![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
HP ProBook 450 G5
Winner
|
|
4.4
|
|
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1920 × 1080 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Anti-Glare |
| Panel type | IPS |
Processor |
|
| Number of processor cores | 4 × |
| Processor frequency | 1.8 GHz (1,800 MHz) |
| Core boost frequency | 4 GHz (4,000 MHz) |
| Cache processor | 8 MB |
| CPU features | Automatic Overclocking, HyperThreading, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Core i7 |
| Processor model number | Intel Core i7 8550U Kaby Lake R |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 16 GB |
| Memory frequency | 2,400 MHz (2.4 GHz) |
| Total number of slots | 2× |
| Memory type | DDR4 |
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Fingerprint Reader, Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 512 GB |
| Storage Type | SSD |
| Drive interfaces | M.2 |
Weight |
|
| Weight | 2.1 kg |
Interface |
|
| USB 2.0 | 1 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 2 × |
| USB-C | 1 × |
| Graphical output ports | HDMI, VGA |
| Optical drive | Without Optical Drive |
| WiFi | WiFi 802.11ac |
| Bluetooth | Bluetooth v4.2 |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Dimensions |
|
| Width | 376 mm |
| Maximum height | 20.9 mm |
| Depth | 264 mm |
Battery |
|
| Maximum battery capacity | 7 h |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Number of cells | 3× |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ, SK |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 10 Pro |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
Product series |
|
| Laptop Series | HP ProBook |
Construction |
|
| Convertibility | Rigid (classic laptop) |
| Construction material | Metal + plastic |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel UHD Graphics 620 |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| HP ProBook 450 G5 | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|