Pokud se rozhodnete, že si chcete pořídit psa bez průkazu původu, abyste ušetřili, a budete hledat štěně v inzerátech na internetu, pak riskujete, že vám ze štěněte vyroste jiný pes, než je standard daného plemene. Riskujete, že si koupíte štěně z množírny a následné výdaje za veterinární péči mohou být mnohem vyšší než kupní cena, kterou jste za psa zaplatili. Navíc podpoříte obchod se zvířaty, která trpí v naprosto nevhodných podmínkách.
Od roku 2021 platí nový právní předpis, který jasně definuje pojem množírna jako „zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby“.
i
Z textu výše nelze vyčíst, jaké utrpení je s psími množírnami spojeno. Ve snaze maximalizovat zisk totiž takoví "chovatelé" psi (a nejen ty - týká se rovněž koček) drží v otřesných podmínkách. Několik reálných případů najdete v roletce níže.
Poznat množitele a množírnu nemusí být na první pohled vůbec jednoduché. Inzeráty vypadají důvěryhodně a množitelé bývají velmi přesvědčiví. Spoléhají se hlavně na neznalost zájemců o štěně, argumentují nízkou cenou a snaží se zájemce donutit k rychlému jednání. Jak množírny obcházejí zákony? Jak pejska z množírny poznat a čeho dalšího se vyvarovat?
Množírny se zaměřují spíše na malá plemena, u kterých se nedostatečná výživa či špatné životní podmínky snáze ztratí. Nejčastěji to jsou např. pražský krysařík, čivava, jorkšírský teriér, francouzský buldoček, mops nebo bostonský teriér. Často inzerují i mini plemena, která neexistují (např. mini jorkšírský teriér) či originální zabarvení srsti, které je znamením křížení s jinou rasou.
Nabízí psa s průkazem původu bez průkazu původu. Velice častá a oblíbená výmluva množitelů je, že nemá PP, protože je nadpočetné nebo má nějakou malou vadu. Pokud tuto výmluvu uslyšíte, od obchodu odstupte. Čistokrevný pes bez průkazu původu neexistuje. Štěňata pocházející od rodičů s průkazem původu vždy tento průkaz mají také. Jsou jen dvě možnosti, buď získají papíry všechna štěňata ve vrhu, nebo žádné. I štěně s nějakou vývojovou vadou dostane PP.
Předávání štěňat na veřejném prostranství je zakázáno. Novela zákona zakazuje prodávání či předávání štěňat na veřejném prostranství. I to je jedna z častých praktik majitelů množíren, pak totiž nemáte šanci je najít. Množitelé se také často snaží štěně předat ve spěchu, abyste neměli možnost si ještě za jejich přítomnosti zkontrolovat stav pejska či správnost předávaných dokumentů. Vždy trvejte na předání štěněte v místě chovu.
Kam nahlásit množírnu psů
Jakmile narazíte na podezřelý inzerát či nabídku štěňat, můžete je nahlásit Státní veterinární správě, která se touto problematikou zabývá. Dozvíte se zde také, jakých chyb se vyvarovat při pořizování štěněte přes inzerát.Výběr štěněte nepodceňujte a vybírejte skutečně zodpovědně. Nenechte se zlákat k rychlému a zkratkovitému jednání. Pokud si koupíte psa z množírny, možná ušetříte za jeho pořízení a jedno štěně se vám podaří zachránit, ovšem nemáte jistotu, že z něho vyroste vyrovnaný a zdravý pes. Jeho matka i ostatní psi ale budou dál žít v otřesných podmínkách a vy podpoříte ty, kteří si z týrání zvířat udělali výnosný obchod. Níže se dočtete, na co si dát pozor při výběru psa.
Štěně musí být také před předáním novému majiteli očipováno a číslo čipu musí být uvedeno v evidenčním listu. Vždy požadujte smlouvu o koupi psa a jeho evidenční list. Zkontrolujte, zda jsou ve smlouvě správně vyplněné kontaktní údaje, doplňte do smlouvy podrobný popis vzhledu a zdravotního stavu štěněte při předání.
Dejte si pozor na praktiky majitelů množíren, kde psi žijí v naprosto nevhodných podmínkách. Nepodporujte nelegální obchod se zvířaty. Štěně si kupujte jen od ověřených chovatelů. Tak budete mít jistotu, že váš pejsek bude v dobrém stavu po fyzické i psychické stránce.