pelíšek pro velké psy mívá vnitřní délku větší než 90 cm.

Časté dotazy k výběru látkové pelíšku

Jak se látkové pelíšky pro psy udržují?

Látkové pelíšky pro psy se sice kvůli pohlcování pachů musí častěji čistit, avšak jejich údržba není nijak náročná. Bývají buďto pratelné, nebo mívají pratelný potah, tudíž jen stačí jej sejmout a vyprat v pračce. A protože látkový potah bývá propustný, je zároveň vhodné čas od času vyprat i výplň.

Polštář pro psa

Polštáře pro psy

 • Jsou měkké a pohodlné
 • Ideální jako výplň do pelíšků
 • Snadno se udržují, některé lze i vyprat
 • Pestrý výběr designů i velikostí

Polštáře pro psy jsou vhodnou výplní do plastových a jiných pevných pelíšků pro psy, do kotců či přepravek. Dají se však použít také samostatně nebo jako podložka pro psa do auta. K dispozici máte nejen širokou škálu velikostí pro všechna možná plemena psů, ale také velký výběr designů, díky němuž polštář snadno sladíte s interiérem.

Výhody a nevýhody
 • Vhodné jako výplň pevných pelíšků
 • Bývají prošívané
 • Mají snadnou údržbu
 • Některé mají protiskluzovou úpravu
 • Mnoho různých zpracování
 • Nechrání pejska před průvanem
 • Nezajišťují příliš soukromí

Co je důležité při výběru polštáře pro psy?

Velikost

Správná velikost polštáře pro psy je klíčová. Pouze na dostatečně velkém polštáři si pejsek bude moci užít příjemný odpočinek.

 • Polštář pro psy velikosti S mívá délku 40–60 cm. Je vhodný pro mini plemena psů, jako jsou čivavy, jorkšírští teriéři, mopsi či pomeraniani.
 • Polštář pro psy velikosti M mívá délku 60–80 cm. Je vhodný pro malé a střední psy typu bišonek, pudl, šeltie, jack russel teriér, buldoček a další velikostně podobná plemena.
 • Polštář pro psy velikosti L mívá délku 80 cm a více. Hodí se pro střední a velká plemena typu knírač, kokršpaněl, anglický buldog, chrt, kolie a další.
 • Polštář pro psy velikosti XL mívá délku 100 cm a více. Hodí se pro velké a robustní ovčácké a honácké psy, retrívry, ohaře či setry a další velká plemena.

Časté dotazy k výběru polštáře pro psy

Z jakých materiálů se polštáře pro psy vyrábí?

Materiál polštáře pro psy ovlivňuje nejen jeho pohodlí, ale také údržbu. Pro výrobu se často používá plyš, který je příjemný na dotek a velmi pohodlný. Na druhou stranu ale hodně pohlcuje pachy a není vodoodpudivý, tudíž je jeho údržba náročnější. Dále máte na výběr polštář z nylonu. Ten se naopak udržuje lépe, protože tolik nepohlcuje pachy a je vodoodpudivý. Není ale tak pohodlný jako plyš. K výrobě polštářů se pak používají také různé textilie s příměsí polyesteru, které jsou střední cestou mezi zbývající variantami.

Kukaně pro psy

Kukaně

 • Útočiště pro bojácné a nedůvěřivé pejsky
 • Lze je umístit i do chladnějších částí domu
 • Vhodné pro nerušený odpočinek v přítmí
 • Mnoho designových variant

Kukaně neboli domečky pro psy se hodí především pro malé a střední pejsky, kteří se rádi schovávají. Díky chránění ze všech stran jsou velice útulné. Zajišťují přítmí a pocit bezpečí, který pejsci potřebují pro zdravý spánek. V kukani najdou útočiště pro ničím nerušené chvíle odpočinku. Vyrábí se z nylonu či polyesteru v kombinaci s měkkým plyšem nebo látkou, kvůli složitější konstrukci ale mají nepatrně náročnější údržbu.

Výhody a nevýhody
 • Zajišťují bezpečí a přítmí
 • Jsou velmi útulné
 • Nedovolí proniknout průvanu
 • V interiéru vypadají hezky
 • Vhodné jen pro malé a střední psy
 • Náročnější údržba
 • Je potřeba pečlivě vybrat velikost

Co je důležité při výběru kukaně pro psy?

Velikost

Výběr správné velikosti kukaně je základem úspěchu.

 • Rozlišují se nejen vnitřní a vnější rozměry dna, ale také výška.
 • Pejsek se v kukani musí cítit bezpečně a příjemně, nesmí být proto příliš malá ani velká.
 • Pozorujte, v jaké poloze váš pejsek nejčastěji spí a změřte ho při odpočinku krejčovským metrem.
 • Pamatujte, že pejsek se do kukaně musí vejít celý.
 • K naměřeným hodnotám připočtěte zhruba 10–20 cm, aby se pejsek mohl pohodlně natáhnout.
 • Výška kukaně by měla odpovídat výšce pejska.
 • Pokud máte více psů, kteří jsou zvyklí spát společně, zvažte koupi velké kukaně pro oba.

  Časté dotazy k výběru kukaně pro psy

  Z jakých materiálů se kukaně pro psy vyrábí a jakou mají údržbu?

  Kukaně se obvykle vyrábí z pevného nylonu nebo z textilie s příměsí polyesteru. Pro větší pohodlí mohou být uvnitř vystlané měkkou kožešinou, plyšem či fleecem. Přestože je údržba kukaně ztížená její netypickou konstrukcí, nemusíte se bát, že byste v domácích podmínkách její čištění nezvládli. Dle velikosti ji lze prát i v pračce – perte ale na nízký stupeň, abyste nenarušili stabilitu stěn kukaně.

  Matrace pro psy

  Matrace pro psy

  • Vhodné jako výplň do pevných pelíšků
  • Pohodlí i pro velká a robustní plemena
  • K dispozici také ortopedické varianty
  • Široký výběr designů i velikostí

  Matrace pro psy představuje velmi pohodlný pelíšek vhodný zejména pro střední a velká plemena. Díky kvalitní výplni poskytuje dostatečný komfort i robustním těžkým psům. Pořídit můžete také ortopedickou matraci, díky níž si pohodlný odpočinek užijí i staří psi trpící onemocněním kloubního aparátu. Matrace mívá dobré tepelné vlastnosti, tudíž obyvateli pelíšku nebude zima od země. Lze použít v domácnosti i v exteriéru.

  Výhody a nevýhody
  • Vhodné pro střední a velké psy
  • Široký výběr materiálů
  • Spousta designů a velikostí
  • Ideální jako výplň do boudy
  • Jsou méně útulné
  • Vyšší pořizovací cena

  Co je důležité při výběru matrace pro psy?

  Velikost a nosnost

  Velikost matrace musí odpovídat velikosti pejska tak, aby se na ní mohl pohodlně rozvalit. Zároveň je zejména u matrací pro velké psy důležitá odpovídající nosnost, aby byla kloubům poskytnuta dostatečná úleva. Podívejte se, podle kterých hodnot se můžete orientovat.

  • Matrace pro psy velikosti S mívá délku 40–60 cm. Je vhodná pro mini plemena psů, jako jsou čivavy, jorkšírští teriéři, mopsi či pomeraniani.
  • Matrace pro psy velikosti M mívá délku 60–80 cm. Je vhodná pro malá a střední plemena typu bišonek, pudl, šeltie, jack russel teriér či buldoček.
  • Matrace pro psy velikosti L mívá délku 80 cm a více. Hodí se pro střední a velká plemena typu knírač, kokršpaněl, anglický buldog, chrt či kolie.
  • Matrace pro psy velikosti XL mívá délku 100 cm a více. Je vhodná pro velké a robustní ovčácké a honácké psy, retrívry, ohaře a setry.

  Výplň

  • Duté vlákno patří k levnějším materiálům. Používá se jako výplň lehkých nízkých matrací, které jsou vhodné například jako vystýlka do výstavní klece či přepravky. Matrace s dutým vláknem se hodí spíše pro malá a střední plemena, kterým poskytne dostatečný komfort.
  • Paměťová pěna patří k nejkvalitnějším výplním. Poskytuje pohodlí i velkým těžkým psům. Běžně se používá jako výplň do ortopedických matrací pro psy trpící otlaky či onemocněním kloubů. Matrace pro psy s paměťovou pěnou bývají docela vysoké, aby poskytly kloubům dostatečnou úlevu.

  Časté dotazy k výběru matrace pro psy

  Z jakých materiálů se matrace pro psy vyrábí?

  Matrace pro psy mívá běžně pratelný či jinak omyvatelný potah, který je vyroben z odlišného materiálu než výplň. Při výběru tak máte možnost volby z pestré škály zpracování. Mezi luxusnějšími materiály najdete například kožešinu, která je zároveň designově jedinečná. Vzhledově podobným, avšak levnějším materiálem je koženka. Dále se setkáte s látkovými matracemi, které jsou náchylnější k protrhnutí, či s matracemi nylonovými, které vynikají odolností. Běžně narazíte na kombinaci příjemného materiálu, který je ze spodní strany matrace doplněn pevným materiálem či protiskluzovou úpravou.

  Podložka pro psa

  Podložky pro psy

  • Skladné řešení na výlety a cestování se psem
  • Vhodné jako vystýlka do přepravek a klecí
  • Široký výběr designů i velikostí
  • Některé lze prát i v pračce

  Podložky pro psy jsou díky své skladnosti skvělou volbou na cesty a nejrůznější výlety. Hodí se také jako lehká vystýlka do přepravky či výstavní klece. Snadno se přenáší, a tak mohou mít pejsci svůj pelíšek kdykoliv a kdekoliv k dispozici. Stejně snadno se i udržují. Některé lze prát v pračce, jiné stačí díky nesavému materiálu jen setřít vlhkým hadříkem.

  Výhody a nevýhody
  • Skladné
  • Vhodné na cesty
  • Snadno se udržují
  • Velký výběr velikostí a designů
  • Vhodné jako výplň do pelíšků
  • Nezajišťují takový pocit bezpečí
  • Méně polstrované než matrace
  • Nejsou příliš útulné

  Co je důležité při výběru podložky pro psy?

  Velikost

  Při výběru velikosti podložky pro psy se držte velikosti pejska a jeho oblíbené polohy při odpočinku. Podložka by pro něj měla být pohodlná i v případě, že bude spát rozvalený.

  • Podložka pro psy velikosti S mívá délku 40–60 cm. Je vhodná pro mini plemena psů, jako jsou čivavy, jorkšírští teriéři, mopsi či pomeraniani.
  • Podložka pro psy velikosti M mívá délku 60–80 cm. Je vhodná pro malá a střední plemena typu bišonek, pudl, šeltie, jack russel teriér či buldoček.
  • Podložka pro psy velikosti L mívá délku 80 cm a více. Je vhodná pro střední a velká plemena typu knírač, kokršpaněl, anglický buldog, chrt či kolie.
  • Podložka pro psy velikosti XL mívá délku 100 cm a více. Je vhodná pro velké a robustní ovčácké a honácké psy, retrívry, ohaře a setry.

  Tip: Vybíráte-li podložku pro psy jakožto budoucí výplň pevného pelíšku, je potřeba se orientovat podle jeho tvaru a vnitřních rozměrů.

  Časté dotazy k podložkám pro psy

  Jakou podobu mívají podložky pro psy nejčastěji?

  Mezi nejoblíbenějšími jsou oválné a obdélníkové polstrované podložky, které se využívají jako výplň do plastových pelíšků pro psy, do kotců, klecí a přepravek. Mají vlastně dvojí využití – v případě, že s pejskem vyrážíte na cesty, můžete podložku z pelíšku vyndat a používat samostatně. Variantou na cesty je pak také skládací podložka s vyvýšenou konstrukcí či podložka pro psy do auta, která chrání sedačky proti znečištění a poškrábání.

  Jak na údržbu podložky pro psy?

  Podložky pro psy mohou mít pratelný látkový potah, který při znečištění stačí sejmout a vyprat. Některé podložky lze dokonce prát i celé. Další možností je podložka z nesavého nylonu, která téměř nepohlcuje pachy, je omyvatelná, a tak ji stačí jen občasně setřít vlhkým hadříkem a vyvětrat. Nylonovou podložku pro psy můžete využívat i venku v kotci.

  Chladící podložka pro psa

  Chladicí podložky pro psy

  • Pro chlupáče náchylné k přehřívání
  • Ideální do horkého počasí
  • Chrání proti přehřátí
  • Vhodné na cestování i do domácnosti

  Chladicí podložky je vhodné zařadit do letní výbavy každého pejska. Jejich chladicí efekt se v horkých letních dnech postará o to, aby se váš mazlíček nepřehřál. Chladicí podložka dokáže stabilizovat tělesnou teplotu psa, a horké počasí tak pro něj bude mnohem snesitelnější. Je poměrně skladná a využít ji můžete doma i na cestách.

  Výhody a nevýhody
  • Chrání proti přehřátí
  • Snadno se udržují
  • Vhodné do pelíšku i přepravky
  • K chlazení nepotřebují elektřinu
  • K dispozici mnoho velikostí
  • Některé nejsou příliš pohodlné
  • Doba chlazení je omezená
  • Některé podložky je potřeba nachladit v lednici

  Časté dotazy k chladicím podložkám pro psy

  Jak funguje chladicí podložka pro psy a jak dlouho vydrží chladit?

  Jednou z variant je chladicí podložka obsahující speciální gel. Poté, co si na ni pejsek lehne, gel se začne ochlazovat. Doba chlazení u této varianty je však poměrně omezená, uvádí se zhruba 1 hodinu. Pro obnovení chlazení je pak potřeba nechat podložku odpočinout při pokojové teplotě.

  Druhou možností je chladicí podložka se speciální absorpční tkaninou. Před použitím se namočí a při odpařování vody vytvoří chladivý efekt trvající až 8 hodin. Mezi nejlevnější varianty patří podložka z nylonového materiálu, která se musí nejdříve vychladit v lednici.

  Pro jak velké psy se hodí chladicí podložka a jakou velikost zvolit?

  Chladicí podložky se vyrábějí v různých velikostech. Při výběru se můžete orientovat dle doporučených rozměrů u klasických podložek. Zvažte, zda hodláte chladicí podložku umísťovat do psího pelíšku – pokud ano, je potřeba přizpůsobit velikost podložky tak, aby se do něj vešla. Zároveň ale není nutné, aby vyplňovala celý pelech. Chladicí efekt si pejsek může užívat i v případě, že bude podložka vyplňovat pelíšek jen zčásti.

  Tulipytlík pro psa

  Tulipytlíky

  • Speciální útulné útočiště pro pejsky
  • Ideální pro pejsky náchylné k prochladnutí
  • Zajišťují vysokou míru pohodlí a bezpečí
  • Vhodné do domácnosti i na cestování

  Tulipytlíky představují originální spací vaky pro psy. Vyrábí se z příjemného plyše či měkké látky a jsou velmi pohodlné. Hodí se pro pejsky, kteří spí rádi v přítmí, přikrytí dekou a schoulení do klubíčka. Jsou jimi zejména malá a střední plemena a psi citliví na chlad. Díky zajímavému řešení poskytne tulipytlík pejskovi dostatek soukromí, pohodlí a pocit bezpečí. Pejsek se do něj může hezky zavrtat a užívat si ničím nerušený odpočinek.

  Výhody a nevýhody
  • Měkké a pohodlné
  • Zajišťují pocit bezpečí
  • Skladné
  • Lze prát v pračce
  • Vhodné i na cestování
  • Velikost lze upravit ohrnutím okrajů
  • Nejsou vodoodpudivé
  • Nemají termoizolační úpravu

  Co je důležité při výběru tulipytlíku?

  Povaha a spací návyky pejska

  Tulipytlíky jsou ideálním řešením pro pejsky, kteří:

  • pro spánek vyhledávají radši soukromí,
  • nevadí jim přítmí,
  • spávají schoulení do klubíčka,
  • mají rádi teplo,
  • jsou bojácní a nedůvěřiví,
  • mají krátkou srst nebo patří mezi naháče.

  Časté dotazy k tulipytlíkům

  Proč jsou tulipytlíky vhodné spíše pro malá a střední plemena psů?

  Tulipytlíky se obecně vyrábějí spíše pro menší psí plemena. Proč? Není to kvůli spotřebě materiálu, jak by se mohlo zdát, ale kvůli povaze. Velká plemena psů jsou totiž obvykle nebojácná a nevyhledávají tolik stísněná bezpečná místa jako menší psi. Malá psí plemena se radši schoulí do měkounkého hřejivého tulipytlíku, který jim zajistí větší bezpečí než například matrace či polštář.

  Čím se tulipytlík liší od psí boudy, iglú či kukaně?

  Tulipytlík poskytuje soukromí, stejně jako kukaň, iglú či bouda. Pejsci se na takovém místě cítí bezpečně, což je pro jejich zdravý spánek velmi důležité. Oproti ostatní typům pelíšků je ale tulipytlík mnohem útulnější. Bývá totiž i uvnitř vystlaný měkkým plyšem či látkou, kterou je pejsek při spaní obklopen. Na rozdíl od často používaného nylonu jsou tyto materiály navíc i komfortnější.

  Slovník pojmů – pelíšky pro psy

  Termoizolační pelíšek pro psy

  Termoizolační pelíšek pro psy zajišťuje tepelný komfort. Na spodní straně má speciální ochrannou vrstvu, nejčastěji vyrobenou ze zesíleného nylonu či gumového materiálu. Tato tepelná izolace brání proniknutí chladu od země a udržuje pejska v teple.

  Ortopedická matrace pro psy

  Ortopedická matrace pro psy je řešením pro mazlíčky, kteří trpí otlaky, bolestmi či onemocněním kloubního aparátu. Hodí se však také pro psí seniory. Bývá vyplněna samovyrovnávací paměťovou pěnou, která se přizpůsobí tvaru těla pejska, a zajistí mu tak dostatečný komfort a především pohodlné a zdravé spaní.

  Absorpční podložky pro psy

  Absorpční podložky pro psy patří mezi hygienické pomůcky. Vyznačují se určitou schopností savosti, jedna taková podložka zvládne zadržet až 250 ml tekutiny. Nejčastěji se používají jako výchovné podložky pro štěňátka, která se učí hygienickým návykům. Využívají se však také pro psí seniory trpící inkontinencí nebo do porodního boxu pro fenku.

  Slovník pojmů

  Vytisknout
  P-DC1-WEB13
  Zavoláme Vám a odborně poradíme
  +420 225 340 111
  Dotaz na objednávku
  Dotaz na zboží
  Prosím zadejte svůj telefon:
  Zavolejte mi
  Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
  Více informací Méně informací