Levé ucho Alza dny Tractive

Léto na zahradě s mazlíčkem: pohodově a bezpečně

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Léto plné pěkného počasí doslova láká k odpočinku na zahradě. Chovatelé domácích mazlíčků navíc řeší, jak pečovat o psa či kočku, když venkovní teplota dosahuje tropických hodnot. Patříte mezi ně? V našem článku se dozvíte, jak chlupáčům pomoci vypořádat se s horkem a co všechno je k tomu potřeba udělat. Prozradíme vám také, jaké nástrahy mohou na domácí mazlíčky v zahradě číhat. Čtěte dále a zjistíte, jak si užít léto s mazlíčkem naplno.

léto se psem; pes na zahradě

Léto na zahradě s mazlíčkem – OBSAH

  1. Jak prožít pohodové léto se psem
  2. Jak krmit psa v létě
  3. Tipy, jak zabavit psa v létě
  4. Kočka na zahradě – jak o ni v létě pečovat?
  5. Hrozí domácím mazlíčkům na zahradě nějaká nebezpečí?

Jak prožít pohodové léto se psem

Spolu s domácími mazlíčky přichází nejen spousta lásky a radosti, ale také starosti. V létě, kdy nastanou horké dny a venkovní teplota atakuje hranici 40 °C, musí majitelé čtyřnohým chlupáčům pomoci vypořádat se s všudypřítomným horkem. Psi nemají tak účinnou termoregulaci jako lidé a snášejí horké letní dny mnohem hůř. Proto je vhodné jim toto období usnadnit. Abyste si léto společně se psem užili naplno, dodržujte několik jednoduchých zásad, díky nimž předejdete nepříjemnostem, které s sebou léto na zahradě může přinášet.

i

Horko nejhůře snášejí brachycefalická plemena psů, tedy ta s krátkým čumákem. Mezi ně patří například mops, kavalír, maltézský pinč, boxer a podobně.

Voda je základ! Podporujte pitný režim psa

Pitný režim by se v létě neměl podceňovat, a to ani u domácích mazlíčků. Psi totiž mají jen minimum potních žláz a přirozeně se ochlazují pouze dýcháním, ke kterému typicky patří otevřená tlama a vyplazený jazyk. Přitom však dochází k odpařování vody z organismu, proto je v horkém počasí obzvláště důležité zajistit psovi dostatek čisté a čerstvé vody.

Jak pečovat o psa v létě; voda
Čistou vodu musí mít domácí mazlíčci k dispozici neustále.

Kromě běžné psí misky je skvělým řešením na léto také fontána pro psy, která neustále chrlí proudící vodu. Majitelé se shodují, že psi z fontány pijí více než z běžné misky. Není divu, olizování totiž patří k přirozeným psím projevům a tyto vodní fontány tomu jdou naproti. Na vodu pro psa na zahradě i na cestách může sloužit také přenosná láhev či cestovní miska se zásobníkem vody.

Jak ochladit psa v horku?

Každý z nás se v létě s vysokými teplotami vypořádává po svém. Jeden si vezme jen sporý oděv, druhý se uchýlí k návštěvě koupaliště. Domácí mazlíčci však zdaleka takové možnosti nemají. Přestože se vám to může zdát jako nejlepší nápad, nikdy psa neházejte do vody ani jej nepolévejte studenou či ledovou vodou. Psa musíte ochlazovat postupně, nejlépe pomocí ručníku namočeného ve studené vodě. Průběžně ho s ním otírejte a přikládejte mu jej na tělo, a to zejména na tlapky a břicho. Vhodné je také využití chladicí podložky.

Dále je důležité psovi zajistit stinné místo, na němž bude moci odpočívat. Pohodlí poskytne polstrovaná matrace pro psy, která může být také chladicí, čímž výrazně zvýší celkový komfort psa v horku. Máte-li na zahradě dostatek prostoru, můžete svému chlupáčovi dopřát doslova venkovní wellness. Bazén pro psy na zahradě poskytne osvěžení i v těch nejparnějších dnech.

psi na zahradě
Psi na zahradě vyhledávají místa k osvěžení a dětský bazének k němu vyložené láká. Namísto něj jim ale raději pořiďte bazén pro psy, u kterého nehrozí převrhnutí.

S přebytečnou srstí pryč!

Vyčesávání srsti v horku je pro psa velmi důležité. Plstnatá srst totiž zadržuje teplo ze slunečních paprsků a neumožňuje dobrou cirkulaci vzduchu, čímž může dojít k zapaření a u citlivějších jedinců i ke vzniku ekzému. Tím, že srst zbavíte podsady, usnadníte proudění vzduchu a pes se nebude tolik přehřívat.

i

Proti slunečnímu záření je nutné chránit i bezsrstá plemena psů. Kvůli absenci srsti totiž mají tendenci se na sluníčku spálit. V horkém počasí naháče natírejte jemným opalovacím olejem, který je nebarvený a neobsahuje parfemaci.

Pes sám na zahradě může strádat – zapojte pravidelné procházky

Když je pes na zahradě sám, tak se nejen nudí, ale i sociálně strádá. Přestože pro svého mazlíčka máte dostatečně velký výběh na zahradě, je potřeba jej také čas od času vzít do společnosti. Díky pravidelným procházkám mimo vaši zahradu bude pes dobře socializovaný a zmenší se u něj riziko agresivity či bázlivosti. Na sportovní výlety psovi pořiďte dobře padnoucí postroj, ve kterém si bude moci dovolit i nějaké to tahání. Na stylové procházky do městského parku je pak ideální designový polostahovací obojek spolu s vodítkem, a jistě si mezi ostatními pejskaři neutrhnete ostudu. Při každém výletu se psem v létě nezapomeňte, že chodníky a cesty bývají od sluníčka hodně rozpálené, a snažte se jim proto vyhýbat.

Jak pečovat o psa v létě;
Při venčení je kontakt s jinými psy důležitý.

Jak krmit psa v létě

Zvířecí organismus reaguje na horké počasí stejně jako ten lidský – při nedostatku osvěžení se začne přehřívat a sníží se chuť k jídlu. Pes v létě tak typicky mění své stravovací návyky. Je to přirozené, protože energie je k trávení potřeba spousta a tělo s ní v horku raději šetří. Obzvláště v letních dnech proto dohlížejte na příjem potravy, aby pes každý den spořádal potřebné množství živin a nedocházelo k poklesu kalorického příjmu. Krmte jej v chladnějších částech dne, tedy ráno a večer.

Důležitý je i typ krmiva. V létě je lepší psa krmit syrovým masem či konzervami, které obsahují větší podíl vody než suchá krmiva. Granule v horku zbytečně zatěžují ledviny a v kombinaci s nedostatkem vody mohou vést k dehydrataci organismu.

jak krmit psa v létě
Kapsičky, konzervy, paštiky… Všechna vlhká krmiva jsou pro psy v létě ideální, a to jako doplněk k suchým granulím i jako kompletní krmivo.

i

K pohodovému létu jistě patří odpočinek s knížkou v ruce. Chcete-li se o psech a vztahu člověka se psem dozvědět více, doporučujeme knihu Jak poznat psí duši, kterou napsal Rudolf Desenský, jenž je specialistou na psychologii psů a jejich poruchy chování. Kniha Člověk v kočičím světě od autorky Kláry Nevečeřalové Vodičkové vám naopak prozradí tajemství spokojeného soužití člověka s kočkou.

Tipy, jak zabavit psa v létě

Možností, co dělat se psem v létě, je spousta. Po hrátkách se stříkající zahradní hadicí a naplnění osvěžovacího bazénku tak budete nejspíše přemýšlet, co společně podniknete.

Pes na zahradě a výcvik

Říká se, že opakování je matkou moudrosti, proto můžete využít hezké počasí k výcviku a posílení vzájemného vztahu. Zahrada je ideálním místem, protože ji pes zná, a bude ho tak rozptylovat méně faktorů než v cizím prostředí. Vyberte si k tomu místo ve stínu, psa nepřetěžujte a dodržujte pravidelné přestávky, v horkém počasí je totiž pro psy pochopitelně těžší udržet pozornost. Součástí každého výcviku jsou také pamlsky. Chutným a zdravým řešením jsou sušené plíce, střívka či vepřové uši – zkrátka pamlsky, u kterých jasně víte, z čeho jsou vyrobeny. A pokud je váš mazlík spíše na sladké, zvolte piškoty pro psy, které mají oproti těm dětským snížený obsah cukru a lepku.

Jak pečovat o psa v létě;
Při výcviku dejte přednost pamlskům, které jsou pro psa zdravé a lákavé zároveň. Nejrůznější sušené masové pochoutky jsou to pravé. Za Alza.cz doporučujeme pamlsky Rasco.

Co dělat, pokud pes hrabe na zahradě nebo příliš štěká?

Pokud pes ničí zahradu nebo hrabe, je to pravděpodobně známkou toho, že se nudí. Stejným způsobem se může štěkající pes na zahradě dožadovat vaší pozornosti a dávat tím najevo, že by rád podnikl nějakou zábavu. Je proto důležité si se psem pravidelně hrát – kromě toho, že utužíte společný vztah, se pes totiž zároveň i unaví a na zahradě pak nebude dělat neplechu.

i

Štěkání je pro psy přirozené, a proto mu nejde zcela zabránit. Všeho ale moc škodí. Pokud pes vytrvale štěká či vyje, začněte to řešit. Jak? To se dozvíte v našem článku Jak odnaučit psa štěkat.

Hry se psem na zahradě

K tomu, aby se váš čtyřnohý parťák dostatečně vyřádil, doporučujeme použít hračky pro psy podporující pohybovou aktivitu. Aby to byla zábava i pro vás, zvolte například frisbee. Do hry s létajícím talířem pak můžete zapojit i více členů rodiny a postupně přidávat více talířů. Aktivně můžete čas strávit také při hraní s puller kroužky, které jsou vhodným řešením i pro extrémně aktivní psy. Se sadou dvou kroužků můžete kombinovat několik cviků zahrnujících skákání, běhání i přetahování, a dosáhnout tak vysoké intenzity tréninku. Jak frisbee, tak i puller kroužky lze použít k vodním radovánkám. Díky lehkému materiálu plavou na hladině, a na léto se psem u vody jsou tak ideální.

jak zabavit psa v létě, puller kroužek
Při hře s puller kroužky se může bavit nejen pes, ale i vy. Intenzivní trénink si tak v rámci udržení kondice můžete vyzkoušet společně.

i

Poohlížíte se po hračce pro svou kočku nebo psa? Pak pro vás máme tip: Dog Fantasy a Magic Cat.

Kočka na zahradě – jak o ni v létě pečovat?

Kočka je hned vedle psa nejčastějším společníkem člověka. Ať už s ní chodíte ven jen na procházky, nebo máte kočku venku trvale, měli byste vědět, jak se o ni v létě starat. Vysoké teploty totiž mohou s kočičím organismem zamávat stejně jako s tím lidským.

Domácí i venkovní kočka si v létě zaslouží ochlazení

Panuje-li venku opravdu nesnesitelné horko a hodnota na teploměru se blíží ke 40 °C, měli byste své kočce zajistit možnost ochlazení. Kromě vyhrazení místa ve stínu je vhodné jí pořídit také chladicí podložku, na kterou si v případě potřeby bude moci lehnout. Další možností je mokrý ručník, který rovněž stačí položit na podlahu do stínu. Kočku do ničeho nenuťte, pokud se bude chtít zchladit, udělá to sama.

i

Bezpečné útočiště chráněné před slunečními paprsky poskytne domeček pro venkovní kočky.

Dohlížejte na stravování i pitný režim kočky

V létě a neutuchajícím horku mají zvířata běžně sníženou chuť k jídlu a kočky nejsou výjimkou. Pravidelně proto dohlížejte na přísun kvalitní potravy. V létě doporučujeme kvalitní granule s dostatečným množstvím živočišných bílkovin doplnit také konzervou či kapsičkou. Vlhká krmiva totiž obsahují vyšší podíl vody, a podporují tak pitný režim kočky. Kromě nich můžete pitný režim kočky podpořit také přidáním vývaru do stravy.

kočka na zahradě, jak chovat kočku venku
Kočka na zahradě najde místa, kde se může napít. Pro jistotu jí ale venku na obvyklé místo dávejte misku s čistou vodou.

Protože je zdroj energie v létě opravdu důležitý, dbejte i na správný druh zvoleného krmiva. Jestliže zrovna máte doma malé mňoukající přírůstky, zvolte granule pro koťata, které obsahují vyvážený podíl živin potřebných pro správný vývoj. Stejně tak jsou důležité správné granule pro kastrované kočky. Mívají typicky nižší kalorickou hodnotu, která i přes sníženou pohyblivost udržuje kočku v kondici, a zabraňuje tím obezitě.

i

Jak udržet kočku na zahradě?

Venkovní kočka je zvyklá na svobodu a volný pohyb. Její chov ale vyžaduje jistý řád, jinak se domů přestane vracet. Kočku na pobyt venku učte již odmala, krmte ji pravidelně ve stejný čas a na večer zavírejte. Zároveň je dobré jí na zahradu pořídit domeček pro venkovní kočky.

Hrozí domácím mazlíčkům na zahradě nějaká nebezpečí?

Pobyt na zahradě a čerstvém vzduchu většina domácích mazlíčků doslova miluje. Okolní prostředí pro ně skýtá plno dobrodružství a možností k dovádění. V zahradě se však nachází také spousta nástrah, které mohou potenciálně ohrozit zdraví domácího mazlíčka. Co všechno ohrožuje kočky a psy na zahradě a jak pro ně vytvořit bezpečné prostředí?

#1 (Ne)bezpečná hnojiva

K ošetření rostlin a trávníků se běžně používají pesticidy, které však mohou být potenciální nástrahou pro vašeho mazlíčka. V případě, že je využíváte, skladujte je mimo dosah domácích zvířat. Trávník i ošetřené rostliny pak určitě ohraďte, aby k nim zvířata neměla přístup. Ideální volbou je vzdát se průmyslových hnojiv úplně. V zahradničení raději vsaďte na organická hnojiva, která nepředstavují hrozbu a tolik nezatěžují životní prostředí.

#2 Jak na boj s hlodavci a krtky, když je na zahradě pes a kočka?

Pracně obstarávanou úrodu na zahradě každý majitel brání zuby nehty. Mnozí se musí vypořádat také se škůdci v podobě krtků a hrabošů, k jejichž hubení se používají granule či peletky nejrůznějších vůní a tvarů. Mimo ony škůdce však svou podobností s granulemi často lákají i domácí mazlíčky. Obzvláště pro kočky pak představují nebezpečí také přiotrávení hlodavci. Pokud u vás prevence proti přemnožení škůdců nezabírá, zvažte rozmístění těchto nástrah, aby se k nim mazlíčci nedostali.

jak přežít pohodové léto se psem
Dodržujte několik základních pravidel pro společné soužití a prožijte léto se psem pohodově a bezpečně.

#3 Nebezpečí pro psy a kočky na zahradě představují také rostliny a plody

Při vysazování rostlin do záhonu rozhodně nespoléhejte na to, že psi a kočky běžně flóru nepožírají. Jedovaté rostliny mohou představovat nebezpečí i případě, kdy se váš mazlíček rozhodne záhon sám trochu upravit a celý jej rozhrabe. Zejména psi mají tendenci si na úlovku pochutnávat nebo si pak olizovat tlapky, na kterých může jed z rostlin ulpět. Mimo dosah mazlíčků proto držte rostliny s trny a ostny, dále pak lilie, durmany, kosatce, petunie a bobule z konvalinek či tisu.

Další hrozbou pro vašeho mazlíčka, která může v případě pozření nepěkně podráždit žaludek, jsou nejrůznější plody pěstované na zahradě. Dokud jsou na záhonku, snažte se je oplotit nebo překrýt. Jakmile je sklidíte, uložte opět vhodně mimo dosah zvířat. Mezi potenciální nebezpečí patří česnek, pažitka a nejrůznější cibuloviny.

#4 Při práci na zahradě dodržujte několik pravidel

K zahradničení a obstarávání pozemku patří spousta práce, při které se bez potřebných nástrojů a pomůcek neobejdete. Některé druhy nářadí, dráty či provázky ale mohou při neopatrnosti zvířatům ublížit. Stejně tak pro ně může být nebezpečná jáma pro nově vznikající studnu nebo třeba nekrytá nádrž s vodou.

Při práci na zahradě proto dobře zvažte situaci a případně pro mazlíčky vyhraďte místo, kde budou v bezpečí. Řešením je venkovní bouda pro kočky a psy, ve které najdou bezpečné útočiště i úkryt před slunečními paprsky.

#5 Psi na zahradě rozhodně nejsou sami – pozor na klíšťata!

K létu neodmyslitelně patří také hmyz, který s oblibou útočí i na domácí mazlíčky. Blechy či klíšťata navíc mohou přenášet mnohé nemoci, například boreliózu či anaplasmózu. Nepodceňujte proto prevenci v podobě antiparazitik pro psykočky, která zahrnují i ochranné přípravky proti klíšťatům a blechám. Na místě je pak také pravidelné prohlížení srsti vašeho mazlíčka, a to nejen po venčení mimo prostor vaší zahrady.

pes a kočka na zahradě
Pes i kočka na zahradě budou spokojení, když jim v létě zajistíte dostatek pitné vody a jejich pelíšky přizpůsobíte horkému počasí.
i Jak potěšit svého čtyřnohého kamaráda v letních dnech?

Léto s domácím mazlíčkem může být pohodové, když víte, jak na to. Díky šikovným vychytávkám a dodržování několika zásad vyzrajete nad horkým počasím a společně si léto užijete plnými doušky. Nedovolte horku, aby vám překazilo plány!

Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací