Máte doma postaršího psa a napadlo vás pořídit mu štěněcího kamaráda? Zda je to dobrý nápad, záleží na mnoha okolnostech, v podstatě se ale většina chovatelů shoduje, že nový psí vztah přináší většinou klady pro všechny zúčastněné. Jen je potřeba uvědomit si podstatné skutečnosti a nastudovat si, jak seznámit psa se štěnětem i jak zvyknout psa na nové štěně.
S příchodem štěněte začne do domácnosti proudit nový příval energie a starší pes s malým kamarádem znatelně ožije. Nový člen rodiny jej nutí být stále aktivní, pozorný, pryč je předchozí nuda a samota. Musí čelit doposud nepoznaným situacím i společnému budování nového vztahu. Některé studie uvádí, že se díky tomu může dokonce prodloužit délka života staršího psa.
Pokud si ke staršímu psovi pořídíme štěně, musíme počítat s tím, že nám tento malý tvoreček úplně změní zaběhnutý řád, na který jsme byli se svým starým kamarádem zvyklí. Všechna štěňata vyžadují hodně pozornosti a potřebují kvalitní výcvik i velkou dávku trpělivosti. Váš denní harmonogram je tedy potřeba přizpůsobit již ne jednomu, ale dvěma psům, což je mnohdy velmi časově náročné. Skloubit totiž péči o štěně, které si žádá svoje, a zároveň neochudit vašeho starého kamaráda o společně strávený čas, na který byl zvyklý, může být leckdy tvrdý oříšek.
Než si pozvete domů nového psího kamaráda, zvažte, v jakém zdravotním stavu se váš pes senior nachází. Pokud jde o zdravého aktivního jedince, štěně pro něho bude vítanou změnou, jestliže se však váš psí dědeček nachází ve věku, kdy spíše chřadne a trápí ho neduhy stáří jako artritida, problémy s pohybovým aparátem či zákaly, bude mu hravé a energetické štěně spíše na obtíž.
Také je vhodné brát ohledy na povahu původního psího pána domu, u kterého jistě po letech víte, jaké je jeho chování k ostatním psům. Vrtí radostně ocasem, když na procházkách potká další psí kamarády a je k nim spíše přátelský a vstřícný? Nebo je to uvrčený morous, který má rád svůj vlastní klid a netouží po další psí společnosti? Ve druhém případě můžete těžko očekávat, že se s příchodem nového pejska něco změní.
Při prvním společném seznamování jde hlavně o to, aby se nové štěně a starý pes harmonicky spřátelili a fungovali jako členové jedné smečky, ne jako konkurence. K základním pravidlům, jak seznámit psa se štěnětem, patří:
Pro psa, který je zvyklý na své domácí teritorium, může být šokující, když se má najednou o své vlastní prostředí dělit s někým dalším. Může se dokonce stát, že vám svoji nelibost bude dávat najevo různými způsoby, jako například značkováním svého teritoria nebo okusováním bot. Jak tedy co nejvíce usnadnit soužití dvou generačně odlišných psů a vyhnout se situaci, kdy starý pes žárlí na nového psa, záměrně jej ignoruje nebo ho naopak příliš důrazně vychovává?
Ve většině případů si na sebe oba psi poměrně rychle zvyknou a stanou se z nich nerozluční parťáci. Někdy se ovšem může stát, že starý pes žárlí na nového psa nebo ho nesnese natolik, že se mezi nimi zkrátka harmonický vztah nevyvine a hrozí dokonce i zranění některého ze zúčastněných. Pak je o to obtížnější přiznat si, že jsme s pořízením štěněte šlápli vedle, a je třeba situaci řešit. Proto je opravdu dobré si tento krok dopředu rozmyslet a počítat s tím, že péče o dva psy pro nás bude časově, prostorově, finančně i psychicky velmi náročná. Pokud si však psi na sebe zvyknou, mnohonásobně se nám naše péče vyplatí.
S nově příchozím psíkem sice přichází mnoho starostí i povinností, zároveň se však násobí i míra bezprostřední psí lásky a radosti.