DNY LEGO Visa + AP+

Základní výbava pro kotě

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Čekání na příchod nového člena rodiny je vždy velmi vzrušující záležitost. Zajímá vás, co všechno je potřeba vědět a zařídit ještě před tím, než váš čtyřnohý mazlíček poprvé překročí práh domova? V článku vám poradíme, jak uzpůsobit domácnost, aby tvořila bezpečný prostor pro vaše kotě, co všechno patří do základní kočičí výbavy a jak přistupovat k výchově vašeho malého kočičího mazlíka.

Výbava pro kotě

Základní výbava pro kotě – OBSAH

 1. Jak se připravit na příchod kotěte
 2. Co pořídit – základní výbava pro kotě
 3. Výchova kotěte

Jak se připravit na příchod kotěte

Ještě před příchodem koťátka je třeba přizpůsobit domácí prostředí tak, aby bylo dostatečně bezpečné a vhodné pro domácího mazlíčka.  

Jedovaté rostliny pro kočky

Zkontrolujte všechny dostupné rostliny ve vašem domově. Zvědavé kotě rádo leccos zeleného zakousne či olízne, pro kočky je totiž přirozené přijímat kromě klasické potravy i zelené rostliny, které jim napomáhají s trávením. Mnoho rostlin, zejména těch pokojových, je však pro kočku jedovatých a v některých případech mohou způsobit dokonce smrt. Proto zbytečně neriskujte a dané rostliny z domova odstraňte.

Přehled jedovatých rostlin

Nebezpečné pro kardiovaskulární systém

Velmi rizikovou je pokojová azalka. Stačí, aby kočka pozřela pouhé dva listy, a za pár minut až hodin se může dostavit otrava v podobě zvracení, průjmu, třasu, nadměrného slinění, křečí, motání se. V nejhorším případě může dojít k selhání srdce. 

Nebezpečné pro zažívací systém 

Takovými jsou například rostliny z čeledi áronovitých – diefenbachie, monstera, filodendron, toulitka nebo kala – zažívací systém ale může zásadně narušit také vánoční hvězda nebo brambořík. Otrava, která přichází většinou do 4 hodin od konzumace, způsobuje podráždění ústní dutiny. To obvykle provází nejenom slinění, zvracení nebo průjem, kočce se může navíc začít špatně dýchat a polykat v důsledku otoku. Při takovýchto obtížích je potřeba zajistit průchodnost dýchacích cest kočky, v rámci první pomoci se dále doporučuje odstranit zbytky rostliny z tlamy a podat kočce vodu či mléko. Při jakémkoliv podezření na otravu je samozřejmě nutné vyhledat veterináře. 

Nebezpečné pro ledviny

I na první pohled něžné květiny mohou kočičce způsobit akutní selhání ledvin – takovými „zabijáky“ jsou orchideje a lilie. Stačí, aby kočka pouze okousala nějakou část rostliny, a jed začne působit. Takovéto fatální otrávení se projevuje nadměrným sliněním, dezorientací, nemotorností, oteklými končetinami, kočce se postupně zhoršuje dýchání, až nakonec umírá v křečích. Lehčí intoxikace se může projevovat apatií a nechutenstvím kočky, a může rovněž vést k uhynutí v důsledku postupného selhání ledvin. Důležitý je včasný zásah veterináře.

Seznam jedovatých rostlin

 • africká kopřiva, agave, aloe, amarylis, áron, asparagus, azalka, anthuria, arnika
 • barvínek, begonie, bobkovišeň lékařská, brambořík, břečťan, bolehlav, bolševník, brslen evropský
 • cesmína, čemeřice, cypřiše
 • difenbachie, dračinec, dracena, durman, datura
 • filodendron, fíkovník šplhavý, fíkus
 • glycinie
 • hlíznaté rostliny, hortenzie, hyacint, hloh, hlohyně šarlatová, hořec
 • chryzantéma
 • iris
 • jalovec, jmelí, jaterník, jestřabina lékařská
 • kala, kapradí, klívie, konvalinka, kosatec, kosmatec, kroton, křín, krokus, kakost, kaktusy, kapradiny, karafiát, koukol, kručinka
 • ladoňka dvoulistá, libora, lilek ozdobný, lilie, lupina, lýkovec
 • mahonie, mučenka, myrta, monstera
 • náprstník, narcis, nocenka
 • oleandr, oměj, orchidej, ocún
 • pelargonie, pryšec, prvosenka, psí víno, ptačí zob, pampeliška, petrklíč, plamének, primulka, protěž, pryskyčníky, pryšce
 • rajčata (zelené části), rododendron, routa vonná, rozmarýn, rulík
 • řešeták skalní
 • sasanka, sněženka, skalník, skočec, sleziník, stračka polní, svída krvavá
 • šafrán, škumpa
 • tchynin jazyk, tis, túje, toulitka, trnová koruna, třešeň, tulipán, tabák
 • užovník
 • vánoční hvězda, vánoční kaktus, vlčí bob, voskovka, vavřín, violky
 • zerav, zimostráz

zdroj: www.ceskatelevize.cz

Pokud byste chtěli pořídit své kočce něco zeleného a zároveň zdraví prospěšného, vhodná je například speciální kočičí tráva.  

Nábytek, křehké či ostré předměty

Uzpůsobte doma nábytek tak, aby kotě nemohlo vlézt do potenciálně nebezpečných skrýší (například prostor za sedačkou, pod kredencí, uvnitř velkých spotřebičů, jako je pračka). Koťata mají tendenci prozkoumávat všechno nejenom pozemně, ale také z výšky. Proto je dobré přikurtovat vratký nábytek ke zdi, uklidit křehké věci z poliček a počítat s tím, že se z vaší domácnosti stane tak trochu prolézačka. Drobné a ostré předměty, které by mohlo kotě pozřít nebo se o ně poranit, raději schovejte. Kočky nabezpečný nábytek

Sítě do oken, na balkon

Kočky dokáží prosedět hodiny a hodiny před oknem a pozorovat dění venku. Ovšem stačí jen chvilka nepozornosti při větrání a může se přihodit, někdy i fatální, nehoda pádu. Proto raději netestujte, kolik má kočka životů, a pořiďte si do oken a na balkon ochranné sítě. Ty dávají smysl nejenom v patře, ale v případě domácí kočky i v přízemí, zamezíte tak nechtěným venkovním průzkumům.

Napájecí kabely

Kočičky zvyklé všechno objevovat skrz tlamičku představují jisté riziko pro vaše kabely, a stejně tak elektrický proud v nich ohrožuje kočku. Přístupné šňůry raději schovejte do plastových krabic k tomu určených nebo zakryjte lištou, pravděpodobně to přispěje i k lepšímu vzhledu vašeho bydlení.
Kotě a kabely

Domov máte zajištěn, koťátku již nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. A co dál? Co všechno bude nový člen rodiny potřebovat, aby vám spokojeně předl v náručí? 

Co pořídit – základní výbava pro kotě

Ještě předtím, než se vám nový člen rodiny dostane domů, je potřeba myslet na vhodnou výbavu pro kotě. Mezi základní věci, které je potřeba obstarat, patří:

 • miska na vodu a jídlo,
 • vhodné krmivo,
 • kočičí záchod s lopatkou a stelivo,
 • pelíšek,
 • škrabadlo,
 • kartáč na srst a kleštičky na zastřihávání drápků,
 • přenoska,
 • kočičí hračky.

První chvilky s novým chlupatým členem rodiny jsou vždy velmi vzrušující. Kotě si bude chtít všechno očuchat, prozkoumat každou skulinku. Po tomto prvotním zmapování terénu koťátku ukažte, kde má misky s vodou a žrádlem, kde je jeho pelíšek, škrabadlo a záchod. Při prohlídce můžete zapojit více smyslů – například při ukazování záchodku prohrábněte lopatkou stelivo, podle zvuku může kotě poznat, že se jedná o místo pro vykonávání potřeby.

Výběr krmiva a steliva

Pokud si berete koťátko od chovatele, určitě si u něj zjistěte, na jaké krmivo a stelivo je kotě navyknuté. Kočky jsou poměrně konzervativní tvorové a zejména při tak ohromné životní změně, jako je stěhování a nová rodina, je vhodné kotěti dopřát něco, co už zná. Více informací o stravě koťátka můžete najít v našem článku Jak správně krmit kotě. Co se steliv týče, vybírat můžete zejména z hrudkujících bentonitových (ty jsou nejrozšířenější), silikátových a přírodních. Každý kočkolit má své výhody a nevýhody, obecně však platí, že kotě ocení spíše jemnější kamínky, a to na přírodní bázi.

Kočičí toaleta aneb čistota nade vše

Kočky si zakládají na přísné hygieně – každodenní čištění kožíšku je pro ně samozřejmostí. Proto dbejte i o čistotu kočičí toalety, jinak může nastat situace, že se kočka raději vyhne špinavému záchodu a svou potřebu buď zadržuje, nebo ji vykoná jinde. Pokud si chcete usnadnit čištění záchodu, můžete vyzkoušet jednu vychytávku – chytrý kočičí záchod, který se čistí sám. Vybírat ale můžete i z klasických záchodků, které jsou buďto otevřené, nebo kryté. Mohou se lišit i velikostí a výškou okraje. Pokud máte doma kotě, nemusíte se bát pořídit klasickou velikost záchodu (časem do něj doroste), ovšem okraje by měly být pro lepší přístupnost spíše nízké. Ať už pořídíte jakýkoliv typ toalety, měla by se nacházet pokud možno v klidné části domova, dál od žrádla a vody. 

Jak zajistit pravidelný pitný režim?

Kotě by mělo mít stálý přísun čisté vody, proto je dobré vodu v mističce denně vyměňovat a případně mít po domě rozmístěno více misek s vodou. Úplně nejlepším prostředkem, jak kočku motivovat k pití a vyhnout se tak její dehydrataci, ale bývá vodní fontánka.

Kočky mívají spíše negativní vztah ke stojaté vodě. V přírodě totiž může být kontaminovaná a vhledem k tomu, že jsou kočky lovci a láká je vše v pohybu, nehybná voda v misce je zrovna dvakrát nenadchne. Skvělým řešením tak bývá fontánka, která pomocí neustálé cirkulace a filtrace udržuje vodu čistou a okysličenou, takže si zachovává svou čerstvost. S tekoucí vodou si navíc kočka i pohraje, a oproti puštěné vodě z kohoutku šetříte s fontánkou přírodu i vaši peněženku.

Kotě a miskaAutomatický Kočičí záchod

Škrabadlo ochrání váš nábytek před zkázou

Doma by vám rozhodně nemělo chybět škrabadlo. Oproti venkovním šelmičkám si domácí kočka nemá o co přirozeně obrousit drápky, a v případě absence škrabadla se tak může pustit třeba do „zkrášlování“ vaší sedačky. Proto raději předejděte zničenému nábytku a po domově rozmístěte více škrabacích ploch, do kterých se může kotě pořádně opřít a dopřát si tu správnou manikúru. K tomuto účelu jsou ideální velká škrabadla neboli kočičí stromy, které navíc často plní funkci prolézačky, pelíšku a pozorovatelny. Kočky si libují ve sledování všeho dění pěkně svrchu, takže čím vyšší bude škrabadlo, tím lépe. 

Péče o drápky, srst a zoubky

Občas je potřeba drápky také zastřihávat, k čemuž slouží speciální kleštičky. Může se ovšem stát, že při pohledu na ně se ve vašem sladkém koťátku probudí krvelačná šelma, která vám raději vydrápe oči, než aby si nechala sáhnout byť na jediný dráp – v tom případě tuhle práci raději přenechejte veterináři. Péče o srst je důležitá především u dlouhosrstých koček. Koťátko můžete každý den lehce prokartáčovat speciálním měkkým hřebenem pro koťata. Pravidelnou hygienu zahrnuje i čištění zoubků, k tomu můžete využít speciální kartáček na prstu či dentální pamlsky.

Přenosky nejen pro kočičí cestovatele

Důležitou součástí výbavy je také přepravka. Využijete ji při jakémkoliv transportu, minimálně na cestách k veterináři. Můžete vybírat z více typů a materiálů, pro kočky jsou ovšem vhodné zejména plastové přepravky, které jsou v porovnání s textilními či proutěnými odolnější vůči nárazu a dají se snadno čistit. 

kočka, přepravka

Čím kočku zabavit?

Hra je pro kotě velice důležitou aktivitou, při které se vyvíjí po fyzické stránce a zároveň piluje přirozené lovecké instinkty. Proto by v domácnosti neměly chybět oblíbené kočičí hračky, jako jsou myšky, měkké kuličky nebo pírka na udičce. Pokud bude kočička trávit více času sama doma, před nudou ji může ochránit také některá z interaktivních hraček nebo chytré laserové ukazovátko, se kterým si sama vyhraje. Při výběru hraček si však dávejte pozor na stuhy, provázky či drobné předměty, aby je kotě nespolklo nebo se jimi nezačalo dusit. Kočky si vyhrají i s „homemade“ hračkami, třeba prázdná papírová krabice nebo igelitová taška jsou terno!

Jak na výchovu

Kočička potřebuje nejenom vaši lásku a péči. Neméně důležitá jsou také pravidla, která by se měla vytyčit co nejdříve, aby si na ně kotě rychle zvyklo a bralo je jako normu. 

i Základy výchovy kotě získává již od narození, a to od maminky, sourozenců i původního chovatele. Při příchodu do nového domova by tak mělo umět přijímat potravu a vodu z misek, vykonávat potřebu na kočičím záchodu a používat škrabadlo. Někdy trvá déle, než si kotě zvykne na nové škrabadlo – dobrým pomocníkem v tomto směru může být bylinka šanta kočičí, kterou kočky zkrátka zbožňují. Zkuste ji nasypat nebo v případě spreje nastříkat na povrch škrabadla a pozorujte chování kotěte.

V začátcích je důležité určit, co kotě smí a co nesmí. Když přistihnete kotě při něčem, co se vám nelíbí (třeba chození po kuchyňské lince), nasaďte důraznější tón v hlase, řekněte „ne“ a přesuňte kotě na jiné místo. Při kárání nepoužívejte jméno kočky ani na mazlíčka nekřičte, postačí důraznost v hlase a ono káravé slovo, které si vyberete (ne/nesmíš/fuj). K tělesným trestům byste se neměli uchylovat vůbec, mohou totiž zásadně narušit vzájemnou důvěru a váš vztah s kočičkou. Jakmile chcete koťátko za něco pochválit, řekněte laskavým tónem „dobře“ a kotě pohlaďte, případně dejte pamlsek. I zde je vhodné vybrat si pro pochvalu určité slovo, případně k němu můžete přidávat i jméno mazlíčka – „dobře, Elisko“.  

kotě, stůl, kniha

Kočka není pes. Sice jsou dost chytré na to naučit se povely – ale k čemu by jim to bylo? Divokost vyhrává nad poslušností, což nám může leckdy imponovat, někdy nás to ale také naštve. Při výchově je tedy důležité respektovat kočičí osobnost, zároveň ale nezapomínat na pravidla, která určujete vy sami.

i Také by vás mohlo zajímat:

Milující a bezpečný domov je to, co potřebuje každé kotě ze všeho nejvíc. Při příchodu nového člena rodiny tak myslete nejen na uspokojení jeho základních potřeb, velmi důležitá je i společná hra, vytyčení základních pravidel a zejména láskyplné pomazlení.

4,7 428×
Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite 10 kg
Stelivo pro kočky bentonitové, bezprašné, 10kg
Zlevněno -6 %
149,- 159,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: CHPrk3696
4,8 104×
Shelma Junior bezobilné granule s čerstvým krůtím pro koťata 750 g
Granule pro koťata pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 0,75 kg, receptura: drůbeží a krůtí, čerstvé maso v sušině 25%, tuky (drůbeží) 20%, bez obilovin - 145,33 Kč/1 kg
Cenová bomba
109,- Ušetříte 65,-
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1710
4,5 52×
IMAC Krytý kočičí záchod s výsuvnou zásuvkou 40 × 56 × 42,5 cm šedý
Kočičí toaleta krytá, s přihrádkou na stelivo, s výklopnými dvířky a s filtrem, rozměr: 56cm×40cm, výška 42.5cm
849,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPto030
4,8
Akinu Udice pro kočky s pírky
Hračka pro kočky - s pírky, s rolničkami a podporující rozvoj smyslů, velikost 50 cm, materiál plast a peří
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CHPsv0055
4,9 18×
Carnilove salmon & turkey for kittens – healthy growth 6 kg
Granule pro koťata pro všechna plemena s normální aktivitou, hmotnost balení 6 kg, receptura: krůtí a lososová, tuky (kuřecí) 11%, s kloubní výživou, s antioxidanty a obsahuje juku - 149,83 Kč/1 kg
899,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: KRMrk1106
5,0
CatGenie 120+ Sanisolution cartridge s vůní
Příslušenství pro kočičí toalety - náhradní čistící roztok SaniSolution s vůní vhodný pro automatickou toaletu pro kočky Catgenie, složení roztoku bylo testováno a schváleno veterináři
699,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk3776
4,3 40×
Hexbug - Robotická myš šedá
Hračka pro kočky - s provazem, odolná a podporující rozvoj smyslů, velikost 11,5 cm, materiál plyš a plast
239,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: HRAa4064b
4,7 72×
Brit Care Cat Snack Dental 50 g
Pamlsky pro kočky - pro čištění zubů, pro všechna plemena s normální aktivitou, čerstvé maso v sušině 22%, tuky 9%, bez obilovin
od  24,-
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: KRMrk1316
4,5 20×
Curver Toaleta pro kočky Rattan 00615-P16
Kočičí toaleta krytá, s výklopnými dvířky a s okrajem, rozměr: 39cm×51cm, výška 39cm
1 059,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: CUR1021a2
4,7 13×
Akinu Šustivý tunel pro kočky s míčkem 25 × 55 cm mix
Hračka pro kočky - s provazem a vhodná pro výcvik, velikost 55 cm, materiál látka
119,-
Skladem > 20 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPsv0027
4,7 19×
Karlie Škrábadlo rohové béžové
Škrabadlo pro kočky - použitý materiál: sisal, součástí je škrabací sloup, způsob uchycení: závěsné
329,-
Skladem dle varianty
Objednací kód: CHPrk0423nad
4,4
IMAC Kočičí záchod s vysokým okrajem a lopatkou - béžový - D 50 × Š 40 × V 16 cm
Kočičí toaleta otevřená, s okrajem, rozměr: 40cm×50cm, výška 16cm
509,-
Skladem > 10 ks u dodavatele
Objednací kód: CHPrk4473
4,7 31×
SAVIC lopatka Macro 25,5 × 11,5 × 4,5 cm
Lopatka na trus - rozměry 25,5 × 11,5 × 4,5 cm (V × Š × H)
44,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: CHPrk2745
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací