![]() |
No Products to Compare
|
|
|
|
|---|---|
|
HP 15-r162nc Red Flyer
Winner
|
|
4.7
|
|
Equipment |
|
| Webcam | 720 px |
| Equipment | Memory Card Reader, Numeric keyboard, Operating system, Optic drive |
Processor |
|
| Processor frequency | 2.16 GHz (2,160 MHz) |
| Cache processor | 1 MB |
| Core boost frequency | 2.58 GHz (2,580 MHz) |
| CPU features | Automatic Overclocking, Low energy consumption, Virtualization Support |
| Processor type | Intel Celeron |
Interface |
|
| USB 2.0 | 2 × |
| USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) | 1 × |
| WiFi | WiFi 802.11b, WiFi 802.11g, WiFi 802.11n |
| Graphical output ports | HDMI |
| Audio | Combo Audio Jack |
| Mains-powered | RJ-45 (LAN) |
Display |
|
| Display size | 15.6 " |
| Display resolution | 1366 × 768 px |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display type | Glossy |
| Display resolution | Small |
Weight |
|
| Weight | 2.23 kg |
Dimensions |
|
| Width | 378 mm |
| Depth | 260 mm |
Hard drive |
|
| Storage capacity (total) | 500 GB |
| HDD capacity | 0.5 TB (500 GB) |
| Storage Type | HDD |
Battery |
|
| Battery capacity | 2,620 mAh |
| Number of cells | 4× |
Memory |
|
| Size of operational RAM | 4 GB |
| Memory type | DDR3 |
Operating system |
|
| Operating system | Windows 8.1 |
Keyboard layout |
|
| Keyboard language | CZ |
Graphics card |
|
| Graphics card type | Integrated |
GPU series/model |
|
| Graphics card series | Intel |
| Model graphics cards | Intel HD Graphics |
|
Price
|
|
| You Save / MSRP | |
| Price excl. VAT | |
| Price incl. VAT | |
| HP 15-r162nc Red Flyer | |
|
Need help?
Call us Mon-Fri 8:30am-7pm or Sat-Sun 9am-6pm(GMT)
+44 203 514 4411 (UK)
|
|
|
Discontinued
|