Vybrat kvalitní kočičí stelivo nemusí být úplně snadná věc. Existuje více druhů, které se od sebe liší například údržbou, ekologičností nebo schopností vypořádat se s pachy a tekutinami. Ale jaké je to nejvhodnější pro vás a vaši kočičku? V článku si posvítíme na tři základní kočkolity – hrudkující, silikátové a přírodní – a pak už bude jen na vás, jaký si oblíbíte nejvíce.
Hrudkující bentonitová steliva patří mezi nejdostupnější druh, mají podobu kamínků různé hrubosti. Velkou výhodou hrudkujícího kočkolitu je schopnost absorbovat moč a dělat z ní hrudky, a stejně tak i obalit exkrementy do kamínků, což poměrně účinně eliminuje pachy.
Hrudky a trus lze odstranit z kočičího záchodu jednoduše pomocí lopatky s malými otvory, kterými propadne zbytek čistého steliva. Díky tomu vám stále zůstane dostatek čisté podestýlky, která se dá dále používat. Výhodou tohoto kočkolitu je také jeho přirozená konzistence připomínající písek – pro kočky tak vůbec nebývá problém si na stelivo zvyknout.
Možnou nevýhodou tohoto typu steliva je vyšší prašnost. Zejména jemnější kamínky mají tendenci zůstávat na tlapkách či srsti, což může nadělat v okolí záchodku trochu nepořádek. Pokud máte doma více koček, možným minusem pro vás může být také vyšší hmotnost kamínků.
Pokud má vaše kočka citlivější tlapky, je již stará, nemocná nebo obézní, volte spíše jemnější kamínky, které ji nebudou tlačit do tlapek. Stejně tak v případě, že máte doma koťátko, je lepší sáhnout po kvalitním sypkém stelivu, které svou konzistencí připomíná písek pro kočky. Hrubší kamínky jsou vhodné pro méně náročné kočičky a výhodou steliva je především to, že se lépe uklízí, když jej kočka roznese kolem WC.
V případě levnějších bentonitových podestýlek někdy vzniká při kontaktu tekutiny a kamínků namísto hrudek bláto, což zrovna neusnadňuje proces čištění. Doporučujeme proto nesahat po té nejlevnější variantě a spíše trochu zainvestovat do kvality.
Tento typ podestýlky vyžaduje každodenní údržbu. Pomocí lopatky s otvory odstraňte z kočičího záchodu všechny vzniklé hrudky a exkrementy. Pokud nebudete udržovat kočičí WC v čistotě, může vám jej kočka obcházet obloukem a vybrat si pro vykonání potřeby jiné místo (třeba květináč).
Bohužel, hrudkovité stelivo se nesmí splachovat. Při kontaktu s vodou totiž může nabobtnat a vytvořit mazlavou hmotu, která vám záchod pravděpodobně ucpe. Exkrementy proto vyhazujte do odpadu.
Záleží na vašich preferencích, ale pokud chcete doma obecně co nejméně pachů, zkuste spíše neovoněné stelivo. Kočkolity s vůní se budou hodit více do uzavřeného typu kočičího záchodu než do otevřeného. Pokud se však rozhodnete pro kočkolit s vůní, v prvé řadě se přesvědčte, že to vaší kočce nevadí – může se totiž stát, že jej kočka kvůli umělým vůním odmítne a bude vykonávat potřebu mimo záchod.
Silikátové stelivo (též silikonové nebo silikagel) je tvořeno na pohled poměrně vzhlednými průsvitnými krystalky. Oproti bentonitovému kočkolitu však moč nehrudkuje, nýbrž ji na sebe váže společně s pachem a vytváří dojem suchých krystalek. Silikagel stelivo má obecně lepší schopnost pohlcovat pachy a bakterie, na druhou stranu začne při vícečetném použití zapáchat dříve než podestýlka hrudkující nebo přírodní. Ze záchodu se totiž lopatkou odstraňují pouze kočičí exkrementy, moč však zůstává a časem zbarvuje kočkolit do žluté barvy. V takovém případě je pak potřeba celé stelivo vyhodit do odpadu a nahradit jej zcela novým. Silikonové stelivo není vhodné pro kočky s citlivějšími tlapkami, krystalky jsou totiž poměrně tvrdé na sešlap.
O tom, za jak dlouho bude záchůdek nepříjemně zapáchat močí, výrazně rozhoduje kvalita silikagelu, proto v tomto směru raději nešetřete a vyzkoušejte osvědčené značky. Silikagel bývá dražší než jiné druhy steliv, proto se vyplatí sáhnout po větším balení.
Jak jsme se zmínili výše, tento typ steliva není tolik náročný na každodenní údržbu. Každý den či obden je potřeba vynést pouze výkaly, případně prohrábnout kamínky, aby se moč nelepila na dno záchodu. Silikátové stelivo takto vydrží přibližně tři týdny, po zežloutnutí krystalek a s příchodem zápachu je však potřeba stelivo vyměnit kompletně. Ještě před celkovou výměnou byste ovšem měli záchůdek pořádně vyčistit od nečistot a bakterií.
Ne, silikonové stelivo je třeba vyhodit do směsného odpadu. V tomto směru je to společně s bentonitovým stelivem nepříliš ekologická varianta.
Názory na prašnost se u tohoto steliva poměrně liší. Prodejci silikagelu často řadí nízkou míru prašnosti mezi velké přednosti steliva, ovšem některé recenze uživatelů tvrdí opak. V tomto ohledu se domníváme, že nejvíce rozhoduje výrobce a kvalita jeho produktů. Pokud se rozhodnete pro tento typ steliva, zkuste se podívat na některé recenze a poté vyzkoušejte raději více značek po menších baleních.
Přírodní stelivo si oblíbí nejen příznivci ekologie, skýtá totiž mnoho výhod. Asi tou největší je bezprašnost materiálů, které se k výrobě steliva používají. Jedná se především o dřevo, papír, kukuřici, ale i tofu. Některá přírodní steliva mají schopnost hrudkovat, jiná fungují na podobném principu jako silikagel, všechna kvalitní se však vyznačují velmi dobrou schopností zachycovat pachy.
Další velkou výhodou je ekologická likvidace. Kočičí odpad můžete hodit do kompostu nebo spláchnout přímo do záchodu – jen to moc nepřehánějte s množstvím, ať se vám WC neucpe.
Z výše představených kočkolitů jsou přírodní nejlehčí, takže s pytli steliv se nebudete muset tolik dřít. Ovšem nevýhodou této schopnosti může být snadné nalepení drobnějších částeček steliva na kočičí packy nebo srst a roznášení tohoto odpadu po domově. Pokud je kočkolit tvořen z větších kousků, může to zas u některých koček vyvolat nevoli a raději si vyberou k vykonání potřeby jiné místo. Někteří uživatelé mohou za minus považovat i vyšší cenu steliva, ale vzhledem k šetrnému použití se může v konečném důsledku kvalitní přírodní stelivo cenově vyplatit, protože vydrží déle než jiné druhy kočkolitu.
Jednotlivé přírodní materiály se od sebe nijak zásadně neliší, více záleží na kvalitě konkrétního steliva. Například dřevěná podestýlka pro kočky se většinou vyrábí z drobných pelet smrkového dřeva, které dobře sají moč a pohlcují pachy, není ani náročná na údržbu. Ovšem kvůli lehkosti částeček se někdy může přichytávat na srst a tlapky kočky. Podobné vlastnosti mají i ostatní materiály, některé však umí hrudkovat, jiné ne, proto doporučujeme prostudovat informace od výrobce, případně se podívat na recenze konkrétních steliv a na základě toho teprve rozhodovat.
Záleží zejména na tom, zda podestýlka hrudkuje, či nikoliv. Pokud vaše přírodní stelivo nevytváří hrudky, vynášíte každodenně pouze kočičí exkrementy. Avšak cca po 2–3 týdnech musíte celé stelivo vyhodit, záchod vyčistit a nasypat novou vrstvu kočkolitu. Tu správnou dobu na kompletní výměnu steliva poznáte poměrně snadno podle zápachu. Jestliže máte doma hrudkující podestýlku, musíte sice každý den vynášet výkaly i hrudky, ale celkově vám stelivo vydrží delší dobu, přibližně 1 měsíc (poté je opět na místě vyčištění kočičího WC a nová várka čistého steliva).
Jak jsme zmínili výše, možnost takovéto likvidace u přírodního steliva opravdu máte. Ovšem existují zde jistá rizika, která se pojí s parazity v kočičích výkalech – při splachování do WC totiž mohou kontaminovat vodu v řekách, stejně tak můžou napadnout i váš kompost. Proto se někdy doporučuje stelivo vyhazovat volně do přírody nebo přímo do odpadu.
Bentonit, ze kterého se vyrábí hrudkující podestýlka, je hornina s vysokým obsahem jílu. Je oblíbená zejména díky svým sorpčním a bobtnajícím schopnostem a také tvárnosti. Své využití však nenachází jen v chovatelství, ale třeba i v potravinářství, při čeření vín či stabilizaci piva.
Jedná se o promytou a vysušenou gelovou formu oxidu křemičitého. Granulovaný silikagel se používá k adsorpci vody, skvěle tak pohlcuje vlhkost. Setkáte se s ním, kromě podestýlek, často ve formě malých vysoušecích sáčků, které ochraňují zboží před vlhkostí.
Peleta je slisovaná dřevní biomasa, většinou válečkového tvaru. Má velice dobrou savost, dokáže pojmout až 5násobek vlastního objemu. V případě přírodní podestýlky se po kontaktu s kapalinou začnou peletky pomalu rozpadat.