Pokud se rozhodnete, že si pořídíte štěně, je třeba si také uvědomit, že společně strávíte spoustu let. Proto je důležité zjistit si před jeho příchodem co nejvíce informací o konkrétním plemeni i o tom, jak štěňata vnímají svět a co všechno pro spokojený psí život potřebují. Pokud si kupujete štěně z chovné stanice, dozvíte se spoustu užitečných informací přímo od chovatele.
Rozhlédněte se po své domácnosti a zkuste se na ni podívat očima zvědavého štěněte. Odstraňte nebo schovejte vše, co by štěně mohlo okusovat nebo by pro něj mohlo být nebezpečné (např. různé dekorace, prodlužovačky nebo jedovaté pokojové květiny), kabely skryjte pod lišty.
Hladké podlahy jsou sice praktické na úklid, ale pokud jsou kluzké, pořiďte tam, kde se bude štěně pohybovat, běhoun nebo malý koberec. Pobíhání po kluzké podlaze a rozjíždějící se tlapky by totiž mohly mít negativní vliv na vývoj pohybového aparátu štěněte. Můžete se tak vyhnout například potížím s klouby v dospělosti.
Měli byste si také vybrat, kterou veterinární ordinaci budete navštěvovat, pro všechny případy si uložte i kontakt na veterinární pohotovost. Zmapujte si možnosti venčení a výskyt potenciálních psích kamarádů v okolí.
Pro pohodové soužití s vaším malým psím parťákem je důležité hned zpočátku nastavit pravidla, jež by mělo nejen štěně, ale i celá rodina dodržovat již od prvního dne. Rozhodněte se, kde bude mít svůj pelíšek, aby mělo klid a zároveň dobrý přehled o dění v rodině. Určete, kde všude se může štěně pohybovat, zda bude mít místo na gauči a zda chcete, aby s vámi spalo v posteli.
Co všechno před příchodem štěněte pořídit? Připravili jsme seznam nejdůležitějších věcí, které by neměly ve výbavě pro vaše štěně chybět.
Krmivo
Štěně by mělo zpočátku dostávat stejný typ krmiva, na které bylo zvyklé u chovatele nebo u maminky. Záleží pak jen na vás, zda budete štěně krmit granulemi, vařenou stravou, nebo barfem. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob krmení, používejte jen kvalitní krmivo, které přesně odpovídá věku i požadavkům konkrétního plemene. Na každou změnu jídelníčku ale štěně přivykejte postupně, vyhnete se tak případným zažívacím problémům.
Misky
Pořiďte štěněti 2 misky, jednu na vodu a druhou na krmivo, ideálně s protiskluzovým dnem a velikostí odpovídající věku a plemeni. Pro štěně velkého plemene pak doporučujeme pořídit nastavitelné misky, jejichž výšku lze upravovat podle toho, jak štěně roste.
Pelíšek
Pelíšek by měl štěněti poskytnout pocit soukromí a bezpečí a zároveň by mělo mít z pelíšku přehled, co se v jeho okolí děje, aby mu nic neuteklo. Rozměry pelíšku zvolte podle velikosti plemene a určitě vyberte takový, který se bude i snadno čistit.
Obojek a vodítko
Obojek se rychleji nasazuje a lépe s ním můžete při výcviku štěně usměrňovat, postroj je pro štěně naopak pohodlnější. Záleží jen na vás. Vodítko můžete štěněti pořídit jednoduché, přepínací nebo stopovací (ideální pro nácvik přivolání jak v domácnosti, tak venku). Šířku vodítka i materiál pak volte s ohledem na velikost plemene. S pořízením samonavíjecího vodítka doporučujeme počkat, až bude štěně větší a bude spolehlivě umět základní povely.
Hračky
Štěně zabavte a pořiďte mu spoustu hraček na kousání a trhání. Pokud si štěně vybije svou energii na hračkách, budou vaše boty i vybavení bytu více v bezpečí. Vyhněte se ale malým hračkám, které by štěně mohlo v zápalu hry spolknout.
Pamlsky
Kvalitní pamlsky spolehlivě fungují jako odměna i pozitivní motivace, a jsou tak neocenitelným pomocníkem při výcviku štěněte. Vyzkoušejte několik druhů, abyste zjistili, který pamlsek nejlépe funguje právě na vaše štěně. Nezapomeňte je ale také započítat do denní dávky krmiva.
Náhubek
Bez náhubku se při cestování se psem ve veřejné dopravě neobejdete, pokud nemáte malé plemeno, které se vejde do cestovní tašky. Náhubek musí dobře sedět, ale nesmí štěně omezovat v dýchání a mělo by být schopné si i při nasazeném náhubku olíznout čumáček. Na nákup náhubku proto vezměte štěně s sebou, aby si ho mohlo dobře vyzkoušet.
Absorpční podložka
Naučit štěně vykonat potřebu na určeném místě bude vyžadovat hodně trpělivosti. Určitě oceníte absorpční podložku, kterou můžete používat jak samostatně, tak v kombinaci se psím záchodem. Budete mít jistotu, že nic neprosákne na podlahu a nebude nic cítit, protože absorpční podložka spolehlivě pohlcuje i pachy.
Šampon pro psy
Pokud se z procházky vrátíte s ušmudlaným štěnětem, které objevilo něco neodolatelně voňavého, v čem se ale opravdu nutně muselo vyválet, koupání vás nemine. Pořiďte si šampon určený speciálně pro štěňata. Vždy po koupeli štěně pečlivě vysušte ručníkem, aby nenastydlo.
Také by ve vaší výbavě neměl chybět kartáč, hřeben nebo rukavice na psí srst, zvlášť jste-li majitelem dlouhosrstého plemene.
Antiparazitika
Nezapomeňte také na ochranu vašeho štěněte proti blechám, klíšťatům a dalším parazitům. Účinná antiparazitika štěně spolehlivě ochrání, při výběru se zaměřte na jejich šetrné varianty určené přímo pro štěňata.
Když si štěně přinesete domů, dejte ho do pelíšku, aby vědělo, kde bude spát. Ukažte mu, kde má záchod, misku s vodou a krmením, a nechte ho, aby si nový domov postupně prozkoumalo. Nenechávejte ho ale bez dozoru a myslete na to, že je to pro něj úplně nová situace a že může být i velmi rozrušené. Buďte mu proto oporou a mazlete se s ním, usnadníte tak štěněti první krůčky v jeho novém domově.
Připravte se na to, že minimálně po dobu 2 týdnů po příchodu štěněte do nového domova byste s ním měli trávit většinu času a štěně do 4 měsíců věku by nemělo být samo déle než 2 hodiny.
Štěně potřebuje jako každé mládě hodně péče, pozornosti a hlavně pocit bezpečí. Připravte se předem na jeho příchod a pořiďte mu vše, co pro spokojený psí život potřebuje. Štěně si u vás rychleji zvykne a svůj nový domov s měkkým pelíškem, spoustou hraček a miskou plnou dobrot si spolehlivě zamiluje.