Češi jsou velkými milovníky zvířat, a tak není divu, že v současné dramatické situaci, kdy se nový koronavirus (SARS-CoV-2) šíří po celé zemi, mají majitelé domácích mazlíčků obavy z možného přenosu nákazy směrem na člověka, ale i opačně. Je to vůbec možné? Jsou zvířata nebezpečnými přenašeči koronaviru, nebo si dále můžeme s klidným svědomím užívat společné soužití? V následujících řádcích se pokusíme vyvrátit časté mýty a objasnit fakta.
NE Dle informací poskytovaných Státní veterinární správou domácí zvíře není přenašečem nemoci SARS-CoV-2. Nicméně může vykazovat stopy přítomnosti patogenu v těle, což však není pro člověka rizikem.
NE Zvíře není po kontaktu s nakaženou osobou přenašečem nemoci Covid-19.
NE Zvíře není po kontaktu s jiným zvířetem přenašečem nemoci SARS-CoV-2.
NE Vaše domácí zvíře sice může po kontaktu s nakaženou osobou vykazovat přítomnost viru v těle, nicméně jeho hladina je velice nízká a pro zvíře nepředstavuje žádné zdravotní riziko.
Raději NE Zatím není znám jediný případ, kdy by se koronavirus přenesl z člověka na zvíře. Přesto je lépe být obezřetný, omezit přímý fyzický kontakt se zvířetem na nezbytnou dobu potřebnou k péči, krmení apod. Nenechávejte si olizovat ruce či tvář a po kontaktu s mazlíčkem si samozřejmě vždy pečlivě umyjte ruce.
ANO V nejnutnějších případech, kdy nemáte nikoho blízkého (příbuzného, souseda), kdo by zařídil venčení vašeho psa, můžete karanténu na nezbytně nutnou dobu porušit. Samozřejmě za použití ochranných prostředků a bez kontaktu s jinými osobami, k nimž byste se neměli přiblížit na méně než 2 metry. Nemusíte se spoléhat pouze na kupované roušky, které jsou nedostatkovým zbožím, je hned několik způsobů, jak vyrobit roušku doma. Snažte se psa venčit v době, kdy se venku předpokládá nízký výskyt dalších osob. Tedy přednostně brzy ráno či pozdě večer.
i
Potřebujete se svým psem či kočkou zajít k veterinárnímu lékaři? Informujte jej o tom nejprve telefonicky. Pokud se domluvíte, že osobní návštěva je nutná, použijte ochranné prostředky – roušku či respirátor. Jestliže jste roušku doposud nesehnali, je možné si ji vyrobit i podomácku.
ANO Obchody nabízející potřeby pro zvířata zůstaly pro zákazníky otevřené. Pokud se vydáte na nákup krmiva, je třeba důsledně dodržovat hygienická pravidla pro prevenci šíření nákazy koronavirem. Vybavte se tedy ochrannými prostředky a po příchodu domů si pečlivě umyjte ruce. Krmivo pro psa či kočku můžete také nakoupit on-line s možností doručení až k vám domů.
V případě, že nemáte nikoho blízkého, kdo by se o zvíře mohl dočasně postarat, zkuste kontaktovat zástupce obecního úřadu v místě vašeho bydliště. V současném kritickém období se mnoho starostů snaží zajistit pro své občany dočasnou péči o domácí mazlíčky, např. za pomoci Městské policie či místních organizací pečujících o zvířata. Bližší informace lze obvykle nalézt na webových či facebookových stránkách příslušné obce.
V současné náročné situaci pandemie koronaviru je logické, že máme obavy o zdraví své, svých blízkých, ale také našich domácích mazlíčků. Není to ovšem důvod k panice. S ohledem na potřeby našich zvířecích kamarádů se snažme zachovat běžný denní režim, samozřejmě za důsledného dodržování zvýšené hygieny. Nastalý stav však rozhodně není důvodem k tomu, abychom se od svých čtyřnohých svěřenců izolovali, či se jich dokonce zbavovali. Možná právě nyní se navzájem potřebujeme ještě více než obvykle.