Všechny dárky jako na dlani Výhodné nákupy pro živnostníky

DLC Arctic Pack přineslo do Planet Zoo další zvířata a nové prostředí (NOVINKA)

Zobrazit katalog

Recenze

Aktualizováno

Zhruba měsíc po vydání Planet Zoo se vývojáři z Frontier Developments rozhodli vydat druhé DLC s názvem Arctic Pack a rozšířit svou hru o severské prostředí, nová zvířata a tematicky laděné stavby. Kolik toho nakonec nabídli, si můžete přečíst v této novince.

NovinkyRecenze (PC)

Planet Zoo; screenshot: lední medvědi
Alza Magazín

Planet Zoo (hra)

Budovatelskou strategii Planet Zoo vyvíjí a vydává studio Frontier Developments. Hra vyšla 5. 11. 2019 na PC včetně české lokalizace (text). Hra neobsahuje multiplayer. | Homepage


Články: | Recenze Planet Zoo

Části článku


Planet Zoo – Novinky

 1. (17. 1. 2020) Arctic Pack je zatím největším rozšířením pro Planet Zoo
 2. (26. 8. 2019) Vyzkoušejte dosud nevídaná zvířata!
 3. (20. 6. 2019) Planet Zoo nabídne superrealistická zvířata
 4. HW nároky pro Planet Zoo PC

Arctic Pack je zatím největším rozšířením pro Planet Zoo

• Novinka: 17. 1. 2020 • Autor: Jiřina Formánková

Od 17. prosince minulého roku, kdy je DLC Arctic Pack k dostání, si můžete užívat zcela nového prostředí arktické oblasti, kam vás v rámci režimu kariéry zavede scénář upozorňující na problematiku globálního oteplování a s ním spojené krize vymírání druhů. Nejvíce ohroženi jsou v tomto ohledu určitě lední medvědi, kteří mají velký problém se s překotnými změnami vyrovnat. Majestátní chlupáči jsou ale jen první ze čtyř nových druhů zvířat, které DLC nabízí. Dalšími jsou neméně atraktivní arktičtí vlci a už drobet méně zajímaví sobi a aljašské ovce.

Pokud se vám stejně jako mně stalo, že už po krátké době hraní všechna zvířata ze základní hry máte, není vlastně co kupovat a nechcete budovat velkokapacitní množírny, aby bylo vůbec co dělat, jsou i čtyři nové druhy zvířat vítané.

Planet Zoo – Arctic Pack (Trailer)

Všechny druhy nových zvířat a polární záři si můžete prohlédnout v traileru.

Kromě arktické oblasti máte v kariérním režimu za úkol postarat se i o zoo v mexické poušti, kam máte umístit právě druhy, pro které je tento biotop přímo vražedný (to vše samozřejmě za použití obnovitelných zdrojů energie). Zajímavější je podle mého ale přeci jen první model severské vesničky, kam máte kromě už zmíněných zvířat možnost umístit i některá ze základní hry a hlavně plně využít nových staveb a rozšíření. Poněkud nepříjemné je ovšem setkání s krutou realitou, když zjistíte, že nejdou odstranit některé už umístěné stavby, které jen zabírají místo a neslouží k ničemu užitečnému, tedy kromě dotváření atmosféry. Jinak je ale skandinávský styl staveb, laviček i svítidel velmi povedený.

Planet Zoo – Arctic pack; gameplay: kariéra
Skandinávský styl staveb si v Arctic Pack užijete i v režimu kariéry.

Vánoční sobi a další zvířena

S dobou vydání Arctic Pack souvisí i nejrůznější vánoční doplňky, které na vás v první zmiňované kariéře bafnou bez ohledu na to, kdy ji reálně rozehrajete. Může za to Patch 1.1.0, jenž vyšel zároveň s DLC. Vánoční stromky se ale na rozdíl od „okrasných“ prázdných staveb odstranit dají. Další zajímavostí má být polární záře, která se za určitých podmínek v Arktidě vyskytuje. Musím ale smutně konstatovat, že buďto jsem velký smolař, nebo jsou podmínky pro polární záři extra specifické, ale nesetkala jsem se s ní při hraní ani jednou jedinkrát.

Planet Zoo – Arctic pack; gameplay: vlci Planet Zoo – Arctic pack; gameplay: sobi Planet Zoo – Arctic pack; gameplay: návštěvníci
Návštěvníci, kteří vyrazili na obhlídku zoo, si bohužel zapomněli vhodné oblečení a preferují posezení na sněhem zaváté lavičce. Proti gustu…

Chyby stále přítomné v základní hře s nejnovějším DLC sice přímo nesouvisí, ale sluší se zmínit, že některé nepříjemné zádrhely (jako je třeba „prchání nebezpečných zvířat“ přes neporušené bariéry nebo občas nelogicky se chovající zaměstnanci) spolu s nepříliš dobrou optimalizací si před sebou Frontier Developments valí jako hovnivál kuličku. Bylo by tak určitě na místě, kdyby se vývojáři snažili opravit základní hru, protože pak by bylo vydání jakéhokoli dalšího DLC smysluplnější. Arctic Pack vyšlo 17. prosince na PC.

• Zdroje: VlastníVyzkoušejte dosud nevídaná zvířata!

• Novinka: 26. 8. 2019 • Autor: Jiřina Formánková

Beta pro Planet Zoo bude k dispozici exkluzivně jako předobjednávkový bonus pro edici Deluxe a bude spuštěna 24. září, trvat má do 8. října. Během této doby si hráči budou moci vyzkoušet první scénář kariérní kampaně. Ta poskytne přístup k výběru zvířat z plné hry, která podle Frontier Developments zahrnuje několik kusů, jež zatím nebyly představeny.

Planet Zoo | Gamescom Pre-Order Trailer

Trailer představený na Gamescomu ukazuje nová zvířata, která najdeme v Planet Zoo.

V 16minutovém gameplay videu se můžete podívat, jak by celá ochutnávka měla vypadat. Majitel Zoo představí svou pravou ruku jménem Nancy, která vám bude radit jak postupovat při renovaci zadané části Zoo. Franchise mod pak umožní obchodovat se zvířaty online mezi jednotlivými hráči navzájem, aby se zvýšila biodiverzita jednotlivých zoologických zahrad. Což zní jako výborný nápad.

Planet Zoo | Gamescom Scenario Reveal

Na toto všechno se mohou majitelé Deluxe Edice těšit a že toho pravda není málo.

Po spuštění plné hry 5. listopadu má hra obsahovat také každodenní výzvy, což by mělo zajistit větší propojení hráčů a jejich vzájemnou spolupráci.

• Zdroje: YouTube (Planet Zoo)Planet Zoo nabídne superrealistická zvířata

• Novinka: 20. 6. 2019 • Autor: Jiřina Formánková

Na první pohled zaujme hezká grafika, především co se vzhledu a chování zvířat týče. Jednotliví svěřenci jsou totiž unikátní a jejich zevnějšek, stejně jako třeba zdraví a délka života, jsou ovlivněny dědičností, jež tvoří jeden z nezanedbatelných prvků, se kterými bude možno ve hře pracovat. Planet Zoo totiž nabídne i možnost navracení vámi odchovaných mláďat ohrožených druhů zpět do volné přírody, a to díky výzkumu a křížení vhodných párů.

Planet Zoo – E3 2019 (gameplay)

Nový gameplay trailer ukazuje základní principy starosti o zvířecí svěřence v Planet Zoo.

Starost o spokojenost vašich svěřenců je pilířem Planet Zoo

Hra obsahuje komplexní systém budování jednotlivých prvků zahrady, jako jsou ohrady (mohou být i sdílené) a v nich umístěné úkryty, stromy, vodní plochy a další nezbytnosti pro spokojenost jednotlivých druhů zvířat – např. nejrůznější hračky pro ukrácení dlouhé chvíle, škrabadla pro kočkovité šelmy nebo drbátka na svědivé kožíšky. Životní pohodě zvířat budete totiž muset věnovat zvýšenou pozornost. Častokrát může jít o zdánlivé detaily, jako je množství půdy nebo délka trávy ve výběhu.

Planet Zoo; screenshot: sloni
No znáte něco roztomilejšího než sloní mimino?

Co jde dovnitř, musí i ven

Hezkou novinkou v Planet Zoo je i možnost budovat zvlášť návštěvnické a ošetřovatelské koridory tak, aby vzájemně nerušily hladký chod vašeho podniku. Zaměstnanci mají k dispozici také své vlastní zázemí na přípravu žrádla, což jsou plně vybavené a funkční domky přiléhající k jednotlivým výběhům. Jiní ošetřovatelé se musí postarat například o odklízení exkrementů, jež jednotlivá zvířata v nemalé míře produkují.

Planet Zoo; screenshot: šimpanz
Šimpanzi budou jedni z nejnáročnějších obyvatel Planet Zoo i kvůli své inteligenci a společenským potřebám.

Planet zoo vám umožní vytvořit malé safari

Pro návštěvníky můžete vybudovat třeba stánky se suvenýry nebo těm lenivějším poskytnout možnost projet Planet Zoo ve vozítkách, kterými můžete dle libosti prošpikovat k tomu určené výběhy a la safari. Což je taky výtečná příležitost získat nějaké finance na provoz a rozvoj. Možnosti se zdají být nepřeberné. Samozřejmě zde bude možnost vytvořit i jiné druhy biotopů (nejen představený africký) odpovídající životním potřebám dalších druhů zvířat. Ta jsou schopna přirozeně interagovat nejen s vlastním okolím, ale i mezi sebou navzájem, případně s podněty návštěvníků.

Planet Zoo; screenshot: vlk Planet Zoo; screenshot: výběh
Obrázek 1: Spokojený a načechraný vlk je jedním ze záplavy druhů, jež si v Planet Zoo můžete pořídit. Obrázek 2: Výběhy pro zvířata působí v Planet Zoo impozantně.

Planet Zoo dostalo na E3 datum vydání

To samozřejmě není ani zdaleka všechno. Hra by měla nabídnout jak příběhovou kampaň, tak i hraní mimo ni zcela podle hesla „dělej si, co chceš a umíš”. Podle všeho se tedy bude opravdu jednat o hodně komplexní titul spojující líbivé a detailní prostředí s nemalými nároky příznivců tycoon her.

Asi tedy není příliš velkým překvapením, že si Planet Zoo už po E3 vysloužila velké ovace a nadšení nedočkavých fandů tycoon zvířátkovských počinů. Už v létě má být pro předplatitele přístupná beta verze. Plná hra vyjde pouze na PC 5. listopadu.

• Zdroje: Eurogamer, YouTube (Planet Zoo)

Obsah recenze Planet Zoo

 1. Planet zoo nabízí 4 samostatné módy
 2. Vybudujte si svou vysněnou zoologickou
 3. Bugy vám budou v Planet Zoo v patách
 4. Planet Zoo láká na skvěle zpracovaný audiovizuál
 5. Důstojný nástupce Zoo Tycoonu, k dokonalosti má však daleko
 6. Recenze Planet Zoo: závěrečné hodnocení
 7. HW nároky pro Planet Zoo PC

Planet zoo nabízí 4 samostatné módy

• Recenze: 11. 11. 2019 • Autor: Jiřina Formánková

Hned na úvod této recenze se musím přiznat, že se neřadím mezi experty na tycoon hry či budovatelské strategie. V případě Planet Zoo mě zlákala především tématika a nádherně zpracovaná zvířata. Kdo se slabostí pro němé tváře někdy při návštěvě reálných zoo v některých koutech naší vlasti občas nezatoužil ujmout se vedení jedné z nich a poskytnout zvířatům podmínky k životu, které si zaslouží?

Planet Zoo; screenshot: key art

Planet Zoo nabízí módy Kariéra, Sandbox, Výzva a Franšíza. V úvodních částech Kariéry získáte elementární znalosti ovládání, ať už jde budování, starosti o zvířata nebo základy ekonomického managementu podniku. Těm, kteří stejně jako já nemají tyto prvky naprosto v malíku, vřele doporučuji si tuto tutoriálovou část odkroutit alespoň k pátému samostatnému úkolu, jinak riskují, že se nenávratně ztratí v množství možností, jež hra nabízí. Později už se jedná jen o víceméně repetitivní plnění úkolů při zvyšujících se požadavcích zadavatelů, nicméně úvod Kariéry by měl absolvovat každý nováček.

Velkým plusem hry je však možnost velmi rychle naskočit do ostatních módů, pro jejichž otevření nemusíte v režimu Kariéry strávit desítky hodin. Pro spravení chuti můžete zavítat třeba do Sandboxu a postavit si zoo naprosto bez limitů, ekonomického tlaku na produktivitu podniku a dalších věcí, jež nakonec nemusí z různých důvodů bavit každého. Zde máte hned od startu k dispozici veškeré myslitelné vybavení jak pro výstavbu, tak pro péči o zvířata a nejste nuceni zdržovat se výzkumem, ekonomikou a marketingem, jež jsou nedílnou součástí ostatních variant hry.

Planet Zoo; gameplay: vlčí mimino
Pokud vyberete vhodný chovný pár, nebude dlouho trvat a dočkáte se nového přírůstku.

Mód Výzva pak nabízí možnost vybudovat zoo s kompletní ekonomikou a úkoly, jež jsou vždy po splnění odměňovány finančním obnosem. Dostanete na výběr vždy tři výzvy, které můžete absolvovat, ale pokud se vám z nějakého důvodu třeba stávající zadání nelíbí jednoduše ho zrušíte a po nějaké době ho nahradí jiný úkol. Poslední variantou je Franšíza, kterou jsem si oblíbila pro možnost prodávat odchovaná zvířata na komunitním online trhu, navštěvovat podniky ostatních hráčů, kde se můžete poučit z chyb jiných, nebo načerpat tolik potřebnou inspiraci. Tady také dostanete možnost zapojit se do několikadenního úkolu pro celou komunitu.

Vybudujte si svou vysněnou zoologickou

Na rozdíl od Sandboxu a Kariéry, ve Franšíze a Výzvě začínáte s finančním obnosem ve výši 40 tisíc dolarů, budovou vstupu do zoo a plání rovnou jako pravítko. Nejprve si zvolíte kontinent a biotop, kde se má vaše zoologická nacházet, mírně upravíte svého avatara a pustíte se do budování. Musíte se postarat o pečlivé rozvržení zázemí pro zaměstnance, jejich přístupové cesty k jednotlivým výběhům (které by se v ideálním případě neměly křížit s cestičkami návštěvníků) a naplánování výběhů zvířat, která si chcete opatřit. 

V případě online hraní ale narazíte na úskalí nabídky a poptávky, může se tak lehce stát, že vámi oblíbený druh zrovna nebude k sehnání ani za peníze, ani za tzv. záchranářské kredity. Ty dostanete do začátků společně s penězi a později si je opatříte třeba vypouštěním odchovaných zvířat zpět do přírody.

Planet Zoo; gameplay: kariéra
V režimu Kariéry můžete vybudovat zoo i v hornaté a členité krajině.

Je proto lepší nefixovat se na konkrétní druh a neupravovat mu hned ze startu podmínky ve výběhu podle jeho speciálních požadavků jen proto, abyste záhy zjistili, že není v nabídce. V rozhodování velmi pomáhá tzv. zoopedie, v níž najdete seznam všech zvířat, která si v Planet Zoo můžete pořídit, informace o jejich životě v přirozeném prostředí, stavu ohrožení druhu, mapu výskytu atp. Po vybudování infrastruktury včetně generátorů elektřiny, čističky vody a ostatních náležitostí pro vaše budoucí svěřence je nejvyšší čas najmout zaměstnance (a přidělit jim pracovní oblasti, o které se mají starat), vystavět stánky s občerstvením a informační středisko pro návštěvníky. Ti se k vám totiž nahrnou s vpuštěním prvního chlupatce do výběhu.

Planet Zoo; gameplay: zaměstnanci
Zázemí zaměstnanců je jedním z nejdůležitějších prvků, jimž se v počátcích hry musíte věnovat.

Ještě chvíli se můžete kochat zdánlivou pohodou, věnovat se marketingu, ostraze a výzkumu, jež vám umožní otevřít další struktury k budování, nebo v případě toho veterinárního dodat konkrétním druhům zvířat patřičné obohacení výběhu v podobě hraček či krmítek. Pravá divočina se rozjede v momentě, kdy vás začne hra bombardovat jedním upozorněním za druhým ve stále se zvyšujícím tempu s tím, jak vaše zoo roste. Velmi často budete nuceni používat pauzování, abyste vůbec byli schopni včas reagovat na nastalé problémy. Chvílemi jsem bohužel měla pocit, že více herního času „prostojím“ na místě nejen při řešení problémů, které hra přirozeně obsahuje, ale převážně při potýkání se s bugy, jenž mohou být v určitých chvílích fatální.

Bugy vám budou v Planet Zoo v patách

Po čase si zvyknete na nejrůznější podivnosti jako třeba těžce dehydratovaného hrocha, který má na kahánku, přestože se zrovna plaví v jezeře po okraj plném vody, z něhož se ale chudák neumí napít, nebo tapíra schopného bez rozběhu zdolat skokem Taxisův příkop (dáte-li mu příležitost). Setkávat se můžete i s díky bugům poněkud retardovanými zaměstnanci. Jeden z nich celou svou pracovní dobu kmital nožičkami asi dva metry od vrat výběhu, kam byl přiřazen, zřejmě neschopný vybrat zanedbatelnou zákrutu cesty, jež ostatní jeho kolegové zdolávali bez potíží. Bohužel i zdánlivě banální chyba tohoto typu vás bude ve hře, kde všechno souvisí se vším, stát spoustu problémů.

Starost o blaho vašich svěřenců je tu zpracována velmi podrobně a zahrnuje vše od péče o výživu, úpravy výběhu podle potřeb jednotlivých druhů, dohled nad množstvím zvířat v konkrétních ohradách (případně expozicích určených pro obojživelníky, plazy a hmyz), sestavováním vhodných chovných párů podle jejich genetické výbavy atd. Aby toho ale nebylo málo, má Planet Zoo v zásobě vždy dostatek zvířecích „záškodníků a remcálistů“, kterým nic není dost dobré. Může se tak stát, že budete upozorněni na kriticky nízkou pohodu člena zvířecí skupiny jen proto, že daný kus zrovna odběhl o tři metry dál, než se pohybují ostatní, kteří si naopak chrochtají blahem.

Planet Zoo - tapíři a africký výběh (Alza Magazín gameplay, PC, No Commentary)

Planet Zoo v módu Výzva nabízí podobné podmínky jako Franšíza. A ano, i zde se můžete setkat s bugy - zde v podání jednoho ze zaměstnanců.

Planet Zoo láká na skvěle zpracovaný audiovizuál

Jestli se ale Planet Zoo opravdu nedá něco upřít, je to naprosto skvělé zpracování jednotlivých druhů zvířat, která působí tak živoucím dojmem, jak jen to v tomto herním žánru jde. Nejednou jsem se přistihla, jak fascinovaně zírám na nově narozené mládě tapíra nebo vlka a doslova hltám každý jejich pohyb. Troufám si říct, že právě schopnost zaujmout hráče do této míry „pouhou“ chutí okukovat své svěřence je jednou z největších devíz Planet Zoo. Druhou, úzce související, je pak naučný a osvětový dosah hry, kdy vám, ať už chcete nebo ne, značná část informací o zvířatech uvízne v hlavě i po dohrání. A to rozhodně není k zahození.

Planet Zoo; gameplay: ibis Planet Zoo; gameplay: tapír Planet Zoo; gameplay: ibis 2
Nově narozená mláďata zahřejí u srdce. Dospělí irbisové tráví svůj volný čas nejraději hodně vysoko nad zemí.

Hra nabízí v základní verzi 73 druhů zvířat (včetně exotických, určených do expozic), z nichž některé můžete mezi sebou kombinovat v jednom výběhu pro získání mezidruhového bonusu, což příjemně rozšiřuje možnosti plánování i pestrost výběhů. Jak už jsem zmínila, vizuální stránka Planet Zoo si zaslouží jednu velkou pochvalu. Totéž se dá říct také o audiu, které je zpracováno velice příjemně, ať už jde o realistické zvuky zvířat nebo o nerušící hudební doprovod.

Důstojný nástupce Zoo Tycoonu, k dokonalosti má však daleko

Celkově vzato se Planet Zoo může pochlubit kvalitním zpracováním budovatelských prvků, nadstandardně pojatou péčí o zvířata a jejich potřeby, nádherným vizuálem a hratelností, která vám nedovolí se nudit nebo zahálet. Ocenit musím také vzdělávací přínos titulu, ke kterému můžete bez obav pustit i odrostlejší děti, které navíc nemusí být angličtinářsky gramotné, jelikož hra nabízí české titulky. 

Bohužel se Planet Zoo nepodařilo vyhnout bugům, jak vyloženě úsměvným, tak i těm opravdu otravným a frustrujícím. Servery pro Franšízu také nefungují tak, jak by měly a jako problém vnímám i vydání rozšiřujícího DLC současně se základní hrou. Namísto tohoto laciného ždímání peněz se vývojáři měli zaměřit na odstranění chyb ve hře. To je také jedním z důvodů, proč finální hodnocení není takové, jaké by si autoři z Frontier Developments u svého jinak povedeného titulu určitě představovali.

Tato recenze byla napsaná pro PC verzi.

• Zdroje: Vlastní

Recenze Planet Zoo: závěrečné hodnocení

    Hodnocení 75 % Alza Magazín
Hlavní parametry: Hratelnost
70 %
Audiovizuální zpracování
93 %
Znovuhratelnost
75 %
Planet Zoo; recenze

Klady

 • Nádherně zpracovaná zvířata
 • Široká nabídka budovatelských nástrojů a prostředků
 • Zábavný mód Franšíza a Sandbox
 • Osvětový dosah hry

Zápory

 • Občas frustrující ovládání při budování
 • Poměrně velké množství bugů
 • Management zaměstnanců mohl být zpracován lépe
Jiřina Formánková

Jiřina Formánková

Jmenuji se Jiřina Formánková a o hry se zajímám přibližně posledních 15 let. V Alza Magazínu působím od roku 2017. Mezi mé oblíbené žánry patří RPG a survivaly, z platforem dávám jednoznačně přednost PC před všemi ostatními.

HW nároky pro Planet Zoo PCMinimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 7 (SP1+)/8.1/10 64-bit Windows 7 (SP1+)/8.1/10 64-bit
Procesor Intel i5-4460 / AMD FX-8320 Intel i7-6770K / AMD Ryzen 7 1700
Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 760 / AMD Radeon HD 7870 (2GB) NVIDIA GeForce GTX 1080 / AMD Radeon RX 580 (4GB)
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 8 GB 8 GB

S jakým herním PC na Planet Zoo?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza GameBox Ryzen RX580

Minimální požadavky:

Alza GameBox Ryzen RX580

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Doporučené požadavky:

Alza GameBox Ryzen RTX2060 SUPER

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

Pro náročné:

Alza BattleBox RTX2080S+ Cougar

i Mohlo by vás zajímat
Alza Magazín

Jsme Alza Magazín

Všechny naše články, kde se dočtete nejen o informacích ze světa her, herního hardwaru a mobilních technologií, naleznete na stránkách Alza Magazínu. Naše herní recenze a zpravodajství můžete sledovat také na kanále Alza Gaming (facebook, instagram), kde se kromě denního přídělu novinek, dojmů, recenzí a memů můžete těšit také na pravidelné soutěže.

Planet Zoo vychází 5. listopadu 2019 exkluzivně na PC. O novinkách vás budeme informovat.

0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi