Čekání na příchod nového člena rodiny je vždy velmi vzrušující záležitost. Zajímá vás, co všechno je potřeba vědět a zařídit ještě před tím, než váš čtyřnohý mazlíček poprvé překročí práh domova? V článku vám poradíme, jak uzpůsobit domácnost, aby tvořila bezpečný prostor pro vaše kotě, co všechno patří do základní kočičí výbavy a jak přistupovat k výchově vašeho malého kočičího mazlíka.
Ještě před příchodem koťátka je třeba přizpůsobit domácí prostředí tak, aby bylo dostatečně bezpečné a vhodné pro domácího mazlíčka.
Velmi rizikovou je pokojová azalka. Stačí, aby kočka pozřela pouhé dva listy, a za pár minut až hodin se může dostavit otrava v podobě zvracení, průjmu, třasu, nadměrného slinění, křečí, motání se. V nejhorším případě může dojít k selhání srdce.
Takovými jsou například rostliny z čeledi áronovitých – diefenbachie, monstera, filodendron, toulitka nebo kala – zažívací systém ale může zásadně narušit také vánoční hvězda nebo brambořík. Otrava, která přichází většinou do 4 hodin od konzumace, způsobuje podráždění ústní dutiny. To obvykle provází nejenom slinění, zvracení nebo průjem, kočce se může navíc začít špatně dýchat a polykat v důsledku otoku. Při takovýchto obtížích je potřeba zajistit průchodnost dýchacích cest kočky, v rámci první pomoci se dále doporučuje odstranit zbytky rostliny z tlamy a podat kočce vodu či mléko. Při jakémkoliv podezření na otravu je samozřejmě nutné vyhledat veterináře.
I na první pohled něžné květiny mohou kočičce způsobit akutní selhání ledvin – takovými „zabijáky“ jsou orchideje a lilie. Stačí, aby kočka pouze okousala nějakou část rostliny, a jed začne působit. Takovéto fatální otrávení se projevuje nadměrným sliněním, dezorientací, nemotorností, oteklými končetinami, kočce se postupně zhoršuje dýchání, až nakonec umírá v křečích. Lehčí intoxikace se může projevovat apatií a nechutenstvím kočky, a může rovněž vést k uhynutí v důsledku postupného selhání ledvin. Důležitý je včasný zásah veterináře.
Seznam jedovatých rostlin
zdroj: www.ceskatelevize.cz
Domov máte zajištěn, koťátku již nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí. A co dál? Co všechno bude nový člen rodiny potřebovat, aby vám spokojeně předl v náručí?
Ještě předtím, než se vám nový člen rodiny dostane domů, je potřeba myslet na vhodnou výbavu pro kotě. Mezi základní věci, které je potřeba obstarat, patří:
První chvilky s novým chlupatým členem rodiny jsou vždy velmi vzrušující. Kotě si bude chtít všechno očuchat, prozkoumat každou skulinku. Po tomto prvotním zmapování terénu koťátku ukažte, kde má misky s vodou a žrádlem, kde je jeho pelíšek, škrabadlo a záchod. Při prohlídce můžete zapojit více smyslů – například při ukazování záchodku prohrábněte lopatkou stelivo, podle zvuku může kotě poznat, že se jedná o místo pro vykonávání potřeby.
Pokud si berete koťátko od chovatele, určitě si u něj zjistěte, na jaké krmivo a stelivo je kotě navyknuté. Kočky jsou poměrně konzervativní tvorové a zejména při tak ohromné životní změně, jako je stěhování a nová rodina, je vhodné kotěti dopřát něco, co už zná. Více informací o stravě koťátka můžete najít v našem článku Jak správně krmit kotě. Co se steliv týče, vybírat můžete zejména z hrudkujících bentonitových (ty jsou nejrozšířenější), silikátových a přírodních. Každý kočkolit má své výhody a nevýhody, obecně však platí, že kotě ocení spíše jemnější kamínky, a to na přírodní bázi.
Kočky si zakládají na přísné hygieně – každodenní čištění kožíšku je pro ně samozřejmostí. Proto dbejte i o čistotu kočičí toalety, jinak může nastat situace, že se kočka raději vyhne špinavému záchodu a svou potřebu buď zadržuje, nebo ji vykoná jinde. Pokud si chcete usnadnit čištění záchodu, můžete vyzkoušet jednu vychytávku – chytrý kočičí záchod, který se čistí sám. Vybírat ale můžete i z klasických záchodků, které jsou buďto otevřené, nebo kryté. Mohou se lišit i velikostí a výškou okraje. Pokud máte doma kotě, nemusíte se bát pořídit klasickou velikost záchodu (časem do něj doroste), ovšem okraje by měly být pro lepší přístupnost spíše nízké. Ať už pořídíte jakýkoliv typ toalety, měla by se nacházet pokud možno v klidné části domova, dál od žrádla a vody.
Kotě by mělo mít stálý přísun čisté vody, proto je dobré vodu v mističce denně vyměňovat a případně mít po domě rozmístěno více misek s vodou. Úplně nejlepším prostředkem, jak kočku motivovat k pití a vyhnout se tak její dehydrataci, ale bývá vodní fontánka.
Kočky mívají spíše negativní vztah ke stojaté vodě. V přírodě totiž může být kontaminovaná a vhledem k tomu, že jsou kočky lovci a láká je vše v pohybu, nehybná voda v misce je zrovna dvakrát nenadchne. Skvělým řešením tak bývá fontánka, která pomocí neustálé cirkulace a filtrace udržuje vodu čistou a okysličenou, takže si zachovává svou čerstvost. S tekoucí vodou si navíc kočka i pohraje, a oproti puštěné vodě z kohoutku šetříte s fontánkou přírodu i vaši peněženku.
Doma by vám rozhodně nemělo chybět škrabadlo. Oproti venkovním šelmičkám si domácí kočka nemá o co přirozeně obrousit drápky, a v případě absence škrabadla se tak může pustit třeba do „zkrášlování“ vaší sedačky. Proto raději předejděte zničenému nábytku a po domově rozmístěte více škrabacích ploch, do kterých se může kotě pořádně opřít a dopřát si tu správnou manikúru. K tomuto účelu jsou ideální velká škrabadla neboli kočičí stromy, které navíc často plní funkci prolézačky, pelíšku a pozorovatelny. Kočky si libují ve sledování všeho dění pěkně svrchu, takže čím vyšší bude škrabadlo, tím lépe.
Občas je potřeba drápky také zastřihávat, k čemuž slouží speciální kleštičky. Může se ovšem stát, že při pohledu na ně se ve vašem sladkém koťátku probudí krvelačná šelma, která vám raději vydrápe oči, než aby si nechala sáhnout byť na jediný dráp – v tom případě tuhle práci raději přenechejte veterináři. Péče o srst je důležitá především u dlouhosrstých koček. Koťátko můžete každý den lehce prokartáčovat speciálním měkkým hřebenem pro koťata. Pravidelnou hygienu zahrnuje i čištění zoubků, k tomu můžete využít speciální kartáček na prstu či dentální pamlsky.
Důležitou součástí výbavy je také přepravka. Využijete ji při jakémkoliv transportu, minimálně na cestách k veterináři. Můžete vybírat z více typů a materiálů, pro kočky jsou ovšem vhodné zejména plastové přepravky, které jsou v porovnání s textilními či proutěnými odolnější vůči nárazu a dají se snadno čistit.
Hra je pro kotě velice důležitou aktivitou, při které se vyvíjí po fyzické stránce a zároveň piluje přirozené lovecké instinkty. Proto by v domácnosti neměly chybět oblíbené kočičí hračky, jako jsou myšky, měkké kuličky nebo pírka na udičce. Pokud bude kočička trávit více času sama doma, před nudou ji může ochránit také některá z interaktivních hraček nebo chytré laserové ukazovátko, se kterým si sama vyhraje. Při výběru hraček si však dávejte pozor na stuhy, provázky či drobné předměty, aby je kotě nespolklo nebo se jimi nezačalo dusit. Kočky si vyhrají i s „homemade“ hračkami, třeba prázdná papírová krabice nebo igelitová taška jsou terno!
Kočička potřebuje nejenom vaši lásku a péči. Neméně důležitá jsou také pravidla, která by se měla vytyčit co nejdříve, aby si na ně kotě rychle zvyklo a bralo je jako normu.
V začátcích je důležité určit, co kotě smí a co nesmí. Když přistihnete kotě při něčem, co se vám nelíbí (třeba chození po kuchyňské lince), nasaďte důraznější tón v hlase, řekněte „ne“ a přesuňte kotě na jiné místo. Při kárání nepoužívejte jméno kočky ani na mazlíčka nekřičte, postačí důraznost v hlase a ono káravé slovo, které si vyberete (ne/nesmíš/fuj). K tělesným trestům byste se neměli uchylovat vůbec, mohou totiž zásadně narušit vzájemnou důvěru a váš vztah s kočičkou. Jakmile chcete koťátko za něco pochválit, řekněte laskavým tónem „dobře“ a kotě pohlaďte, případně dejte pamlsek. I zde je vhodné vybrat si pro pochvalu určité slovo, případně k němu můžete přidávat i jméno mazlíčka – „dobře, Elisko“.
Kočka není pes. Sice jsou dost chytré na to naučit se povely – ale k čemu by jim to bylo? Divokost vyhrává nad poslušností, což nám může leckdy imponovat, někdy nás to ale také naštve. Při výchově je tedy důležité respektovat kočičí osobnost, zároveň ale nezapomínat na pravidla, která určujete vy sami.
Milující a bezpečný domov je to, co potřebuje každé kotě ze všeho nejvíc. Při příchodu nového člena rodiny tak myslete nejen na uspokojení jeho základních potřeb, velmi důležitá je i společná hra, vytyčení základních pravidel a zejména láskyplné pomazlení.