Výměna nevhodného dárku Výměna nevhodného dárku

Jak vycvičit psa? (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

První okamžiky se štěňátkem bývají plné radosti. Jakmile se ale pejsek doma rozkouká, stává se z něj zvídavý rošťák, který potřebuje naučit poslušnosti. Zajímá vás, jak vychovat štěně a naučit jej hygienickým návykům? Jak na výcvik psa zahrnující základní povely i zábavné triky? Vybudujte si se psem oboustrannou důvěru, díky níž ho budete moci pouštět venku na volno. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, jak na výcvik psa krok za krokem.

Jak vycvičit psa

Jak vycvičit psa – OBSAH

 1. 7 zásad, jak vycvičit psa
 2. Pozitivní vs. negativní motivace při výcviku psa
 3. Jak vychovat štěně, aby z něj vyrostl bezproblémový pes
 4. Základní povely – jak naučit psa poslušnosti?
 5. Výcvik musí psa bavit – naučte ho aport nebo štěkat na povel
 6. Jak odnaučit psa kousat, štěkat či skákat?
 7. Klikr trénink – posuňte výcvik psa na vyšší úroveň

7 zásad, jak vycvičit psa

Dříve než se pustíte do samotného výcviku, měli byste si osvojit několik základních pravidel. Mnohdy totiž můžete na ulicích vidět bezradné majitele, kteří nevědí, jak na to, a chudáci psi pak netuší, co se po nich chce. Abyste se svým čtyřnohým mazlíčkem nedopadli podobně, naučte se s ním pracovat. Sebemenší chyba, kterou při výcviku uděláte, se pak velmi těžko napravuje. Přečtěte si, co všechno správný výcvik psa obnáší a čemu se vyhnout.

#1 Dávejte jasné a jednotné pokyny

Dopředu si naplánujte, jaké povely chcete pejska učit a jak je budete provádět. Zaveďte si určité zvyklosti a nezaměňujte je. Na toto pravidlo je potřeba myslet zejména tehdy, kdy se do výcviku zapojuje více členů rodiny. Ačkoliv je bohaté množství synonym českého jazyka krásné, nemotejte pejskovi hlavu.

Pes
Pro výcvik psa používejte jasné povely a v průběhu času je neměňte.

Je důležité, abyste byli vždy jednotní a pro povely používali stále stejná označení. Uvědomte si také, že pejsek při výcviku vnímá nejen váš hlas, ale také různá gesta. Pokud tedy určíte, že pro přivolání budete používat povel „Ke mně!“ a zároveň během vyřčení poklepete levou rukou o stehno, měli by takto postupovat všichni, kdo jsou do výcviku psa zapojeni.

i

Záleží také na intonaci hlasu. Rozlišujte, zda pejska učíte novým povelům, nebo se snažíte eliminovat jeho nežádoucí chování.

#2 Buďte trpěliví a vyrovnaní

Výchova a výcvik psa vedou k utužování vztahu s chovatelem. Při každém společném kontaktu se pomalu buduje oboustranná důvěra, kterou však můžete nevhodným jednáním v mžiku ztratit. Pes není člověk a slovní omluva nic nespraví. A vězte, že opětovné získání psí důvěry nějakou chvíli trvá. Raději se proto smiřte s tím, že při výcviku psa se pravděpodobně nesčetněkrát dostanete do situace, kdy bude potřeba mít nad sebou kontrolu a držet nervy na uzdě.

Buďte trpěliví a nezvyšujte na pejska hlas, když zrovna nedělá to, co od něj vyžadujete. V žádném případě se také nesnižujte k fyzickým trestům. Nesmíte selhat – jestliže má pes poslouchat a být oddaný a věrný, potřebuje ve vás mít oporu.

jak vychovat psa - trpělivost
Pejsek z počátku nejspíš nebude dělat přesně to, co po něm žádáte. Buďte trpěliví, výcvik psa není otázkou jednoho dne.

#3 Výcvik musí psa bavit

Většina odborníků se shoduje na tom, že psi udrží pozornost maximálně po dobu 15 minut. Poté je soustředěnost pryč a spíše než o pána se začnou zajímat o dění kolem. Každý výcvik psa proto rozdělte do krátkých, ale zábavných úseků, během kterých se pes nestihne nudit. Zároveň je důležité pro výcvik vyhradit klidné místo a eliminovat veškeré zvuky, byť by to měla být puštěná televize. S výchovou začněte doma – v prostředí, které pejsek zná a nebude ho v něm zbytečně nic rozrušovat.

jak vychovat štěně
Zejména malá štěňátka jsou hodně zvědavá a těžko udrží pozornost. V rámci možností proto při výcviku odkliďte z dosahu věci, které nebudete potřebovat.

#4 Určete, co bude motivací k výcviku

Odměna je pro psa motivací k výcviku. Může mít mnoho podob, záleží na povaze pejska a na vašem rozhodnutí, čím budete psa motivovat k požadovanému výkonu. Důležité však je, aby pes dané jednání chápal jako odměnu. Nejčastěji se používají pamlsky, které platí téměř na všechny psy, dále pak hračky, pohlazení či slovní pochvala. Sami brzy zjistíte, co pejskovi stojí za snahu. Zdali je to jídlo, zábava, nebo vaše pozornost.

i

Správný chovatel má u sebe vždy dostatek pamlsků, aby mohl psa odměňovat za dobré chování, a tím utužovat zdravý vztah.

Odměňování pamlsky za dobré chování a jako motivace při výcviku funguje spolehlivě u každého psa – odměna je rychlá a psa určitě potěší. Protože jsou pamlsky součástí psího jídelníčku, je při jejich výběru důležitá kvalita. Pamlsky s umělými ochucovadly nebo nekvalitními tuky mohou psovi způsobit zažívací problémy či nadváhu. Pokud zvolíte výcvikové pamlsky Brit Jerky s přírodním složením bez obilovin, zato s vysokým podílem kvalitních živočišných bílkovin, při výcviku psa okamžitě poznáte větší snahu i motivaci. Navíc díky množství variant a příchutí můžete pamlsky Brit Jerky snadno obměňovat.

#5 Odměňujte a chvalte s mírou

Odměna musí přijít vždy ihned po vykonání povelu, aby si pejsek žádoucí chování osvojil. Načasování je velmi důležité, s odměnou neotálejte, ale ani ji pejskovi nedávejte příliš brzy. Zároveň pamatujte, že všeho moc škodí. Pokud pejskovi namísto malého pamlsku nabídnete ihned celý pytlík, pohlazení změníte v dlouhé drbání a krátkou slovní pochvalu prodloužíte v projev o několika větách, odměna pro pejska ztratí význam a chudák nebude vědět, za co byl vůbec pochválen. Odměnu proto používejte s mírou tak, aby se pes těšil na další.

jak naučit psa poslušnosti - odměna
Odměna je řešením, jak naučit psa poslušnosti. Může jí být i pohlazení či pochvala.

#6 Neopakujte povel vícekrát

Poměrně důležitou zásadou je trvat si svém, a to v každém případě. Vyřčený povel ale vícekrát neopakujte, jinak si vaše jednání pejsek vyloží tak, že může poslechnout na druhý, třetí či desátý povel, a předchozí trénink tak přijde vniveč. Výjimkou je výcvik, kdy psa učíte nový povel – nějakou chvíli potrvá, než pochopí, co od něj žádáte.

Co ale dělat v případě, kdy pes neposlechne na první pokus a neprovede povel, který by měl umět? Určitě se nesnižujte k fyzickým trestům. Řešením může být chvilková ignorace pejska, který na vaši odvrácenou pozornost zareaguje opětovným zájmem. Další možností je psovi s provedením povelu pomoci, a to například lehkým přitlačením na zadek při povelu sedni či jemným přitažením vodítka při přivolání a podobně.

i

Může přijít den, kdy budete mít vy nebo váš čtyřnohý přítel náladu „pod psa”. V takových chvílích platí jednoduché pravidlo: Necvičte. Plná hlava starostí a nervozita vám výcvik psa jen ztíží.

#7 Každý výcvik psa zakončete zábavou

Aby se pejsek na další výcvik těšil, zakončete každý trénink trochou zábavy. Vezměte jeho oblíbenou hračku a chvíli si spolu hrajte. Někteří psi rádi aportují, jiní se rádi přetahují – zkrátka chvíli dělejte to, co vašeho chlupáče baví. Pokud si váš pes s hračkami nehraje, alespoň ho pohlaďte a slovně pochvalte. Můžete ho i obměkčit drobným pamlskem za povel, který již spolehlivě zvládne. Takovým způsobem si pes vybuduje k výcviku dobrý vztah a práce s vámi ho bude bavit.

hra se psem
Aby výcvik vašeho psa vždy bavil a těšil, zakončete každý trénink společnou zábavou.

Pozitivní vs. negativní motivace při výcviku psa

Požadujete-li od pejska nějaký výkon a spolupráci, musíte jej umět také adekvátně motivovat a stanovit odměnu. Každý pes je jiný a preferuje něco jiného, ovšem základní pravidla motivace jsou stejná a fungují spolehlivě. Pro výcvik psa se používá dvojí motivace, a to pozitivní a negativní.

Výcvik psa pomocí pozitivní motivace

Pozitivní motivace při výcviku psa spočívá v odměňování za žádoucí chování. Ať už je odměnou pamlsek, hračka, či slovní pochvala, psa takový trénink baví a učí se díky němu poslušnosti přirozenou cestou. Pozitivní motivace se nejčastěji využívá k učení nových povelů.

Negativní motivace při výcviku psa

Negativní motivace nebo spíše negativní výcvik dříve představoval fyzické tresty, které nerespektují přirozenou hravost psa a často vedou k jeho zvýšené agresivitě. Dnes už se od těchto metod upouští, avšak určitou formu negativního výcviku někteří chovatelé stále používají. Pomocí negativního výcviku je možné snížit frekvenci nebo časem úplně odstranit nežádoucí chování. Používá se však i při běžném výcviku. Negativním trestem je pro psa například důrazně vyřčené „Ne!” nebo chvilková ignorace v případě, kdy neuposlechne povel.

i

Doplňkovou roli ve výcviku mohou hrát elektronické obojky pro psy. Jsou jednou z metod negativního výcviku. Pes není odměněn za žádoucí chování, nýbrž upozorněn na nežádoucí projevy, a to skrze zvuk, vibrace či elektrostatické impulzy různé intenzity.

Jak vychovat štěně, aby z něj vyrostl bezproblémový pes

Pro budování společné důvěry je velmi důležité správné zacházení se psem. To, jak rychle se pejsek učí a nakolik vám bude důvěřovat, záleží na zkušenostech, které v životě a zejména jeho prvních měsících získá. Bohužel stále více psů trpí nejrůznějšími poruchami chování, ať už jde o nadměrnou úzkostlivost, či přemíru agresivity. Vinu na takovém chování často nese člověk, který toho o potřebách psa neví dostatek. Přečtěte si proto, jak vychovat štěně, aby z něj vyrostl bezproblémový pes.

štěně a pes
Výcvik psa bude snadnější, když budete mít správně zvládnutou socializaci. Nepodceňte seznamování pejska s okolním světem. Využijte jeho zvědavosti a postupně mu představte ruch města i nové psí kamarády.

Kdy je pravý čas na výcvik psa? Povely i nácvik čistoty trénujte ihned

Štěňátku bývá zhruba 8 týdnů, když si jej noví majitelé přinesou domů. Po prvním rozkoukání a společném pomazlení přijdou brzy otázky, kdy a jak začít s tréninkem. S výchovou štěňátka nemusíte otálet, začněte ihned. Pochopitelně, vše má ve výcviku svůj čas a obzvláště malým, 2–3měsíčním štěňátkům je potřeba jeho průběh více přizpůsobit. Složitější povely nechejte na později. Níže se dozvíte, co vše musíte v prvních dnech štěňátko naučit, aby bylo vaše soužití spokojené a mohli jste se společně pustit do výcviku složitějších povelů.

7 návyků, které se štěňátko musí naučit jako první

Péče o štěně bude snadná, když jej co nejdříve naučíte základním návykům. Které to jsou?

 1. Kde se nachází jeho místo a miska s vodou a jídlem.
 2. V jakou denní dobu dostane jídlo.
 3. Kdy je čas na venčení a kde svou potřebu konat nesmí.
 4. Kdy se vstává a kdy chodí spát.
 5. Kdy je čas na hraní a na výcvik.
 6. Čím bude odměněno za dobré chování.
 7. Jaký je signál, že udělalo něco špatně.

i

Důležitý je také nácvik samoty. Ale jak naučit štěně být samo doma? Důležité je nic neuspěchat, pejsek musí pochopit, že příchody a odchody jsou běžnou součástí dne. Začněte doma. Štěňátku dejte povel, aby šlo do svého pelíšku a zůstalo krátkou chvíli v místnosti samo. Když vydrží v klidu, odměňte jej a s následujícími opakováními postupně prodlužujte délku času, po který budete pryč.

štěně a pes
Psi jsou sociální zvířata a samotu nesnáší dobře. Svého mazlíčka proto nenechávejte doma o samotě déle, než je nutné.

A co dál? Vrhněte se na výcvik poslušnosti

Jako první přivykněte štěňátko na obojek nebo psí postroj. Je důležitý nejen pro chůzi na vodítku, ale i pro případnou identifikaci, protože zpravidla bývá opatřen známkou. Štěňátko zároveň musí mít denně možnost dostatečně se vyběhat v parku, na louce či někde za městem. Co nejdříve jej proto naučte základní povel, kterým je přivolání. Tento povel budete pravděpodobně pilovat po celý pejskův život, protože pokud jej chcete venčit venku na volno, musíte mít kvůli případnému nebezpečí jistotu, že na přivolání ihned přiběhne.

Postupně učte štěňátko dalším základním povelům – sedni, lehni a zůstaň. Při každé procházce pak trénujte chůzi na vodítku. Štěňátku totiž brzy otrne a bude mít tendenci táhnout vás kupředu. Jste to ale vy, kdo určuje cestu, ne pes. Tahání je zlozvyk, který často přetrvává i do dospělosti, proto ani štěněti takové chování netolerujte. V řádcích níže se dozvíte, jak naučit psa povely, které využije v mládí i v dospělosti.

i

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíte. Naštěstí toto přísloví snad na žádného chlupáče neplatí. Výcvik psa, který je dospělý a něco si prožil, sice vyžaduje více úsilí a trpělivosti, avšak není nemožný. Výhodou je, že dospělý pes udrží pozornost déle než hravé štěně, na druhou stranu však může mít leccos špatného za sebou, a to vyžaduje ještě větší dávku trpělivosti.

starý pes - výcvik
I starý pes se zvládne naučit něco nového. Nebojte se proto osvojit si pejska z útulku a dát mu šanci na nový život.

Základní povely – jak naučit psa poslušnosti?

Výcvikem základní poslušnosti by měl projít každý pes, jen tak z něj vyroste bezproblémový jedinec. Některé psy trénink baví více, jiné méně, avšak základní povely se zvládnou naučit všichni, bez ohledu na plemeno. Ať už se chystáte na výcvik psa dospělého, či štěňátka, obrňte se trpělivostí a vybavte se dostatečným množstvím pamlsků či hraček. Při výcviku buďte důslední, stůjte vzpřímeně a udržujte se psem oční kontakt. Tréninky volte tak krátké, aby byly pro pejska vždy zábavné.

Aby pes plnil daný povel správně a spolehlivě, musí být výcvik prováděn mnohokrát a na různých místech. Změna prostředí s sebou totiž přináší také nejrůznější podmínky, ve kterých se pes musí naučit reagovat. Z tréninku v domácím prostředí postupně přejděte ven a vybírejte místa s různou frekvencí ruchu. Například povel „sedni“ nejprve trénujte doma v kuchyni, na chodbě, poté venku v parku, na chodníku či na cvičišti mezi dalšími psy. Díky tomu si pes bezpečně osvojí reakci na povel a pokaždé jej vykoná zcela spolehlivě.

i

Některá plemena psů, jako jsou například border kolie, pudlíci všech velikostí či retrívři a ovčáci, výcvik a práce s lidmi ohromně baví. Pokud zrovna společně nevyrazíte na cvičiště nebo na procházku, zabavte se doma spolu s hlavolamy pro psy. Při správném provedení úkolu pes získá ukrytý pamlsek, což zvídavého chlupáče okamžitě nadchne. Hlavolamy psa nejen zabaví, ale trénují také jeho motoriku, soustředění a logické myšlení.

výcvik psa - povely netrénujte jen doma
Výcvik psa v domácím prostředí je žádoucí jen v začátcích. Jakmile si pejsek povel trochu osvojí, přemístěte se do rušnějšího prostředí.

Jak naučit psa přivolání

Jedním ze základních povelů, který budete potřebovat prakticky každý den, je přivolání. Tento povel je pro psa zároveň nejjednodušší, ale aby jej vykonával vždy spolehlivě, musíte být při výcviku velmi důslední. Zároveň si tento povel pejsek nesmí spojit s koncem zábavy. Proto ho při výcviku vždy poté, co na přivolání přijde, pusťte zpět na volno a společně si hrajte. Přečtěte si, jak naučit psa přivolání, díky kterému si bude moci užít více svobody.

 • Denní dávku potravy pro psa rozdělte na několik částí.
 • Během dne psa lákejte k misce zavoláním jeho jména a povelu, který si pro přivolání určíte.
 • Když bude spolehlivě reagovat, pokračujte s výcvikem pomocí vodítka.
 • Odstupte od psa a vyslovte jeho jméno.
 • Jakmile na sebe upoutáte pozornost a pejsek se vydá za vámi, zavelte „Ke mně!“.
 • Až přiběhne, dejte najevo svou radost a odměňte ho.
 • Jakmile pes bude zvládat povel spolehlivě, přesuňte se do rušivějšího prostředí.

i

Ve chvílích, kdy to pro pejska nebude zcela bezpečné nebo mu ještě nebudete dostatečně věřit, jej z vodítka venku nepouštějte. Aby však neměl jen omezený pohyb, pořiďte mu dlouhé vodítko, díky němuž se bude moci více proběhnout.

jak naučit psa přivolání
Správně naučený povel „Ke mně!“ pes vykonává s radostí a vždy spolehlivě.

Jak naučit psa sednout

Jakmile pejska naučíte, aby k vám přišel na povel, pusťte se do výcviku povelu „Sedni!”. Rovněž se jedná o jednoduchý a intuitivní příkaz, který se většina psů naučí v řádu maximálně několika dní. Jak na to?

 • Otočte se k psovi čelem a ukažte mu pamlsek.
 • Až dojde k vám, pomalu přesuňte ruku s pamlskem nad jeho hlavu – pes si pak sám sedne, aby potravu neztratil z očí.
 • Povel vyřkněte ihned, jakmile si začne sedat, a odměňte jeho splnění.
 • Postupně pak prodlužujte dobu sedu, dokud pejsek nesetrvá v povelu tak dlouho, jak budete chtít.

i

Zajímá vás, jak naučit psa tento povel, když si odmítá sednout? Když odměna nestačí, pomozte mu a rukou mu lehce zatlačte na zadek, zatímco velíte „Sedni!“.

jak naučit psa sedni
„Sedni!“ je velmi jednoduchý základní povel, který se zvládne naučit i malé štěňátko.

Jak naučit psa lehnout

Povel „Lehni!” je o něco obtížnější než „Sedni!”, a vyžaduje tak více času k nacvičení. Můžete však využít toho, že tato činnost je pro psa přirozená. Přečtěte si, jak naučit psa lehni, a nezapomeňte, že jakmile bude povel spolehlivě plnit, prodlužujte délku trvání příkazu, aby ležel tak dlouho, jak požadujete.

 • Usaďte psa vedle sebe a uchopte jej jednou rukou za obojek.
 • V druhé ruce mějte pamlsek, ukažte mu jej před čumákem a postupně pohybujte rukou směrem dolů.
 • Pes bude pamlsek následovat čenichem, proto posouvejte ruku po zemi tak dlouho, až si pes začne lehat.
 • Ve chvíli, kdy si začne lehat, zavelte „Lehni!” a odměňte ho.
 • Poté začněte postupně používat jen slovní pokyn bez pohybu ruky a prodlužujte délku trvání povelu.

i

Pokud si pes odmítá lehnout, opět je na řadě vaše pomoc. Klekněte si a rukama mu zvedněte přední tlapy, pomalu ho pokládejte na břicho a přitom zavelte „Lehni!”. Vždy jej včas odměňte a pochvalte. Dbejte také na to, abyste na pejska netlačili příliš silně, jinak by si mohl povel znepříjemnit.

jak naučit psa lehni
Malé štěňátko se také zvládne naučit také povel „Lehni!“. Během jeho tréninku procvičíte jemnou motoriku, díky níž štěně nebude tak neohrabané.

Jak naučit psa zůstat na místě

Dalším základním povelem je „Zůstaň”. Je velmi důležitý, protože obzvláště v dnešní době auty přeplněných silnic může ruch města pro pejska představovat nebezpečí. A povel „Zůstaň!” nebo mnohdy používaný „Stůj!” může psovi i zachránit život. Jdeme na to, jak naučit psa zůstat na místě?

 • Usaďte psa před sebe a ukažte mu, že máte v ruce pamlsek.
 • Ujistěte se, že navázal oční kontakt a všímá si vás.
 • Ustupte od něj pár kroků a současně zavelte „Zůstaň!“.
 • Pokud se pohne, celý postup opakujte znovu.
 • Pokud zůstane sedět, vraťte se k němu a pochvalte jej.
 • Během výcviku pak prodlužujte vzdálenost, na kterou se od pejska vzdalujete.
 • Postupně se dostaňte až na délku celého vodítka.
 • Jakmile budete pejskovi věřit, trénujte povel bez vodítka.
jak naučit psa zůstaň
Povel „Zůstaň!“ je vhodné zprvu cvičit s vodítkem, a to na různých místech. Pro pejska se musí okolní ruch stát běžnou součástí výcviku, která ho nebude od plnění povelu odrazovat.

i

Trvání základních povelů by mělo být alespoň z počátku krátké, aby byl pes vždy odměněn a vyhnuli jste se jeho znudění a neposlušnosti. Kromě základních povelů naučte psa také povel „Volno!”, který bude sloužit k ukončení trvání daného příkazu. Postupně pak učte psa setrvat v požadované poloze takovou dobu, dokud mu nedáte povel „Volno!”. Délku trvání příkazu však volte vždy takovou, aby odpovídala vytrvalosti a soustředění psa.

Jak naučit psa chodit u nohy

Nikdo nechce neposlušného chlupáče, který na vodítku tahá a motá se kolemjdoucím pod nohy. Po důsledném výcviku základních povelů proto stejně dobře natrénujte i chůzi u nohy. Bude to náročné, ale nezbytné, pokud na sebe nechcete na ulici strhávat pozornost kvůli neukázněnosti vašeho psa.

 • Připněte psa na vodítko a stoupněte si tak, abyste ho měli po svém levém boku.
 • Pamlsek držte v pravé ruce, zavelte „Sedni!“ a psa odměňte.
 • Poté zavelte povel „Jdeme!“ a vykročte vpřed.
 • Jakmile se pes zvedne a vykročí s vámi dopředu, zavelte „K noze!”.
 • Psa během chůze u nohy neustále odměňujte a chvalte, abyste udrželi jeho pozornost.
 • Vodítko mějte po celou dobu chůze prověšené. Nikdy s vodítkem netrhejte.
 • Pokud se pes nebude držet u nohy, zastavte se, usaďte jej a začněte znovu.
 • Nejdříve jej naučte chůzi u nohy v rovném směru, poté nacvičte i zatáčení doprava a doleva.
 • Postupně začněte trénovat v rušivějším prostředí a snižujte frekvenci odměňování během chůze.
 • Po čase pečlivého výcviku pak budete ulicemi procházet jako skvěle sladěný tým.
jak naučit psa chůzi u nohy
Způsobů chůze u nohy je několik. Buď pes musí při chůzi udržovat oční kontakt s pánem, nebo se jen držet těsně v blízkosti jeho nohy.

Výcvik musí psa bavit – naučte jej aport či štěkat na povel

Výcvik psa není jen o základní poslušnosti a drilu, ale také o zábavě a radosti z práce s vámi jakožto pánem. Aby výcvik psa bavil, naučte ho také zábavné kousky, díky nimž navíc utužíte společný vztah.

Jak naučit psa aportovat

Aportování nejrůznějších hraček a míčků většinu psů baví. S tímto povelem byste proto nemuseli mít tolik práce. Pro aport je vhodné vyhradit si zvláštní příkaz i v případě, že vám pes nosí hračky sám od sebe. Vyhnete se tak situacím, kdy se váš chlupáč nebude chtít svého úlovku za žádnou cenu vzdát. Jak naučit psa aportovat a pouštět hračku na povel?

 • Vezměte si do ruky pejskovu oblíbenou hračku a ukažte mu ji, abyste v něm vzbudili zájem.
 • Chvíli si hrajte a současně spolu trénujte povely, které budete při aportování potřebovat.
 • Nejprve psa naučte povel „Drž!”, a to ve chvíli, kdy se budete přetahovat o aport.
 • Když jej bude pes držet v tlamě, řekněte povel a současně psa chvalte.
 • Po chvíli, až se pes trochu unaví, mu přiložte ruku na čenich a hračku mu současně s povelem „Pusť!” vezměte.
 • Pejska odměňte a pusťte se do samotného aportování.
 • Usaďte jej a chvíli poté hoďte hračku současně s povelem „Aport!”.
 • Pes by se měl za hračkou instinktivně rozběhnout.
 • Jakmile ji bude držet v tlamě, přivolejte ho povelem k sobě.
 • Poté si s ním chvíli hrajte, řekněte „Pusť!” a hračku mu současně s pochvalou vezměte.
 • Během jednoho tréninku opakujte aportování jen do té chvíle, dokud psa baví za hračkou běhat a nosit ji zpět.

i

K aportování u nás najdete skvělé hračky, pešky a dummy. A k nácviku povelu „Drž!” doporučujeme přetahovadla.

jak naučit psa aportovat
Aportování většinu psů přirozeně baví. Aby hra probíhala podle vašich představ, naučte psa také povely „Drž!“ a „Pusť!“.

Jak naučit psa štěkat na povel

Štěkání je přirozeným projevem psa, a tak je velmi pravděpodobné, že ho tento povel bude nesmírně bavit. Ne každý pes se ale ihned rozštěká naplno, proto jej ze začátku chvalte za jakýkoliv hlasový projev. Postupem času bude hlasitější.

Možností, jak naučit psa štěkat na povel, je hned několik. Můžete použít buď hračku či pamlsek, který váš pejsek miluje, nebo předmět či zvuk, který pejskovi vadí. Pokud se rozhodnete pro jeho oblíbenou věc, držte ji v ruce a pejska s ní provokujte. Jakmile ze sebe vydá hlásku, odměňte ho a celý postup opakujte.

jak naučit psa štěkat na povel
S výcvikem štěkání na povel většinou nebývá problém, protože je to pro psy přirozené. Důležité je, aby pejsek uměl štěkání také zkrotit.

Pokud se uchýlíte ke druhé možnosti, zajistěte předmět či zvuk, o kterém víte, že pejskovi vadí – nesmí se ale bát. Typicky je to například smeták, vysavač nebo prachovka. Výcvik probíhá jednoduše. Pejskovi ukažte daný předmět nebo pusťte zvuk a vyčkejte na reakci. Pokud zaštěká, odměňte ho. Celý průběh během výcviku několikrát opakujte. Správně naučený povel „Štěkej!“ poznáte tak, že se pes rozštěká pouze na váš příkaz.

i

Některé povely mohou znít velmi podobně, jako třeba „Štěkej!” a „Čekej!”. Pes má sice citlivý sluch, avšak výcvik se mu snažte co nejvíce usnadnit. Pokud nechcete upouštět od pojmenování povelu, přidejte k němu nějaké gesto, například vztyčený ukazováček nebo zavřenou pěst.

Jak naučit psa poprosit

Tento kousek je oblíbený zejména u majitelů psů. Pes při jeho provádění vypadá roztomile, a tak se není čemu divit. I pro něj však může být povel zábavný, když ho na konci čeká odměna.

 • Vezměte si do ruky pamlsek.
 • Pejska usaďte nejlépe ke stěně či do rohu.
 • Ruku s pamlskem dejte pejskovi nad hlavu a pomalu ji zvedejte směrem za něj.
 • Jakmile pes přesune váhu na zadní a začne zvedat přední tlapky, pochvalte ho a vše opakujte.
 • Postupně pak zkoušejte psovi dávat jen povel a pokyn dlaní.
 • Během výcviku buďte trpěliví, jistě se to naučí.
jak naučit psa popros
„Popros!“ je psím kouskem, který baví majitele i pejska.

Jak odnaučit psa kousat, štěkat či skákat?

Výcvik psa nespočívá pouze v učení nových povelů a dovedností. Mnohdy je potřeba psa pomocí výcviku usměrnit a odbourat u něj nežádoucí chování. Může se jednat například o časté štěkání nebo vytí v době vaší nepřítomnosti, skákání či kousání. Ačkoliv pes nemusí svůj projev myslet špatně, měli byste mu dát najevo, že to dělat nesmí. Níže si přečtěte, jak vycvičit psa, aby neskákal na návštěvu nebo neštěkal, kdy nemá.

Jak vycvičit psa, aby nekousal

Kousání patří zejména u malých štěňátek k běžným projevům. Přibližně mezi 6. a 12. měsícem věku prochází štěňata fází vývoje, kdy častou rozkoušou všechno, co jim přijde do cesty. Koberce, papuče, hračky či nový pelíšek nevyjímaje. Je potřeba si v tomto období udržet chladnou hlavu a štěňátku z dosahu odebrat věci, o které nechcete přijít. Namísto nich mu dejte do pelíšku kousací hračky, které mu pomohou s prořezáním zoubků.

Štěně se ale dokáže rychle přizpůsobit situaci. Pokud se stane, že namísto kousací hračky okusuje roh nábytku, který jste zkrátka z jeho dosahu odstranit nemohli, musí pochopit, že tudy cesta nevede. Jestliže štěně při podobné nekalosti přistihnete, rázně a jasně jej povelem napomeňte. Pokud potřebujete větší důraz, pohrajte si s intonací hlasu, na štěně ale nekřičte. Po slovním napomenutí je vhodné s pejskem provést povel, který umí a za který ho můžete zase naopak pochválit.

jak odnaučit psa kousat
Výcvik psa může leckteré nežádoucí chování potlačit. Mnohdy však problém psa okusujícího věci vyřeší nákup vhodných hraček. Pes musí mít během vaší nepřítomnosti dostatečné vyžití, aby se nenudil.

Jak vycvičit psa, aby neštěkal

Dalším, pro mnohé velmi nepříjemným projevem psa je štěkání. Ačkoliv patří k přirozeným projevům a psi ho využívají mimo jiné i k projevu nespokojenosti, například v osamění či při pocitu ohrožení, všeho moc škodí. Přemíra štěkání pak může obtěžovat nejen vás, ale v horším případě i vaše sousedy.

Vhodným řešením, jak vycvičit psa, aby neštěkal, je naučit ho povel „Ticho!”. Spočívá v tom, že najdete příčinu toho, co jej rozptyluje a nutí štěkat, a následně vše využijete k výcviku. Při štěkání odvedete pozornost psa jeho oblíbeným předmětem či pamlskem a současně pronesete povel. Pokud přestane štěkat, ihned ho odměňte za dobré chování.

Jak vycvičit psa, aby neskákal po lidech

Je normální, že psi mají rádi společnost. Avšak při každém kontaktu s lidmi, a především pak dětmi, se pes musí umět ovládat. K odstranění nežádoucího skákání požádejte o pomoc druhou osobu. Psa připněte na vodítko a usaďte jej ve chvíli, kdy se osoba přiblíží a bude si ho chtít pohladit. Příchozí člověk se bude muset sehnout, aby psa pohladil. Pokud pes setrvá v klidu, pochvalte ho.

Postupujte takto vždy, když si bude chtít někdo vašeho pejska pohladit. Pes si tak brzy vytvoří dobrý návyk a nežádoucí chování zmizí.

jak vycvičit psa, aby neskákal
Psi svou radost často vyjadřují skákáním. Svou horlivost se však musí každý jedinec naučit ovládat.

Klikr trénink – posuňte výcvik psa na vyšší úroveň

Způsobů, jak naučit psa poslušnosti, je samozřejmě více. Klasický výcvik, který jsme popsali na řádcích výše, můžete pro oživení doplnit speciální výcvikovou pomůckou. Takzvaný klikr představuje maličkou plastovou krabičku s kovovým plátkem, která po stisknutí vydá cvakavý zvuk. Díky klikru posunete výcvik na vyšší úroveň. S jeho pomocí lze psa naučit nejen základní povely, ale také nejrůznější složité triky, mnohdy i za výrazně kratší dobu.

Klikr trénink spočívá ve vytvoření a upevnění podmíněného reflexu, který si pes na cvaknutí vytvoří. Po každém cvaknutí následuje odměna, s níž si pes zvuk klikru brzy spojí.

Pejska ale musíte vše nejprve naučit a ujistit se, že se klikru nebude bát. Při každém cvaknutí dejte pejskovi odměnu, aby si to takto zafixoval. Celý proces opakujte tak dlouho, až bude pes při cvaknutí automaticky očekávat odměnu. Poté si klikr trénink vyzkoušejte na některém jednoduchém povelu, například „Sedni!”. Ihned po provedení klikněte a psa odměňte. Trénink vždy prokládejte hrou a přestávkami, tak jako klasický výcvik.

výcvik psa pomáhá budovat důvěru
Výcvik psa pomáhá budovat důvěru. Naučíte se při něm spolu vycházet a stanovíte si pravidla, díky nimž bude vaše soužití spokojené.

i

Mohlo by vás zajímat:

Rada na závěr: Nezapomeňte, že pouze dobře vychovaný pes vám bude dělat každodenní radost. Abyste výcvik zvládli, je důležité psovi správně porozumět a budovat společnou důvěru ihned od počátku vašeho soužití. 

4,8 117×
Brit Training Snack Puppies 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s vysokou aktivitou, receptura: kuřecí, hrubé bílkoviny 15,3 %, tuky (kuřecí) 7,8%
Cenová bomba
74,- Ušetříte 11,-
Skladem > 20 ks
Objednací kód: KRMrk1370
4,6 61×
Puller STANDARD 28/4 cm sada 2 ks
Hračka pro psy - pro malá a střední plemena, výcvik, plovoucí, materiál guma, fialová barva, rozměr 28 × 28 × 4 cm (v × š × h)
Zlevněno -17 %
569,- 689,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk0013
4,4 32×
Zolux Klikr pro výcvik psa
Klikr - výuková pomůcka pro výcvik psa s pružinkou a karabinou
Skladem > 20 ks
Objednací kód: CHPrk1993
4,8 63×
Brit Training Snack M 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro středně velká plemena s vysokou aktivitou, receptura: kuřecí, hrubé bílkoviny 15,3 %, tuky (kuřecí) 7,8%
Skladem > 10 ks
Objednací kód: KRMrk1372
4,9 20×
Olala Pets kapsa na pamlsky 15 × 10 cm - černá
Pamlskovník - pro psa, kapsa, uzavírání na gumičku, materiál polyester a látka, s karabinou, s poutkem, možnost prát v pračce, rozměry 10 ×15 cm (Š×D)
129,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPrk0342
4,8 63×
Brit Training Snack S 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro malá plemena s vysokou aktivitou, receptura: kuřecí, hrubé bílkoviny 15,3 %, tuky (kuřecí) 7,8%
Skladem > 20 ks
Objednací kód: KRMrk1371
5,0 27×
Dokas - Kachní prsa kousky 200 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s normální aktivitou, receptura: kachní, tuky 3,7%, bez obilovin, bez konzervantů
Super cena
159,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: KRMrk0518
5,0 27×
Dokas - Kachní prsa kousky 70 g
Pamlsky pro psy - výcvikové, pro všechna plemena s normální aktivitou, receptura: kachní, čerstvé maso v sušině 93%, hrubé bílkoviny 49,4 %, tuky 3,7%, bez obilovin, bez konzervantů
Skladem > 20 ks
Objednací kód: KRMrk0479
4,6 61×
Puller MIDI 20/3 cm sada 2 ks
Hračka pro psy - pro střední plemena, výcvik, plovoucí, materiál guma, fialová barva, rozměr 20 × 20 × 3 cm (v × š × h)
439,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk0012
4,6 61×
Puller MICRO 12,5/1,5 cm sada 2 ks
Hračka pro psy - pro malá plemena, výcvik, plovoucí, materiál guma, fialová barva, rozměr 12,5 × 12,5 × 1,5 cm (v × š × h)
229,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk0010
4,6 61×
Puller MINI 18/2 cm sada 2 ks
Hračka pro psy - pro malá plemena, výcvik, plovoucí, materiál guma, fialová barva, rozměr 18 × 18 × 2 cm (v × š × h)
Super cena
279,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk0011
2,6
Karlie Klikr
Klikr - výcviková akustická pomůcka pro pozitivní výcvik, rozměry: 5cm×3cm×1,5cm , různá barevná provedení (dle aktuální skladové zásoby)
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPvp001
5,0
Maelson Zásobník na pamlsky na 350 g pamlsků - antracitový - 10×10×14 cm
Pamlskovník - pro psa, pytlík, kolem pasu, uzavírání na gumičku, materiál nylon, voděodolný, rozměry 14 ×10 ×10 cm (V׊×D)
389,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk4393
3,8
Olala Pets Přetahovadlo pešek hnědý 10 × 33 cm
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik, extrémně odolná, materiál textil, hnědá barva, rozměr 33 × 10 cm (v × š)
Zlevněno -7 %
139,- 149,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPrk0239
4,9 10×
Flamingo Vrhač tenisových míčků 65 cm
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik, aport a rozvoj smyslů, extrémně odolná, materiál plast, vícebarevná, šířka 65 cm
129,-
Skladem > 10 ks
Objednací kód: CHPhr0318
3,8
Chuckit! 12 Medium Pocket
Vrhač míčků - pro plemena všech velikostí, výcvik a aport, materiál plast, vícebarevný, 30 × 6,5 cm (v × š)
219,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk4576
Skladem > 20 ks
Objednací kód: CHPvp0025
CURLI Kapsa na pamlsky pro psy šedá
Pamlskovník - pro psa, kapsa, uzavírání na gumičku, materiál nylon, s karabinou, nepromokavý, odolný vůči špíně, s poutkem, rozměry 18,5 ×11,5 ×11,5 cm (V׊×D), černá a šedá barva
549,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: CHPvp0050
Bafpet Pešek mini - bílá, 30mm × 8cm, 09020
Pešek pro psy - pešky jsou vyrobeny z velmi pevné, voděodolné textilie, Součástí pešků je popruhové ucho pro uchycení, Jsou určeny pro výcvik těch nejmenších psů a štěňátek,
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: BFpet65
4,5 21×
Karlie LED světelný obojek růžový obvod 20-75cm
Obojek pro psy - pro plemena všech velikostí, svítící, materiál guma, obvod krku do 75 cm
289,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk0636
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPvp0026
5,0
Fenica kapsa na pamlsky 15 × 10 cm zelená
Pamlskovník - pro psa, kapsa, uzavírání na gumičku, materiál polyester, s karabinou, odolný vůči špíně, možnost prát v pračce, rozměry 16 ×15 ×15 cm (V׊×D)
149,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPvp0036
5,0
Flamingo Vrhač tenisových míčků 47 cm
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik, aport a rozvoj smyslů, extrémně odolná, materiál plast, vícebarevná, šířka 47 cm
199,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: CHPhr0332
2,9 30×
Akinu textil divoká kachna pro psy 31 cm
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik a aport, vydává zvuky a extrémně odolná, materiál textil, hnědá barva
119,-
Skladem > 20 ks
Objednací kód: CHPsv0070
5,0
Zolux BONE MOOS TPR POP 16 cm modrá
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik a aport, plovoucí, materiál guma, tyrkysová barva, rozměr 3 × 16 × 8 cm (v × š × h)
179,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk1846
5,0
M-Pets Splash Boomerangs mix barev 25 × 21,5 × 3,1 cm
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik a aport, plovoucí, materiál termoplastická guma, modrá, oranžová a žlutá barva, rozměr 25 × 21,5 × 3,1 cm (v × š × h)
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CHPhr2170
4,2
DUVO+ Míč přetahovací lano 9 cm mix barev
Hračka pro psy - pro plemena všech velikostí, výcvik a aport, extrémně odolná, provaz, materiál plast, vícebarevná, šířka 9 cm
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPhr1038
4,7 20×
Chuckit! Ultra Squeaker Ball Medium – pískací – 2 na kartě
Míček pro psy - pro střední plemena, aport, plovoucí, vydává zvuky, materiál guma, vícebarevný, sada o 2 ks, průměr 6,5 cm
249,-
Skladem 2 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPrk4585
5,0
Kiwi Walker Plovací míček z TPR pěny, růžová, 7 cm
Míček pro psy - pro střední a velká plemena, aport, extrémně odolný, plovoucí, materiál TPR, růžová barva
159,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk4717
Vytisknout
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací